*

Αποστολέας Θέμα: Τρίτεκνοι εκπαιδευτικοί  (Αναγνώστηκε 31644 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eve elf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε70
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνοι εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 09:13:44 πμ »

Αυτός που έχει πολλά χρήματα, όμως, θα φροντίσει να συνεχίζει να βγάζει πολλά χρήματα και δεν θα επιδιώξει να διοριστεί.

μην αποκλείεις το ενδεχόμενο να δουλεύει ως ιδιωτικός υπάλληλος και να έχει έναν αξιοπρεπή μισθό, δε μίλησα για βιομήχανους. φαντάζεσαι ένα ζευγάρι ωρομισθίων να κάνει πολλά παιδιά; δυστυχώς όσο και να το θέλει δεν είναι καθόλου εύκολο και κανείς δε θα έκανε παιδιά που δε θα είχε να θρέψει μόνο και μόνο για να διοριστεί, κι ας είναι κάτι που ακούγεται συχνά. αλίμονο αν υπάρχουν εκπαιδευτικοί που το σκέφτονται έστω και ως πιθανότητα!

...γιατί να διοριστεί ένας με 3 παιδιά που έχει περιουσία και όχι ένας με 2 που δεν έχει;...

Με λίγα λόγια προτείνεις να μπει ως κριτήριο η φορολογική δήλωση του καθενός... Η αλήθεια είναι οτι δεν έχεις και άδικο και οτι ως σκέψη ακούγεται καλή. Πολλοί θα είναι αυτοί που θα διοριστούν...λίγοι όμως θα τ' αξίζουν πραγματικά! Μην ξεχνάς...μένουμε Ελλάδα...

όχι μόνο η φορολογική δήλωση. και ο αριθμός των παιδιών και τυχόν άλλα κοινωνικά κριτήρια (π.χ. ηλικιωμένοι/άρρωστοι γονείς ή αδέρφια, ανεργος/η σύζυγος...) αν υπάρχει μόνο ένα κριτήριο θα υπάρχουν πάντα αδικημένοι.

υπάρχει όμως κι ένα άλλο θέμα που θα ήθελα να θίξω. ξέρετε πόσα κενά υπάρχουν στη δευτεροβάθμια; (και στην πρωτοβάθμια, αλλά εμείς είμσατε τυχεροί και μας διορίζουν νωρίς)
βλέπω λοιπόν εκπαιδευτικούς της δευτεροβάθμιας να ασχολούνται και να τρώγονται με το ποιος έχει περισσότερα και ποιος λιγότερα παιδιά. διαίρει και βασίλευε δηλαδή. γιατί αυτό που βασιλεύει είναι η εκμετάλλευση των αναπληρωτών και κυρίως των ωρομισθίων.
τέτοιες συζητήσεις δε θα γινόταν αν τα κενά καλύπτονταν όλα με διορισμούς.
και ναι, και η πρόσθετη διδακτική στηριξη δεν είναι έκτακτη ανάγκη, είναι ανάγκη που υπάρχει σε όλα τα σχολεία. τώρα τι γίνεται; θέλουν (πχ)10 παιδιά; στέλνω έναν ωρομίσθιο. θέλουν μόνο 9; ας πανε φροντιστήριο (άλλη εκμετάλλευση των εκπαιδευτικών)

"δύο πράγματα είναι άπειρα. το σύμπαν και η ανθρώπινη βλάκεια. και για το πρώτο διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις" (Άλμπερτ Αϊνστάιν)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρίτεκνοι εκπαιδευτικοί
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:57:43 »

Αποσυνδεδεμένος ladybird9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνοι εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 09:43:07 πμ »

γιατί αυτός που δεν έχει πολύ απλά δεν θα κάνει 3 + παιδιά. πολλά παιδιά θα κάνει αυτός που ήδη έχει αρκετά χρήματα. 
Δεν είναι έτσι,όποιος έχει χρήματα κάνει παιδιά; Εγώ μεγάλωσα σε πολύτεκνη οικογένεια και σε πληροφορώ το εισόδημα των γονιών μου ήταν πολύ χαμηλό.Μια χαρά μεγαλώσαμε και δεν αναζητήσαμε τα λούσα.Εμένα μου άρεσε πολύ που είμαστε 4 αδέρφια και δεν το αλλάζω με τίποτα.Μεγάλωσα με το όνειρο να κανω 3 ή 4 παιδιά.Ακόμη βέβαια δεν έχω κανενα τώρα ετοιμάζομαι για το γάμο μου,αλλά εύχομαι να είμαι καλά για να πραγματοποιήσω το όνειρό μου.και δεν θα βάλω κριτήριο το εισόδημα  που θα έχουμε ή το διορισμό για να κάνω 2 ή 3  ή 4  παιδιά.Δεν ξέρω, έτσι λέω τώρα αλλα νομίζω πως μεγάλωσα σε οικογένεια με περισσότερη χαρά, φροντίδα αγάπη, απότι αλλα παιδιά που ήταν 2 αδέρφια και είχαν πολύ περισσότερα χρήματα από την οικογένεια μου. Άρα δεν πιστέυω ότι πολλά παιδιά θα κάνει αυτός που ήδη έχει αρκετά χρήματα αλλά αυτός που αγαπάει τα παιδιά και θέλει μεγάλη οικογένεια.

Αποσυνδεδεμένος eve elf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε70
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνοι εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 10:12:01 πμ »
καλούς απογόνους μια και ετοιμαζεις το γάμο σου! είναι πολύ όμορφα αυτά που λες και μακάρι να μη ζητούσε ο κόσμος τα λούσα... αλλά όταν με το καλό κανεις το σπιτικό σου θα δεις ότι στην αρχή θα είναι δύσκολα και τα πράγματα θα φτιάξουν σιγά σιγά. εχω γνωστές που φτάσαν 30+ χρονών για να κάνουν το πρώτο τους παιδί, γιατί πολύ απλά εργαζόταν σε άθλιες συνθήκες. δε μιλάμε δηλαδή για λούσα, μιλάμε για τη δυνατότητα να καλύψεις τις ανάγκες του παιδιού. στην πορεία θα δεις και μόνη σου που μπορείς να φτάσεις, μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις μερικα χρόνια για δεύτερο, τρίτο κλπ. δεν αρκεί να αγαπάς τα παιδιά, αν το εισόδημά σου φτάνει για να νοικιάσεις γκαρσονιέρα δυστυχώς έχεις πρόβλημα. γι' αυτό το λόγο μίλησα και για εισοδηματικά κριτήρια.
"δύο πράγματα είναι άπειρα. το σύμπαν και η ανθρώπινη βλάκεια. και για το πρώτο διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις" (Άλμπερτ Αϊνστάιν)

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνοι εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 10:32:05 πμ »
Και όμως eve elf...
Δεν σκεφτόμαστε με οικονομικά κριτήρια εμείς που θέλουμε τα πολλά παιδιά. Και αυτό γιατί  δε φοβόμαστε να ζήσουμε με πολύ λιγότερα αγαθά, ξένα ρούχα και παιχνίδια και σε μικρά σπίτια για να μην αναφέρω το άθλιο αυτοκίνητο...Έχουμε εκτιμήσει τη χαρά του να είναι κάποιος μέλος μια μεγάλης οικογένειας και να μοιράζεται, να κοινωνεί ο ένας τη ζωή του άλλου . Κανένας από τους πολλούς τριτέκνους και πολυτέκνους που γνωρίζω εγώ δε σκέφτηκε:"να βρω μια καλή δουλειά πρώτα, να αποκτήσω σπίτι και μετά τα παιδιά...". Όλοι ξεκινήσαμε με πρώτη προτειραιότητα τα παιδιά και μια "μεταφυσική" πίστη ότι όλα θα έρθουν στην πορεια..Κάποιος που κοιτάζει να έχει πρώτα την άνεση και φτάσει στα 30 του με μια καλή δουλειά και χρήματα, λυπάμαι, αλλά δε θα τα ανταλλάξει με κόπους ξενύχτια αρρώστιες πολλά φροντιστήρια κλπ., γιατί απλά θα είναι πολύ μεγάλος και θα έχει μάθει να ζει πολύ διαφορετικά...
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρίτεκνοι εκπαιδευτικοί
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:57:43 »

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνοι εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 10:40:00 πμ »
Στα 30 είναι πολύ μεγάλος; ??? ??? Ρε Koth μη με πληγώνεις....  :'(;D ;D
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνοι εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 10:56:59 πμ »
Ουπς :-[ :-X!!!

Απλώς εννούσα ότι στα 30 μας (εγώ είμαι 35) έχουμε πια καθιερώσει έναν τρόπο ζωής, είτε χαλαρό είτε στο τρέξιμο και δεν πολυκάνουμε συμβιβασμούς και αλλαγές. Πχ. μια κοπέλα που ξενυχτούσε μόνο τα Σαββατοκύριακα στα κλαμπς και μετά χρειαζόταν μισή μέρα να συνέλθε (όπως και γω καλή ώρα)ι, θα δυσκολευτεί πολύ να ξυπνάει κάθε μία ώρα το βράδυ (επειδή τα μωρά ξυπνάνε όποτε γουστάρουν και ουρλιάζουν και δεν τους ενδιαφέρει ο γείτονας), επ' αόριστο χρόνο...Εγώ δε θυμάμαι πότε κοιμήθηκα τελευταία φορά πάνω από 3 ώρες συνεχόμενες γιατί μέχρι να συνηθίσει να κοιμάται το ένα παιδί όλη νύχτα ερχόταν το καινούριο...Φαντάσου να έχεις 5-6. Και κανείς δε σε δικαιολογεί αν την άλλη μέρα είσαι νευρικός από το ξενύχτι...
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος eve elf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε70
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνοι εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 11:02:15 πμ »
koth, κι εγώ θέλω πολλά παιδιά και στην ηλικία σου φαντάζομαι θα τα έχω. νομίζω ότι η συντριπτική πλειοψηφία των εκπαιδευτικών αγαπάει τα παιδιά και θέλει πολλά. γιατί δεν είναι όλοι πολύτεκνοι; γιατί δεν μπορούν. δε θα έβαζα τέσσερα παιδιά να κοιμούνται στο ίδιο δωμάτιο, ούτε θα τα άφηνα όλη μέρα με τη γιαγιά τους ή σε παιδικούς σταθμούς επειδή θα ήμουν υποχρεωμένη να κανω 2 δουλειές. ούτε χρειάζομαι παλάτι για να βάλω τα παιδιά. όπως είπα και προηγουμένως για μας τους δασκάλους είναι εύκολο. για άλλους είναι δύσκολο. αλλοι έχουν διαφορετική, πιο "μεταφυσική" αντίληψη για τη ζωή όπως είπες.
το θεμα είναι ότι το να βάζεις ως μοναδικό κριτήριο για διορισμό των αριθμό των παιδιών αδικεί κάποιους. δεν είπα να μη μας νοιάζει, πέσατε όλοι να με φάτε!
παρεπιμπτόντως έχεις καμιά συμβουλή για τα νεογέννητα;  :P
"δύο πράγματα είναι άπειρα. το σύμπαν και η ανθρώπινη βλάκεια. και για το πρώτο διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις" (Άλμπερτ Αϊνστάιν)

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνοι εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 11:14:50 πμ »
Καλέ δε θα σε φάμε!!!

Τώρα που είπες νεογέννητα...Όταν γέννησα την πρώτη μου κόρη, έζησα τον απόλυτο εφιάλτη. Ήταν ένα πολύ γκρινιάρικο μωρό και όλη μέρα (και νύχτα ) έκλαιγε και δεν καταλάβαινα τι ήθελε (ήμουν και άσχετη). Τότε έμεινα 2 μήνες μόνη γιατί ο άντρας μου έλειπε σε άλλη πόλη για δουλειά. Ένας καλός μου φίλος για να με παρηγορήσει μου πρότεινε να πάρω μια φιάλη ...υγραερίου και να κοιμήσω με υγραέριο το μωρό!!Φυσικά ακόμη γελάμε όποτε το θυμόμαστε!
Τα παιδιά είναι μεγάλη χαρά (και τεράστιος κόπος βέβαια) και εύχομαι να αποκτήσεις πολλά..
Εγώ θέλω και άλλα (ο άντρας μου όμως ΟΧΙ!) :(
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος eve elf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε70
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνοι εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 11:20:22 πμ »
και πάλι θα προσθέσω ότιενώ θα μπορούσαν να διορίζονται διπλάσιοι και τριπλάσιοι εκπαιδευτικοί στη δευτεροβάθμια, αντι να ζητήσουν όλοι μαζί αυτό, μαλώνουν για την προτεραιότητα και συνεχίζεται με την ανοχή τους ο απαξιωτικός εως εξευτελιστικός "θεσμός" των ωρομισθίων.
 οι δάσκαλοι γιατί δεν ασχολούνται; γιατί διορίζονται πολλοί και οι πολύτεκνοι-τρίτεκνοι έχουν προτεραιότητα απλά στην τοποθέτηση και στις αποσπάσεις (αν και εκεί δυστυχώς παίζει και το μέσον), κάτι που όποιος τα αμφισβητήσει είναι απλά αναίσθητος. εκεί σκέφτεσαι κι αν δε διοριστώ φέτος και διοριστώ του χρόνου, τι πειράζει; αν ο άλλος έχει οικογένεια κι εγώ δεν έχω δε χάθηκε ο κόσμος για ένα χρόνο
αυτά συμβαίνουν όταν ο καθένας κοιτάει πώς θα "βολευτεί" ο ίδιος: τελικά οι διορισμοί είναι ελάχιστοι, τα σχολεία χωρίς εκπαιδευτικούς, οι εκπαιδευτικοί αν εργαστούν σε μεσαιωνικές συνθήκες λένε κι ευχαριστώ κι όλα καλά.
αυτό είναι το πρόβλημα. υπάρχουν θέσεις αν όχι για όλους, για πολύ περισσοτερους απ' ότι διορίζονται. αλλα η διεκδικηση τους χρειάζεται πάνω απ' ολα ενότητα. όσο δεν υπάρχει ενότητα συνεχίζεται η εκμετάλλευση
"δύο πράγματα είναι άπειρα. το σύμπαν και η ανθρώπινη βλάκεια. και για το πρώτο διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις" (Άλμπερτ Αϊνστάιν)

Αποσυνδεδεμένος eve elf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε70
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνοι εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 11:25:43 πμ »
thx για τις ευχές, είναι κάτι που το θέλουμε χρόνια, αλλά βλέπεις ήμασταν φοιτητές και τώρα περιμένουε το πρώτο :)
σου εύχομαι αντίστοιχα να θελήσει ο άντρας σου κι άλλα παιδιά. που ξέρεις, αν μεγαλώσουν τα πιτσιρίκια σου και ξεκουραστείτε λίγο από τα κλαματα και τη συνεχή φροντίδα και ευθύνη δεν είναι και απίθανο να συμφωνήσει!
μια φιάλη υγραερίου δεν είναι λίγο βαριά για να την κουβαλήσω; lol
"δύο πράγματα είναι άπειρα. το σύμπαν και η ανθρώπινη βλάκεια. και για το πρώτο διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις" (Άλμπερτ Αϊνστάιν)

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνοι εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 11:33:16 πμ »
Να σου πω, δεν αμφιβάλλω ότι το να μπαίνει κατευθείαν ένας πολύτεκνος με οργανική στον τόπο συμφέροντος του και να εκτοπίζει άλλους, δεν είναι δίκαιο και σίγουρα χρειάζεται κοινό μέτωπο προς την πολιτεία που είναι υπεύθυνη για αυτόν τον διχασμό..
Όμως εγώ έχω εκπλαγεί με το ύφος μερικών  (όχι για σένα), που κυριολεκτικά μέ(αί;)νονται ενάντια στους τριτέκνους- πολυτέκνους και τους απαξιώνουν και δεν δείχνουν σεβασμό αλλά μια μικροψυχία...Έχω νιώσει πολλές φορές άβολα επειδή έχω τρία παιδιά. Πώς να συστρατευτώ με ανθρώπους που δε με σέβονται με τσουβαλιάζουν και με ισοπεδώνουν (χωρίς καν να γνωρίζουν την προσωπική μου προσπάθεια;).. Με απογοητεύει το γεγονός ότι οι άνθρωποι αυτοί είναι εκπαιδευτικοί και δε μπορούν να διαχειριστούν τα συναισθήματά τους και πολύ πιθανόν να διδάσκουν και τα δικά μου παιδιά στο μέλλον...

...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνοι εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 11:35:49 πμ »
μια φιάλη υγραερίου δεν είναι λίγο βαριά για να την κουβαλήσω; lol
Γιαυτό δεν την χρησιμοποίησα ούτε και 'γω!! ;D

Όταν με το καλό γεννήσεις στείλε μήνυμα και θα σου πω ότι μπορώ...
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος eve elf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε70
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνοι εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 11:51:40 πμ »
Όμως εγώ έχω εκπλαγεί με το ύφος μερικών  (όχι για σένα), που κυριολεκτικά μέ(αί;)νονται ενάντια στους τριτέκνους- πολυτέκνους και τους απαξιώνουν και δεν δείχνουν σεβασμό αλλά μια μικροψυχία...


δεν είναι μικροψυχία, koth... είναι κάτι πολύ χειρότερο: πρόκειται για κάποιους που θέλουν μόνο να διοριστούν, χωρίς να λαμβάνουν υπόψη ότι κάποιοι άλλοι (και όχι μόνο οι πολύτεκνοι, κοινωικές ομάδες με προβλήματα είναι πολλες, απλά μόνο οι πολύτεκνοι αναγνωρίζονται επίσημα και διορίζονται) μπορεί να έχουν περισσότερες ανάγκες από τους ίδιους, αν και μπορεί να έχουν λιγότερη προϋπηρεσία. πρόκειται για μια παράλογη λογική του βολέματος. για αδιαφορία για την κοινωνία. για έναν παράλογο εγωισμό. και αυτά δεν είναι αρκετά. οι ίδιοι είναι αυτοι που πρώτοι θα βάλλονταν εναντίον οποιουδήποτε μέτρου, ακόμα κι αν αυτό ήταν απόλυτα δίκαιο και όχι μόνο εν μέρει όπως το συγκεκριμένο.
είναι αυτοί που θα πουν: γιατί να δώσετε επίδομα σε μια μόνη μητέρα από τους δίκούς μου φόρους; τι με νοιάζει, ας πρόσεχε!
είναι αυτοί που θα πουν για ένα παιδί που αναγκάστηκε να δουλευει απ' τα 15: γιατί να πάρει πάνω από 500 € μισθό ή σύνταξη; ας σπούδαζε!
εξωφρενικά μεν, αλλά ακούγονται, δυστυχώς και από εκπαιδευτικούς.
"δύο πράγματα είναι άπειρα. το σύμπαν και η ανθρώπινη βλάκεια. και για το πρώτο διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις" (Άλμπερτ Αϊνστάιν)

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνοι εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 12:00:57 μμ »
Έτσι είναι ...Και αν πάμε πάλι στους πολυτέκνους, υπάρχουν πολλοί που ανήκουν και σε άλλες κατηγορίες, έχουν πχ παιδιά με προβλήματα ...Πάντως δεν έχουμε αυτογνωσία. Δηλαδή αυτοί που δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα τι να πουν;Φωνάζουμε σε λάθος κατευθύνσεις...

Αυτός ο διαιρετικός εγωισμός που μας κλείνει τα μάτια. Αυτός ο εγωισμός που μας κάνει αντικοικωνικούς...

Δεν μπορεί να μας τεστάρει ο ΑΣΕΠ και σε αυτό; Η μάλλον μόνο σε αυτό; Αφού τα παιδαγωγικά δεν πιάνουν τόπο δυστυχώς...
...στη θάλασσα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161196
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 745
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 724
Σύνολο: 748

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.