*

Αποστολέας Θέμα: Δικαιώματα ωρομίσθιων  (Αναγνώστηκε 9739 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα ωρομίσθιων
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 27, 2009, 12:14:02 μμ »
Εγώ θέλω να συνοδέψω τους μαθητές δημοτικού σε μια μονοήμερη εκδρομή! Εκείνη την ημέρα όμως έχω κανονικά μάθημα στο σχολείο που πάει εκδρομή αλλά και σε ένα άλλο! Τι πρέπει να κάνω; Παίρνω τον διευθυντή του άλλου σχολείου και ενημερώνω και οι ώρες μπαίνουν κανονικά ή τον προϊστάμενο;;;;

Καμιά γνώμη από συνάδελφο ωρομίσθιο;;;
Δεν έχω παρόμοια εμπειρία αλλά αν κρίνω από την προσωπική μου πείρα (ο διευθυντής του Γυμνασίου με κρατούσε παραπάνω για βαθμούς/συναντήσεις με γονείς κλπ) έπαιρνα τηλέφωνο στα ολοήμερα, τους εξηγούσα την κατάσταση και καθυστερούσα ή δεν πήγαινα. Στα ολοήμερα, βέβαια, είναι πιο χαλαρά τα πράγματα. Αν μιλάς για πρωινό κύκλο, ίσως να είναι αλλιώς. Αν, όμως, είσαι υποχρεωμένη να πας στην εκδρομή, τότε πιστεύω ότι θα σε αφήσουν. Μίλα πρώτα με τον διευθυντή κι αν δεις ότι είναι αρνητικός πάρε τη Διεύθυνση. Καλή τύχη! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαιώματα ωρομίσθιων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:44:32 »

Αποσυνδεδεμένος alna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα ωρομίσθιων
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 27, 2009, 12:41:12 μμ »
Νομίζω το θέμα θα κριθεί από τη συνεννόηση που θα υπάρξει ανάμεσα σε σένα και τους δύο δ/ντες. Τα πράγματα σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ρευστά.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα ωρομίσθιων
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 27, 2009, 12:54:17 μμ »
Στα ολοήμερα, βέβαια, είναι πιο χαλαρά τα πράγματα.

Ας μην το σχολιάσω καλύτερα αυτό! Μάλλον θα είσαι απο τους τυχερούς. Άλλωστε γι αυτό μπαίνω στη διαδικασία να ρωτήσω για να είμαι καλυμμένη και να μην μου βγουν απο πάνω οι μ@@@@

Αν, όμως, είσαι υποχρεωμένη να πας στην εκδρομή, τότε πιστεύω ότι θα σε αφήσουν. Μίλα πρώτα με τον διευθυντή κι αν δεις ότι είναι αρνητικός πάρε τη Διεύθυνση. Καλή τύχη! :)

Δεν είμαι υποχρεωμένη απλά μου έκαναν την πρόταση και θέλω να πάω απλά να μάθω αν δικαιούμαι τις ώρες στο άλλο σχολείο.
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα ωρομίσθιων
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 27, 2009, 12:57:08 μμ »
Νομίζω το θέμα θα κριθεί από τη συνεννόηση που θα υπάρξει ανάμεσα σε σένα και τους δύο δ/ντες. Τα πράγματα σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ρευστά.

Σημείωση: Ο διευθυντής του σχολείου που θέλω να λέιψω είναι στραβόξυλο.
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαιώματα ωρομίσθιων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:44:32 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα ωρομίσθιων
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 27, 2009, 01:23:09 μμ »
Νομίζω το θέμα θα κριθεί από τη συνεννόηση που θα υπάρξει ανάμεσα σε σένα και τους δύο δ/ντες. Τα πράγματα σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ρευστά.

Σημείωση: Ο διευθυντής του σχολείου που θέλω να λέιψω είναι στραβόξυλο.

Α, μάλλον τότε... ξέχνα το!   ;D  ;D  :P  :P
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος alna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα ωρομίσθιων
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 27, 2009, 01:30:18 μμ »
Τότε είναι σχεδόν σίγουρο ότι Θα σου πει να κάνεις κανονικά τις ώρες που έχεις  στο σχολείο του. Όσον αφορά τις ώρες που έχεις στο  σχολείο το οποίο θα πάει εκδρομή , πρέπει να στις περάσουν κανονικά αφού δεν θα τις χάσεις από δική σου ευθύνη(π.χ. ασθένεια) ή λόγω επίσημης αργίας. (γενικά πάντως οι ωρομίσθιοι δεν συνοδεύουν σε εκδρομές και αν το κάνουν δεν φέρουν ευθύνη για την ασφάλεια των παιδιών) Πάντως εσύ κάνε την προσπάθειά σου μιλώντας πρώτα με το δ/ντη του σχολείου εκδρομής και έπειτα με τον άλλον.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα ωρομίσθιων
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 27, 2009, 01:43:03 μμ »
Όσον αφορά τις ώρες που έχεις στο  σχολείο το οποίο θα πάει εκδρομή , πρέπει να στις περάσουν κανονικά αφού δεν θα τις χάσεις από δική σου ευθύνη(π.χ. ασθένεια) ή λόγω επίσημης αργίας. (γενικά πάντως οι ωρομίσθιοι δεν συνοδεύουν σε εκδρομές και αν το κάνουν δεν φέρουν ευθύνη για την ασφάλεια των παιδιών) Πάντως εσύ κάνε την προσπάθειά σου μιλώντας πρώτα με το δ/ντη του σχολείου εκδρομής και έπειτα με τον άλλον.

Το γνωρίζω ότι οι ώρες μπαινουν οταν το σχολείο πάει εκδρομή!
Με το διευθυντή του σχολείου που πάει εκδρομή έχω μιλήσει και με έχει προσκαλέσει στην εκδρομή και θέλω να παω. Ο άλλος είναι το πρόβλημα...μάλλον θα πάρω τηλ. την διεύθυνση κατευθείαν

Ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα ωρομίσθιων
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 28, 2009, 10:03:36 μμ »
Στα ολοήμερα, βέβαια, είναι πιο χαλαρά τα πράγματα.

Ας μην το σχολιάσω καλύτερα αυτό! Μάλλον θα είσαι απο τους τυχερούς. Άλλωστε γι αυτό μπαίνω στη διαδικασία να ρωτήσω για να είμαι καλυμμένη και να μην μου βγουν απο πάνω οι μ@@@@
Μου κάνει τρομερή εντύπωση αυτό που λες! Έχω κάνει σε 10 ολοήμερα και όλα ήταν χαλαρά. Κάποια, μάλιστα, σε σημείο αηδίας. Βέβαια τα συγκεκριμένα ήταν σε επαρχία. Ίσως αυτό να παίζει ρόλο. :-\

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα ωρομίσθιων
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 29, 2009, 12:50:40 μμ »
Μου κάνει τρομερή εντύπωση αυτό που λες! Έχω κάνει σε 10 ολοήμερα και όλα ήταν χαλαρά. Κάποια, μάλιστα, σε σημείο αηδίας. Βέβαια τα συγκεκριμένα ήταν σε επαρχία. Ίσως αυτό να παίζει ρόλο. :-\

Άσε συνάδελφε μην με στεχοχωρείς περισσότερο κι εσύ! Κι εγώ σε επαρχία είμαι, στην πόλη που μεγάλωσα και ζω κι όλας, κι όλα είναι μπ@@@@! Καλύτερα πέρυσι που ήμουν σε άλλο νομο!

Ένα σου λέω σκέφτομαι σοβαρα την  Δευτέρα να ζητήσω από την Α/Βάθμια την παραίτηση μου από το συγκεκριμένο σχολείο ....έστω κι αν έμειναν 15 μέρες μόνο
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα ωρομίσθιων
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 29, 2009, 01:05:26 μμ »
Ένα σου λέω σκέφτομαι σοβαρα την  Δευτέρα να ζητήσω από την Α/Βάθμια την παραίτηση μου από το συγκεκριμένο σχολείο ....έστω κι αν έμειναν 15 μέρες μόνο
Πλάκα κάνεις, έτσι;;;!!!! Ό,τι και να σου έχουν κάνει, μην τα παρατήσεις τώρα. 2 βδομάδες έμειναν. Κρίμα είναι. Σκέψου τα μοριάκια. ;D (Καλά, τόσο χάλια είναι; Sorry αν σε μπρίζωσα κι εγώ. :()

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα ωρομίσθιων
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 29, 2009, 01:29:17 μμ »
Ένα σου λέω σκέφτομαι σοβαρα την  Δευτέρα να ζητήσω από την Α/Βάθμια την παραίτηση μου από το συγκεκριμένο σχολείο ....έστω κι αν έμειναν 15 μέρες μόνο
Πλάκα κάνεις, έτσι;;;!!!! Ό,τι και να σου έχουν κάνει, μην τα παρατήσεις τώρα. 2 βδομάδες έμειναν. Κρίμα είναι. Σκέψου τα μοριάκια. ;D (Καλά, τόσο χάλια είναι; Sorry αν σε μπρίζωσα κι εγώ. :()

Όχι βρε ίσα-ίσα , γιατί στο τέλος θα με βγάλουν και προβληματική! Τα μοριάκια σκέφτομαι αλλά και την αξιοπρέπεια μου κι όλας!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 408
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα ωρομίσθιων
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 02:52:15 μμ »
Επειδή έχω ακούσει για πολλά παρατράγουδα σε σχέση με τους τους ωρομίσθιους, ας δούμε τι δικαιωματα έχουν:

1. Απαγορεύεται να κάνουν υπηρεσίες στα διαλείμματα
2. Απαγορεύεται να είναι υπεύθυνοι τμήματος
3. Απαγορεύεται να τους καλούν για να παρευρίσκονται σε εθνικές ή θρησκευτικού χαρακτήρα γιορτές
4. Απαγορεύεται, σε περίπτωση που μια ημέρα έχουν πάνω από μία ώρα, να υπάρχει κενό ενδιάμεσα. Το ωράριο πρέπει να είναι συνεχόμενο
5. Το διάλειμμα, σύμφωνα με επεξήγηση του υπουργείου, δεν θεωρείται μέσα στην ώρα του ωρομίσθιου.

Συνάδελφοι ξέρει κανείς αν αυτά τα δικαιώματα των ωρομισθίων, ειδότερα το τέταρτο, ισχύουν και για τους ωρομίσθιους των τμημάτων ένταξης;Γιατί εγώ είμαι ωρομίσθια σε τμήμα ένταξης και μια μέρα την εβδομάδα έχω 4 ώρες κενό. Δηλαδή Έχω πρώτη και έκτη ώρα μάθημα. Αλλά και τις υπόλοιπες τέσσερις ημέρες που πηγαίνω κάθε μέρα έχω κενά.(το σχολείο στο οποίο εργάζομαι είναι σε άλλη πόλη από εκεί που κατοικώ.)

Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 408
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα ωρομίσθιων
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 05:27:32 μμ »
Συνάδελφοι ξέρει κανείς αν αυτά τα δικαιώματα των ωρομισθίων, ειδότερα το τέταρτο, ισχύουν και για τους ωρομίσθιους των τμημάτων ένταξης;Γιατί εγώ είμαι ωρομίσθια σε τμήμα ένταξης και μια μέρα την εβδομάδα έχω 4 ώρες κενό. Δηλαδή Έχω πρώτη και έκτη ώρα μάθημα. Αλλά και τις υπόλοιπες τέσσερις ημέρες που πηγαίνω κάθε μέρα έχω κενά.(το σχολείο στο οποίο εργάζομαι είναι σε άλλη πόλη από εκεί που κατοικώ.)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159782
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 664
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 589
Σύνολο: 599

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.