*

Αποστολέας Θέμα: Μάθημα Γλώσσας στο δημοτικό  (Αναγνώστηκε 1514 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μάθημα Γλώσσας στο δημοτικό
« στις: Νοέμβριος 07, 2009, 09:53:51 μμ »
Μια καλή φίλη ζήτησε να κάνω εβδομαδιαίως μία ώρα Γλώσσα-Έκθεση σε κόρη της, η οποία είναι στην Ε' Δημοτικού. Είμαι Φιλόλογος σε φροντιστήριο και διδάσκω Λατινικά και Αρχαία Β΄και Γ΄Λυκείου. Πιστεύετε ότι θα μπορούσα να τη βοηθήσω; Αν ναι, με ποιο τρόπο;
Θα εκτιμήσω κάθε ιδέα
Impossible Is Nothing
Possible Is Something
(.... vice versa)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μάθημα Γλώσσας στο δημοτικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:21:23 »

Αποσυνδεδεμένος bubuka

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα Γλώσσας στο δημοτικό
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 10:05:06 μμ »
μου εχει τυχει ακριβως το ιδιο-ειμαι φιλολογος κανω λατινικα αλλα εχω παρει και ε δημοτικου μια χρονια.βεβαια δεν εκανα μονο γλωσσα αλλα και μαθηματικα.στη γλωσσα πηρα το σχολικο,καναμε τις ασκησεις απο εκει και για τις προσθετες ασκησεις που τους εβαζε ο δασκαλος συμβουλευομουν τη γραμματικη του τριανταφυλλιδη.επαιρνα 3.500 την ωρα(ηταν ακομα δραχμες)δηλαδη περιπου 10 ευρω
η επανασταση ξεκιναει απο μεσα μας

Αποσυνδεδεμένος sag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα Γλώσσας στο δημοτικό
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 10:18:21 μμ »
Όχι, είναι σαφές: θα κάνω, αν κάνω, μόνο κάτι σε Γλώσσα ή κείμενο. Εξάλλου, συζητάμε για μία ώρα την εβδομάδα. Δε θα μπορούσα να κάνω όοοολα τα μαθήματα σε μια ώρα. Απλώς, η φίλη μου (άτομο "ψαγμένο") θέλει η μικρή της να εξοικειωθεί με τη χρήση του λόγου και την επεξεργασία κειμένου από κάποιον "με εκπαιδευτική αντίληψη" (όπως μου το είπε).
Ρωτάω, διότι δεν έχω ιδέα τι μαθαίνουν αυτά τα πιτσιρίκια ούτε με ποιο τρόπο το μαθαίνουν.
Με τι λέτε να ασχοληθώ αυτή τη μία ώρα; Και με ποιο τρόπο;
Impossible Is Nothing
Possible Is Something
(.... vice versa)

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα Γλώσσας στο δημοτικό
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 10:37:05 μμ »
γιατί δε ξεκινάς με το σχολικό βιβλίο ;συνήθως έχει θεματάκια για ανάπτυξη ,να δεις τον τρόπο γραφής της ,το λεξιλόγιο της ..όλο και κάποιο σχολικό βοήθημα θα σε κατατοπίσει ..μπορείς να επικεντρωθείς στις θεματικές της κάθε ενότητας  του βιβλίου και να επιμείνεις σε κάποια γραμματικά ή συντακτικά φαινόμενα ,εύχρηστη είναι η γραμματικη του τσουρέα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μάθημα Γλώσσας στο δημοτικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:21:23 »

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα Γλώσσας στο δημοτικό
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 10:26:38 πμ »
Θα συμφωνήσω με την Έρση. Ξεκίνα με τα θέματα του βιβλίου και στη συνέχεια μπορείς να επεκταθείς και σε θέματα που ενδιαφέρουν το παιδί. Αν καταλαβαίνω καλά, η μητέρα της θέλει να εξασκηθεί κυρίως στην έκθεση η μικρή. Αυτό για σένα είναι κάτι πολύ θετικό γιατί δεν έχεις το καθημερινό διάβασμα που ζητούν οι πιο πολλοί γονείς όταν κάνουν ιδιαίτερα τα παιδιά τους στο δημοτικό.

Θα σου πρότεινα να καλλιεργήσεις στο παιδί τη φιλαναγνωσία για το λογοτεχνικό βιβλίο. Είναι ένας πολύ σημαντικός τρόπος για να βελτιωθεί στη γραπτή έκφραση. Πρότρεψέ την να διαβάζει βιβλία, δειξε της ότι δεν παίρνει και τόσο πολύ χρόνο όσο νομίζει και διάλεξε βιβλία που να την ενδιαφέρουν και θα είναι μικρά για αρχή. Πέρυσι στην τάξη μου είχαμε τη μια ώρα ευέλικτη για βιβλιοθήκη και τα παιδιά είχαν διαβάσει κατά μέσο όρο 4 βιβλία (άλλα παιδιά περισσότερα και άλλα λιγοτερα). Επίσης κάθε φορά που τελείωναν ένα βιβλίο κάνανε βιβλιοπαρούσιαση (δηλαδή περίληψη) και το κολλάγαμε στην τάξη.

Όσο για τη γραμματική που είπε η Ερση, αν μπεις στην ιστοσελίδα του παιδαγωγικού ινστιτούτου στα νεα διδακτικα πακέτα, θα βρεις και την καινούρια γραμματική που θα μπει του χρόνου στα σχολεία. Δεν την έχω κοιτάξει ακόμα για να σου πω τη γνώμη μου για τα όσα γράφει, αλλά είναι πολύ χρωματιστη και με ήρωες όπως και τα βιβλια άλλωστε.
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 383
Σύνολο: 384

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.156 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.