*

Αποστολέας Θέμα: Επείγουσα Απορία  (Αναγνώστηκε 2191 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kation

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Επείγουσα Απορία
« στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 11:30:48 μμ »
Σας παρακαλω,μήπως ξέρει κανεις!Είμαι σε ολοήμερο νηπιαγωγείο αποσπασμένη και η συναδελφισσα που έχει εκεί οργανική θέλει να έχει μονίμως την πρωινή βαρδια.Δεν μου άφησε περιθώρια να αρνηθω.Λεει οτι προηγειται λογω οργανικης.Ισχύει κι αν ναι ειναι ατυπο?Άγραφος νομος που ισχυει μεταξυ μας ή νομος γραπτος?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2008, 09:45:46 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΠΟΡΙΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:22:49 »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΠΟΡΙΑ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 02:16:11 πμ »
Εγώ πάντως έχω διαβάσει την ανακοίνωση του ΥΠΕΠΘ για τα ολοήμερα νηπιαγωγεία και μέσα έλεγε απλώς πως οι βάρδιες καθορίζονται με τη συνεργασία των δύο νηπιαγωγών. Δεν έλεγε τίποτα για περίπτωση διαφωνίας. Ενημέρωσε τη σύμβουλο σας για το θέμα, συζητήστε μαζί της και αν εν τέλει δεν συμφωνήσετε ας πάρει εκείνη την απόφαση. Μετά απ' αυτό η συνάδελφός σου θα δεχτεί αναγκαστικά την απόφαση. Πάντως μη δεχτείς να σε κάνει ότι θέλει! Διεκδίκησε τα δικαιώματά σου! Καλή τύχη! Ενημέρωσέ με για την έκβαση της κατάστασης.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2008, 02:18:10 πμ από Demetroula »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΠΟΡΙΑ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 09:37:11 πμ »
Ο νόμος ορίζει ότι οι θέσεις κλασικού και ολοήμερου κατανέμονται μετά από συνεργασία των νηπιαγωγών και είναι ανεξάρτητες από οργανικότητες κ.λ.π. Επίσης ότι το ωράριο των νηπιαγωγών στο ολοήμερο είναι εναλλασσόμενο ανά εβδομάδα το λιγότερα. Δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να πας μόνο απόγευμα! >:(
Αν θέλει μπορεί να σου το ζητήσει πολύυυυ ευγενικά και να σου χρωστάει και χάρη. Μην ψαρώσεις.


http://www.alfavita.gr/OdigosEkpaideytikou/od8822c.php
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Επείγουσα Απορία
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 10:22:23 πμ »
ΘΕΜΑ: ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

ΣΤ.   Εκπαιδευτικό προσωπικό

Κάθε τμήμα Ολοήμερου Προγράμματος στελεχώνεται από δύο νηπιαγωγούς για την εφαρμογή του Ενιαίου Εκπαιδευτικού Προγράμματος. Οι νηπιαγωγοί που αναλαμβάνουν το Ολοήμερο Πρόγραμμα ακολουθούν εναλλασσόμενο ωράριο, η δε συχνότητα εναλλαγής στο ωράριο για παιδαγωγικούς λόγους, δεν μπορεί να είναι μικρότερη της μιας εβδομάδας ούτε μεγαλύτερη του ενός μηνός.

Φ.32/209/97290/Γ1/7-9-2007 ( http://www.alfavita.gr/egiklioi/egiklioi20080301c.php)

Αυτό να της το..."τρίψεις στη μούρη"...  8)...γιατί μερικές νομίζουν ότι είναι τσιφλίκι τους το σχολείο!!!!!! >:( >:( >:(

Η κατοχή οργανικής θέσης παίζει ρόλο μόνο στην περίπτωση που υπάρχει και κλασσικό τμήμα και, με βάση το καταστατικό του σχολείου, έχει αποφασιστεί να "αλλάζει χέρια" κάθε πχ 2 χρόνια. (υπάρχει κάπου γραμμένο αλλά δεν μπορώ να το βρω τώρα... :-\) Δηλαδή σε ένα νηπιαγωγείο με ένα κλασσικό και ένα ολοήμερο τμήμα οι 3 νηπιαγωγοί που το στελεχώνουν κάνουν 2 χρόνια ολοήμερο, 1 κλασσικό (που είναι και το πιο δίκαιο για να μη καβατζώνουν οι παλαιότερες τα κλασσικά! :P).
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επείγουσα Απορία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:22:49 »

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 431
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επείγουσα Απορία
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 06:55:59 μμ »
ΘΕΜΑ: ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

ΣΤ.   Εκπαιδευτικό προσωπικό

Κάθε τμήμα Ολοήμερου Προγράμματος στελεχώνεται από δύο νηπιαγωγούς για την εφαρμογή του Ενιαίου Εκπαιδευτικού Προγράμματος. Οι νηπιαγωγοί που αναλαμβάνουν το Ολοήμερο Πρόγραμμα ακολουθούν εναλλασσόμενο ωράριο, η δε συχνότητα εναλλαγής στο ωράριο για παιδαγωγικούς λόγους, δεν μπορεί να είναι μικρότερη της μιας εβδομάδας ούτε μεγαλύτερη του ενός μηνός.

Φ.32/209/97290/Γ1/7-9-2007 ( http://www.alfavita.gr/egiklioi/egiklioi20080301c.php)

Αυτό να της το..."τρίψεις στη μούρη"...  8)...γιατί μερικές νομίζουν ότι είναι τσιφλίκι τους το σχολείο!!!!!! >:( >:( >:(

Η κατοχή οργανικής θέσης παίζει ρόλο μόνο στην περίπτωση που υπάρχει και κλασσικό τμήμα και, με βάση το καταστατικό του σχολείου, έχει αποφασιστεί να "αλλάζει χέρια" κάθε πχ 2 χρόνια. (υπάρχει κάπου γραμμένο αλλά δεν μπορώ να το βρω τώρα... :-\) Δηλαδή σε ένα νηπιαγωγείο με ένα κλασσικό και ένα ολοήμερο τμήμα οι 3 νηπιαγωγοί που το στελεχώνουν κάνουν 2 χρόνια ολοήμερο, 1 κλασσικό (που είναι και το πιο δίκαιο για να μη καβατζώνουν οι παλαιότερες τα κλασσικά! :P).

Αν και δεν ανήκω στο χώρο των νηπιαγωγών..........γουστάααααααααααααααααααρω με την άποψή σου και έχεις απόλυτο δίκιο!!!!!
Τσαγανό πρέπει να έχουμε οι εκπ/κοι....για να καταλαβαίνουν ορισμένοι στο χώρο πως δεν τρώνε οι υπόλοιποι κουτόχορτο!!!
Τα δικαιώματά μας όπως και τις υποχρεώσεις μας είναι απαραίτητο να τα γνωρίζουμε και να παρακολουθούμε τις εξελίξεις.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Επείγουσα Απορία
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 08:28:01 μμ »
 ;D ;D ;D ;D ;D...
+++++++++++++++++...

Προεδρικό διάταγμα 200 του '98...το ευαγγέλιό μας! ;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος kation

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Επείγουσα Απορία
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 10:46:22 μμ »
Σας ευχαριστω πολυ όλους για τη βοήθεια.Επικοινώνησα με τη σύμβουλο σήμερα και μου ξεκαθαρισε τα πράγματα.Μπορείτε να φανταστείτε τα μούτρα της συναδέλφου όταν της είπα ότι δεν θα γίνει τελικά έτσι όπως το σκεφτόταν!Της το χάλασα και πολύ το ευχαριστήθηκα!

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Επείγουσα Απορία
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 10:55:12 μμ »
Σας ευχαριστω πολυ όλους για τη βοήθεια.Επικοινώνησα με τη σύμβουλο σήμερα και μου ξεκαθαρισε τα πράγματα.Μπορείτε να φανταστείτε τα μούτρα της συναδέλφου όταν της είπα ότι δεν θα γίνει τελικά έτσι όπως το σκεφτόταν!Της το χάλασα και πολύ το ευχαριστήθηκα!

καταλαβαίνω την ικανοποίηση σου που βρήκες το δίκιο σου αλλά ακούγεται κάπως άσχημα η τελευταία σου πρόταση. πώς θα συνεργαστείτε αν ξεκινάτε και οι δύο έτσι;

Αποσυνδεδεμένος kation

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Επείγουσα Απορία
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 11:10:32 μμ »
Δεν το είπα έτσι.Ηξερε πως εχω 3 παιδια και δεν την ενοιαξε καθολου οτι θα μου δυσκολεψει τη ζωη για να διευκολυνει τη δικη της.Κι οταν τη ρωτησα αν εχω το περιθωριο να αρνηθω μου ειπε κατηγορηματικα οχι.Εγω ξεκινησα με τις καλυτερες προθεσεις.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επείγουσα Απορία
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 03:11:46 πμ »
Μωρέ καλά της έκανες! :D
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος clara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Άλλη μια Επείγουσα Απορία
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 09:00:00 πμ »
Καλημέρα σε όλους και όλες...
ΈΧει ακούσει κανείς σας τί γίνεται με τους μουσικούς, αν θα πάρουν κι άλλους αναπληρωτές, πήραν μόνο ένα κύμα, ωρομισθίους δεν έχουν καλέσει ακόμη, συν του οτι μας ταλαιπωρούν από το Φλεβάρη με το θέμα του ΑΣΕΠ, θα γίνει, δε θα γινει...
Όποιος μπορεί να μάθει κάτι ή έχει κάποιες έγκυρες πηγές,ας ενημερώσει παρακαλώ...
Καλημέρα ;)
TEACHING is passion, MUSIC is passion--> TEACHING is ... MUSIC ... :)

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επείγουσα Απορία
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 07:33:26 μμ »
Σας ευχαριστω πολυ όλους για τη βοήθεια.Επικοινώνησα με τη σύμβουλο σήμερα και μου ξεκαθαρισε τα πράγματα.Μπορείτε να φανταστείτε τα μούτρα της συναδέλφου όταν της είπα ότι δεν θα γίνει τελικά έτσι όπως το σκεφτόταν!Της το χάλασα και πολύ το ευχαριστήθηκα!

κ εγω θα το ευχαριστιομουνα!! ;D ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 517
Σύνολο: 517

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.