*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση Α' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 225509 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #378 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 03:10:47 μμ »
Μέσα είναι! Στο σχολείο συνήθως δεν προλαβαίνουν να δουν όλα τα θέματα... :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:10:38 »

Αποσυνδεδεμένος evi_ts

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #379 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 03:43:10 μμ »
ευχαριστω πάρα πολύ. Προτίνεις λοιπόνα να το διδάξω κανονικά στα παιδιά ασχέτως αν θα γίνει η οχι στο σχολείο; Ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #380 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 03:46:59 μμ »
ευχαριστω πάρα πολύ. Προτίνεις λοιπόνα να το διδάξω κανονικά στα παιδιά ασχέτως αν θα γίνει η οχι στο σχολείο; Ευχαριστώ και πάλι.

ναι!

Αποσυνδεδεμένος evi_ts

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #381 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 08:07:51 μμ »
Eυχαριστώ πολύ! :D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:10:38 »

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #382 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 12:29:09 πμ »
Οι δικοί σας μαθητές πού βρίσκονται στην Έκθεση; Ένας από τους δικούς μου δεν έχουν ξεκινήσει ακόμη με το βιβλίο  ::)
Κάνουν γλωσσικές ασκήσεις και για την άλλη εβδομάδα έχουν να διαβάσουν μονοι τους στο σπίτι ως τη σελίδα 65  :o

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #383 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 10:20:46 πμ »
Για την αξιολογηση της α λυκειου:το α μερος περιλαμβανει ερωτησεις κατανοησης!το β τι;δεν βγαζω ακρη με το πδ!

Αποσυνδεδεμένος blaze

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #384 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 10:54:34 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα. Διδάσκω για πρώτη φορά τη γλώσσα στην Α λύκειου και θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει αν πρέπει να ακολουθήσω οπωσδήποτε  τις καινούριες οδηγίες του υπουργείου. Εγώ ξεκίνησα τη διδασκαλία με τον παραδοσιακό τρόπο,  δηλ. κείμενα βιβλίου, συζήτηση, εργασίες για σπίτι ακολουθώντας την ύλη κανονικά. Είμαι  λάθος?

Αποσυνδεδεμένος evi_ts

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #385 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 01:11:00 πμ »
Καλησπέρα.Θα μπορούσε κάποιος σας παρακαλώ που διδάσκει το μάθημα της έκθεσης σε φροντιστήριο και έχει εμπειρία να με διαφωτίσει ως προς την ύλη που συνήθως πρέπει να έχει βγει μέχρι τα Χριστούγεννα. Υπάρχουν "πρέπει" σε αυτό το κομμάτι ή γενικά αν είμαστε πιο μπροστα απο το σχολείο δν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να βιαζόμαστε τόσο πολύ; Επίσης υπάρχει κάποιος που να έχει προσαρμόσει τη διδασκαλία του στο νέο πρόγραμμα και αν ναι τι είναι αυτό που θα πρέπει να αλλάξει ριζικά σε σχέση με το παλιό ως προς τον τρόπο διδασκαλίας; Είναι όντως λίγο μπερδεμένο το πρόγραμμα και νομίζω οτι μέχρι στιγμής δεν κυκλοφορούν και βοηθήματα βασισμένα στο νέο πρόγραμμα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος ele@n

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #386 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 07:24:49 μμ »
Καλησπέρα evi_ts, συνήθως δεν υπάρχουν σαφή όρια ανάμεσα στο τι "πρέπει" να έχει βγει μέχρι τις γιορτές στο δικό μας φροντιστήριο. Το σίγουρο είναι ότι δεν προσπαθούμε απλώς να είμαστε πιο μπροστά από το σχολείο δεοδομένου ότι τελικά στην Α' Λυκείου δεν βγάζουν όλες τις θεματικές ενότητες στο σχολείο. Εγώ όμως επιμένω να βγουν όλες, ώστε να μην υπάρχουν κενά για τις επόμενες τάξεις. Από εκεί και πέρα προγραμματίζω να κάνω νέα θεματική ενότητα περίπου ανά δύο βδομάδες.
Τώρα, αναφορικά με το νέο σύστημα σε εμάς δεν ακολουθείται κατά γράμμα. Δηλαδή, διδάσκουμε κανονικά περίληψη και την εξετάζουμε με ασκήσεις. Απλώς, στα επίσημα διαγωνίσματα προσαρμοζόμαστε στα του Υπουργείου. Αν θες να δεις τέτοιο διαγώνισμα ρίξε μια ματιά στα διαγωνίσματα της ΟΕΦΕ 2012.

Αποσυνδεδεμένος evi_ts

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #387 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 01:38:47 πμ »
Σε ευχαριστώ πάρα πολυ για την απάντηση σου. Ως προς το πόσο μπροστά πρέπει να είμαστε στο φροντιστήριο που δουλεύω εγώ σήμερα έκανα για προφορικό και γραπτό λόγο και στο επόμενο μάθημα θα μπω αναλφαβητισμό. είμαι μπροστά σε σχέση με το σχολείο -όλων των μαθητών μου-. Απλώς είμαστε 2 καθηγήτριες στο φροντιστηριο που διδασκουμε την εκθεση και η άλλη καθηγήτρια είναι πιο μπροστά απο εμένα με αποτέλεσμα κάπως να με αγχώσει αυτό. Βέβαια εγω μίλησα με τα παιδιά για μμε και διαφήμιση ενώ η άλλη καθηγήτρια δεν τα έκανε - τώρα ποια απο τις δυο μας έπραξε ορθότερα δεν γνωριζω αλλα τέλος πάντων-. Επίσης θα ήθελα μια ακόμα διευκρίνηση. Η διδασκαλία έχει διαφοροποιηθεί ή πρέπει να διαφοροποιηθεί; Μέχρι στιγμής ακολουθώ την πεπατημένη κείμενο στην τάξη και συζήτηση και κριτήριο για το σπίτι βασισμένο όμως στα κριτήρια των διαφορων σχολικων βοηθημάτων που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή. Τέλος, θα μπορούσες να με κατατοπίσεις σχετικά με τις ερωτήσεις που αφορούν ενα κείμενο τι θα πρέπει οπωσδήποτε να έχω επισημάνει στα παιδιά μέσα στο 1ο τρίμηνο; πχ ερωτήσεις για ενεργητική και παθητική συνταξη, για το πως βρισκουμε το θέμα του κειμένου, για τα σημεία στίξης; Τι δεν θα πρέπει να παραλείψω οπωσδήποτε?

Αποσυνδεδεμένος ele@n

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #388 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 12:08:31 μμ »
Σχετικά με τα θέματα δεν ξέρω τι γραμμή ακολουθούν στο φροντιστήριό σου....Αν, για παράδειγμα, οφείλεις να διδάξεις κάποιες συγκεκριμένες ενότητες σε κάθε τάξη....Εγώ, ας πούμε, που έχω το ελεύθερο να προγραμματίζω την ύλη προσωπικά, δεν διδάσκω ΜΜΕ στην Α' Λυκείου κάθώς αποτελεί κεφάλαιο ολόκληρο στη Β'. Αυτή τη στιγμή έχω τελειώσει και με τον προφορικό -γραπτό λόγο και είμαστε στο διάλογο. Τη μέθοδο διδασκαλίας ούτε εγώ την έχω διαφοροποιήσει.
Με τις ασκήσεις τώρα της θεωρίας, προσωπικά, δεν ακολουθώ την πορεία του βιβλίου.Δηλαδή, έχοντας επίγνωση ότι δεν τα πιάνουν και πολύ εύκολα δεν περιμένω να τελειώσει το βιβλίο για να τους διδάξω τον τρόπο ανάπτυξης παραγράφου με αναλογία. Ξεκινώντας το Σεπτέμβρη οπωσδήποτε κάνω δομικά μέρη παραγράφου, δομικά μέρη κειμένου, συγγραφή περίληψης, πλαγιότιτλους, χωρισμό σε ενότητες, τρόπους ανάπτυξης παραγράφου, ενεργητική- παθητική σύνταξη, τη χρήση των ρηματικών προσώπων, τη χρήση των σημείων στίξης όχι αναλυτικά (διδάσκεται αναλυτικά στη Β'), τον τρόπο που απαντάμε στην ερώτηση με τη φράση του κειμένου, διαρθρωτικές λέξεις, αργότερα κάνω και μία νύξη και στέκομαι λίγο παραπάνω από το σχολείο στην επίκληση στη λογική (γιατί θα τους παιδέψει στη Γ').Αυτά σε γενικές γραμμές για το α' τετράμηνο....

Αποσυνδεδεμένος evi_ts

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #389 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 07:26:25 μμ »
ele@n se euxaristo poli. me voithises poli. epeidi eimai arxaria exo kapos mperdeutei. Ta mme ta ekana stirizomeni se ena tetradio pou m edose i aderfi mias filis m pou pigaine perisi a likeiou kai koitontas to eida oti i katigitria tous tous ta eixe pei ligo ara kapos etsi epeleksa kai go na to kano. thelo na po oti epeidi eimai erxaria kano 1 fora to mathima tis ekthesis kai epeidi den exo apo kapou voitheia doulepsa me to skeptiko oti gia na to ekane mia kathigitria se ena sxoleio isos to kanoun k alles ara mallon prepei na to kano...opos kai na xei se euxaristo PARA POLI!!!

Αποσυνδεδεμένος ele@n

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #390 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 07:44:26 μμ »
Α, δεν είναι τίποτα...Όλοι κάποια στιγμή ήμασταν αρχάριοι....Επίλεξε ένα βοήθημα Έκθεσης από το εμπόριο που να έχει αναλυμένες θεματικές ενότητες και κριτήρια και ακολούθησέ το....

Αποσυνδεδεμένος Μαρια Δελακοβια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #391 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 10:42:47 πμ »
Καλημέρα θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με την θεματική ενότητα υγεία-διατροφή θέλω να την διδάξω αλλά στο βοήθημα που αγόρασα δεν την έχει...μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου στείλει από κάποιο δικό του βοήθημα κάποια βασικα στοιχεία της ενότητας?ευχαριστώ πολύ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 498
Σύνολο: 499

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.