*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ  (Αναγνώστηκε 239139 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #1078 στις: Ιανουάριος 29, 2024, 03:34:05 μμ »
Μπορείτε να ρίξετε μια ματιά στον 4440/2016 που είναι ο βασικός νόμος για τις μετατάξεις μέσω ΕΣΚ. Λέει στο άρθρο 3 (έκταση εφαρμογής):
...1. Στο ΕΣΚ υπάγονται οι πολιτικοί διοικητικοί υπάλληλοι, μόνιμοι και με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου, που υπηρετούν σε υπηρεσίες, κεντρικές και περιφερειακές, του Δημοσίου...
Από αυτό προκύπτει ότι αποκλείει όσους δεν έχουν μονιμοποιηθεί. Άποψή μου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:25:20 »

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #1079 στις: Απρίλιος 04, 2024, 04:39:47 μμ »
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος sophouko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #1080 στις: Απρίλιος 08, 2024, 08:41:58 πμ »
Μήπως είχαμε κάποια ενημερωση σχετικά με αυτό;
Πώς μπορούμε να μάθουμε αν μπορούμε να αποδεσμευτούμε;
Άλλωστε νομίζω ούτε για όσους έχουν αξιολογηθεί έχει βγει πράξη νομιμοποίησης;


Την ίδια απορία έχω κι εγώ. Στα δικαιολογητικά που πρέπει να αποσταλούν μαζί με την αίτηση είναι και το εξής:

Πρόσφατο Πιστοποιητικό Υπηρεσιακών Μεταβολών, το οποίο να είναι πλήρες και στο
οποίο θα πρέπει οπωσδήποτε να αναφέρονται τα παρακάτω:
i) η ημερομηνία μονιμοποίησης
ii) οι εκπαιδευτικές άδειες και οι άδειες άνευ αποδοχών (χρονικό διάστημα από….εώς…). Σε
περίπτωση που δεν έχει γίνει χρήση να αναφέρεται ρητά.
iii) εάν ο εκπαιδευτικός έχει συμπληρώσει διετία από το διορισμό και εάν έχει συμπληρώσει
διετία: α) από προηγούμενη μετάταξη για τη διενέργεια νέας μετάταξης ή απόσπασης και β)
από προηγούμενη απόσπαση για τη διενέργεια νέας απόσπασης.

Πώς γίνεται κάποιος να έχει έγγραφο με ημερομηνία μονιμοποίησης αλλά να μην έχει συμπληρώσει διετία από το διορισμό;

Πρέπει τελικά να μονιμοποιηθεί πρώτα κάποιος εκπαιδευτικός (αξιολόγηση) και μετά να κάνει αίτηση ή μπορεί να κάνει κανονικά αίτηση μετάταξης και να αξιολογηθεί στη νέα του θέση;

Το έχει ψάξει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2251
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #1081 στις: Απρίλιος 08, 2024, 08:47:52 πμ »
Μήπως είχαμε κάποια ενημερωση σχετικά με αυτό;
Πώς μπορούμε να μάθουμε αν μπορούμε να αποδεσμευτούμε;
Άλλωστε νομίζω ούτε για όσους έχουν αξιολογηθεί έχει βγει πράξη νομιμοποίησης;

Ξεκάθαρα σου απαντάω. Αν δεν έχει βγει διαπιστωτική πράξη μονιμποποίησης δεν μπορείς να πάρεις μετάταξη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:25:20 »

Αποσυνδεδεμένος 80s forever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 168
  • non sibi sed scholae
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #1082 στις: Απρίλιος 08, 2024, 09:34:16 πμ »
Καλημέρα! Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει σχετικά με τη θέση Διοικητικού σε ΚΕΔΑΣΥ; Είναι πόστο με ιδιαίτερες απαιτήσεις;

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1347
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #1083 στις: Απρίλιος 08, 2024, 11:04:46 πμ »
Ξεκάθαρα σου απαντάω. Αν δεν έχει βγει διαπιστωτική πράξη μονιμποποίησης δεν μπορείς να πάρεις μετάταξη.
αιρετός στο ΚΥΣΔΕ μου είπε το αντίθετο

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2251
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #1084 στις: Απρίλιος 08, 2024, 01:10:10 μμ »
αιρετός στο ΚΥΣΔΕ μου είπε το αντίθετο

Ο αιρετός μπορεί να σου είπε συνάδελφε ότι θέλει. Εμένα μου είχε πει ότι μπορώ να πάρω μετάθεση από την πρώτη χρονιά διορισμού. Έλα όμως που μια εγκύκλιος μεταθέσεων δεν με άφησε. Πέρα από την πλακα. Ο αιρετός δεν είναι ο νόμος. Πολιτικός είναι ουσιαστικά. Αμφιβάλλω αν έχει διαβάσει την εγκύκλιο η οποία ξαναλέω ξεκάθαρα αναφέρει ότι χρειάζεται πράξη  μονιμοποίησης.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2024, 01:19:08 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος vasko83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #1085 στις: Απρίλιος 13, 2024, 04:00:04 μμ »
Καλησπέρα,
θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με τον "τίτλο θέσης εργασίας" που περιγράφει μια θέση προς μετάταξη.
Μια Α/θμια έχει δώσει μια θέση ΠΕ Πληροφορικής με τίτλο θέσης εργασίας "Διοικητικός Υπάλληλος - ΤΜΗΜΑ Δ΄ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΝΕΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ".
Μια άλλη Α/θμια έχει δώσει μια θέση ΠΕ Πληροφορικής με τίτλο θέσης εργασίας "Υπεύθυνος διαχείρισης έργου σε
συστήματα και δίκτυα πληροφορικής και επικοινωνιών - ΤΜΗΜΑ Δ΄ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΝΕΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ"
Τι διαφορά έχουν αυτές οι 2 θέσεις; Στην 1η περίπτωση γίνεσαι διοικητικός ενώ στη 2η όχι;
Επίσης στο σημείο που λέει "Αναφέρεται σε" τι ακριβώς εννοεί; Ποιος θα είναι ο προϊστάμενος σου ή σε τι ακριβώς αναφέρεται η συγκεκριμένη θέση;
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #1086 στις: Απρίλιος 13, 2024, 06:00:28 μμ »
Και στις δύο περιπτώσεις είσαι διοικητικός υπάλληλος.
Η διαφορά είναι στο αντικείμενο με το οποίο θα απασχοληθείς (πιθανόν) και π ;Dοιοι έχουν δικαίωμα να κάνουν αίτηση σε κάθε μια από τις θέσεις.
Τμηματάρχη θα έχεις τον προϊσταμενο του Τμήματος Δ (κανονικά θα πρέπει να είναι πληροφορικός) και διευθυντή τον Διευθυντή της Αθμιας

Καλησπέρα,
θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με τον "τίτλο θέσης εργασίας" που περιγράφει μια θέση προς μετάταξη.
Μια Α/θμια έχει δώσει μια θέση ΠΕ Πληροφορικής με τίτλο θέσης εργασίας "Διοικητικός Υπάλληλος - ΤΜΗΜΑ Δ΄ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΝΕΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ".
Μια άλλη Α/θμια έχει δώσει μια θέση ΠΕ Πληροφορικής με τίτλο θέσης εργασίας "Υπεύθυνος διαχείρισης έργου σε
συστήματα και δίκτυα πληροφορικής και επικοινωνιών - ΤΜΗΜΑ Δ΄ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΝΕΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ"
Τι διαφορά έχουν αυτές οι 2 θέσεις; Στην 1η περίπτωση γίνεσαι διοικητικός ενώ στη 2η όχι;
Επίσης στο σημείο που λέει "Αναφέρεται σε" τι ακριβώς εννοεί; Ποιος θα είναι ο προϊστάμενος σου ή σε τι ακριβώς αναφέρεται η συγκεκριμένη θέση;
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1205
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #1087 στις: Απρίλιος 13, 2024, 10:44:47 μμ »
Καλησπέρα,
θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με τον "τίτλο θέσης εργασίας" που περιγράφει μια θέση προς μετάταξη.
Μια Α/θμια έχει δώσει μια θέση ΠΕ Πληροφορικής με τίτλο θέσης εργασίας "Διοικητικός Υπάλληλος - ΤΜΗΜΑ Δ΄ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΝΕΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ".
Μια άλλη Α/θμια έχει δώσει μια θέση ΠΕ Πληροφορικής με τίτλο θέσης εργασίας "Υπεύθυνος διαχείρισης έργου σε
συστήματα και δίκτυα πληροφορικής και επικοινωνιών - ΤΜΗΜΑ Δ΄ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΝΕΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ"
Τι διαφορά έχουν αυτές οι 2 θέσεις; Στην 1η περίπτωση γίνεσαι διοικητικός ενώ στη 2η όχι;
Επίσης στο σημείο που λέει "Αναφέρεται σε" τι ακριβώς εννοεί; Ποιος θα είναι ο προϊστάμενος σου ή σε τι ακριβώς αναφέρεται η συγκεκριμένη θέση;
Ευχαριστώ.

Επειδή το κείμενο το συντάσσει η εκάστοτε υπηρεσία το σωστό είναι αν έχεις απορίες για μια θέση να ρωτήσεις την υπηρεσία που το συνέτταξε και το ανέβασε στην Κινητικότητα.

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #1088 στις: Απρίλιος 14, 2024, 08:47:28 μμ »
Έχει κανείς ενημέρωση για το αν σκοπεύουν να αποδεσμεύσουν αρκετό κόσμο στην Α/θμια; Το λέω αυτό γιατί άλλες χρονιές έχουν κόψει κόσμο αβέρτα με τη δικαιολογία να μη διαταραχθεί η λειτουργία των σχολείων! Εν τω μεταξύ είχαν κόψει και κόσμο που υπηρετούσε ήδη σε γραφεία με αποσπάσεις κτλ! Φέτος φαντάζομαι δεν θα στέκει μια τέτοια δικαιολογία αφού οδεύουμε προς το τέλος της σχολικής χρονιάς ...

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #1089 στις: Απρίλιος 15, 2024, 07:51:01 μμ »
θα ηθελα να ρωτησω αν σε περιπτωση μεταταξης σε υπουργειο π.χ, αναγνωριζεται η διδακτικη προυπηρεσια για μισθολογικη εξελιξη (ΜΚ). Δεν μπορεσαν να μου δωσουν σαφη απαντηση στο φορεα που σκεφτομαι να μεταταχθω.

Κατι που ρωτηθηκε και πιο πανω. Οντως αν δεν εχουμε διαπιστωτικη πραξη μονιμοτητας το ΚΥΣΔΕ θα μας κοψει. Μου το ειπε και η ΔΔΕ που ανηκω.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1723
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #1090 στις: Απρίλιος 15, 2024, 09:36:32 μμ »
θα ηθελα να ρωτησω αν σε περιπτωση μεταταξης σε υπουργειο π.χ, αναγνωριζεται η διδακτικη προυπηρεσια για μισθολογικη εξελιξη (ΜΚ). Δεν μπορεσαν να μου δωσουν σαφη απαντηση στο φορεα που σκεφτομαι να μεταταχθω.

Κατι που ρωτηθηκε και πιο πανω. Οντως αν δεν εχουμε διαπιστωτικη πραξη μονιμοτητας το ΚΥΣΔΕ θα μας κοψει. Μου το ειπε και η ΔΔΕ που ανηκω.
Προσωπικα θεωρω βεβαιο οτι θα αναγνωριστει  για μισθολογικη εξελιξη η δημοσια διδακτικη υπηρεσια σε οποιονδηποτε εκπαιδευτικο μεταταχθει σε αλλη δημόσια θεση/υπουργειο.
Αυτο λεει ο ν 4354 αρ 11(απο τους πλεον βασικους νομους στο δημοσιο, ειδικα για αυτα τα ζητηματα και ειναι περιεργο να μην τον γνωριζουν) καθως και η αριθμ.2/31029/ΔΕΠ/6.5.2016 διευκρινιστική εγκύκλιος του Υπουργ Οικονομικών.
Οπως εχει συμβει να αναγνωριστει για μισθολογικη εξελιξη 12χρονη προυπηρεσια ως αρχαιολογου σε εκπαιδευτικο πε02, ισχυει και το αντιστροφο. Γενικα οποιαδηποτε δημοσια προυπηρεσια ακολουθει στο διηνεκές τον δημοσιο υπαλληλο, ασχετως σε ποιο υπουργειο την ειχε προϋπηρετήσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2024, 09:39:19 μμ από g.t »

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #1091 στις: Απρίλιος 16, 2024, 10:06:53 πμ »
θα ηθελα να ρωτησω αν σε περιπτωση μεταταξης σε υπουργειο π.χ, αναγνωριζεται η διδακτικη προυπηρεσια για μισθολογικη εξελιξη (ΜΚ). Δεν μπορεσαν να μου δωσουν σαφη απαντηση στο φορεα που σκεφτομαι να μεταταχθω.

Κατι που ρωτηθηκε και πιο πανω. Οντως αν δεν εχουμε διαπιστωτικη πραξη μονιμοτητας το ΚΥΣΔΕ θα μας κοψει. Μου το ειπε και η ΔΔΕ που ανηκω.
Συνεχίζεις από το ΜΚ που είχες, δεν ξεκινάς από το 0.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 512
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 461
Σύνολο: 469

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.