*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλιάριο υγείας Δημοσίου  (Αναγνώστηκε 34713 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giota.pat.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας Δημοσίου
« Απάντηση #84 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 03:39:00 μμ »
Οι απόψεις λοιπόν διαφοροποιούνται ανάλογα την Δ/νση.  >:(

Μια έγκυρη απόντηση άραγε υπάρχει?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλιάριο υγείας Δημοσίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:30:53 »

Αποσυνδεδεμένος giota.pat.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας Δημοσίου
« Απάντηση #85 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 06:37:11 μμ »
Τελικά, αφού συμβουλεύτηκα και την Β/θμια της περιοχής μου, μπορούμε να βγάλουμε βιβλιάριο ΟΠΑΔ.

Οπότε όσοι νέοι συνάδελφοι είστε στην ίδια θέση με εμένα, πράξτε τα δέοντα.

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας Δημοσίου
« Απάντηση #86 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 11:39:05 πμ »
Από 1/11 το συνταγολόγιο ΟΠΑΔ που είχαμε ως τώρα καταργείται:

http://www.didefth.gr/docs/eopyy_synt.pdf

Παράλληλα, σχεδόν όλοι οι γιατροί που ήταν συμβεβλημένοι με τον ΟΠΑΔ αρνούνται πλέον να δεχτούν ασφαλισμένους με το  σκεπτικό ότι είναι απλήρωτοι για 2 χρόνια, όπως λένε.

Όποιος αρρώστησε, αρρώστησε, απο τώρα και μπρος διαφυλάξτε την υγεία σας με κάθε τρόπο... ???
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας Δημοσίου
« Απάντηση #87 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 03:06:56 μμ »
Ο κλάδος τον γιατρών είναι ο πρώτος και ο μόνος κλάδος στον οποίο έχει γίνει στάση πληρωμών εδώ και 2 χρόνια, αλλά όχι μόνο κανείς δεν πήρε χαμπάρι, αλλά και να το πήρε αυτό πέρασε απαρατήρητο από την κοινωνία και δεν έχει συγκινήσει κανέναν για ευνόητους λόγους, και εξηγούμαι: Σου λέει γιατρός είναι αυτός δεν έχει ανάγκη! Το να διαμαρτυρηθεί ένας γιατρός για την στάση πληρωμών που του έγινε από το Δημόσιο, μάλλον σαν ανέκδοτο θα ληφθεί από την Ελληνική κοινωνία.

δεν είναι όμως έτσι  και δεν πρέπει να γενικεύουμε.
Γιατί με την ίδια λογική θα πρέπει να μην συγκινήσει κανέναν αν γίνει στάση πληρωμών στους καθηγητές, αφού τα κονομάνε με τα ιδιαίτερα θα σου πει ο άλλος, ούτε η στάση πληρωμών στους υπαλλήλους της εφορίας, αφού παίρνουνε μίζες, ούτε στους υπαλλήλους της ΔΕΗ και του ΟΤΕ αφού τόσα τους σκάμε με τα πάγια κλπ κλπ κλπ
Δεν είναι σωστή λογική αυτή!

Δυστυχώς, οι γιατροί είναι στη μπούκα του κανονιού της κοινωνίας, και η στάση πληρωμών που τους έχει γίνει μάλλον ευχαρίστηση προκάλεσε στην Ελληνική κοινωνία για να μην πω εκδίκηση....
Εγώ διαφωνώ. Πιστεύω ότι ο λαός θα έπρεπε να ξεσηκωθεί 2 χρόνια πριν, όταν έγινε σταση πληρωμών στους γιατρούς, και όχι να το αφήσουμε έτσι και τώρα να κινδυνεύει το σύνολο του Δημοσίου.
Α το έχω ακόυσει και αυτό, "καλά να πάθουν οι δημόσιοι υπάλληλοι, να τους γίνει στάση πληρωμών, αφού όλη μέρα ξύνονται!"


Τώρα, όσον αφορά την άρνηση των γιατρών να δεχθούν ασφαλισμένους του ΟΠΑΔ, να πληροφορήσω ότι αυτό ισχύει σε συγκεκριμένους νομούς, όπου έχει παρθεί η συγκεριμένη απόφαση από τους τοπικούς Ιατρικούς Συλλόγους, και δεν ισχύει πανελλαδικά. Αυτό για την έγκυρη ενημέρωσή σας και να μην υπάρχει παραπληροφόρηση.

Τα συμβάντα έχουν ως εξής:
προχθές Κυριακή 31 Οκτωβρίου και ώρα 22:00 (1 μέρα πριν την υποτιθέμενη εφαρμογή του ενιαίου ταμείου) ήρθε εντολή σε όλους τους γιατρούς που είναι συμβεβλημένοι με τον ΟΠΑΔ, να συνταγογραφούν μόνο σε συνταγολόγια του ΙΚΑ ακόμα και για τους ασφαλισμένους του ΟΠΑΔ. Δηλαδή ότι είναι άκυρο εκείνο το μεγάλο μπλοκ που μας γράφουν τα φάρμακα.
Επειδή η συνταγογράφηση είναι ηλεκτρονική πλεον, η οδηγία έλεγε ότι ακόμα και ασφαλισμένος του δημοσίου να είναι κάποιος, θα πρέπει να δηλωθεί ως ασφαλισμένος του ΙΚΑ!!!
Στις 08:00 την 1η Νοεμβρίου στέλνεται οδηγία που ακυρώνει την προηγούμενη, και που ανέφερε ότι όλα θα γίνονται όπως και πριν μέχρι να υπάρξει νεότερη οδηγία.
Και τέλος στις 09:00, 1 ώρα μετά, ήρθε εντολή που λέει ότι δηλωνόμαστε στην ηλεκτρονική συνταγογράφηση κανονικά ως ασφαλισμένοι του ΟΠΑΔ, και ΜΟΝΟ στην περίπτωση που δεν λειτουργεί το ηλεκτρονικό σύστημα, ο γιατρός θα συνταγογραφεί σε συνταγολόγιο του ΙΚΑ. Δηλαδή είναι άχρηστο το συνταγολόγιο του ΟΠΑΔ. Μόνο ΙΚΑ.

θα ακολουθήσουν νεότερες οδηγίες μέχρι να ενημερωθεί το ηλεκτρονικό σύστημα.

Ανέφερα τα παραπάνω με τόση λεπτομέρεια, για να καταλάβεται το μπάχαλο, και τη σύγχυση που υπάρχει στο Υπουργείο υγείας, και ότι κανείς δεν ξέρει τι του γίνεται.

για οτιδήποτε νεότερο θα σας ενημερώσω
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2011, 03:09:14 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλιάριο υγείας Δημοσίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:30:53 »

Αποσυνδεδεμένος volcano

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας Δημοσίου
« Απάντηση #88 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 03:28:17 μμ »
Είμαι νεοδιόριστη του 2011.Μπορώ να κρατήσω το Ικα ή υποχρεωτικά πρέπει να βγάλω βιβλιάριο ΟΠΑΔ;

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας Δημοσίου
« Απάντηση #89 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 04:15:19 μμ »
Μέχρι τώρα, όποιος διοριζόταν στον Δημόσιο, έκανε αίτηση διαγραφής από το ΙΚΑ, και γραφόταν στον ΟΠΑΔ. Ρώτα όμως στον ΟΠΑΔ τι πρέπει να κάνεις, γιατί τώρα με την ενοποίηση των ταμείων τα πράγματα ίσως να έχουν αλλάξει και να πρέπει να ακολουθήσεις άλλη διαδικασία

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας Δημοσίου
« Απάντηση #90 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 05:46:54 μμ »
Τώρα, όσον αφορά την άρνηση των γιατρών να δεχθούν ασφαλισμένους του ΟΠΑΔ, να πληροφορήσω ότι αυτό ισχύει σε συγκεκριμένους νομούς, όπου έχει παρθεί η συγκεριμένη απόφαση από τους τοπικούς Ιατρικούς Συλλόγους, και δεν ισχύει πανελλαδικά. Αυτό για την έγκυρη ενημέρωσή σας και να μην υπάρχει παραπληροφόρηση.



Να διορθώσω ότι δεν είναι απόφαση σε επίπεδο νομών/ιατρικών συλλόγων ή μάλλον δεν είναι ΜΟΝΟ έτσι. Ο κάθε γιατρός έχει το διακίωμα να επιλέξει αν θα κάνει σύμβαση με τον ΟΠΑΔ ή όχι. Επίσης, έχει διακίωμα να την καταργήσει όποτε θελήσει. Το ίδιο ισχύει και για τις συμβάσεις με όλα τα ταμεία
Πολλοί που έκαναν σύμβαση την κατήργησαν, από τη μία γιατί δεν τους πλήρωναν (μία φορά στα 2 χρόνια και αν) και από την άλλη γιατί τα ποσά που έδινε το δημόσιο ήταν εξευτελιστικά για τις πεισσότερες εξετάσεις.... (Γνωρίζω ότι στους οδοντιάτρους έδινε 3 ευρώ για το σφτάγισμα, όταν τα έξοδα για ένα σφράγισμα είναι 7 ευρώ)...

Επίσης, μην ξαχνάς ότι στάση πληρομών έχει γίνει και στους φαρμακοποιούς.... Αυτοί και αν έχουν να παίρνουν από το δημόσιο (όχι μόνο ΟΠΑΔ, αλλά από όλα τα ταμεία)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας Δημοσίου
« Απάντηση #91 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 10:00:27 μμ »
Δεν είναι στο χέρι του κάθε γιατρου να κάνει σύμβαση με τον ΟΠΑΔ αν θέλει. Θα πρέπει να χρειάζεται και ο ΟΠΑΔ γιατρό της αντίστοιχης ειδικότητας. Δεν περνάει από το χέρι του γιατρού.

Από τη στιγμή που κάνεις σύμβαση με τον ΟΠΑΔ, είσαι υποχρεωμένος να τηρείς τις αποφάσεις του Ιατρικού συλλόγου του νομού όπου είσαι γραμμένος. Αν ο σύλλογος έχει ψηφίσει ότι δεν θα δέχονται ασφαλισμένους του δημοσίου, τότε δεν πρέπει να δεχτείς, εκτός αν παραιτηθείς από τον ΟΠΑΔ. Δεν είναι προσωπικό θέμα του γιατρού το αν θα δεχτεί ασφαλισμένους του ΟΠΑΔ ή όχι. Ακολουθεί τις αποφασεις του συλλόγου που ανήκει. Είναι υποχρεωμένος!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας Δημοσίου
« Απάντηση #92 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 10:10:59 μμ »
Δεν είναι στο χέρι του κάθε γιατρου να κάνει σύμβαση με τον ΟΠΑΔ αν θέλει. Θα πρέπει να χρειάζεται και ο ΟΠΑΔ γιατρό της αντίστοιχης ειδικότητας. Δεν περνάει από το χέρι του γιατρού.

Από τη στιγμή που κάνεις σύμβαση με τον ΟΠΑΔ, είσαι υποχρεωμένος να τηρείς τις αποφάσεις του Ιατρικού συλλόγου του νομού όπου είσαι γραμμένος. Αν ο σύλλογος έχει ψηφίσει ότι δεν θα δέχονται ασφαλισμένους του δημοσίου, τότε δεν πρέπει να δεχτείς, εκτός αν παραιτηθείς από τον ΟΠΑΔ. Δεν είναι προσωπικό θέμα του γιατρού το αν θα δεχτεί ασφαλισμένους του ΟΠΑΔ ή όχι. Ακολουθεί τις αποφασεις του συλλόγου που ανήκει. Είναι υποχρεωμένος!

Αν ο σύλλογος που ανήκει αποφασίσει όλοι οι γιατροί να διακόψουν τη σύμβαση, ναι είναι υποχρεωτικό για όλους να τη διακόψιυν.
Αλλά και ένας γιατρός μόνος του μπορεί να διακόψει τη σύμβαση αν θέλει. Δεν τον υποχρεώνει κανείς να έχει σύμβαση....
Είναι ο πατέρας μου γιατρός, και έχει διακόψει τη σύμβαση με τον ΟΠΑΔ γιατί έχει να πληρωθεί 2μιση χρόνια. Επίσης τη σύμβαση την έχει διακόψει και ο ενδοκρινολόγος μου και δεν υπάρχει άλλος στο νομό, άρα αναγκαζομαι να πληρώνω κάθε φορά για να μην ξενιτευτώ... Άλλοι γιατροί στο νομό δέχονται κανονικά ΟΠΑΔ...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας Δημοσίου
« Απάντηση #93 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 03:31:15 μμ »
ναι βρε συ αυτό λέω και εγώ. Άλλο το "δεν δέχομαι ασφαλισμένους του ΟΠΑΔ γιατί διέκοψα τη σύμβαση μαζί του" και άλλο το "δεν δέχομαι ασφαλισμένους γιατί είμαι απλήρωτος 2 χρόνια τώρα"
Το 1ο είναι δικαίωμα το κάθε γιατρού, Το 2ο όχι. Το 2ο είναι μόνο απόφαση του Ιατρικού συλλόγου του νομού. Δεν μπορεί σε έναν νομό άλλος γιατρός να δέχεται ασφαλισμένους και άλλος όχι επειδή είναι απλήρωτος. Ή δέχονται όλοι ή κανένας. Το αν διακόψεις τη σύμβαση είναι άλλη ιστορία και φυσικά δικαίωμα του καθενός

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας Δημοσίου
« Απάντηση #94 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 06:52:15 μμ »
ναι βρε συ αυτό λέω και εγώ. Άλλο το "δεν δέχομαι ασφαλισμένους του ΟΠΑΔ γιατί διέκοψα τη σύμβαση μαζί του" και άλλο το "δεν δέχομαι ασφαλισμένους γιατί είμαι απλήρωτος 2 χρόνια τώρα"
Το 1ο είναι δικαίωμα το κάθε γιατρού, Το 2ο όχι. Το 2ο είναι μόνο απόφαση του Ιατρικού συλλόγου του νομού. Δεν μπορεί σε έναν νομό άλλος γιατρός να δέχεται ασφαλισμένους και άλλος όχι επειδή είναι απλήρωτος. Ή δέχονται όλοι ή κανένας. Το αν διακόψεις τη σύμβαση είναι άλλη ιστορία και φυσικά δικαίωμα του καθενός

Αααααα!!!!! Είμαι ΚΑΙ ξανθιά ΚΑΙ αποζαβλακωμένη από διάβασμα.....

Ναι! Ο κάθε γιατρός μπορεί να διακόψει τη σύμβαση του όποτε θέλει. Δεν τον δεσμεύει κάποιος νόμος να δέχεται επ' αόριστο ασφαλισμένους του ΟΠΑΔ. Μπορεί σήμερα να δέχεται και αύριο να μην δέχτεια γιατί έχιε διακόψει.
Σίγουρα απόφαση να μην δέχονται χωρίς να έχουν διακόψει, δεν μπορούν να την πάορυν μόνοι τους. Χρειάζονται κάλυψη συνδικαλιστική.... Είναι σαν όλους τους άλλους εργαζομένους που κάνουν απεργία....Δεν μπορούν να το αποφασίσουν μόνοι τους, θέλουν κάλυψη (βέβαια, οι γιατροί θα παίρνουν τα λεφτά από τους ασφαλισμένους στο χέρι....)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας Δημοσίου
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 12:51:55 μμ »
Επικοινώνησα σήμερα με τον ΟΠΑΔ της περιοχής μου για βιβλιάριο και μου είπαν ότι εκτός από όλα τα άλλα θέλουν και βεβαίωση από την υπηρεσία ότι γίνονται ή θα γίνουν κρατήσεις για περίθαλψη δημοσίου. Στο γραφείο της ΔΔΕ που πήρα για να το ζητήσω μου είπαν ότι δεν το ξέρουν το συγκεκριμένο έγγραφο και ότι δεν τους το έχουν ξαναζητήσει, θα το ψάξουν όμως και θα μου πουν σε λίγες μέρες. Ποιο από τα 2 ισχύει, στον κάθε νομό ζητάνε τα δικά τους ή είναι ελλιπής η ενημέρωση των υπαλλήλων στη ΔΔΕ; :-\

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159774
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 451
Σύνολο: 463

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.