*

Ψηφοφορία

Σε ποιο από τα παρακάτω διδακτικά αντικείμενα θα εξεταστείτε;

Αρχαία ελληνικά
9 (29%)
Νέα ελληνικά
6 (19.4%)
Ιστορία
5 (16.1%)
Δεν έχω αποφασίσει ακόμη
11 (35.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 29

Αποστολέας Θέμα: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 53259 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariab

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 06, 2006, 07:52:37 μμ »
Εγώ πέρυσι είχα δώσει Νέα και καθώς είχα πάει τελείως διερευνητικά δεν είχα κάνει σχέδιο μαθήματος και πήρα 67,50!! Φέτος κατάλαβα τί είχα κάνει. Ή μάλλον τί δεν είχα κάνει.  :)
Αυτή τη φορά σκέφτομαι πάλι Νέα ή Αρχαία. Αποκλείω την Ιστορία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:28:00 »

Αποσυνδεδεμένος ovidius

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
    • Ασεπάδικο2
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 07, 2006, 11:16:44 μμ »
Επειδή τα προηγούμενα θέματα ΑΣΕΠ φαίνεται ότι τα επιμελήθηκαν κυρίως πανεπιστημιακοί της Θεσσαλονίκης, υπάρχει κάποιος συνάδελφος με πρόσφατη ή λιγότερο πρόσφατη αποφοίτηση  από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο (Ιστορικό Αρχαιολογικό και Φιλολογικό) που να μπορεί να μας δώσει πληροφορίες για ύλη μαθημάτων που πιθανόν συμπίπτει με την ύλη του ΑΣΕΠ;
Στο ανάλογο topic... :)
CARPE DIEM

Αποσυνδεδεμένος gm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Θέλω ξεκούραση!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 16, 2006, 01:46:31 μμ »
Συνάδελφοι, μια απορία αν έχετε την καλοσύνη να μου λύσετε. Στην ειδική διδακτική τα θέματα που βάζουν μέσα από την ορισθείσα ύλη δεν είναι πάντα; Υπάρχει περίπτωση στην ιστορία π.χ. να βάλουν θέμα από περίοδο που είναι εκτός ύλης μόνο και μόνο επειδή συμπεριλαμβάνεται το θέμα στα σχολικά βιβλία; Έχει τρομάξει το μάτι μου και ρωτάω! Ευχαριστώ.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 16, 2006, 03:45:14 μμ »
Στην ειδική διδακτική των Νέων στον προηγούμενο διαγωνισμό έπεσε κείμενο που δεν βρισκόταν μέσα σε σχολικό βιβλίο. Τώρα όσον αφορά την Ιστορία, θέλω να πιστεύω πως δεν θα ξεφύγουν τόσο πολύ ώστε να ζητήσουν από περίοδο που είναι εκτός ύλης (προφανώς εννοείς προϊστορική και αρχαϊκή περίοδο, τη ρωμαϊκή, την πρώιμη και μέση βυζαντινή και τη μεταβυζαντινή με την τουρκοκρατία, γιατί όλες οι άλλες είναι μέσα). Δεν ξέρω τί να πω, κι εμένα έχει φοβηθεί το μάτι μου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:28:00 »

Αποσυνδεδεμένος gm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Θέλω ξεκούραση!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 30, 2006, 09:09:48 μμ »
Ερώτηση: εφόσον η τοπική ιστορία δεν είναι στην ύλη μας, είναι δυνατον στην ειδική διδακτική να ζητήσουν κάτι σχετικό; Πού να ξέρω εγώ για τα Τζουμέρκα! Ρωτάω, γιατί σε κάποιο φροντιστήριο έμαθα πως διδάσκουν και διδακτική της τοπικής ιστορίας . Ξέρετε κάτι παραπάνω; Ευχαριστώ.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 30, 2006, 09:46:01 μμ »
Για όνομα ρε παιδιά! Μην το παρατραβάμε!

Αποσυνδεδεμένος palaipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 07, 2006, 07:54:27 μμ »
Είναι αρκετά ζόρικα τα πράγματα με τη διδακτική. Μηπως ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε προτεινόμενες απαντήσεις στη διδακτική του προηγούμενου διαγωνισμού; Και κάτι άλλο τελικά είναι έχει κριθεί παράνομη ή αντισυνταγματική η αρνητική βαθμολογία;Νομίζω ότι στην προκηρυξη λέει ενδέχεται να υπάρξει και αρνητική βαθμολογία.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 07, 2006, 08:10:47 μμ »
http://www.alexander.edu.gr/gr/download.php
Πιστεύω ότι θα σε καλύψει. ;)
Προσωπικά τα του δικού μου κλάδου από εδώ τα βρήκα αφού απ'το ΑΣΕΠ δεν καταδέχτηκαν να μας τα δώσουν... :P
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος palaipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 07, 2006, 09:33:13 μμ »
Ευχαριστώ για την πληροφορία :), αλλά ψάχνω μια ενδεικτική απάντηση για τη διδακτική ,και όχι για τη γενική παιδαγωγική(ερωτήματα πολλαπλής επιλογής). Πως θα μπορούσε να γίνει το σχέδιο επί χάρτου  πχ στα ΝΕΑ Ελληνικά και την ιστορία. ,Ακόμα αναρωτιέμαι ποιός επέλεξε την ενότητα της Ιστορίας, που ήθελε όχι απλώς να ξέρει κανείς καλά το γνωστικό κομμάτι, αλλά θα έπρεπε να γνωρίζει και τι περιλαμβάνει το Μουσείο, που υποτίθεται έπρεπε να επισκεφθεί το τμήμα.   ??? ???

Αποσυνδεδεμένος Animus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Γυναίκα
  • είμαστε ακόμα ζωντανοί!!!
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 03, 2006, 11:33:01 μμ »
Καλό βράδυ. Εμένα ακόμη δε μου έχει λυθεί η απορία για το πως πρέπει να απαντάμε στη διδακτική.Δίνουμε απαντήσεις στις ερωτήσεις που θέτουμε; Πρέπει να καταγράφουμε ποια μέθοδο διδασκαλίας ακολουθούμε; Πρέπει να διατυπώνουμε στόχους; Στον προηγούμενο ασεπ γράφοντας νέα και νομίζοντας ότι έγραψα καλά απογοητεύτηκα γιατί η βαθμολογία μου δεν ήταν αντάξια των προσδικιών μου. Τι στο καλό θέλουν; ??? Βλέποντας κάποιες ενδεικτικές απαντήσεις διαπίστωσα πως κινήθηκα σε παρόμοια πλαίσια. Τι φταίει λοιπόν; Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει; Ευχαριστώ. :'(

Αποσυνδεδεμένος mariab

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 04, 2006, 02:29:50 μμ »
Εξαρτάται από την ερώτηση. Αν σου πει να κάνεις ένα σχέδιο μαθήματος ολόκληρο τότε διατυπώνεις κανονικά στόχους και μετά προχωράς στο σχέδιο βήμα βήμα. Μεθοδολογία γράφεις (απ' ότι πάλι μας έχουν πει στο φροντιστήριο) είτε στην αρχή του σχεδίου είτε στο τέλος κάθε φάσης. Όπως επίσης καλό είναι να γράφεις και τα μέσα και τα υλικά που χρησιμοποιείς.
Σε ό,τι αφορά τα προηγούμενα θέματα των Νέων, η ερώτηση ζητούσε να κάνεις ένα σχέδιο μαθήματος που να περιλαμβάνει: πλαγιότιτλους, άγνωστες λέξεις κ.τ.λ.... Άρα ήθελε να εντάξεις αυτά που θα έγραφες σε κάποια φάση του σχεδίου. Εσύ θα επέλεγες σε ποια και όχι να κάνεις ολόκληρο σχέδιο μαθήματος. Για παράδειγμα μπορεί να επέλεγες να τα εντάξεις στη φάση της "δραστηριότητας" και να έλεγες ότι θα ρωτούσες τους πλαγιότιτλους και μετά να πεις ποιοι είναι οι πλαγιότιτλοι εφόσον στο ζητούσε η ερώτηση. Δηλαδή είναι σαν να απαντούσες, κατά τη γνώμη μου, σε θέματα έκθεσης αλλά παράλληλα αυτά θα ήταν ενταγμένα μέσα σε κάποια φάση του σχεδίου μαθήματος.

Δεν ξέρω αν βοήθησα καθόλου αλλά κι εγώ νομίζω ότι στη διδακτική επικρατεί ένα χάος και ότι τα πράγματα είναι λίγο υποκειμενικά.  :)

Αποσυνδεδεμένος Animus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Γυναίκα
  • είμαστε ακόμα ζωντανοί!!!
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 04, 2006, 10:03:51 μμ »
Πράγματι στη διδακτική επικρατεί ένα χάος. Ωστόσο σε ευχαριστώ mariab,θα προσπαθήσω να τα βάλω σε τάξη μέσα στο μυαλό μου κι ο Θεός βοηθός! ;)

Αποσυνδεδεμένος tho

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση-ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 10, 2006, 03:51:35 πμ »
εχει παιδια να προτεινει καποιος κανενα καλο βοήθημα με σχεδια μαθηματος για νεα και αρχαια? ???
 ???

Αποσυνδεδεμένος Supergirl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι και φαίνομαι
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 30, 2006, 01:32:04 πμ »
εχει παιδια να προτεινει καποιος κανενα καλο βοήθημα με σχεδια μαθηματος για νεα και αρχαια? ???
 ???

Εκδοσεις Μεταιχμιο! Η μαγικη λεξη! Καλο διαβασμα!
Αν θέλεις να διοριστεί η Supergirl στείλε ΠΕ 02 στο 2010!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 446
Σύνολο: 448

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.