*

Αποστολέας Θέμα: Ενστάσεις  (Αναγνώστηκε 12243 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blue

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 168
  • Πού πάμε; Τι κάνουμε;
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #84 στις: Αύγουστος 14, 2008, 10:15:02 πμ »
Είχα κάνει ένσταση..
Με πήραν τηλ από το Υπουργείο και μου είπαν ότι οι ώρες άνω των 50 κάθε μήνα κόβονται από τη μοριοδότηση βάση κάποιας εγκυκλίου που βγήκε το Νοέμβριο.

Σήμερα μου ήρθε και εγγράφως απάντηση στην ένστασή μου από το Υπουργείο.
Και τι λέει;
"...σύμφωνα με την αριθμ. 202/2006 Πράξη του Ελεγκτικού Συνεδρίου, σε περίπτωση που ωρομίσθιος εκπαιδευτικός παρέχει διδακτικό έργο με διαφορετικές συμβάσεις εργασίας ορισμένου χρόνου σε σχολεία Α/θμιας και Β/θμιας, ο περιορισμός των ωρών διδασκαλίας εβδομαδιαίως, όπως αναφέρθηκε παραπάνω (δηλ. 12 ώρες για Α/θμια και 11 ώρες Β/θμια), ισχύει ανά βαθμίδα εκπαίδευσης και όχι συνολικά..."

Βγάζετε νόημα;
Άλλη απάντηση στο τηλ, άλλη στη γραπτή απάντηση.

Οι ώρες μου πάντως ΔΕΝ ξεπερνούσαν τις 12 και 11 ώρες στις βαθμίδες εκπαίδευσης.

...και παίρνω τηλ στο τηλ που έγραφε το έγγραφο και μου απαντάνε...

και ποια η απάντηση;

ότι στην Α/θμια ο μόνιμος έχει 100 ώρες το μήνα. Ο ωρομίσθιος δεν μπορεί να ξεπερνά τις 50 (δηλ. το μισό του).

Αυτό το υπουργείο δεν μπορεί να απαντά συγκεκριμένα πράγματα;;;

Άλλα ντάλων παπαντάλων!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2008, 10:33:35 πμ από blue »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενστάσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:45:39 »

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #85 στις: Αύγουστος 14, 2008, 03:05:58 μμ »
Είχα κάνει ένσταση..
Με πήραν τηλ από το Υπουργείο και μου είπαν ότι οι ώρες άνω των 50 κάθε μήνα κόβονται από τη μοριοδότηση βάση κάποιας εγκυκλίου που βγήκε το Νοέμβριο.

Σήμερα μου ήρθε και εγγράφως απάντηση στην ένστασή μου από το Υπουργείο.
Και τι λέει;
"...σύμφωνα με την αριθμ. 202/2006 Πράξη του Ελεγκτικού Συνεδρίου, σε περίπτωση που ωρομίσθιος εκπαιδευτικός παρέχει διδακτικό έργο με διαφορετικές συμβάσεις εργασίας ορισμένου χρόνου σε σχολεία Α/θμιας και Β/θμιας, ο περιορισμός των ωρών διδασκαλίας εβδομαδιαίως, όπως αναφέρθηκε παραπάνω (δηλ. 12 ώρες για Α/θμια και 11 ώρες Β/θμια), ισχύει ανά βαθμίδα εκπαίδευσης και όχι συνολικά..."

Βγάζετε νόημα;
Άλλη απάντηση στο τηλ, άλλη στη γραπτή απάντηση.

Οι ώρες μου πάντως ΔΕΝ ξεπερνούσαν τις 12 και 11 ώρες στις βαθμίδες εκπαίδευσης.

...και παίρνω τηλ στο τηλ που έγραφε το έγγραφο και μου απαντάνε...

και ποια η απάντηση;

ότι στην Α/θμια ο μόνιμος έχει 100 ώρες το μήνα. Ο ωρομίσθιος δεν μπορεί να ξεπερνά τις 50 (δηλ. το μισό του).

Αυτό το υπουργείο δεν μπορεί να απαντά συγκεκριμένα πράγματα;;;

Άλλα ντάλων παπαντάλων!!!

Να σου πω εγώ τι έχω καταλάβει από αυτό το ζήτημα?Επειδή κι εγώ κάπως έτσι την πάτησα και μου κόψανε 10 ώρες.Στην εγκύκλιο λέει απλά ότι στα ολοήμερα μπορούμε να κάνουμε 12 ώρες τη βδομάδα και στα Λύκεια 11. Οκ..Και εμείς 12 κάναμε.. Τι φταίμε αν ο μήνας είχε 31 ή εάν έμπαινε Δευτέρα και έληγε Τετάρτη? Εγκύκλιος που να αναφέρει ξεκάθαρα ότι δε μας μετράνε τις άνω τις 50 ώρες δεν πρέπει να υπάρχει..Γι'αυτό σου λένε τώρα εσένα άλλα ντάλων..Τώρα γιατί τις κόβουνε το πιθανότερο είναι όπως μου είπε και ο υπεύθυνος στη Δευτεροβάθμια ότι είναι θέμα στρογγυρολοποίσης..Προφανώς το σύστημα τους καταχωρεί μέχρι 0,5 μόριο το μήνα.Επομένως εάν κάποιος έχει 0,56 στρογυλοποιείται προς τα κάτω δηλ. 0,5 .Καμια στρογγυλοποίση προς τα πάνω θα δούμε άραγε πουθενά? Εγώ πάντως του χρόνου εάν συμπληρώνω τις 50 ώρες κάποιο μήνα μετά άμα μου προκύπτουν άλλες δουλειές εκείνες τις μέρες που θα έκανα τις >50 ώρες πολύ απλά δε θα πηγαίνω για μάθημα..Τα χω πάρει μ'αυτήν την ιστορία διότι εγώ έκανα και 150χλμ * 3  γι'αυτές τις 10 ώρες που μου έκοψαν..

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #86 στις: Αύγουστος 14, 2008, 03:55:50 μμ »
Ρώτησα στο υπουργείο για αυτό το θέμα.. Μου είπαν ότι οι αναπληρωτές παίρνουν 1 μόριο για κάθε μήνα προυπηρεσίας και αφού εμείς έχουμε τις μισές ώρες ,παίρνουμε το πολύ το μισό του 1 , δηλ 0,5... Βέβαια το μισό του 21 δεν είναι 11 ( για τη δευτεροβάθμια αναφέρομαι), αλλά τους μήνες που χάναμε από αργίες ώρες  μας εξυπηρετούσε.. Γι αυτό λοιπόν δεν μας υπολογίζουν τι παραπάνω ωρες....

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 18, 2008, 12:27:45 μμ »
Σήμερα μου ήρθε και εγγράφως απάντηση στην ένστασή μου από το Υπουργείο.
Και τι λέει;
"...σύμφωνα με την αριθμ. 202/2006 Πράξη του Ελεγκτικού Συνεδρίου, σε περίπτωση που ωρομίσθιος εκπαιδευτικός παρέχει διδακτικό έργο με διαφορετικές συμβάσεις εργασίας ορισμένου χρόνου σε σχολεία Α/θμιας και Β/θμιας, ο περιορισμός των ωρών διδασκαλίας εβδομαδιαίως, όπως αναφέρθηκε παραπάνω (δηλ. 12 ώρες για Α/θμια και 11 ώρες Β/θμια), ισχύει ανά βαθμίδα εκπαίδευσης και όχι συνολικά..."

Κι εμένα μου ήρθε σήμερα απάντηση στην ένσταση και μου λέει αυτό ακριβώς. Δηλαδή ότι οι ώρες ενός ωρομισθίου τη βδομάδα στην Α/βάθμια Εκπαίδευση είναι 12 ώρες και στη Β/θμια 11 ώρες. Ε και;  ??? Αφού δεν ήταν αυτό το πρόβλημα, δεν ξεπερνούσα το ωράριο...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2008, 12:29:40 μμ από flair »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενστάσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:45:39 »

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 18, 2008, 01:12:53 μμ »
Και μενα ήρθε σήμερα τα ίδια λέει και σε μενα.Και στην τελευταία παράγραφο έλεγε κάτι για στρογγυλοποιήσεις στο 3ο δεκαδικό ψηφίο..Δηλαδή συγνώμη οι 56 ώρες ή αλλιώς το 0,56 όταν το στρογγυλοποιήσουμε μας κάνει 0,5 ή μήπως 0,6?΄Εχω να κάνω και από το Λύκειο Μαθηματικά και δεν πολυθυμάμαι  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 18, 2008, 01:21:10 μμ »
Για τα ολοήμερα χρησιμοποιούνται 2 δεκαδικά ψηφία (γιατί η διαίρεση γίνεται με το 100) οπότε δε χρειάζεται να μιλάμε καθόλου για 3 δεκαδικά ψηφία, πόσο μάλλον για στρογγυλοποίηση στο 3ο δεκαδικό (αυτά αφορούν τη Β/θμια). Απλά έδωσαν μια γενική απάντηση και έβαλαν κι αυτό μέσα... χωρίς ουσιαστικά να απαντάνε στο πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Markoulis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 23, 2008, 01:05:29 μμ »
Καλησπερα,

μια ερωτηση....για αυτο με τις παραπανω ωρες.

Αμα σου δωσουν π.χ κανονικα 12 ωρες που ειναι το μεγιστο, αλλα καποιο ή καποια απο τα σχολεια που πηγαινεις μετραει σαν προυπηρεσια για τις διπλες ωρες (δυπροσιτο), τι γινεται;
Παλι σου κοβουν τις ωρες πανω απο το συνολο των 50;;

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 23, 2008, 04:05:18 μμ »
Καλησπερα,

μια ερωτηση....για αυτο με τις παραπανω ωρες.

Αμα σου δωσουν π.χ κανονικα 12 ωρες που ειναι το μεγιστο, αλλα καποιο ή καποια απο τα σχολεια που πηγαινεις μετραει σαν προυπηρεσια για τις διπλες ωρες (δυπροσιτο), τι γινεται;
Παλι σου κοβουν τις ωρες πανω απο το συνολο των 50;;

οχι
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 23, 2008, 06:45:49 μμ »
Καλησπερα,

μια ερωτηση....για αυτο με τις παραπανω ωρες.

Αμα σου δωσουν π.χ κανονικα 12 ωρες που ειναι το μεγιστο, αλλα καποιο ή καποια απο τα σχολεια που πηγαινεις μετραει σαν προυπηρεσια για τις διπλες ωρες (δυπροσιτο), τι γινεται;
Παλι σου κοβουν τις ωρες πανω απο το συνολο των 50;;

Εγώ γιατί έχω την αίσθηση ότι στους ωρομίσθιους δεν μετράνε διπλές οι ώρες για τα δυσπρόσιτα σχολεία;;;

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 23, 2008, 06:52:10 μμ »
Καλησπερα,

μια ερωτηση....για αυτο με τις παραπανω ωρες.

Αμα σου δωσουν π.χ κανονικα 12 ωρες που ειναι το μεγιστο, αλλα καποιο ή καποια απο τα σχολεια που πηγαινεις μετραει σαν προυπηρεσια για τις διπλες ωρες (δυπροσιτο), τι γινεται;
Παλι σου κοβουν τις ωρες πανω απο το συνολο των 50;;

Εγώ γιατί έχω την αίσθηση ότι στους ωρομίσθιους δεν μετράνε διπλές οι ώρες για τα δυσπρόσιτα σχολεία;;;
Μετράνε.Όλα τα γκρί κουτάκια στον πίνακα Β'  είναι προυπηρεσία απο δυσπρόσιτο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 533
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.