*

Αποστολέας Θέμα: προγραμματισμος σχολικης χρονιας  (Αναγνώστηκε 5213 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος prof

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
προγραμματισμος σχολικης χρονιας
« στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 09:33:31 μμ »
εχει καποιος καποιο δειγμα προγραμματισμου για την πρωτοβαθμια?η καποιες οδηγιες που σας εχουν δοθει?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προγραμματισμος σχολικης χρονιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:32:41 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: προγραμματισμος σχολικης χρονιας
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 08:38:24 πμ »
αναλυτικες οδηγιες πρεπει να εχει ο διευθυντης του σχολειου. Με aims objectives κτλ. Εγω οταν πρωτοπήγα μου εδωσαν ενα ολοκληρο πακετο με οδηγιες για τα ολοημερα. Σιγουρα θα υπαρχει κ για τα υπολοιπα. Αλλιως ψαξε κ στο παιδαγωγικο ινστιτουτο. ΚΑλη αρχη!!!
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: προγραμματισμος σχολικης χρονιας
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 10:01:54 πμ »
Καλημέρα. Catwoman2, από τα ολοήμερα σου ζήτησαν να φτιάξεις πρόγραμμα για κάθε μήνα με το τι θα κάνεις; Αν ναι, κατάφερες να ακολουθήσεις αυτό το πρόγραμμα; Λίγο ουτοπικό δεν είναι; Εγώ αυτό που κάνω κάθε μέρα είναι να βοηθάω τους μαθητές με τις ασκήσεις HW που τους βάζουν από τον πρωινό κύκλο και να εξηγώ απορίες. Εσύ τι κάνεις; Επίσης, υποτίθεται ότι πρέπει να έχουμε συνεργασία με τον πρωινό κύκλο για το τι θα κάνουν, για να φέρνουμε έξτρα υλικό πάνω στα συγκεκριμένα θέματα, αλλά αυτό δεν έχει γίνει ποτέ. Ούτε οι καθηγητές του πρωινού ακολουθούν κάποιο πρόγραμμα, απ'ότι κατάλαβα. Χύμα... Σ'ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: προγραμματισμος σχολικης χρονιας
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 12:13:33 μμ »
ποτε δεν μου ζητηθηκε απο ολοημερο να φτιαξω προγραμμα για καθε μηνα και αν σου ζητηθηκε ειναι μεγαλη χαζομαρα διοτι πως ειναι δυνατον να ξερεις τι θα τους κανουν στο πρωινο??
Απο οσο ξερω το εργο σου ειναι πρωτα να βοηθας με homework και αν δεν εχουν, να τους απασχολεις με δραστηριοτητες του επιπεδου τους.
Εγω φερνω παντα μαζι flashcards, cds με τραγουδακια ετσι ωστε αν δεν εχουν homework να τους απασχολησω με [παιχνιδια ή τραγουδια). Επισης βγαζω αρκετες φωτοτυπιες και τις εχω μαζι μου, με ζωγραφιες (επιλογη χρωματων red/green/ για τα μικρα ) και διαφορα αλλα τυπου παιχνιδι για τα μεγαλυτερα. Επειδη μου δινουν τωρα τελευταια και δευτερακια σκεφτομαι να τα βαλω να ζωγραφισουν σε μικρα χαρτονακια και να κολλησουν με πινεζες στον τοιχο τους την Αγγλικη αλφαβητο. Ειναι απασχοληση που τα ευχαριστει, θα μας παρει αρκετο καιρο και θα μαθουν και τα γραμματα
Με τους πρωινους καθηγητες δεν εχω επικοινωνησει ακομα αλλα θα τους παρω τηλέφωνο, οχι για να μαθω τι κανουν ή τι θα κανουν (δεν νομιζω να ξερουν) αλλα για να δω πως παει το καθε παιδι και τι ιδιαιτερες αναγκες εχει. Παντως νομιχω οτι εγω τα γνωριζω καλυτερα διοτι εχω 5-6 παιδια στην ταξη ενω οι πρωινοι σιγουρα εχουν καμμια 15 αρια. Αυτα.
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προγραμματισμος σχολικης χρονιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:32:41 »

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: προγραμματισμος σχολικης χρονιας
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 01:23:51 μμ »
Βάσει της σχετικής εγκυκλιου του ΥΠΕΠΘ, στο ολοήμερο δεν επιτρέπεται να παραδώσουμε νέα ύλη, παρά μόνο -όπωςπολύ σωστά αναφέρατε- να κάνουμε τις ασκήσεις που έχουν ια το σπίτι, καμιά απανάληψη, καμιά ανάγνωση το μάθημα, κλπ. Αρα -πάλι πολύ σωστά- ο προγραμματισμός είναι τουλάχιστον γελοία υπόθεση!! Έλα όμως που πέρυσι με υποχρέωσε ο Σύμβουλοςνα παραδώσω χρονοδιάγραμμα με το τι θα κάνω και πότε! Του εξήγησα την κατάσταση, την ήξερε βέβαια, αλλά επέμενε...Τι να κάνω? Στρώθηκα ένα μεσημέρι στο word, έφτιαξα ένα πίνακα, χώρισα τις μέρες που είχαμε μάθημα με κάθε τάξη και σε κάθε κουτάκι έγραφα εναλλάξ: H/W, vocabylary revision, photocopies with grammar exercises, κλπ κλπ.. Το παρέδωσα το Νοέμβρη για όόόόλη τη χρονιά και είμασταν όλοι χαρούμενοι!! Αφο΄ήθελε να κρυφτούμε πίσω από το δάχτυλό μας, no prob!! Κρυφτούλι παίζω πολύ καλά!!

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: προγραμματισμος σχολικης χρονιας
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 03:45:56 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ και τις 2 για τις απαντήσεις σας. Και πρόπερσυ μου ζήτησε πρόγραμμα ο σύμβουλος και έκανα. Αλλά αν το ακολούθησα είναι άλλη ιστορία! CATWOMAN2, πώς και σου έδωσαν δευτέρα τάξη; Αφού δεν διδάσκονται αγγλικά στη δευτέρα. Μήπως ο υπεύθυνος του ολοήμερου βαριέται να μπει στη τάξη και σου τα φόρτωσε;!

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: προγραμματισμος σχολικης χρονιας
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 04:23:36 μμ »
Εγω περυσι δουλεψα σε πρωινο δημοτικο για πρωτη φορα ωρομισθια.Ο διευθυντης του σχολειου μου εδωσε το αναλυτικο προγραμμα σπουδων για να του ριξω μια ματια οπως ειπε,και οταν τον ρωτησα πως να προχωραω το μαθημα,μου ειπε:οπως νομιζεις εσυ,εκει ειναι τα βιβλια των αγγλικων,εμεις οι υπολοιποι δεν τα ανοιξαμε ουτε και θελουμε!Οποτε εγω προχωρουσα κανονικα την υλη,εβγαζα δικες μου φωτοτυπιες απο γραμματικα φαινομενα,μιας και τα funway δεν εχουν γραμματικη,και μολις τελειωναμε ενα κεφαλαιο τους εβαζα τεστ,για να ειμαι κατοχυρωμενη για τη βαθμολογια τους,εκτος απο αντιγραφη-ορθογραφια καθε φορα.Κανενας απο τους υπολοιπους δασκαλους δεν ανακατευτηκε ποτε στο τι να κανω,εβγαλα ακρη μονη μου,επειδη ειχα και την πειρα 8 χρονων σε φροντιστηριο.Με τον συμαδελφο του ολοημερου,δεν συναντηθηκαμε ποτε,ουτε και μιλησαμε τηλεφωνηκα,ξερω ομως οτι τους βοηθουσε στο hm που εβαζα εγω το πρωι.
Α,ναι,την πρωτη μερα που πηγα στο σχολειο και εψαχνα με αγωνια βιβλια και κασσετες,ο διευθυντης μου ειχε πει:με το μαλακο,μην τους τρομαξεις,μια επαφη με τη γλωσσα να εχουν μονο,τα υπολοιπα θα τα μαθουν στο φροντιστηριο του χωριου μας :o
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος prof

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: προγραμματισμος σχολικης χρονιας
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 04:31:59 μμ »
ειμαι αναπληρώτρια σε πρωινό και μου ζήτησαν να κανω προγραμματισμό για όλη τη χρονιά με στόχους μεθοδολογία κτλ.βασίστηκα στο αναλυτικό προγραμμα και κάτι έκανα τελικά...

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: προγραμματισμος σχολικης χρονιας
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 07:03:11 μμ »
Και πρόπερσυ μου ζήτησε πρόγραμμα ο σύμβουλος και έκανα. Αλλά αν το ακολούθησα είναι άλλη ιστορία! CATWOMAN2, πώς και σου έδωσαν δευτέρα τάξη; Αφού δεν διδάσκονται αγγλικά στη δευτέρα. Μήπως ο υπεύθυνος του ολοήμερου βαριέται να μπει στη τάξη και σου τα φόρτωσε;!
Oταν λες ο συμβουλος ? ο προισταμενος εννοεις?
Μου δινει που και που δευτερα δημιτκου διοτι εχει 25 παιδια και τρεχει και δεν φτανει. Προσπαθει να τα προλαβει ολα με το προγραμμα το υ σχολειου και ετσι μου πασαρει καμμια φορα την δευτερα δημοτικου που ειναι και η πιο φασαριοζα. Αντε βρε , σε λιγο θα νταντευω και την πρωτη!!!! ;D ;D ;D ;D
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: προγραμματισμος σχολικης χρονιας
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 09:07:21 πμ »
Φαντάζομαι πως εννοει το σχολικό σύμβουλο.

Πέρυσι στην αρχή της χρονιάς αντιμετώπιζα στο ολοήμερο μία ιδιόρρυθμη καάσταση: περίμεναν άλλους 2 δασκάλους, οι οποίοι δεν είχαν σταλεί ακόμη από τη Δ/νση, δεν υπήρχαν κονδύλια για προσληψεις, κλπ, κλπ. Ο υπέυθυνος δε μπορούσε να κρατήσει τα τμήματα όλων των τάξεων μόνος του και έτσι είχε εξηγήσει σε διευθυντή και γονείς πως θα ξεκινησει το ολοήμερο με Α' και Β' δημοτικού και όταν έρθουν οι άλλοι 2 δάσκαλοι θα φωνάξει και τις υπόλοιπες τάξεις. Μιλάμε για υπερβολικό αριθμό παιδιών όμως: 29 η Β' και άλλα τοσα περίπου η Α'!! Αποτέλεσμα?? Να συμπληρώνω ώρες κάνοντας 3ωρα μόνο με τα δευτεράκια.. Το τι ασκήσεις πολλαπλασιασμού λύσαμε, τι ουσιαστικά κλίναμε, τι ορθογραφία γράψαμε, δε μπορώ να σας πω! Ώσπου να πάω αναπληρώτρια αρχές Νοέμβρη, με είχαν σαν 2η δασκάλα!! Αφού στο σχόλασμα με έπιαναν οι μαμάδες να με ρωτήσουν πώς τα πήγαν στο ολοήμερο τα βλαστάρια τους και αν έλυσαν όλες τους τις ασκήσεις!!  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: προγραμματισμος σχολικης χρονιας
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 10:57:10 πμ »
Καλημέρα. CATWOMAN2, άλλο ο προιστάμενος, άλλο ο σχολικός σύμβουλος. Ο προιστάμενος είναι ανώτερος, απ'ότι κατάλαβα. Ο σύμβουλος περνάει από τα σχολεία (υποτίθεται) να τσεκάρει προγράμματα κλπ. Το πρόγραμμα κάθε μήνα ο σύμβουλος πρέπει να το εγκρίνει αλλιώς δεν πληρωνόμαστε! PROF, που βρήκες το αναλυτικό πρόγραμμα;

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: προγραμματισμος σχολικης χρονιας
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 05, 2008, 07:05:55 μμ »
ωχ δεν το ηξερα αυτο...παντως ως τωρα δεν τον εχω δει στα μερη μου...
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος prof

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: προγραμματισμος σχολικης χρονιας
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 08, 2008, 10:21:35 μμ »
Καλημέρα. CATWOMAN2, άλλο ο προιστάμενος, άλλο ο σχολικός σύμβουλος. Ο προιστάμενος είναι ανώτερος, απ'ότι κατάλαβα. Ο σύμβουλος περνάει από τα σχολεία (υποτίθεται) να τσεκάρει προγράμματα κλπ. Το πρόγραμμα κάθε μήνα ο σύμβουλος πρέπει να το εγκρίνει αλλιώς δεν πληρωνόμαστε! PROF, που βρήκες το αναλυτικό πρόγραμμα;
το αναλυτικο προγραμμα το βρηκα στη σελιδα του παιδαγωγικου ινστιτουτου και ειναι πολυ χρησιμο και για τον ασεπ...

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: προγραμματισμος σχολικης χρονιας
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 09, 2008, 10:11:44 πμ »
Prof, σ'ευχαριστώ. Θα το βρω μπας και ξεστραβωθω λιγάκι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 721
Σύνολο: 733

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.