*

Αποστολέας Θέμα: 1 Σεπτεμβρίου - Παρουσίαση στο σχολείο  (Αναγνώστηκε 13086 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: 1 Σεπτεμβρίου - Παρουσίαση στο σχολείο
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 31, 2008, 08:45:18 μμ »
Εγώ δεν υπέγραψα ανάληψη υπηρεσίας. Ορκίστηκα, υπέγραψα την ίδια μέρα το πρωτόκολλο ορκωμοσίας και την επόμενη έφυγα. Μετά απο ένα μήνα μου ήρθε ταχυδρομικά το τυπικό χαρτί έγκρισης της άδειας ανατροφής.
Πριν φύγω είχα φυσικά ρωτήσει στο γραφείο αν πρέπει να επικοινωνήσω με το νηπιαγωγείο και τη συνάδελφο που θα με αντικαταστούσε και μου είπαν ότι όλα γίνονται υπηρεσιακά και δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο. :)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 1 Σεπτεμβρίου - Παρουσίαση στο σχολείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:07:15 »

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: 1 Σεπτεμβρίου - Παρουσίαση στο σχολείο
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 31, 2008, 09:05:35 μμ »
Τώρα πρόσεξα καλύτερα το χαρτί...Είναι πρωτόκολλο ορκομωσίας και στην ιδια σελίδα εχει και το κείμενο με την ανάληψη υπηρεσίας...Πάντως από τη δευτεροβάθμια δε μου το διευκρίνησαν με βεβαιότητα για το τι πρέπει να κάνω. Αλλά τυπικά από αύριο βρίσκομαι σε άδεια...Thnx! Με βοηθήσατε με τις απαντήσεις σας.
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 1 Σεπτεμβρίου - Παρουσίαση στο σχολείο
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 01, 2008, 12:37:11 πμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ...Όταν λες να έχω υπογράψει την ανάληψη εννοείς εκείνο το χαρτι μετά την ορκομωσία;

Ναι.Αυτό το χαρτί εννοώ.. Καλή αδειούλα!!!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 431
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 1 Σεπτεμβρίου - Παρουσίαση στο σχολείο
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 01, 2008, 04:28:15 μμ »
Κα λά ρε σεις μόλις διορίζεστε παίρνετε άδειες τι είναι τούτο πάλι????
Μετά απο λίγο περιμένει η σύνταξη..... :P ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 1 Σεπτεμβρίου - Παρουσίαση στο σχολείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:07:15 »

Αποσυνδεδεμένος EVAGGELIA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 1 Σεπτεμβρίου - Παρουσίαση στο σχολείο
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 01, 2008, 05:43:42 μμ »
Ξέρει κάποιος αν εμείς που έχουμε άδεια ανατροφής τέκνου
( η οποία ξεκινά από αύριο ) πρέπει οπωσδήποτε να παρουσιαστούμε κιόλας τώρα για ανάληψη υπηρεσίας ή όταν λήξει η άδεια; (1 Ιουνίου).

Δεν είμαι και πολύ σίγουρη για την απάντηση...
Έχω πάρει και εγώ άδεια ανατροφής αλλά από τη δευτεροβάθμια μας έβαλαν όλες όσες δικαιούμαστε την άδεια να δηλώσουμε ότι ξεκινάει από 25 Αυγούστου και τελειώνει 25 Μαΐου. Ειδάλλως είμασταν υποχρεωμένες να παρακολουθήσουμε τα ΠΕΚ. Είσαι σίγουρη ότι η άδεια σου ξεκινάει από 1 Σεπτέμβρη? 

Αποσυνδεδεμένος limnioti

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 1 Σεπτεμβρίου - Παρουσίαση στο σχολείο
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 07:33:37 μμ »
και γω έκανα αίτηση για άδεια ανατροφής.Δεν με υποχρέωσαν σε καμιά ημερομηνία.Όσο για τα ΠΕΚ αποφάσισα να τα  κάνω του χρόνου για καθαρά οικονομικούς λόγους  και δεν μου το αρνήθηκε κανείς.Μάλιστα από τα ΠΕΚ μου είπαν πως δεν χρειάζονται αίτηση εξαίρεσης
What goes around, comes around

Αποσυνδεδεμένος Μέλια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: 1 Σεπτεμβρίου - Παρουσίαση στο σχολείο
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 26, 2011, 06:43:05 μμ »
Τώρα που πλησιαζει ο καιρός να παρουσιαστούμε στα σχολεία θα ήθελα να υποβάλλω κάποιες ερωτήσεις :
1) Λόγω αδειας επαπειλούμενης κύησης που τη βεβαιώνω με ιατρικο χαρτί θα μου είναι αδύνατον να είμαι στην υπηρεσία μου και ως εκ τούτου δεν υπογράφω πράξη ανάληψης,. Δεδομένου ότι αυτό το χαρτί της πράξης ανάληψης μας χρειαζεται απ'ό,τι έχω καταλάβει σε μεταθέσεις  για να αποδεικνύει την προυπηρεσία μας, εγώ πως καλύπτομαι ως προς αυτό ( να μη χάνω τα μόρια δηλαδή)
2) Πρώτα ο θεός γεννάω αρχές Νοέμβρη, οι άδειες που ακολουθούν τη γεννα χορηγούνται φαντάζομαι και χωρίς τη φυσική μας παρουσία στα σχολεία έτσι δεν είναι; Ή απαιτείται η παρουσια στο σχολείο και πότε: Μετά την άδεια λοχείας, πριν την άδεια ανατροφής;
Ευχαριστώ πολύ όλους και ιδίως τη Hapiness για την πολύτιμη βοήθεια της... :)
Μ' αρέσει να μη λέω πολλά...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: 1 Σεπτεμβρίου - Παρουσίαση στο σχολείο
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 29, 2011, 11:37:22 πμ »
με μια εξουσιοδότηση τρίτου προσώπου, όλα τα παραπάνω λύνονται.
Αυτά σύμφωνα με το γράμμα του νόμου.
Τώρα είναι θέμα διευθυντή. Μπορεί να σου πει ΟΚ μην έρθεις καν στο σχολείο ούτε χρειάζεται να εξουσιοδοτήσεις κλπ.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: 1 Σεπτεμβρίου - Παρουσίαση στο σχολείο
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 29, 2011, 09:34:24 μμ »
Λοιπόν, για να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά:

όσοι είστε ήδη διορισμένοι, αν ως 1/9 δεν έχουν βγει οι νέες τοποθετήσεις, αναλαμβάνετε εκεί που είχατε αναλάβει και 30/6.

Οι νεοδιόριστοι του 2011 πρέπει να έρθετε σε επαφή με το πεκ για να δείτε πότε το κάθε πεκ αρχίζει την επιμόρφωση. Αν η επιμόρφωση ξεκινά 1/9 τότε δεν υποχρεούστε να παρουσιαστείτε οπουδήποτε αλλού. Αν όχι, θα επικοινωνήσετε με τη διεύθυνση να σας πουν.

στη Μέλια : αν έχεις κάνει πράξη ανάληψης στη διεύθυνση, μετά το διορισμό σου και αμέσως αιτήθηκες άδειας, καλύπτεσαι αν δεν κάνεις πράξη ανάληψης στο σχολείο και τα μόριά σου μετράνε κανονικά. (εκτός αν υπάρξει άλλη ρύθμιση, πχ, αυτό που συζητούσαν για ένα μόριο στην άδεια ανατροφής.)
Η φυσική σου παρουσία δε χρειάζεται για την άδεια λοχείας. Στέλνεις απλά την αίτηση μαζί με ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού καθώς και μια ακόμα αίτηση για το επίδομα τέκνου.  Μετά την άδεια λοχείας, αν δεν πάρεις στο "καπάκι" την ανατροφής ναι, χρειάζεται να παρουσιαστείς και να υπογράψεις πράξη ανάληψης στο σχολείο τοποθέτησης. β
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος pk02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 1 Σεπτεμβρίου - Παρουσίαση στο σχολείο
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 30, 2011, 11:41:48 πμ »
Kαλημέρα σε όλους!Κ εγω αυτή την διαδικασία ακολούθησα. Εκανα πράξη ανάληψης στη β/θμια και ο προιστάμενος μου είπε να επικοινωνήσω με το σχολείο όταν ανοίξει για το αν χρειάζεται να πάω να υπογράψω(έκανα αίτηση για άδεια ανατροφής).Είναι θέμα διευθυντή μου είπε. Ηθελα να ρωτήσω την bitch καθως βλέπω πως έχει την σχετική ενημέρωση αν γνωρίζει αν λόγω άδειας θα πάρουμε 1 μόριο ή τα μόρια που δίνει η περιοχη(σχολείο) Αυτό πώς μπορώ να το μάθω στα σίγουρα? Αν άλλαξε κάτι δεν θα έπρεπε να είχε δημοσιευτεί? Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος p2030143

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: 1 Σεπτεμβρίου - Παρουσίαση στο σχολείο
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 30, 2011, 03:37:47 μμ »
Παιδιά σήμερα που βγήκαν οι συμπληρωματικές αποσπάσεις είδα ότι πήρα απόσπαση εκεί που δεν το περίμενα και το είχα διαγράψει εντελώς... Τώρα αύριο πρέπει να ξεκινήσω για το μέρος που με απέσπασαν; Είναι σίγουρο ότι δεν πρέπει να παρουσιαστώ στην οργανική μου;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: 1 Σεπτεμβρίου - Παρουσίαση στο σχολείο
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 30, 2011, 03:51:31 μμ »
Kαλημέρα σε όλους!Κ εγω αυτή την διαδικασία ακολούθησα. Εκανα πράξη ανάληψης στη β/θμια και ο προιστάμενος μου είπε να επικοινωνήσω με το σχολείο όταν ανοίξει για το αν χρειάζεται να πάω να υπογράψω(έκανα αίτηση για άδεια ανατροφής).Είναι θέμα διευθυντή μου είπε. Ηθελα να ρωτήσω την bitch καθως βλέπω πως έχει την σχετική ενημέρωση αν γνωρίζει αν λόγω άδειας θα πάρουμε 1 μόριο ή τα μόρια που δίνει η περιοχη(σχολείο) Αυτό πώς μπορώ να το μάθω στα σίγουρα? Αν άλλαξε κάτι δεν θα έπρεπε να είχε δημοσιευτεί? Ευχαριστώ!

αυτό που ξέρουμε είναι ότι για άδεια ανατροφής παίρνεις τα μόρια του σχολείου τοποθέτησης. Μόνο άδειες υπηρεσιακής εκπαίδευσης μοριοδοτούνται με ένα μόριο τη χρονιά. Οι υπόλοιπες παίρνουν κανονικά τα μόρια του σχολείου. Αν πάντως αλλάξει κάτι, αυτό θα φαίνεται στη νέα εγκύκλιο μεταθέσεων ( το Νοέμβριο). Δεν ακούγεται πάντως κάτι σχετικό - επί του παρόντος....[

quote author=p2030143 link=topic=7893.msg476643#msg476643 date=1314707867]
Παιδιά σήμερα που βγήκαν οι συμπληρωματικές αποσπάσεις είδα ότι πήρα απόσπαση εκεί που δεν το περίμενα και το είχα διαγράψει εντελώς... Τώρα αύριο πρέπει να ξεκινήσω για το μέρος που με απέσπασαν; Είναι σίγουρο ότι δεν πρέπει να παρουσιαστώ στην οργανική μου;

[/quote]

πρώτα πρώτα, συγχαρητήρια για την - απρόσμενη - αποσπαση. Εφόσον πήρες απόσπαση, 1/9 αναλαμβάνεις στη νέα σου θέση, εφόσον πρώτα επικοινωνήσεις με την ΔΔΕ στην οποία ανήκεις οργανικά για να πάρεις το οκ απο εκεί. Οι αποσπάσεις με βάση τον 3848 πραγματοποιούνται εφόσον το κενό σου καλυφθεί με άλλον εκπ/κό επομένως - τυπικά - για να μπορέσεις να φύγεις πρέπει να πάρεις το οκ απο τη διεύθυνση οργανικής....
Εσύ μπορείς πολύ απλά να τους τηλεφωνήσεις αύριο, να τους πεις ότι το όνομά σου είναι στη λίστα με τις συμπληρωματικές αποσπάσεις και ρώτα αν έχεις κάποια εκκρεμότητα ή αν μπορείς να παρουσιαστείς στη θέση απόσπασης 1/9. Τόσο απλά!
και πάλι συγχαρητήρια!!  :) :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος drakoulina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 1 Σεπτεμβρίου - Παρουσίαση στο σχολείο
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 30, 2011, 08:09:05 μμ »
Λοιπόν, για να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά:

όσοι είστε ήδη διορισμένοι, αν ως 1/9 δεν έχουν βγει οι νέες τοποθετήσεις, αναλαμβάνετε εκεί που είχατε αναλάβει και 30/6.

Οι νεοδιόριστοι του 2011 πρέπει να έρθετε σε επαφή με το πεκ για να δείτε πότε το κάθε πεκ αρχίζει την επιμόρφωση. Αν η επιμόρφωση ξεκινά 1/9 τότε δεν υποχρεούστε να παρουσιαστείτε οπουδήποτε αλλού. Αν όχι, θα επικοινωνήσετε με τη διεύθυνση να σας πουν.

στη Μέλια : αν έχεις κάνει πράξη ανάληψης στη διεύθυνση, μετά το διορισμό σου και αμέσως αιτήθηκες άδειας, καλύπτεσαι αν δεν κάνεις πράξη ανάληψης στο σχολείο και τα μόριά σου μετράνε κανονικά. (εκτός αν υπάρξει άλλη ρύθμιση, πχ, αυτό που συζητούσαν για ένα μόριο στην άδεια ανατροφής.)
Η φυσική σου παρουσία δε χρειάζεται για την άδεια λοχείας. Στέλνεις απλά την αίτηση μαζί με ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού καθώς και μια ακόμα αίτηση για το επίδομα τέκνου.  Μετά την άδεια λοχείας, αν δεν πάρεις στο "καπάκι" την ανατροφής ναι, χρειάζεται να παρουσιαστείς και να υπογράψεις πράξη ανάληψης στο σχολείο τοποθέτησης. β

Δηλαδή εγώ που είμαι νεοδιόριστη του 2010 και είμαι στη διάθεση, θα αναλάβω υπηρεσία στο σχολείο που ήμουν πέρσι ή στο γραφείο; Επίσης, ξέρει κανείς πού θα στείλουν για εκπαίδευση τους ΠΕ60 τα ΠΕΚ Πειραιά; Νισάφι πια! Υποτίθεται ότι αν ξεκινάμε μεθαύριο, αύριο πρέπει να ταξιδεύουμε και στο τηλ δεν μπορώ να τους βρω με τίποτα!

Αποσυνδεδεμένος Μέλια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: 1 Σεπτεμβρίου - Παρουσίαση στο σχολείο
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 30, 2011, 09:14:01 μμ »
Λοιπόν, για να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά:

όσοι είστε ήδη διορισμένοι, αν ως 1/9 δεν έχουν βγει οι νέες τοποθετήσεις, αναλαμβάνετε εκεί που είχατε αναλάβει και 30/6.

Οι νεοδιόριστοι του 2011 πρέπει να έρθετε σε επαφή με το πεκ για να δείτε πότε το κάθε πεκ αρχίζει την επιμόρφωση. Αν η επιμόρφωση ξεκινά 1/9 τότε δεν υποχρεούστε να παρουσιαστείτε οπουδήποτε αλλού. Αν όχι, θα επικοινωνήσετε με τη διεύθυνση να σας πουν.

στη Μέλια : αν έχεις κάνει πράξη ανάληψης στη διεύθυνση, μετά το διορισμό σου και αμέσως αιτήθηκες άδειας, καλύπτεσαι αν δεν κάνεις πράξη ανάληψης στο σχολείο και τα μόριά σου μετράνε κανονικά. (εκτός αν υπάρξει άλλη ρύθμιση, πχ, αυτό που συζητούσαν για ένα μόριο στην άδεια ανατροφής.)
Η φυσική σου παρουσία δε χρειάζεται για την άδεια λοχείας. Στέλνεις απλά την αίτηση μαζί με ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού καθώς και μια ακόμα αίτηση για το επίδομα τέκνου.  Μετά την άδεια λοχείας, αν δεν πάρεις στο "καπάκι" την ανατροφής ναι, χρειάζεται να παρουσιαστείς και να υπογράψεις πράξη ανάληψης στο σχολείο τοποθέτησης. β
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Μ' αρέσει να μη λέω πολλά...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161207
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 527
Σύνολο: 540

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.