*

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια  (Αναγνώστηκε 43078 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος psar@ki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 02, 2009, 09:09:38 μμ »
Μπορείς να εργαστείς σε Α'βαθμια και Β'βαθμια, ωστόσο ενώ αν δούλευες ανεξάρτητα σε κάθε βαθμίδα δικαιούσουν 12 και 11 ώρες αντίστοιχα, αν δουλεύεις ταυτόχρονα και στις δύο δικαιούσε μέγιστο, αθροιστικά, 21 (και όχι 23)..
Μιλάω μόνο για τις ώρες και μόνο για ωρομίσθιους επειδή δεν προσδιορίζεις με τι καθεστώς εργάζεται η γνωστή σου
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2009, 09:12:34 μμ από psar@ki »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:04:59 »

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 02, 2009, 10:16:44 μμ »

ΟΚ, έχεις δίκιο... Λοιπόν, η φίλη μου είναι μόνιμη γυμνάστρια (από Α.Σ.Ε.Π.) στη Β'θμια και τοποθετημένη σε γυμνάσιο. Ωστόσο επειδή το γυμνάσιο είναι σε δυσπρόσιτη περιοχή, άρα μικρό, δε συμπληρώνει ωράριο (10 ώρες) κι έτσι διατίθεται στο δημοτικό για 12 ώρες!! (1 ώρα υπερωρία..).. Αυτά είναι τα δεδομένα..

Τώρα, τι ισχύει στην περίπτωσή της;; Σε ποιές εκδηλώσεις είναι υποχρεωμένη να συμμετέχει από τα δυο (γυμνασιο-δημοτικό);;
Γιατί έτσι όπως έχει το πράγμα, έχει καταντήσει μπαλάκι για τις βρώμικες δουλειές και των δυο.. Π.Χ. Όταν πηγαίνει το γυμνάσιο εκδρομή-περίπατο δεν έχει δικαίωμα να συνοδεύσει; Πρέπει να παρευρεθεί στο δημοτικό για μάθημα;;

Και άλλα τέτοια ερωτήματα αντίστοιχα (με γιορτές, εκδηλώσεις κλπ)..
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 11:52:02 πμ »
Σχετικά με τη διάθεση των πε19-20 στην πρωτοβάθμια, έχω κάποιες απορίες σχετικά με το ωράριο.
Φαντάζομαι πως εξακολουθούμε να διατηρούμε το ωράριο της β/θμιας και δεν "εξομοιωνόμαστε" με τους δασκάλους και τις 24 ώρες που έχουν...
Παρόλα αυτά, θα πρέπει να είμαστε κάθε μέρα 8-2 στο σχολείο ή όπως στο γυμνάσιο/λύκειο κάνουμε τις ώρες μας και φεύγουμε;
Επίσης: ξέρετε αν υπάρχει "υπεύθυνος εργαστηρίου πληροφορικής" στα δημοτικά;
Ρωτάω τόσο όσον αφορά στο θέμα της μείωσης ωραρίου που υπάρχει στο γυμνάσιο αλλά και όσον αφορά στα καθήκοντα/αρμοδιότητες μιας τέτοιας θέσης.

Αποσυνδεδεμένος Hartigan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 12:21:12 μμ »
Έχω την εντύπωση οτι όταν διατίθεσαι ολικά στην πρωτοβάθμια (σαν απόσπαση δλδ.) αποκτάς και το ωράριο της, δηλαδή πας στις 24 ώρες, ενώ οταν διατίθεσαι για συμπλήρωση ωραρίου μένεις με το ωράριο της δευτεροβάθμιας.
Δεν έχω βρει κάποιο νόμο/εγκύκλιο κλπ. που να το διευκρινίζει βέβαια αυτό και το ψάχνω γιατί φέτος αφορά την γύναικα μου.
Αν κάποιος γνωρίζει που διευκρινίζεται κατι τέτοιο εγγράφως ας μας διαφωτίσει και μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:04:59 »

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 01:59:11 μμ »
Και επίσης μου προέκυψε ακόμη μια απορία, σχετική με τα μόρια:
εγώ τώρα ποια μόρια θα παίρνω; της οργανικής μου ή του σχολείου (δημοτικού) που με έστειλαν;
Τονίζω εδώ πως η μετακίνηση μου έγινε χωρίς αίτησή μου, για τις ανάγκες τις υπηρεσίας.

Και αν με στείλουν σε ένα χωριό, το γυμνάσιο του οποίου δίνει περισσότερα μόρια από την οργανική μου, αλλά στο ίδιο χωριό τα μόρια της πρωτοβάθμιας είναι λιγότερα από αυτά της οργανικής μου, εγώ τελικά ποια μόρια θα πάρω;;; ???

Αποσυνδεδεμένος meliti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 02:41:02 μμ »
μόρια παίρνεις αυτά του πλησιέστερου γυμνασίου (στο δημοτικό που σε τοποθέτησαν)

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 05:05:42 μμ »
Επειδη εκανα αιτηση για διαθεση στην Α'θμια, τηλεφώνησα και στο ΠΥΣΔΕ και στο ΠΥΣΠΕ της περιοχης μου και με διαβεβαιωσαν οτι μετακινουμαστε στα σχολεια νεου τυπου με το ωραριο που είχαμε στη Β'Θμια

Αποσυνδεδεμένος humus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 06:50:34 μμ »
Έχει δυο μέρες που διατέθηκα με ολική διάθεση στην Α'βαθμια και μου είπαν και απ το σχολείο και από την διεύθυνση , οτι διατηρώ το ωράριο και τα μόρια της Β' βάθμιας. Στην διεύθυνση μας είπαν για 8-2 αλλά νομίζω οτι αυτό είναι κυρίως θέμα σχολείου προγράμματος και διευθυντή.
Σε οτι έχει να κάνει με υπεύθυνο εργαστηρίου μου ξεκαθάρισαν οτι ναι μεν είμαστε "υπεύθυνοι" , αλλά δεν υπάρχει μείωση ωραρίου. Σήμερα όμως που παρουσιάστηκα στο σχολείο (κεντρικό σχολείο, μεγάλης πόλης) είδα οτι δεν υπάρχει εργαστήριο πληροφορικής, οπότε κανενα πρόβλημα. Με διαθέσαν (εμένα και άλλους 5) δηλαδή εξ ολοκλήρου (19 ώρες) στην Αβαθμια για να πάμε σε σχολεία τα οποία τα περισσότερα δεν έχουν εργαστήρια.
Πάντως να είστε προετοιμασμένοι για μία αρχικά πολύ ευχάριστη υποδοχή από τους δασκάλους (μας περιμέναν πως και πως βλέπετε να κάνουμε γραμματεία), η οποία βέβαια αλλάζει αργότερα όταν αρχίζουν οι συζητήσεις περι ωραρίου.

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 07:23:25 μμ »
Δεν υπάρχει εργαστήριο πληροφορικής;;;
Και πού γίνεται το μάθημα; Είναι θεωρία;

Γενικότερα, δεν έχω ιδέα τι παίζει με το μάθημα της πρωτοβάθμιας (ήμουν σε Λύκειο όλα τα προηγούμενα χρόνια). Υπάρχουν βιβλία;


Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 09:24:32 μμ »
Πολύ σημαντικό θέμα.

Το ΦΕΚ 804/τ. Β' της 9/6/2010 ορίζει ότι το υποχρεωτικό ωράριο λειτουργίας του ολοημέρου είναι 08:00 με 14:00 και διευθυντής α/θμιας τόνισε στους διευθυντές του σχολείου ότι η Lady D τους είπε ότι τηρείται από όλους απαρέγκλιτα... Τώρα τι θα κάνουν οι ειδικότητες αφού υποχρεωτικά πάει Γλώσσα-Γλώσσα-Μαθηματικά στο δημοτικό είναι άλλη ιστορία, θα ψήνουμε καφέ στους δασκάλους (άλλωστε γι' αυτό μας έχουν).

Ο ίδιος διευθυντής είπε ότι όλοι οι "δευτεροβάθμιοι" θα έχουν 21 ώρες υποχρεωτικά (πάλι η Lady D το είπε).

Δέστε και αυτό (ή google "διδασκαλία ΕΑΕΠ πρόγραμμα σπουδών) : http://www.scribd.com/doc/34668538/%CE%9F%CE%94%CE%97%CE%93%CE%99%CE%95%CE%A3-%CE%93%CE%99%CE%91-%CE%A4%CE%97-%CE%94%CE%99%CE%94%CE%91%CE%A3%CE%9A%CE%91%CE%9B%CE%99%CE%91-%CE%A4%CE%A9%CE%9D-%CE%9D%CE%95%CE%A9%CE%9D-%CE%94%CE%99%CE%94-%CE%91%CE%9D%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%95%CE%99%CE%9C%CE%95%CE%9D%CE%A9%CE%9D-%CE%A4%CE%A9%CE%9D-%CE%94%CE%97%CE%9C%CE%9F%CE%A4-%CE%A3%CE%A7%CE%9F%CE%9B%CE%95%CE%99%CE%A9%CE%9D-%CE%95%CE%91%CE%95%CE%A0

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 09:50:30 μμ »
Επειδη εκανα αιτηση για διαθεση στην Α'θμια, τηλεφώνησα και στο ΠΥΣΔΕ και στο ΠΥΣΠΕ της περιοχης μου και με διαβεβαιωσαν οτι μετακινουμαστε στα σχολεια νεου τυπου με το ωραριο που είχαμε στη Β'Θμια

Oι μετακινουμενοι στην Α/θμια εκπαιδευτικοι Δ.Ε. διατηρουν το ωραριο της Β/θμιας και πιστωνονται τη μοριοδοτηση της εγγυτερης στο δημοτικο σχολειο μοναδας της Β/θμιας.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Hartigan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 11:54:57 μμ »
Επειδη εκανα αιτηση για διαθεση στην Α'θμια, τηλεφώνησα και στο ΠΥΣΔΕ και στο ΠΥΣΠΕ της περιοχης μου και με διαβεβαιωσαν οτι μετακινουμαστε στα σχολεια νεου τυπου με το ωραριο που είχαμε στη Β'Θμια

Oι μετακινουμενοι στην Α/θμια εκπαιδευτικοι Δ.Ε. διατηρουν το ωραριο της Β/θμιας και πιστωνονται τη μοριοδοτηση της εγγυτερης στο δημοτικο σχολειο μοναδας της Β/θμιας.

Υπάρχει κάποιο χαρτί που να το βεβαιώνει αυτό; Ρωτώ γιατί στον νομό μας όσοι διατεθήκαν στην πρωτοβάθμια τους είπαν για ωράριο 24 ωρών.

Αποσυνδεδεμένος corsair05

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 04:21:10 μμ »
Επειδη εκανα αιτηση για διαθεση στην Α'θμια, τηλεφώνησα και στο ΠΥΣΔΕ και στο ΠΥΣΠΕ της περιοχης μου και με διαβεβαιωσαν οτι μετακινουμαστε στα σχολεια νεου τυπου με το ωραριο που είχαμε στη Β'Θμια

Oι μετακινουμενοι στην Α/θμια εκπαιδευτικοι Δ.Ε. διατηρουν το ωραριο της Β/θμιας και πιστωνονται τη μοριοδοτηση της εγγυτερης στο δημοτικο σχολειο μοναδας της Β/θμιας.
Παιδιά κι εμένα 21 ώρες μου είπαν σίγουρα, τώρα για τα μόρια απο το ΠΥΣΔΕ μου είπαν οτι εφοσον η διάθεση δεν έγινε κατόπιν αίτησης μου θα παίρνω τα μόρια του σχολείου Β/θμιας που έχω τοποθετηθεί πριν τη διάθεση.

Αποσυνδεδεμένος petzi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 06:00:12 μμ »
Κάτι χάνω  ??? . Εαν δεν υπάρχει εργαστήριο πληροφορικής  , γιατί να υπάρχει εκεί καθηγητής πληροφορικής ? Ποιος τον ζήτησε ? Γιατί για τα ολοήμερα αν δεν υπάρχει εργαστήριο απλά τα παιδιά δεν κάνουν πληροφορική και αυτές οι ώρες καλύπτονται με κάποια άλλη δραστηριότητα πχ θέατρο . Για τα πειραματικά που είναι μέχρι τις 14:00 , αν δεν είχαν τις προδιαγραφές  ( λέμε τώρα) δεν μπορούσαν να μπούν στο πρόγραμμα αυτό . Τι γίνεται τότε ?
Αλλη απορία , έτσι για να περνάει η ώρα μέχρι να δούμε που θα τοποθετηθούμε  , οι καθηγητές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας έχουν τον ίδιο μισθό ?   ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158533
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 488
Σύνολο: 510

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.