*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 760943 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Steffie88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2198 στις: Σεπτέμβριος 09, 2020, 09:57:11 μμ »
Καλησπέρα, θα ξεκινήσω με ένα παιδάκι το οποίο έχει κάνει a & b junior το οποίο σταμάτησε τα μαθήματα λίγο πριν τελειώσει τη b. Σκεφτόμουν να κάνουμε λίγο επανάληψη και να ξεκινήσουμε a senior. Το θέμα είναι ότι το παιδί θα πάει πρώτη γυμνασίου και δεν θέλω να είναι κάτι πολύ παιδικό. Τι έχετε να προτείνετε?? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:16:08 »

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2199 στις: Σεπτέμβριος 11, 2020, 01:07:24 πμ »
Μπορείς να δοκιμάσεις το English Download Hamilton House  ή το Pioneer MM Publications. Και τα δυο σου τα στέλνουν δωρεάν οπότε μπορείς να τα δεις και να επιλέξεις. Νομίζω ότι για παιδί Α γυμνασίου είναι πολύ καλά.

Αποσυνδεδεμένος Steffie88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2200 στις: Σεπτέμβριος 11, 2020, 10:28:25 μμ »
Μπορείς να δοκιμάσεις το English Download Hamilton House  ή το Pioneer MM Publications. Και τα δυο σου τα στέλνουν δωρεάν οπότε μπορείς να τα δεις και να επιλέξεις. Νομίζω ότι για παιδί Α γυμνασίου είναι πολύ καλά.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!!!

Αποσυνδεδεμένος annaku

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2201 στις: Σεπτέμβριος 15, 2020, 08:08:37 μμ »
Καλησπέρα σας ,
Έχετε να μου προτείνετε μια καλή σειρά βιβλίων για senior c  ? Στη senior a και b τους είχα κάνει τα quest 1 και 2 και δεν είχαν κάποια δυσκολία .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:16:08 »

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2202 στις: Σεπτέμβριος 15, 2020, 08:16:00 μμ »
webkids 3 hamilton
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2203 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 01:00:16 πμ »
webkids 3 hamilton
Τα Webkids είναι της Burlington , τα Amazing English είναι της Hamilton. Και οι δύο σειρές είναι πολύ καλές. Μπορείς να τις παραγγείλεις δωρεάν και τα δύο και να αποφασίσεις ποια σου αρέσει περισσότερο. Επίσης, η Hamilton μόλις κυκλοφόρησε ένα συμπληρωματικό βιβλίο με skills το Hamilton Skills Builder 1,2,3 και Β1, που είναι εξαιρετικό. Ζήτησε να σου βάλουν το 3ο βιβλίο στο πακέτο με τα Amazing English 3 για να το δεις. 

Αποσυνδεδεμένος KLEONIKI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2204 στις: Σεπτέμβριος 24, 2020, 11:56:08 πμ »
Καλησπέρα.Αν κάποιος/α συνάδελφος θα ήθελε να ανταλλάξουμε βιβλία ,ας μου στείλει πμ. Χρειάζομαι το i-book (CD-ROM) του Tech it easy 3, το i-book του Tech it easy 4 και το i-book του Super Junior A To B(one year course) από Super Course (xωρίς τα αντίστοιχα βιβλία).

Έχω Teacher's books για όλες τις τάξεις και για πολλά πιστοποιητικά, διάφορων εκδοτικών οίκων.

Αποσυνδεδεμένος joka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2205 στις: Οκτώβριος 01, 2020, 07:59:42 πμ »
Καλησπέρα! Ποια βιβλία θα προτείνατε για ενήλικες επιπέδου Β1+ που στοχεύουν σε LRN C2 τον Ιούνιο; Κάποιοι πείστηκαν να κάνουμε ένα βιβλίο "γέφυρα" τύπου Grammar and Lexis B2,όμως υπάρχουν περιπτώσεις που δεν έχουν χρόνο (και χρήμα) και χρειάζονται πιστοποιητικό. Κυρίως θα με ενδιέφεραν οι προτάσεις σας για  Coursebook. Αρχικά σκέφτηκα το Honors αλλά πιστεύω ότι θα ζοριστούν αρκετά.

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2206 στις: Οκτώβριος 01, 2020, 09:18:35 μμ »
Μπορείς να δοκιμάσεις το καινούριο της Burlington Perspectives on Proficiency C1/2 και να συνεχίσεις με τεστάκια για το LRN. Επίσης και η καινούρια σειρά του Γρίβα Targeting Proficiency C1/2 είναι πολύ καλή.

Αποσυνδεδεμένος helena2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2207 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 05:20:02 μμ »
Καλησπέρα σας, θα ήθελα τη γνώμη σας για βιβλία των senior ταξεων. Μεχρι τώρα έκανα τα Here we go 1,2,3 ( Burlington) και αλλά έλεγα φέτος να δω και άλλους εκδοτικούς οίκους που να είναι λίγο πιο απαιτητικοί. Εχει δουλέψει κανείς το Prime time (express publishing) 1,2,3,4 που φθάνει ουσιαστικά μέχρι επίπεδο B2; Ποια είναι η γνώμη σας ;
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2208 στις: Δεκέμβριος 20, 2020, 12:21:10 πμ »
Δεν έχω δουλέψει το Prime Time από Express,αλλά έχω δουλέψει το Blaze και το I5. To Blaze ήταν πολύ δύσκολο και απαιτητικό βιβλίο, κουραστικό θα το χαρακτήριζα με υπερβολική ύλη. Αντιθέτως, το I5 είναι μια από τις καλύτερες σειρές που έχω κάνει. Μεθοδικό με πλούσιο λεξιλόγιο και γραμματική , θεματολογία που ενδιαφέρει τα παιδιά δημοτικού και χτίζει γερές βάσεις χωρίς την υπερβολή άλλων σειρών της Express. Για εμένα είναι η καλύτερη σειρά του εκδοτικού οίκου για senior τάξεις. Απαιτητικό επίσης, απο B senior και μετά είναι και το Amazing English, Hamilton House.

Αποσυνδεδεμένος helena2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2209 στις: Δεκέμβριος 27, 2020, 08:17:15 πμ »

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου. Βγαίνει όμως να δώσουν για lower σε 6 χρόνια; Εγώ μέχρι στιγμή κάνω ( a junior, b junior, a senior, b senior , c senior, d senior, lower) . Φυσικά αν ένα παιδάκι ξεκινά αγγλικά λίγο πιο μεγάλο και όχι β , γ δημοτικού , κάνω a&b junior μαζί. Βλέπω όμως τα τελευταία χρόνια τα φροντιστήρια να προωθούν σύστημα με το οποίο σε 6 χρόνια τα παιδιά δίνουν lower και μάλιστα χωρίς καλοκαιρινά μαθήματα. Σκέφτομαι μήπως κάνω κάτι λάθος, αλλά πως βγαίνει να έχουν σωστές βάσεις σε τόσο σύντομο διάστημα; και μετά στο proficiency δε θα έχονυ κενά αναρωτιέμαι;

Αποσυνδεδεμένος helena2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2210 στις: Δεκέμβριος 27, 2020, 08:17:48 πμ »
maria 42
Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου. Βγαίνει όμως να δώσουν για lower σε 6 χρόνια; Εγώ μέχρι στιγμή κάνω ( a junior, b junior, a senior, b senior , c senior, d senior, lower) . Φυσικά αν ένα παιδάκι ξεκινά αγγλικά λίγο πιο μεγάλο και όχι β , γ δημοτικού , κάνω a&b junior μαζί. Βλέπω όμως τα τελευταία χρόνια τα φροντιστήρια να προωθούν σύστημα με το οποίο σε 6 χρόνια τα παιδιά δίνουν lower και μάλιστα χωρίς καλοκαιρινά μαθήματα. Σκέφτομαι μήπως κάνω κάτι λάθος, αλλά πως βγαίνει να έχουν σωστές βάσεις σε τόσο σύντομο διάστημα; και μετά στο proficiency δε θα έχονυ κενά αναρωτιέμαι;
[/quote]

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2211 στις: Δεκέμβριος 27, 2020, 08:58:19 μμ »
Aν κάνεις α και β junior μαζί και τις υπόλοιπες χρονιές όπως τις γράφεις 6 χρόνια βγαίνει πάλι. Στο τέλος θα εξαρτηθεί από το ποιο lower θα δώσουν. Το Cambridge σίγουρα όχι, το ECCE οι καλοί μαθητές μπορούν να το δώσουν. Οι υπόλοιποι αναγκαστικά πάνε για κάποιο από τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν και είναι πιο εύκολα. Έτσι πάει και με το επίπεδο Proficiency. Με εντατικά μαθήματα 1,5 ή 2 χρόνων μπορούν να δώσουν για το ECPE. Τα περισσότερα όμως φροντιστήρια προωθούν τη λύση του ενός εντατικού χρόνου και του να δώσουν ένα από τα εύκολα πτυχία που κυκλοφορούν ώστε να φαίνονται ότι έχουν επιτυχίες. Γιατί δυστυχώς σημασία δεν έχει πια το το ποιο πτυχίο θα πάρουν τα παιδιά αλλά απλά το να πάρουν ένα πτυχίο αναγνωρισμένο από τον Ασεπ. Και, όπως ξέρεις, είναι πολλά αυτά πλέον. Το αν θα μάθουν πραγματικά αγγλικά πέφτει δυστυχώς σε δεύτερη μοίρα, κακώς κατά τη δική μου γνώμη. Ακόμη και μετά την απόκτηση κάποιου πτυχίου θέλει ενασχόληση με τη γλώσσα: να βλέπουν αγγλόφωνες σειρές, ταινίες με αγγλικούς υπότιτλους, να διαβάζουν βιβλία, άρθρα στο διαδίκτυο. Αλλιώς σε 1 -2 χρόνια το επίπεδό τους θα πέσει σε ιntermediate στην καλύτερη περίπτωση. Αλλά πόσα από τα παιδιά αυτά θέλουν ή ενθαρρύνονται για μια τέτοια προσέγγιση της γλώσσας που θα τους είναι περισσότερο χρήσιμη από κάθε άλλη;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 218
Σύνολο: 219

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.