*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για τη φοίτηση στην ΑΣΠΑΙΤΕ  (Αναγνώστηκε 20339 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aspaitianos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για τη φοίτηση στην ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #70 στις: Μάιος 13, 2008, 02:02:22 πμ »
6 xronia exw sthn aspaite...to thema einai na mpeis ...einai poly eukolo na teleiwseis alla gia na mpeis prepei na exeis vizma!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για τη φοίτηση στην ΑΣΠΑΙΤΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:27:14 »

Αποσυνδεδεμένος jetry

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 526
  • 01110101
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για τη φοίτηση στην ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #71 στις: Μάιος 13, 2008, 09:37:01 πμ »
τι εννοείς έχεις 6 χρόνια??
Σε πληροφορώ οτι εγώ πέρασα χωρίς κανένα απολύτως "βύσμα"
μπορεί να υπάρχουν κάποιοι που περνάνε έτσι αλλά το 95% περνάει αξιοκρατικότατα.
Επίσης είναι η μόνη σχολή η οποία κατά τον έλεγχο των δικαιολογητικών παίρνει τηλέφωνο για την εγκυρότητα των
πιστοποιητικών που εμφανίζει ο κάθε υποψήφιος στους αντίστοιχους φορείς. Πχ ΤΕΙ, Πανεπιστήμια κτλ. Μόνο πέρισυ
βγάλανε εκτός 55 άτομα που είχανε δώσει πλαστά δικαιολογητικά... Κι επίσης κάνεις κ έναν έλεγχο στο τι προσόντα έχεις
και στο τι οι περσινοί - προπέρσινοι... Δε μπορεί πέρισυ ο τελευταίος να μπήκε με 30 μόρια κ "εσύ" με 13 να πολεμάς να μπεις.. δυστυχώς..

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για τη φοίτηση στην ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #72 στις: Μάιος 13, 2008, 02:10:55 μμ »
Αυτό το φαινόμενο γίνεται μόνο στην Ελλάδα; Όλοι θέλουνε να μπούνε στο δημόσιο όσον αφορά τα παραιατρικά επαγγέλματα (νοσοκομεία , ΙΚΑ) αλλά θέλουν να διδάξουν κιόλας. Δηλαδή ρε παιδιά αποφασίστε τι θέλετε να κάνετε στη ζωή σας. Και όλα αυτά τα λέω γιατί έχω προσωπικό περιστατικό όπου το παλικάρι πήρε τη μοναδική θέση ΑΣΠΑΙΤΕ και μετά από μια βδομάδα αποδέχτηκε διορισμό σε νοσοκομείο. Αν δεν ήταν σίγουρος για τα αποτελέσματα στο νοσοκομείο το κατανοώ έλα όμως που ήξερε οτι τον παίρνουν προιν κάνει τα χαρτιά του. Το αποτέλεσμα μία θέση καινή την οποία θα μπορούσε να πάρει κάποιος που θα τον βοηθούσε ουσιαστικά να βρει μια θέση. Μετά μας φταίει το σύστημα αφού και μεις την πάρτη μας κοιτάμε μόνο.
Το γεγονός ότι ξέρεις ένα τέτοιο περιστατικό δε σημαίνει ότι είναι ο κανόνας.

Μου είπαν φέτος για  τουλάχιστον τουλάχιστον 4 τέτοια περιστατικά......  Όλα στο ίδιο παράρτημα. Υπάλληλοι  μόνιμοι εκτός  χώρου εκπαίδευσης  να παίρνουν τη  θέση από κάποιον που θέλει αληθινά να δουλέψει στην εκπαίδευση.  Πολλά δε άτομα θεωρούν ότι κάνουν ένα ακόμη μεταπτυχιακό στην σχολή.
Οσο σκεφτόμαστε σαν παρτάκηδες αυτά θα συνεχίζουν να γίνονται.  :-[ :-[ :-[ :-[ :-[
μεταπτυχιακό είναι, μπες και θα δεις, ποιο  δύσκολο και από MSc

Αποσυνδεδεμένος Panais

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • E=mc^2
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για τη φοίτηση στην ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #73 στις: Μάιος 13, 2008, 02:25:44 μμ »
Αυτό το φαινόμενο γίνεται μόνο στην Ελλάδα; Όλοι θέλουνε να μπούνε στο δημόσιο όσον αφορά τα παραιατρικά επαγγέλματα (νοσοκομεία , ΙΚΑ) αλλά θέλουν να διδάξουν κιόλας. Δηλαδή ρε παιδιά αποφασίστε τι θέλετε να κάνετε στη ζωή σας. Και όλα αυτά τα λέω γιατί έχω προσωπικό περιστατικό όπου το παλικάρι πήρε τη μοναδική θέση ΑΣΠΑΙΤΕ και μετά από μια βδομάδα αποδέχτηκε διορισμό σε νοσοκομείο. Αν δεν ήταν σίγουρος για τα αποτελέσματα στο νοσοκομείο το κατανοώ έλα όμως που ήξερε οτι τον παίρνουν προιν κάνει τα χαρτιά του. Το αποτέλεσμα μία θέση καινή την οποία θα μπορούσε να πάρει κάποιος που θα τον βοηθούσε ουσιαστικά να βρει μια θέση. Μετά μας φταίει το σύστημα αφού και μεις την πάρτη μας κοιτάμε μόνο.
Το γεγονός ότι ξέρεις ένα τέτοιο περιστατικό δε σημαίνει ότι είναι ο κανόνας.

Μου είπαν φέτος για  τουλάχιστον τουλάχιστον 4 τέτοια περιστατικά......  Όλα στο ίδιο παράρτημα. Υπάλληλοι  μόνιμοι εκτός  χώρου εκπαίδευσης  να παίρνουν τη  θέση από κάποιον που θέλει αληθινά να δουλέψει στην εκπαίδευση.  Πολλά δε άτομα θεωρούν ότι κάνουν ένα ακόμη μεταπτυχιακό στην σχολή.
Οσο σκεφτόμαστε σαν παρτάκηδες αυτά θα συνεχίζουν να γίνονται.  :-[ :-[ :-[ :-[ :-[
μεταπτυχιακό είναι, μπες και θα δεις, ποιο  δύσκολο και από MSc

καλά μη τρελαθούμε κιόλας.Εκτός αν εννοείς τα μεταπτυχιακα που πουλάνε στο εξωτερικο. Ένα σοβαρό μεταπτυχιακό έχει πολύ υψηλότερες απαιτήσεις.
Και αν θυμάμαι καλά  δεν αναγνωρίζεται ακόμα ως μεταπτυχιακό. Το μόνο που κερδίζεις είναι παιδαγωγική επάρκεια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για τη φοίτηση στην ΑΣΠΑΙΤΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:27:14 »

Αποσυνδεδεμένος jetry

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 526
  • 01110101
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για τη φοίτηση στην ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #74 στις: Μάιος 13, 2008, 02:39:46 μμ »
η αλήθεια είναι οτι παλεύουν για να αναγνωριστεί ως μεταπτυχιακό...

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Συμβουλές για τη φοίτηση στην ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #75 στις: Μάιος 13, 2008, 02:44:43 μμ »
Το Ε.Π.ΠΑΙ.Κ της ΑΣΠΑΙΤΕ δεν είναι μεταπτυχιακό. Προς το παρόν είναι ένα αδιαβάθμητο πιστοποιητικό. Αν δοθεί η δυνατότητα στα ΤΕΙ να κάνουν αυτόνομα μεταπτυχιακά προγράμματα τότε θα μετατραπεί σε μεταπτυχακό τίτλο.
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για τη φοίτηση στην ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #76 στις: Μάιος 13, 2008, 04:12:07 μμ »
μεταπτυχιακό είναι, μπες και θα δεις, ποιο  δύσκολο και από MSc

Αφού είναι τόσο δύσκολο, για πες μας πόσοι κόβονται κάθε χρόνο? Πάντως αν είναι πολύ πιο δύσκολο από MSc όπως λες γιατί
να μην σας δίνουν κατευθείαν και διδακτορικό?
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος giorgos79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για τη φοίτηση στην ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #77 στις: Μάιος 17, 2008, 12:56:01 μμ »
Παιδιά πήρα προχθές τηλ στην ΑΣΠΑΙΤΕ και μου είπαν ότι η νέα προκήρυξη για το Πρόγραμμα Παιδαγωγικής Κατάρτισης θα βγει μέσα στο Μάη.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω σε όποιον έχει ακούσει κάτι ή γνωρίζει: υπάρχει η πιθανότητα από φέτος να ζητείται προυπηρεσία στη διαδικασία επιλογής ;;; Απ΄ όσο ξέρω, πέρσι ήταν η πρώτη φορά που δεν ζητήθηκε, υπάρχει περίπτωση να αλλάξει ξανά αυτό;;; Αν ναι, τότε γιατί η αλλαγή αυτή ίσχυσε μόνο μια χρονιά ;;;

Ανήκω στην κατηγορία ΠΕ Νομικών και Πολιτικών Επιστημών και δυστυχώς αν ζητηθεί προυπηρσία δεν έχω καμία πιθανότητα...

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Συμβουλές για τη φοίτηση στην ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #78 στις: Μάιος 17, 2008, 01:58:46 μμ »
Παιδιά πήρα προχθές τηλ στην ΑΣΠΑΙΤΕ και μου είπαν ότι η νέα προκήρυξη για το Πρόγραμμα Παιδαγωγικής Κατάρτισης θα βγει μέσα στο Μάη.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω σε όποιον έχει ακούσει κάτι ή γνωρίζει: υπάρχει η πιθανότητα από φέτος να ζητείται προυπηρεσία στη διαδικασία επιλογής ;;; Απ΄ όσο ξέρω, πέρσι ήταν η πρώτη φορά που δεν ζητήθηκε, υπάρχει περίπτωση να αλλάξει ξανά αυτό;;; Αν ναι, τότε γιατί η αλλαγή αυτή ίσχυσε μόνο μια χρονιά ;;;

Ανήκω στην κατηγορία ΠΕ Νομικών και Πολιτικών Επιστημών και δυστυχώς αν ζητηθεί προυπηρσία δεν έχω καμία πιθανότητα...

Τα πάντα είναι πιθανά. Κάθε χρόνο αλλάζει και μάλλον για φέτος προς τα εκεί πάει ...
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για τη φοίτηση στην ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #79 στις: Μάιος 18, 2008, 09:20:07 μμ »
Αυτό το φαινόμενο γίνεται μόνο στην Ελλάδα; Όλοι θέλουνε να μπούνε στο δημόσιο όσον αφορά τα παραιατρικά επαγγέλματα (νοσοκομεία , ΙΚΑ) αλλά θέλουν να διδάξουν κιόλας. Δηλαδή ρε παιδιά αποφασίστε τι θέλετε να κάνετε στη ζωή σας. Και όλα αυτά τα λέω γιατί έχω προσωπικό περιστατικό όπου το παλικάρι πήρε τη μοναδική θέση ΑΣΠΑΙΤΕ και μετά από μια βδομάδα αποδέχτηκε διορισμό σε νοσοκομείο. Αν δεν ήταν σίγουρος για τα αποτελέσματα στο νοσοκομείο το κατανοώ έλα όμως που ήξερε οτι τον παίρνουν προιν κάνει τα χαρτιά του. Το αποτέλεσμα μία θέση καινή την οποία θα μπορούσε να πάρει κάποιος που θα τον βοηθούσε ουσιαστικά να βρει μια θέση. Μετά μας φταίει το σύστημα αφού και μεις την πάρτη μας κοιτάμε μόνο.
Το γεγονός ότι ξέρεις ένα τέτοιο περιστατικό δε σημαίνει ότι είναι ο κανόνας.

Μου είπαν φέτος για  τουλάχιστον τουλάχιστον 4 τέτοια περιστατικά......  Όλα στο ίδιο παράρτημα. Υπάλληλοι  μόνιμοι εκτός  χώρου εκπαίδευσης  να παίρνουν τη  θέση από κάποιον που θέλει αληθινά να δουλέψει στην εκπαίδευση.  Πολλά δε άτομα θεωρούν ότι κάνουν ένα ακόμη μεταπτυχιακό στην σχολή.
Οσο σκεφτόμαστε σαν παρτάκηδες αυτά θα συνεχίζουν να γίνονται.  :-[ :-[ :-[ :-[ :-[
μεταπτυχιακό είναι, μπες και θα δεις, ποιο  δύσκολο και από MSc
καλά μη τρελαθούμε κιόλας.Εκτός αν εννοείς τα μεταπτυχιακα που πουλάνε στο εξωτερικο. Ένα σοβαρό μεταπτυχιακό έχει πολύ υψηλότερες απαιτήσεις.
Και αν θυμάμαι καλά  δεν αναγνωρίζεται ακόμα ως μεταπτυχιακό. Το μόνο που κερδίζεις είναι παιδαγωγική επάρκεια.
κάνεις λάθος, για να παρακολουθήσεις αυτο το πρόγραμμα πρέπει να είσαι πτυχιούχος, γι'αυτό το λέω μεταπτυχιακό. αυτό σημαίνει ετυμολογικά

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για τη φοίτηση στην ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #80 στις: Μάιος 18, 2008, 09:42:58 μμ »
 Γίνονται μαθήματα κάθε μέρα από 4 ώρες δηλαδή 16 ώρες την εβδομάδα.Πολύ πράμα παιδιά

Αποσυνδεδεμένος jetry

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 526
  • 01110101
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για τη φοίτηση στην ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #81 στις: Μάιος 18, 2008, 10:35:42 μμ »
Παιδιά πήρα προχθές τηλ στην ΑΣΠΑΙΤΕ και μου είπαν ότι η νέα προκήρυξη για το Πρόγραμμα Παιδαγωγικής Κατάρτισης θα βγει μέσα στο Μάη.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω σε όποιον έχει ακούσει κάτι ή γνωρίζει: υπάρχει η πιθανότητα από φέτος να ζητείται προυπηρεσία στη διαδικασία επιλογής ;;; Απ΄ όσο ξέρω, πέρσι ήταν η πρώτη φορά που δεν ζητήθηκε, υπάρχει περίπτωση να αλλάξει ξανά αυτό;;; Αν ναι, τότε γιατί η αλλαγή αυτή ίσχυσε μόνο μια χρονιά ;;;

Ανήκω στην κατηγορία ΠΕ Νομικών και Πολιτικών Επιστημών και δυστυχώς αν ζητηθεί προυπηρσία δεν έχω καμία πιθανότητα...

οι καθηγητές δεν έχουν καμία όρεξη να μπει και πάλι η προϋπηρεσία γιατί αυτομάτως θα ανεβει και ο μέσος όρος ηλικίας των σπουδαστών. Από την άλλη όμως ακούγεται πως φέτος θα ζητηθεί και πάλι προϋπηρεσία. Όπως και να'χει πριν βει η προκήρυξη μπορούμε να λέμε οτιδήποτε...

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Συμβουλές για τη φοίτηση στην ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #82 στις: Μάιος 18, 2008, 10:41:47 μμ »
Ο καθένας θα βγαίνει και θα λέει τι του έχει πει η 'έγκυρη' πηγή του.... Υπομονή ρε παιδιά. Ότι είναι να γίνει, θα το μάθετε λίαν συντόμως... Θέλετε να ακούτε τη κάθε χαζόμαρα του καθενός, όπως έγινε μέχρι να βγει η εγκύκλιος των αναπληρωτών???
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος thrasius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για τη φοίτηση στην ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 17, 2016, 08:34:18 μμ »
Θέλω να ρωτήσω όσους έχουν παρακολουθήσει το ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ Αθήνας. Πόσες μέρες την εβδομάδα γίνονται μαθήματα; Τι ώρα ξεκινάνε και τι ώρα τελειώνουν τα μαθήματα.
Αν κάποιος έχει ενδεικτικό ωρολογιο προγράμμα από περασμένη χρονιά ας το στείλει για να πάρω μια ιδέα.
Ευχαριστώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 555
Σύνολο: 567

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.