*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιωτικά και νηπιαγωγοί!  (Αναγνώστηκε 12882 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά και νηπιαγωγοί!
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 21, 2008, 05:57:11 μμ »
Και πιο συγκεκριμένα.
Εάν είσαι νηπιαγωγός σε νηπιαγωγείο η αρχική σου πρόσληψη είναι για δυο χρονια. Εαν θέλει να σου ανανεώσει τη συμβαση γίνεται υποχρεωτικά σύμβαση για 4 χρονια. Και σε αυτήν την περίπτωση έχεις 6 χρονια σε ιδιωτικό και με απόλυση, διορίζεσαι στο δημόσιο.

Εάν είσαι σε δημοτικό η πρόσληψη γίνεται για ένα χρόνο και μόνο ένα.

Όλα αυτά... είναι ΣΙΓΟΥΡΑ!!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικά και νηπιαγωγοί!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:37:43 »

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά και νηπιαγωγοί!
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 21, 2008, 06:17:57 μμ »
Καλησπέρα!

Είμαι νηπιαγωγός σε ιδιωτικό σχολείο. Θα ήθελα λοιπόν να σας πω ότι αν σου έχουν κάνει διορισμό, δηλαδή αν σε έχουν δηλώσει στο υπουργείο παιδείας και σου έρθει το περιβόητο διοριστήριο που λέτε από το γραφείο πρωτοβάθμιας τότε μετράει η προϋπηρεσία σου ακόμα κι είναι για ένα μήνα. Αυτά όσον αφορά τον ΑΣΕΠ. Δεν μετράει καθόλου η προϋπηρεσία σου αν κάνεις αίτηση για αναπληρώτρια. Τότε ισχύουν αυτά που γράφει η συνάδελφος για την απόλυση.



Με μπέρδεψε λίγο αυτή η παράγραφος! Τι έχω πάθει; Ο ασεπ που κολλάει με την προϋπηρεσία; Και να πάρω ένα παράδειγμα: Κάνει κάποιος αίτηση για αναπληρωτής και επείδη ως γνωστόν δε θα τον πάρουν την πρώτη χρονιά ξεκινάει να δουλεύει σε ιδιωτικό! Θα μετρήσει λοιπόν αυτή η χρονιά μετά ή θα είναι σαν να μη δούλεψε;
ΠΕ70!

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά και νηπιαγωγοί!
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 21, 2008, 06:23:23 μμ »
Θα ήταν σαν να μη δούλεψε!!!
Εγώ αυτό που ξέρω και για να πάρεις μόρια από το ιδιωτικό... πρέπει να δουλέψεις έχοντας σύμβαση δύο χρόνων υποχρεωτικά. Και μάλιστα για να πάρεις τα μόρια η πρόσληψη πρεπει να είναι από 1 Σεπτέμβρη (πχ.2008) ως 31 Αυγούστου (πχ.2010) και απόλυση!!!!
Εάν η πρόσληψη είναι πχ στις 11 Σεπτέμβρη υπάρχει περίπτωση να μην πάρεις μόρια.
Εγώ αυτό ξέρω, αλλά καλύτερα ψάξε να βρεις τα τηλέφωνα του Υπουργείου στο τμημα της Ιδιωτικής Εκπαίδευσης, θα σε κατατοπίσουν καλύτερα εκεί.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά και νηπιαγωγοί!
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 21, 2008, 06:27:14 μμ »
Τώρα με καλύψατε! Απλά αυτό που είπε η Konstance πως αν σου έρθει διοριστήριο μετράει έστω και για ένα μήνα, δεν το έπιασα!
ΠΕ70!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικά και νηπιαγωγοί!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:37:43 »

Αποσυνδεδεμένος konstance

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά και νηπιαγωγοί!
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 22, 2008, 01:35:54 μμ »
Καλησπέρα και πάλι!

Όταν λέω ότι μπορεί να πιαστεί έστω κι ο ένας μήνας στον ΑΣΕΠ εννοώ ότι αν δώσεις ΑΣΕΠ και γράψεις πάνω από τη βάση τότε θα πάρεις προσαύξηση (εκτός από το βαθμό πτυχίου και μεταπτυχιακά ή διδακτορικά) και για την προϋπηρεσία σου. Απλώς έκανα λάθος και παίρνεις μισό μόριο αν έχεις τουλάχιστον ένα εξάμηνο προϋπηρεσία. Όχι ότι δεν αναγνωρίζεται ακόμα κι ο ένας μήνας αλλά δεν παίρνεις προσαύξηση. Αναγνωρίζεται αν πια διοριστείς.

Ελπίζω να το διευκρίνησα.

Αποσυνδεδεμένος ΑΚ Νηπιαγωγός

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά και νηπιαγωγοί!
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 23, 2008, 08:55:56 μμ »
Καλησπέρα! Εμένα μου είπαν πως θα μου κάνουν σύμβαση έως 31/8/2009, ένα χρόνο δηλαδή,όχι δύο. Σε ιδιωτικό Δημοτικό σχολείο για την πρώτη Δημοτικού. Τα μόρια αυτής της προυπηρεσίας θα υπολογιστούν στον επόμενο ΑΣΕΠ?
Και κάτι ακόμα. Ας υποθέσουμε οτι τα πράγματα δεν πάνε καλά. Δε μπορέσω να ανταπεξέλθω για οποιαδήποτε αιτία. Μπορώ να αποδεσμευτώ ή υπάρχουν κυρώσεις?
Εννοώ, τί πρέπει να κάνει κάποιος που θέλει να αποχωρήσει από το ιδιωτικό σχολείο προ της λήξης της σύμβασης?

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά και νηπιαγωγοί!
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 24, 2008, 01:24:59 μμ »
Για το πρώτο θέμα που ρωτάς σχετικά με τον ένα χρόνο σε ιδιωτικό δημοτικό... έτσι ισχυει. Είμαστε νηπιαγωγοί στο δημοτικό και η σύμβαση πρέπει να είναι υποχρεωτικά για ένα χρόνο. Στον ΑΣΕΠ δεν μετράνε τα μόρια. Δυστυχώς. Κι εγώ είχα δευτέρα τάξη και δεν μετράνε τα μόρια.

Για το δεύτερο δεν γνωρίζω, αλλά γενικά μην αγχώνεσαι. Είναι εύκολα τα πράγματα σε πρώτη και δευτέρα, αρκεί να έχεις όρεξη και μεράκι για δουλειά. Αλλά υποθέτω ότι είναι δύσκολο να φύγεις πριν τη λήξη, γιατί όλα τα χαρτιά μας περνάνε από την πρωτοβάθμια και ελέγχονται όλα μεσω της πρωτοβάθμιας.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά και νηπιαγωγοί!
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 24, 2008, 03:03:42 μμ »
Δεν πρόκειται για μένα! Εγώ είμαι δασκάλα!  ;) Σ'ευχαριστώ πάντως!  :)
ΠΕ70!

Αποσυνδεδεμένος ΑΚ Νηπιαγωγός

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά και νηπιαγωγοί!
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 24, 2008, 06:05:13 μμ »
Σ`ευχαριστώ πάρα πολύ!Εύχομαι ο,τι καλυτερο και για σένα!!

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά και νηπιαγωγοί!
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 07:59:39 μμ »
Καλησπέρα! Τον Ιούνιο ειπώθηκε ότι από το 2013-2014 οι νηπιαγωγοί των ιδιωτικών δημοτικών σχολείων δεν θα ανανεώσουν τις συμβάσεις τους σε αυτά, λόγω κατάργησης του νομοθετικού πλαισίου που τους επιτρέπει την εργασία στα ιδιωτικά δημοτικά. Το ίδιο ωστόσο ακουγόταν και για το 2011-2012, πιο αμυδρά βέβαια. Για το 2013-2014 μας το είπε σχολ. σύμβουλος. Γνωρίζετε κάτι;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2012, 08:02:58 μμ από δασκαλίτσα »

Αποσυνδεδεμένος mujerk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά και νηπιαγωγοί!
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 14, 2012, 12:46:01 μμ »
Αυτή η ρύθμιση για νηπιαγωγούς σε θέση δασκάλας ανανεωνόταν κάθε χρόνο και όντως από το 2009 ακούγετα ότι δε θα ξαναγίνει. Τελικά το 2011 ανανεώθηκε για 2 χρόνια. Λήγει το 2012. Το θεωρώ πιθανό να σταματήσει τώρα επειδή πλέον οι δάσκαλοι δε διορίζονται τόσο εύκολα στο δημόσιο κι έτσι δεν υπάρχει έλλειψη στα ιδιωτικά....

Άλλη ερώτηση αν ξέρει κάποιος: Σε παιδικό σταθμό -τάξη προνηπίων, χωρίς διοριστήριο δλδ, ξέρετε ποιος είναι ο μισθός για νηπιαγωγούς? Με την προυπηρεσία πόσο αυξάνεται?

Αποσυνδεδεμένος manosthegreek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά και νηπιαγωγοί!
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 18, 2013, 09:31:57 μμ »
Υπάρχει ακόμη η εγκύκλιος που επιτρέπει να διορίζονται Νηπιαγωγοί σε Ιδιωτικά Σχολεία; Απαράδεκτο, όταν τόσοι δάσκαλοι είναι άνεργοι πλέον.

Γνωρίζετε αν καταργήθηκε;

Αποσυνδεδεμένος mujerk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά και νηπιαγωγοί!
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 27, 2013, 01:32:01 μμ »
Ανανεωνόταν κάθε χρόνο εκτός από το 2011 που ανανεώθηκε για 2 χρόνια (σχολικό έτος 2011-12, 2012-13) . Αν δεν κάνω λάθος βγήκε μία εγκύκλιος πριν κάποιους μήνες που έλεγε ότι όσοι είναι ακόμη αυτή τη χρόνια σε τέτοια θέση, έχουν πλέον τα ίδια δικαιώματα με τους δασκάλους, οπότε από Σεπτέμβρη του 2013 θα μπορούν να παραμείνουν στο ίδιο σχολείο και να κάνουν σύμβαση πλέον 2χρονη αντί για ενός έτους που έκαναν ως τότε. Ψάξτε το αν και νομίζω ότι έτσι είναι και πραγματικά μου φάνηκε πολύ περίεργο γιατί πλέον όντως οι δάσκαλοι αφθονούν!

Μαζί με το παραπάνω είπαν και ότι πλέον αναγνωρίζεται και η προυπηρεσία των νηπιαγωγών αυτών σε περίπτωση που πάνε αναπληρωτές παρότι ήταν σε θέση δασκάλου στο ιδιωτικό. Αυτό το ξέρω σίγουρα.

Αποσυνδεδεμένος knafsika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά και νηπιαγωγοί!
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 10:29:25 μμ »
Είμαστε πολλά χρόνια μετά, αλλά πρόκειται να μου κανουν σύμβαση αορίστου χρόνου πε60 με διοριστήριο σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο (εχω γραφτεί και στην επετηρίδα) και έχω 2 απορίες που ταιριάζουν στο συγκεκριμένο θέμα.

1. Έχω 0 χρόνια υπηρεσίας και έχω μεταπτυχιακό. Αυτό σημαίνει πως όταν λέμε πως ανεβαίνω 2 μισθολ. κλιμάκια λόγω μεταπτυχιακού σημαίνει πάω στο ΜΚ4, δηλ. 1210 μικτά; Ή επειδή ξεκινάω τώρα πρώτη φορά με το διοριστήριο, είμαι στα 1092;

2. Τελικά πόσα έτη πρέπει να εργαστώ στο ιδιωτικό ώστε να μετρήσει η προυπηρεσία μου ύστερα στο δημόσιο και τι ακριβώς πρέπει να προσέξω ώστε να μην μπλεχτεί το πράγμα και πάει τσάμπα η εργασία στο ιδιωτικό;

Γενικά... εν έτει 2021, τι ισχύει;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159744
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 361
Σύνολο: 368

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.