*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά  (Αναγνώστηκε 68929 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 05, 2006, 10:58:09 μμ »
Τι λες τώρα;;; Με ποιούς μίλησες;;; Δε γίνονται αυτά...  ???

Στην προκήρυξη πάντως γράφει ότι "ΠΤΥΧΙΑ ΙΣΟΔΥΝΑΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΤΗΣ ΑΣΠΑΙΤΕ (πρώην ΠΑΤΕΣ/ΣΕΛΕΤΕ) είναι τα

Α. Των Τμημάτων ΑΕΙ
α. Παιδαγωγικού Νηπιαγωγών
β. Δημοτικής Εκπαιδεύσεως
γ. Επιστημών της Αγωγής ή Επιστημών Αγωγής Προδημοτικής Εκπαίδευσης ή Επιστημών της Αγωγής Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου της Κύπρου.
δ. Φιλοσοφίας Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας
ε. Φιλοσοφίας και Κοινωνικών Σπουδών

Β. Σχολής Νηπιαγωγών

Γ. Παιδαγωγικής Ακαδημίας

Δ. Διδακτορικού διπλώματος ή μεταπτυχιακού τίτλου στις επιστήμες της αγωγής και

Ε. Καθηγητικών Σχολών. Δηλαδή:
α. Φιλολογίας
β. Θεολογίας
γ. Μαθηματικών
δ. Φυσικών
ε. Γαλλικής Γλώσσας
στ. Αγγλικής Γλώσσας
ζ. Γερμανικής Γλώσσας
η. Καλλιτεχνικών Μαθημάτων
θ. Φυσικής Αγωγής
ι. Οικιακής Οικονομίας
ια. Μουσικής
ιβ. Θεατρικών Σπουδών
ΣΤ. Της Ανώτερης Σχολής Εκπαιδευτικών Τεχνολόγων Μηχανικών (ΑΣΕΤΕΜ) της ΣΕΛΕΤΕ.

Μπορεί κάποιος να μου πει ποιες είναι αναλυτικά αυτές οι ρημάδες οι επιστήμες της αγωγής;;;


Την ίδια απορία εχω και εγώ εδω και καιρό και ψάχνω μία σαφή απάντηση!!
Είχα πάρει τηλ, όταν ειχε βγει η προκυρηξη για τις αιτησεις των εκπαιδευτικων στα τηλ που ειχε και τους ειχα διαβάσει το παραπάνω εδαφιο.
Τους ζήτησα να μου διυκρινήσουν το  "Διδακτορικού διπλώματος ή μεταπτυχιακού τίτλου στις επιστήμες της αγωγής ".
Μου είπαν οτι υπαρχει συγκεκριμένα αυτο το μεταπτυχικο. Εψαξα και το συγκεκριμενο ΠΜΣ το διοργανωνουν τα περισσοτερα τμηματα δημοτικής εκπαιδευσης και προσχολικής αγωγης. Για να μπεις όμως από ασχετη σχολη, ειναι δυσκολο, θελει εξετασεις κτλ κτλ και καθε πανεπιστημιο εχει τη δική του προκυρηξη.
Anyway, τους ρωτησα επισης αν αναγωριζονται τα ΠΜΣ στην Εκπαιδευση απο τα ανοιχτα πανεπιστημια της Κύπρου και της Ελλαδας.
Μου απήντησαν οτι συγκεκριμενα για τα ανοιχτα πανεπιστημια περιμεναν διευκρινηση.
Αυτα!!
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:44:10 »

Αποσυνδεδεμένος buruburu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 09
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 06, 2006, 03:27:40 μμ »
Βασικά αυτό που παρατήρησα εγώ είναι ότι οι θεματικές ενότητες των μεταπτυχιακών του ΕΑΠ (εκπαίδευση & εκπαίδευση ενηλίκων) είναι παρόμοιες (αν όχι ίδιες) με εκείνες του μεταπτυχιακού στις επιστήμες της Αγωγής του Πανεπιστημίου Αθηνών (ενδεχομένως και των άλλων πανεπιστημίων). Αν αναγνωρίζεται το τελευταίο γιατί να μην αναγνωρίζονται και τα άλλα δηλαδή;;;

Πού να ρωτήσουμε; Στο Υπουργείο; Στις Δευτεροβάθμιες; Πού; Και σιγά μην ξέρουνε  :P

Εγώ θέλω κάποιον (φορέα;) που να μου πει επίσημα με ποιον τρόπο μπορώ να αποκτήσω παιδαγωγική κατάρτιση (και να είναι αποδεκτή για τους πίνακες κτλ). Υπάρχει κανείς;

Και κάτι ακόμα: Γιατί να μην μπορώ να παρακολουθήσω τα νέα μαθήματα παιδαγωγικών που έχουν μπει στη σχολή μου (όταν ήμουν εγώ δεν είχανε) και να αποκτήσω έτσι παιδαγωγική κατάρτιση; Ε; Στις καθηγητικές σχολές (μαθηματικό, φυσικό κλπ.) πόσα παιδαγωγικά κάνουνε;

Αποσυνδεδεμένος youla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 06, 2006, 07:53:21 μμ »
Και κάτι ακόμα: Γιατί να μην μπορώ να παρακολουθήσω τα νέα μαθήματα παιδαγωγικών που έχουν μπει στη σχολή μου (όταν ήμουν εγώ δεν είχανε) και να αποκτήσω έτσι παιδαγωγική κατάρτιση; Ε; Στις καθηγητικές σχολές (μαθηματικό, φυσικό κλπ.) πόσα παιδαγωγικά κάνουνε;

Παιδιά, αυτό αστεία αστεία μου φαίνεται καταπληκτική ιδέα.

Μπας και μαζευτούμε και κάνουμε κανένα σύλλογο κλπ και το προτείνουμε;; Να διαδηλώσουμε και να κλείσουμε τους δρόμους Χριστουγεννιάτικα;; Λέτε να το πετύχουμε;!

Εσύ είδα ότι είσαι οικονομολόγος; Εγώ ΠΕ 19 πληροφορική (Ηλ/γος Μηχ. ΕΜΠ). Να δω λές αν η σχολή μας έχει βάλει παιδαγωγικά;
Και αν έχει βάλει, αναγνωρίζεται σαν παιδαγωγική κατάρτιση;
It is better to light a candle than to curse the darkness..

Αποσυνδεδεμένος youla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 06, 2006, 08:02:09 μμ »
Ο μέγιστος αριθμός μορίων που μπορείς να συγκεντρώσεις είναι 67.
Αυτά σύμφωνα με τη φετινή προκήρυξη (του χρόνου μπορεί να αλλάξει κάτι, π.χ. φέτος ήταν η πρώτη χρονιά που ζητούσαν ECDL.

Παιδιά, είναι δυνατόν να ζητούν ECDL Και από ΠΕ19 Πληροφορικής;;; Για πείτε μου γιατί αγχώθηκα!
It is better to light a candle than to curse the darkness..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:44:10 »

Αποσυνδεδεμένος buruburu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 09
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 07, 2006, 10:21:02 πμ »
Χμ... μάλλον δεν έχεις διαβάσει τον κανονισμό αξιολόγησης του ΕΠΠΑΙΚ. Λέει ότι "Εξαιρούνται της κατάθεσης του ανωτέρω πιστοποιητικού οι  πτυχιούχοι  πληροφορικής ΑΕΙ και ΤΕΙ που το ΥΠΕΠΘ τους κατατάσσει στους Κλάδους ΠΕ19 και ΠΕ20 και μόνο."

Ηρέμησες τώρα;  ;)

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 690
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 18, 2007, 10:46:31 πμ »
Γνωρίζει κανείς κανένα καλό μεταπτυχιακό στην Εκπαίδευση ή στη Διδακτική που να μην είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση εκτός από αυτά του ανοικτού πανεπιστημίου;  :)

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 690
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 24, 2007, 09:00:39 πμ »
Στο μεταπτυχιακό σπουδές στην εκπαίδευση του ανοικτού πανεπιστημίου μπορεί κάποιος να κάνει αίτηση αν έχει ολοκληρώσει 3 θεματικές ενότητες ενός προπτυχιακού προγράμματος του Εαπ ή εγώ κάτι δεν κατάλαβα καλά; :)

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 24, 2007, 09:13:40 πμ »
Γνωρίζει κανείς κανένα καλό μεταπτυχιακό στην Εκπαίδευση ή στη Διδακτική που να μην είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση εκτός από αυτά του ανοικτού πανεπιστημίου;  :)

Δε νομιζω οτι υπαρχει τετοιο μεταπτυχιακο σε οποιοδηποτε τομεα, οχι μονο στην εκπαιδευση.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 24, 2007, 09:15:52 πμ »
Ψάξε τα μεταπτυχιακά του Πανεπιστημιου του Αιγαίου. Είναι εξ αποστάσεως η παρακολούθηση και ίσως κάποιο να σε ενδιαφέρει.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 690
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 24, 2007, 10:07:30 πμ »
Σ ευχαριστώ πολύ mat  :)

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 24, 2007, 10:48:09 πμ »

Εξ'αποστάσεως? από που το έχεις βγάλει αυτό το συμπέρασμα? δεν πρέπει να είσαι εκεί και να παρακολουθείς? σε ποια ακριβώς μεταπτυχιακά αναφέρεσαι?

Ψάξε τα μεταπτυχιακά του Πανεπιστημιου του Αιγαίου. Είναι εξ αποστάσεως η παρακολούθηση και ίσως κάποιο να σε ενδιαφέρει.
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 24, 2007, 12:08:13 μμ »
Δείτε εδώ: http://www.rhodes.aegean.gr/genderstudies/postgrad/ "Φύλο και Νέα Εκπαιδευτικά και Εργασιακά Περιβάλλοντα στην Κοινωνία της Πληροφορίας"
που σίγουρα είναι εξ' αποστάσεως και το τελείωσε μια γνωστή μου φιλολόγος διορισμένη η οποία έκανε και χρήση εκπαιδευτικής άδειας παρόλου που το μεταπτυχιακό είναι εξ' αποστάσεως.
Δείτε και αυτό που στην σελίδα του λέει πως θα λειτουργήσει: http://www.rhodes.aegean.gr/ltee/metaptyx/ -"Μοντέλα Σχεδιασμού και Ανάπτυξης Εκπαιδευτικών Μονάδων"
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 690
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 24, 2007, 01:14:49 μμ »
Είσαι σίγουρος mat πως το μεταπτυχιακό για τα μοντέλα σχεδιασμού και εκπαιδευτικών μονάδων θα γίνει εξ αποστάσεως;

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 24, 2007, 01:42:17 μμ »
Δείτε εδώ: http://www.rhodes.aegean.gr/genderstudies/postgrad/ "Φύλο και Νέα Εκπαιδευτικά και Εργασιακά Περιβάλλοντα στην Κοινωνία της Πληροφορίας"
που σίγουρα είναι εξ' αποστάσεως και το τελείωσε μια γνωστή μου φιλολόγος διορισμένη η οποία έκανε και χρήση εκπαιδευτικής άδειας παρόλου που το μεταπτυχιακό είναι εξ' αποστάσεως.
Δείτε και αυτό που στην σελίδα του λέει πως θα λειτουργήσει: http://www.rhodes.aegean.gr/ltee/metaptyx/ -"Μοντέλα Σχεδιασμού και Ανάπτυξης Εκπαιδευτικών Μονάδων"


Τι καινούργιο φρούτο είναι τα μεταπτυχιακά εξ'αποστάσεως ? Πως ακριβώς δουλευουν ? Οπως στο ΕΑΠ ?

Παντως στη φίλη σου κακώς δώσανε εκπαιδευτική άδεια ........ για μεταπτυχιακά στο ΕΑΠ δεν δίνουν ακριβώς για το λόγο οτι είναι εξ'αποστάσεως .......

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 779
Σύνολο: 791

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.