*

Αποστολέας Θέμα: Κρήτη (varia)  (Αναγνώστηκε 8510 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος magmion

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • sky is the limit
    • Προφίλ
Κρήτη (varia)
« στις: Αύγουστος 30, 2008, 10:14:32 πμ »
παρακαλώ όποιος είχε την εμπειρία από αυτές τις περιοχές να τη μοιραστεί.Ευχαριστώ!!!ΕΠΕΙΓΟΝ!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2008, 04:44:54 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρήτη (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:09:13 »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Κρήτη (varia)
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 30, 2008, 11:55:07 πμ »
Καλημερα ειμαι ΧΙΟ!!Ολα δειχνουν καλα!!!το νησι ειναι μια χαρα εχει τα παντα!!!Συναδελφοι ειναι αρκετοι...ο προισταμενος δειχνει συνεργασιμος ...
Τι ειδικοτητα εχεις?Τι αλλο θες να μαθεις αν μπορω να σε βοηθησω

Αποσυνδεδεμένος rania81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κρήτη (varia)
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 30, 2008, 03:08:59 μμ »
Ο νομός Λασιθίου είναι πολύ μεγάλος. Το καλό είναι ότι έχει τρεις πόλεις οπότε το πιο πιθανό είναι όπου και αν τοποθετηθείς θα μένεις σε πόλη.Αν θέλεις για κάποια συγκεκριμένη πόλη με ρωτάς.Εγώ έμενα Ιεράπετρα.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος mpdi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κρήτη (varia)
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 30, 2008, 06:12:29 μμ »
Εγω  έμενα  στην Νεάπολη  14 χιλιόμετρα απο Άγιο Νικόλαο , ΠΕ 60  καλούστικα αλλα  το χειμώνα ερημώνουν τα πάντα δυστυχώς ( και είχα και δύο παιδιά μαζί μου ) . Τα νοίκια δεν ειναι χαμηλά εγω πλήρωνα 300 ευρώ .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρήτη (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:09:13 »

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Κρήτη (varia)
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 30, 2008, 11:08:43 μμ »
ρωτάτε για νομό Λασιθίου, λοιπόν...

οι μεγάλες πόλεις (για τα δεδομένα του νομού) είναι ο Άγ. Νιλόλαος, η Ιεράπετρα , η Σητεία.
Η πιο γραφική από τις 3 θεωρώ πως είναι η πρώτη, δίπλα βρίσκεται και η Ελούντα. απέναντι η σπιναλόγκα. Κοντά υπάρχουν ωραία γραφικά χωριά, όπως οι Λίμνες κι η Κριτσά, φυσικά η Νεάπολη, πιο μεγάλη ...Ο Αγ. Νικόλαος είναι σχετικά κοντά και με τη Χερσόνησσο, τα Μάλια, φυσικά το χειμώνα όλα ερημώνουν εκεί. Σε περίπου 45 λεπτά με ΙΧ πας και στο οροπέδιο Λασιθίου(με προσοχή στο δρόμο) που είναι πολυ ήρεμα όλα και κάνει και πολύ κρύο το χειμώνα, είναι όμως ένα παρθένο μέρος της Κρήτης, ακόμα. Ο Αγ. Νικόλαος, έχει συγκοινωνία-κτελ με το λιμάνι του Ηρακλείου, έχει και δικό του λιμάνι, αλλά όχι με τα καλύτερα πλοία της Κρήτης, δηλ. πιο μικρά . έχει πολλά καφέ το καλοκαίρι κ εστιατόρια, το χειμώνα τα γνωστά...
Η Σητεία είναι σχετικά απομακρυσμένη από την καρδιά των γεγονότων(π.χ. το λιμάνι του Ηρακλείου), παρ όλα αυτά έχει επαφή με πειραιά , αλλά καμία σχέση με τα μεγάλα, ωραία, καράβια που δένουν στο Ηράκλειο. Έχει κι αεροδρόμιο, όμως δεν έχω ιδέα τι αεροπλάνα φτάνουν εκεί , αν είναι από Αθήνα ή μόνο εξωτερικό, δεν ξέρω... Ο δρόμος για Σητεια έχει στροφούλες...
Για τους λάτρεις του εναλλακτικού τουρισμού, η Σητεία είναι μια χαρά, αφού είναι κοντά σε πολλές παρθένες παραλίες ΄, το τοπίο είναι σκληρό, βράχια και θάλασσα... Κοντά είναι και το Βάι, η Ίτανος, Ζάκρος. Η Σητεία δεν απέχει πάρα πολύ από την Ιεράπετρα.
Γενικά η Σητεία είναι  πολύ μικρή και δεν έχει και πολλές επιλογές, έχει πολύ ηρεμία όμως.
Η Ιεράπετρα, πιο σε πόλη, με τα γνωστά επακόλουθα, καλά και μη. Έίναι κοντά σε ωραία μέρη και παραλίες, τα κοντινά παραθαλάσσια χωριά δεν έχουν να ζηλέψουν σε τίποτα πιο γνωστά μέρη του νησιου. επίσης δίπλα είναι και το νησάκι Χρυσή με απίστευτη παραλία και πλήθη τουριστών το καλοκαίρι. εύκολος κι ο δρόμος με Αγ.Νικόλαο. πολλά θερμοκήπια στο τοπίο, δίπλα η θάλασσα.

τα ορεινά του νομού δύσκολα στις μετακινήσεις το χειμώνα, όμορφα σ όλα τ άλλα.
γενικά ο νομός Λασιθιού πιστεύω ότι είναι ο πιο ήρεμος του νησιού, εγώ προσωπικά τον προτιμώ κάθε χρόνο σχεδόν, αλλά αυτό είναι το δικό μου γούστο. με λίγα λόγια το χειμώνα έχει μοναξια, όπως είναι φυσικό, από άνοιξη όλα αλλάζουν , τουλάχιστον στα πιο τουριστικά μέρη. Οι κρητικοί είναι πάντα πρόθυμοι να βοηθούν , πολύ φιλόξενοι. καμία σχέση με αυτά που δείχνουν στην τν, δεν είναι άγριοι , είναι λεβέντες.
εμένα μέχρι που κατέβηκε ένας κυριούλης από τ αμάξι του , ενώ ήταν στο φανάρι, για να με βοηθήσει να βρώ ένα δρόμο... στα χωριά ακόμα πιο εγκάρδιοι.
 ελπίζω να βοήθησα
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2008, 11:26:53 μμ από blethalassa »

Αποσυνδεδεμένος magmion

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • sky is the limit
    • Προφίλ
Απ: Κρήτη (varia)
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 31, 2008, 01:49:58 πμ »
Καλημερα ειμαι ΧΙΟ!!Ολα δειχνουν καλα!!!το νησι ειναι μια χαρα εχει τα παντα!!!Συναδελφοι ειναι αρκετοι...ο προισταμενος δειχνει συνεργασιμος ...
Τι ειδικοτητα εχεις?Τι αλλο θες να μαθεις αν μπορω να σε βοηθησω
Είμαι ΠΕ Ο6. Σε ακούω εξαιρετικά ικανοποιημένο ΠΕ03!Τακτοποιήθηκες εύκολα?Από που έφτασες και πώς? Θέλω να μου πεις τα πάντα όσον αφορά τις διαδικασίες.Που πάω τι κάνω τι αναμονές έχω και με τα ΠΕΚ τι γίνεται?ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ είναι η πρώτη φορά για μένα γιατί είμαι νεοδιόριστη εννοείται.Κανένα τηλέφωνο από δευτεροβάθμια για να βρω τα κενά στην ειδικότητα μου?Πώς σου φαίνεται ακριβή ,γιατί κάτι τέτοιο πήραν τα αυτιά μου... περιμένω με αγωνία!

Αποσυνδεδεμένος magmion

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • sky is the limit
    • Προφίλ
Απ: Κρήτη (varia)
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 31, 2008, 02:09:18 πμ »

εμένα μέχρι που κατέβηκε ένας κυριούλης από τ αμάξι του , ενώ ήταν στο φανάρι, για να με βοηθήσει να βρώ ένα δρόμο... στα χωριά ακόμα πιο εγκάρδιοι.
 ελπίζω να βοήθησα

Σα να είμαι εκέι ένα πράγμα! Ευχαριστώ blethalassa! Τι ειδικότητα?
Εγω  έμενα  στην Νεάπολη  14 χιλιόμετρα απο Άγιο Νικόλαο , ΠΕ 60  καλούστικα αλλα  το χειμώνα ερημώνουν τα πάντα δυστυχώς ( και είχα και δύο παιδιά μαζί μου ) . Τα νοίκια δεν ειναι χαμηλά εγω πλήρωνα 300 ευρώ .
μήπως η Ιεράπετρα είναι πιο οικονομική?Το σχολέιο σου ποιο είναι και τι εντυπώσεις εχεις?Ο προϊστάμενος?
Ο νομός Λασιθίου είναι πολύ μεγάλος. Το καλό είναι ότι έχει τρεις πόλεις οπότε το πιο πιθανό είναι όπου και αν τοποθετηθείς θα μένεις σε πόλη.Αν θέλεις για κάποια συγκεκριμένη πόλη με ρωτάς.Εγώ έμενα Ιεράπετρα.
Πρόσβαση μόνο από στεριάς φαντάζομαι??? μήπως έιναι πιο καλά στον Άγιο Νικόλαο?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ όλους πάρα πολύ για τις άμεσες και ποικιλόχρωμες απαντήσεις σας!!!!! :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Κρήτη (varia)
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 31, 2008, 10:34:02 πμ »
Καλημερα!!Ηρθα αποΓΙαννενα.....Απο Πειραια εχει καθημερινα δρομολογια με καραβι....(2 νομιζω) και αρκετες πτησεις με αεροπλανο
αλλα δε γνωριζω ποσες...πρεπει ομως να προνοησεις για εισητηρια...Απο θεσσαλονικη εχει πτησεις μεσω Αθηνας και ενα καραβι που κανει απιστευτα πολυ....
Τα σπιτια ειναι καπως ακριβουτσικα...γενικα το νησι εχει φυσιολογικες
τιμες σε φαγητα και καφεδες δεν εχω δει και παρα πολλα μια βδομαδα ειμαι εδω...Νομιζω πως ο κλαδος ΠΕ06 εχει βγει υπεραριθμος τωρα γιατι ο προιστανενος ζηταει και αλλους δε ξερω αυτο συμβαινει και με τον κλαδο μου..και παλι ζητησε κοσμο????Τα ΠΕΚ γινονται σε ενα σχολειο 3-4 Κμ απο τη χωρα ειναι βαρετα αρκετα αλλα οιεπιμορφωτες ειναι συνεργασιμοι...Παντως τα κενα τα ξερει μονο ο προισταμενος...Υπαρχει και η βιβλιοθηκη του Κοραη οπου οπως ακουσα θα στειλει κοσμο γιατι χρειαζεται να γινουν κι εκει καποιες δουλειες...ΔΗλαδη σε κρατα στη διαθεση και
δε πας σε σχολειο αλλα βιβλιοθηκη..Χθες πηγα στα Καρδαμυλλα που ειναι το πιο μακρινο που μπορει να σου τυχει και ο δρομος παλευεται...Ελπιζω να σε βοηθησα...

Αποσυνδεδεμένος magmion

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • sky is the limit
    • Προφίλ
Απ: Κρήτη (varia)
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 31, 2008, 08:05:03 μμ »
Καλημερα!!Ηρθα αποΓΙαννενα.....Απο Πειραια εχει καθημερινα δρομολογια με καραβι....(2 νομιζω) και αρκετες πτησεις με αεροπλανο
αλλα δε γνωριζω ποσες...πρεπει ομως να προνοησεις για εισητηρια...Απο θεσσαλονικη εχει πτησεις μεσω Αθηνας και ενα καραβι που κανει απιστευτα πολυ....
Τα σπιτια ειναι καπως ακριβουτσικα...γενικα το νησι εχει φυσιολογικες
τιμες σε φαγητα και καφεδες δεν εχω δει και παρα πολλα μια βδομαδα ειμαι εδω...Νομιζω πως ο κλαδος ΠΕ06 εχει βγει υπεραριθμος τωρα γιατι ο προιστανενος ζηταει και αλλους δε ξερω αυτο συμβαινει και με τον κλαδο μου..και παλι ζητησε κοσμο????Τα ΠΕΚ γινονται σε ενα σχολειο 3-4 Κμ απο τη χωρα ειναι βαρετα αρκετα αλλα οιεπιμορφωτες ειναι συνεργασιμοι...Παντως τα κενα τα ξερει μονο ο προισταμενος...Υπαρχει και η βιβλιοθηκη του Κοραη οπου οπως ακουσα θα στειλει κοσμο γιατι χρειαζεται να γινουν κι εκει καποιες δουλειες...ΔΗλαδη σε κρατα στη διαθεση και
δε πας σε σχολειο αλλα βιβλιοθηκη..Χθες πηγα στα Καρδαμυλλα που ειναι το πιο μακρινο που μπορει να σου τυχει και ο δρομος παλευεται...Ελπιζω να σε βοηθησα...
πάρα πολύ έχω όμως ακόμη απορίες!!! ??? ???δηλάδή αν κατάλαβα καλά αν εγώ έρθω εκεί μπορεί να καταλήξω βιβλιοθηκάριος!!!!και άντε να καταλήξω ξέρεις τι γίνεται με τα μόρια αν αποροφηθείς εκτός σχολείου???????και όταν είσαι στη διάθεση της διεύθυνσης ρε παιδί μου και δεν έχει τι να σε κάνει ο προϊστάμενος που σε στέλνει???δεν ατιλαμβάνομαι αυτό που λένε *στη διάθεση*...

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Κρήτη (varia)
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 01, 2008, 04:39:07 μμ »
παιδια καλησπερα!!Sorry που καθηστερω να σας απαντησω αλλα ειμαι Χιο χωρις υπολογιστη και
ερχομαι internet cafe οποτε δεν εχω την ανεση να απαντω αμεσα.ΛΟΙΠΟΝ
1.Οι τιμες των σπιτιων κυμαινεται απο 250 εως 350.Επιπλωμενα σπιτια υπαρχουν(βεβαια τα επιπλα δεν ειναι δια χειρος Βαραγκης...αλλα παλευονται)
2.ΟΙ μαθηματικοι ειναι υπεραριθμοι...τωρα αφου εμεις καναμε αιτησεις για αποσπαση γιατι ο προισταμενος ζητα αλλους δε γνωριζω...
3.Για συγκοινωνιες δε ξερω κατι γιατι εφερα αυτοκινητο(ευχαριστω αντρουλη μου ;) που επεμενες).Παντως υπαρχουν συναδελφοι που
μετακινουνται οπουτε δεν υπαρχει προβλημα μεταφορας.Πηγα και Βορεια και Νοτια οι δρομοι ειναι φυσιολογικα σε γενικες γραμμες
4.Οσο για τα μορια της βιβλιοθηκης αυτο που γνωριζω ειναι πως αν μεινεις στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ παιρνεις τα μορια που εχουν τα σχολεια μεσα της πολης
5.Ξερω πως υπαρχει μεγαλη αναγκη απο φιλολογους 15 σιγουρα θα του ειναι χρησιμοι.οσο γοα τους αναπληρωτες δε ξερω ν ασας πω κατι
6.Περιμενουνε και τις αποσπασιες οποτε ποσοι θα φυγουν ποσοι θα μεινουν και τι αναγκες υπαεχουν δε γνωριζω ακριβως


Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Απ: Κρήτη (varia)
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 01, 2008, 04:47:23 μμ »
2.ΟΙ μαθηματικοι ειναι υπεραριθμοι...τωρα αφου εμεις καναμε αιτησεις για αποσπαση γιατι ο προισταμενος ζητα αλλους δε γνωριζω...

Σας δόθηκε λίστα περιοχών για απόσπαση ή βάλατε εσείς όποια περιοχή θέλατε ; (ακόμα και στον τόπο διαμονής ; )

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Κρήτη (varia)
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 01, 2008, 04:53:12 μμ »
Οχι δε μας δωθηκε λιστα απλη αιτηση  στην οποια γραψαμε σε ποια-ο ΠΥΣΔΕ θελαμε να αποσπαστουμε(με σειρα προτεραιοτητας)

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Απ: Κρήτη (varia)
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 01, 2008, 05:07:18 μμ »
Μέχρι 5 ΠΥΣΔΕ έχετε δικαίωμα να δηλώσετε;
Σας έχουν πει πότε θα βγουν τα αποτελέσματα ;
Και ... άσχετο ... όλον αυτό τον καιρό μένετε σε ξενοδοχεία ;

Αποσυνδεδεμένος magmion

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • sky is the limit
    • Προφίλ
Απ: Κρήτη (varia)
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 01, 2008, 06:34:58 μμ »

Και ... άσχετο ... όλον αυτό τον καιρό μένετε σε ξενοδοχεία ;
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;Dεντελώς άσχετο!Πάντως έχω να παραθέσω το εξής!Σήμερα το πρωί μίλησα με όοοοοοοοολεςςςςςς τις δευτεροβάθμιες που μας δίνουν το δικαίωμα να κάνουμε αίτηση με τη συμπληρωματική για διορισμούς και όοοοοοοοολεεεεεεεεεεςςςςςςς είπαν τι θα έρθετε να κάνετε εδώ ήδη στην ειδικότητα σας έχουμε βγάλει υπεράριθμούς!!Εμείς λέει δεν ζητήσαμε κανέναννν!!!!!! ;D ;D ;D ;D ;D ;Dεγώ δεν ξέρω από αυτά αν κάποιος ξέρει να μου πει!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159747
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 326
Σύνολο: 335

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.