*

Αποστολέας Θέμα: Προετοιμασια και αποριες για τον διαγωνισμο  (Αναγνώστηκε 1629 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mentoras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
    • Προφίλ
Προετοιμασια και αποριες για τον διαγωνισμο
« στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 10:14:53 μμ »
Ισως να τα αναφερει η εγκυκλιος που θα βγει(τα λεω σωστα), αλλα μεχρι τοτε οσοι εχουν δωσει στον διαγωνισμο τις παλαιοτερες φορες, ας δωσουν τα φωτα τους για να ξερουμε τι μας περιμενει.

Εχω βασικες αποριες, οπως, ποσες μερες θα ειναι ο διαγωνισμος , ποσες ωρες,
αν ειναι μονο 2 οι θεματικες ενοτητες(γνωστικο αντικειμενο & παιδαγωγικα),
αν οι αναλογια των ερωτησεων στις διαφορες επιμερους θεματικες ενοτητες καθε κλαδου(πχ 3 θεμ.ενοτητες 33%ερωτησεων η καθεμια?) ειναι ίδια ή τυχαία,
τι χαρτια θα μας δωσουν στην αιθουσα της εξετασης(φυλλα με multiple choice ή και τιποτε αλλο)
αν ολες οι ερωτησεις και τα ζητουμενα είναι multiple choice(και τα παιδαγωγικα?)
ποτε θα βγουν αποτελεσματα

οποιος θελει ας απαντησει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προετοιμασια και αποριες για τον διαγωνισμο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:50:22 »

Αποσυνδεδεμένος alice cooper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ωραία που ναι η ζωή!!!!
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασια και αποριες για τον διαγωνισμο
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 12:04:05 μμ »
Καλημέρα και welcome to the club! ο διαγωνισμός κρατά δύο μέρες: την πρώτη μέρα εξεταζόμαστε στο γνωστικό αντικείμενο και τη δεύτερη μέρα στα παιδαγωγικά και στην ειδική διδακτική. Στην αίθουσα της εξέτασης θα μας δώσουν απαντητικά φύλλα για τις ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής και τετράδια για τις ερωτήσεις ανάπτυξης. Τα παιδαγωγικά είναι πολλαπλής επιλογής. Τώρα όσον αφορά το γνωστικό δεν ξέρω τι ειδικότητα είσαι, θα σου πω ωστόσο τι γινεται μ' εμάς τους φιλόλογους: τα θέματα ιστορίας και νέων είναι πολλαπλής, των αρχαίων είναι ανάπτυξης. Απ ό,τι όμως ξέρω και στις άλλες ειδικότητες υπάρχουν και κάποιες ερωτήσεις ανάπτυξης στο γνωστικό, εκτός από αυτές της πολλαπλής. Το πόσες μονάδες πιάνει η κάθε ερώτηση αναγράφεται στο χαρτί που έχει τα θέματα. Τα θέματα της ειδικής διδακτικής, εννοείται, είναι ανάπτυξης. Τώρα το πότε θα βγουν τα αποτελέσματα, εξαρτάται από το πότε θα δώσουμε. Στον προηγούμενο διαγωνισμό, δώσαμε τέλη γενάρη και τα αποτελέσματα άρχισαν να βγαίνουν στις 25 Μαΐου (ο ταλαίπωρος κλάδος ημών των φιλολόγων περίμενε μέχρι τις 17 ΙΟυλίου!!! μας άφησαν τελευταίους και καταϊδρωμένους!!). Φέτος, απ' ό,τι δείχνουν τα πράγματα θα δώσουμε Φλεβάρη, οπότε τα αποτελέσματα -ίσως, λέω ίσως γιατί ποτέ δεν ξέρεις με τους παλαβιάρηδες που έχουμε μπλέξει- ίσως λοιπόν αρχίσουν να βγαίνουν από Ιούνιο.  Θυμάμαι σαν να'ταν χτες το διαγωνισμό του 2005 (δεν είχα δώσει τότε) που τα αποτελέσματα βγήκαν Αύγουστο!!!!!!!!!!!!!!!!!! Δηλαδή, τρεχάτε ποδαράκια μου, για τους διοριστέους!! (ας είμαστε, βέβαια, στους διοριστέους κι ας πηλαλήσουμε μετά...!!) ;D
Καλό κουράγιο με τη μελέτη και καλή επιτυχία.
Υ.Γ. σε αυτη την τρελοκατάσταση που λέγεται διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ τό μόνο που αξιζει να πάρει κάποιος στα σοβαρά είναι η προσωπική του μελέτη και προσπαθεια κι αυτό για να τα'χει καλά με τον εαυτό του διότι,δυστυχώς, η επιτυχία/διορισμός είναι πέρα από το διάβασμα και θέμα τύχης μερικές φορές. Κατά τ' άλλα, όλοι οι υπόλοιποι (υπουργείο, επιτροπή κτλ) είναι να τους φτύνεις και να τους ξυλοφορτώνεις 25 ώρες το 24ωρο!! ;D
Καλή δύναμη και προπαντός...καλή υγεία!!

Αποσυνδεδεμένος mentoras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασια και αποριες για τον διαγωνισμο
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 04:15:07 μμ »
Smaragdi σε ευχαριστω για τις πολυ χρησιμες πληροφοριες.  :)

Αποσυνδεδεμένος zlapaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασια και αποριες για τον διαγωνισμο
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 01:23:14 μμ »
Να προσθέσω κι εγώ ότι μετά το φοβερό αυτό Σαββατοκύριακο νιώθεις σαν να έχει περάσει από πάνω σου ένα τρένο. (εγώ τουλάχιστον έτσι ήμουνα) Στο μυαλό μου το απόλυτο κενό, άρνηση να ασχοληθώ με ο,τιδήποτε έχει σχέση. Α ναι, να μην ξεχάσουμε και τις διορθώσεις επί των διορθώσεων την ώρα που γράφουμε, γιατί πάνω απ' όλα ο διαγωνισμός είναι φοβερά οργανωμένος. Και το κρύο επίσης. Και τις δύο φορές που έδωσα είχα παγώσει. Πολύ μιζέρια. Α ναι. Κι αν εσύ κάνεις λάθος στο χαρτί που σημειώνεις τις απαντήσεις των ερωτήσεων πολλαπλής επιλογής δεν μπορείς να το διορθώσεις γιατί θα κάνει λαθος ο "σαρωτής". Αν όμως αυτοί κάνουν λάθος στη διατύπωση και εσύ έχεις απαντήσει ήδη και μετά το διορθώσουν, τότε αλλάζει το πράγμα. Τότε μπορείς να διορθώσεις, ο "σαρωτής" δεν έχει πρόβλημα με τα δικά τους λάθη!!!(έγινε κι αυτό στην περιοχή που έδινα)Σταματάω γιατί άνοιξα θλιβερό κεφάλαιο στη μνήμη μου και δεν θα σταματήσω.
Όπως είπε και συνάδελφος πιο πάνω το θετικό είναι η προσωπική μελέτη και ό,τι μπορείς να πάρεις από αυτό. Εγώ έτσι το βλέπω πια, αφού δεν ασχολούμαι με το αντικείμενο (διδάσκω Αγγλικά), με το διάβασμα κρατιέμαι σε επαφή και όταν θα συνομοτήσει το σύμπαν υπέρ μου και διοριστώ δεν θα είμαι άσχετη!
Επίσης βλέπω το διάβασμα σαν προσωπική επένδυση και διαλέγω βιβλία καλά, έγκριτα, επιστημονικά, πολλά παιδαγωγικά, δύσκολα, ίσως και λίγο άσχετα αλλά δε βαριέσαι! Τα βοηθήματα με κοιμίζουν φοβερά, όσο για τα μπακαλίστικα που βγαίνουν σε χρόνο ρεκόρ πριν το διαγωνισμό, δεν θα σχολιάσω.
Συγνώμη για την πολυλογία!  :-Καλή δύναμη! ;)
Κι ενώ όλα τα θυμόμουνα κι είχα μυαλό ξουράφι
να μεγαλώσω ξέχασα κι έμεινα στο ράφι
έτσι για πάντα κράτησα την παιδική μου εικόνα
εκείνου του αλητάμπουρα που κράταγε σφεντόνα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προετοιμασια και αποριες για τον διαγωνισμο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:50:22 »

Αποσυνδεδεμένος mentoras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασια και αποριες για τον διαγωνισμο
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 01:37:16 μμ »
Επιτρεπεται blanco, γομα κλπ?

Αποσυνδεδεμένος zlapaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασια και αποριες για τον διαγωνισμο
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 01:47:09 μμ »
δεν είμαι σίγουρη για το μπλάνκο, γόμα πάντως είχα. Απλά το απαντητικό φύλλο που θα μπει στο scanner θέλει προσοχή γιατί νομίζω γράφεις με στυλό και αν το σβήσεις θα φθαρεί το χαρτί και θα το διαβάσει λάθος. Πάνω στο άγχος μπορεί να μπερδευτείς και να περάσεις τις απαντήσεις λάθος. Μια κοπέλα το έπαθε αυτό σε μία ερώτηση και δεν την άφησαν να το διορθώσει. Μετά που έκαναν οι ίδιοι διόρθωση στη διατύπωση μιας ερώτησης και όσοι είχαν ήδη απαντήσει διαμαρτυρήθηκαν τότε βρήκαν τρόπο! Νομίζω τους είπαν να γράψουν κάτι στο περιθώριο, δεν είμαι και σίγουρη γιατί ήμουν πολύ φορτισμένη,θυμωμένη και έβριζα!!
Κι ενώ όλα τα θυμόμουνα κι είχα μυαλό ξουράφι
να μεγαλώσω ξέχασα κι έμεινα στο ράφι
έτσι για πάντα κράτησα την παιδική μου εικόνα
εκείνου του αλητάμπουρα που κράταγε σφεντόνα.

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασια και αποριες για τον διαγωνισμο
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 02:26:55 μμ »
Το blanco δεν επιτρέπεται. Η γόμα ναι, αλλά στο απαντητικό φυλλάδιο των πολλαπλών θέλει πολλή προσοχή. Κατά τ'άλλα στο τετράδιο απαντήσεων, έκανα μουτζούρες με το στυλό. Χάλια εμφάνιση, αλλά μήπως το μισοσχισμένο φύλλο από τη γόμα ήταν καλύτερο??

Αποσυνδεδεμένος mentoras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασια και αποριες για τον διαγωνισμο
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 05:58:15 μμ »
Μπορουμε να χρησιμοποιησουμε μολυβι, ή μονο στυλο?

Αποσυνδεδεμένος mentoras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασια και αποριες για τον διαγωνισμο
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 26, 2008, 10:52:15 μμ »
Στην αιθουσα πως ειναι τα πραγματα?
Ποσοι επιτηρητες, για ποσα ατομα, στο περιπου?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 367
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 327
Σύνολο: 334

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.