*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 762232 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lucimar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1666 στις: Οκτώβριος 11, 2014, 05:55:37 μμ »
Καλησπέρα στην παρέα. Εχω μια μαθητρια β'γυμνασίου που τελειώσαμε την C senior και σκεφτόμαστε να κάνουμε D+E μαζι.
Στην C κάναμε το Here we go 3 και σκέφτομαι να συνεχίσω με Βurlington Connect B1+ και το Revised Towards Mastering Use of English for Pre-FCE.
Ποια είναι η γνώμη σας; Είναι επιμελής μαθήτρια και διατεθειμένη να διαβάσει. Μπορώ να βάλω και κάτι άλλο;; Εχετε κάτι άλλο να προτείνετε;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:21:55 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1667 στις: Οκτώβριος 11, 2014, 06:55:01 μμ »
χμμ μηπως επειδη θα εχουν ενα καπως απαιτητικο (σε σχεση με ο,τι ειχαν συνηθισει) λεξιλογιο απο το towards μηπως να τους εκανες σαν coursebook το Β1;
κατι αλλο τι εννοεις; skills book?

Αποσυνδεδεμένος Lucimar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1668 στις: Οκτώβριος 11, 2014, 09:38:12 μμ »
χμμ μηπως επειδη θα εχουν ενα καπως απαιτητικο (σε σχεση με ο,τι ειχαν συνηθισει) λεξιλογιο απο το towards μηπως να τους εκανες σαν coursebook το Β1;
κατι αλλο τι εννοεις; skills book?

Nαι skills book εννοώ εκτός από το towards τι άλλο θα μπορούσα να βάλω. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία με το επίπεδο αυτό γι'αυτό. Είναι too much αν βάλω και Mastering Grammar and Lexis for B2 Exams και αν δω ότι δυσκολεύεται πολύ το αφήνω για του χρόνου.

Αποσυνδεδεμένος aile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1669 στις: Οκτώβριος 11, 2014, 11:28:25 μμ »
Nαι skills book εννοώ εκτός από το towards τι άλλο θα μπορούσα να βάλω. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία με το επίπεδο αυτό γι'αυτό. Είναι too much αν βάλω και Mastering Grammar and Lexis for B2 Exams και αν δω ότι δυσκολεύεται πολύ το αφήνω για του χρόνου.

Επειδή βρίσκομαι σε παρόμοια θέση, παρακολουθώ με ενδιαφέρον την συζήτησή σας. Ποια βιβλία προτείνετε για Β1 που να καλύπτουν και κενά προηγούμενων τάξεων χωρίς να απαιτούν περισσότερες από 3,5 ώρες την εβδομάδα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:21:55 »

Αποσυνδεδεμένος Lucimar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1670 στις: Οκτώβριος 11, 2014, 11:31:52 μμ »
Θεωρώ ότι της burlington Revised Burlington Connect B1+ θα ειναι καλό. Στην C ποιο κάνατε εσείς;; Εμείς here we go 3 και το βγάλαμε σχετικά εύκολα με έξτρα γραμματική φυσικα.

Αποσυνδεδεμένος aile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1671 στις: Οκτώβριος 11, 2014, 11:57:23 μμ »
Θεωρώ ότι της burlington Revised Burlington Connect B1+ θα ειναι καλό. Στην C ποιο κάνατε εσείς;; Εμείς here we go 3 και το βγάλαμε σχετικά εύκολα με έξτρα γραμματική φυσικα.

μέχρι στιγμής αναλάμβανα μόνο junior τάξεις. Οι μαθήτριες για τις οποίες ρωτάω ήρθαν από άλλο φροντιστήριο όπου έκαναν Grivas spot on 3. Δεν ξέρω αν φταίνε τα βιβλία ή κάτι άλλο αλλά έχουν πολλά κενά.

Αποσυνδεδεμένος aile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1672 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 12:10:23 πμ »
Έχει δουλέψει κανείς τα Traveller της Mm; 

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1673 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 01:48:29 μμ »
Lucimar, οχι και mastering grammar and lexis! θα λαλησουν ασε που ειναι στην ιδια φιλοσοφια με το towards απλα για επιπεδο b2. απο που θα πρωτοκανεις γραμματικη και ποσο λεξιλογιο θα αφομιωσουν αν τους εχει να μαθουν και απο το coursebook και απο το towards και απο το mastering;
απο skills book μου αρεσει πολυ το plus - mm publications. αν θες κατι καθαρα για εκθεση μονο, ριξε μια ματια κ στο writing b1 for all - supercourse. δεν το εχω δουλεψει αλλα νομιζω βοηθαει πολυ ακομα κ αυτους που δεν εχουν ιδεα απο εκθεση.

aile, εχω κανει μονο το b1+ και οταν επιλεγω να κανω την e, γιατι συνηθως την προσπερνω, αυτο κανω. μου φαινεται πιο μαζεμενο και γενικα βατο και σε βοηθα να κανεις ουσιαστικα μια καλη επαναληψη, σου δινει χρονο να καλυψεις κενα/αποριες για να πας b2. δεν δινω καθολου βεβαια σημασια στο κομματι της γραμματικης που εχει στο coursebook, δεν μου αρεσει η σειρα που τα παρουσιαζει. αλλα ξαναλεω το θεωρω κατι βατο οχι τρομερα απαιτητικο και το επελεξα για αυτο το λογο, για να εχω το χρονο να αφοσιωθω εκει που πρεπει χωρις να τρεχω.   

Αποσυνδεδεμένος anthouli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Take a risk, take a mistake, learn something new:)
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1674 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 04:50:23 μμ »
Kαλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω εάν ύπαρχει κάποις συνάδελφος από Αθήνα που να έχει τα βιβλία Life της Cengage Learning για beginners και elementary! Αν κάποιος τα έχει ας μου στείλει ένα π.μ.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Take a risk, take a mistake, learn something new :)

Αποσυνδεδεμένος aile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1675 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 07:45:36 μμ »
evi06 ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Έχω κάποιες τελευταίες απορίες. Με το traveller ποια γραμματική συνδυάζεις; Κάποια των ίδιων εκδόσεων; Επίσης, καλύπτει κατά την γνώμη σου το κομμάτι των skills ή θα χρειαστεί κάποιο επιπλέον βιβλίο;

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1676 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 10:16:01 μμ »
κυριως με το towards mastering. το εχω κανει κ με μια του grivas γιατi εκεινη την περιοδο την δουλευα και στο φροντιστηριο. αχ δεν θυμαμαι το τιτλο της αλλα ειναι μια σειρα γραμματικης με νουμερα που ξεκινα απο το 1 εως το 5, σε μικρο μεγεθος και καθε τιτλος εχει κ αλλο χρωμα.

Αποσυνδεδεμένος aile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1677 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 11:32:14 μμ »
evi06 ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια. Προφανώς εννοείς τα steps 1-5 του Grivas.

Αποσυνδεδεμένος Shleene

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1678 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 10:22:57 πμ »
Καλησπέρα και πάλι!

Έχω μια καινούρια μαθήτρια που έκανε σε φροντιστήριο το Here We Go 1 + 2 και έχει απίστευτα κενά. Έριξα μια ματιά στο βιβλίο και μου φάνηκε too much. Πολύ λεξιλόγιο, αν όχι γενικότερα "απότομο". Είχα ακούσει καλά λόγια για τη συγκεκριμένη σειρά, εσείς τι γνώμη έχετε;

Με τι μου προτείνετε να τη συνεχίσω; (να της κάνω επανάληψη δηλαδή) Μιλάμε για ένα κορίτσι 11 ετών που δε μπορεί ούτε καν να κάνει ανάγνωση σωστά. Υπάρχει κάτι για Α + Β μαζί;

Ευχαριστώ!!

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1679 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 11:42:14 πμ »
Κατά τη γνώμη μου, σπάνια φταίει το βιβλίο. Αλλού να αναζητάς πρώτα την αιτία του κακού. Αυτή μπορεί να είναι ο καθηγητής, ο τρόπος διδασκαλίας ή κι ο ίδιος ο μαθητής που μπορεί π.χ. να αντιμετωπίζει κάποια μαθησιακή δυσκολία ή να μη διαβάζει, γιατί δεν έχει κίνητρο. Το βιβλίο μπορεί να έχει κάποιες ελλείψεις αλλά για τέτοια τραγικά κενά δεν ευθύνεται. Άλλωστε άλλος το χρησιμοποιεί και κάποιος άλλος το διαβάζει.   ;) Δεν έχω χρησιμοποιήσει τη σειρά αυτή αλλά για όποια και να μιλούσες τα ίδια θα σου έλεγα. Κοίτα SuperCourse για βιβλία που συνδυάζουν τάξεις. Και πάλι δεν τα έχω χρησιμοποιήσει - τα έχω δει στον κατάλογό τους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 484
Σύνολο: 485

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.