*

Αποστολέας Θέμα: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές  (Αναγνώστηκε 344563 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1316 στις: Δεκέμβριος 15, 2011, 11:38:58 μμ »
να ρωτησω κατι ακομα...αν καποιος δεν εχει μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη ουτε σεμιναρια μπορει να κανει αιτηση για τα σχολεια ειδικης αγωγης?
γιατι φετος πηραν ατομα που δεν ειχαν τιποτα και που κατα τυχη συμπληρωσαν το κουτακι στην αιτηση των αναπληρωτων και ειναι τωρα αναπληρωτες....
Αυτό συνέβη μόνο στους δασκάλους, λόγω της εξάντλησης των πινάκων της ειδικής αγωγής.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:51:47 »

Αποσυνδεδεμένος dimitrafih1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1317 στις: Δεκέμβριος 16, 2011, 01:17:05 μμ »
να ρωτησω κατι ακομα...αν καποιος δεν εχει μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη ουτε σεμιναρια μπορει να κανει αιτηση για τα σχολεια ειδικης αγωγης?
γιατι φετος πηραν ατομα που δεν ειχαν τιποτα και που κατα τυχη συμπληρωσαν το κουτακι στην αιτηση των αναπληρωτων και ειναι τωρα αναπληρωτες....

το κουτάκι αναφέρεται για επιλογή του αιτούντα σε περίπτωση που δεν υπάρχει κάποιος με τα τυπικά προσόντα για ειδική αγωγή. Κατά τύχη δεν συμπληρώνει κανείς κουτάκι.
μια κοπελα που ξερω παντως εκανε τικ στο κουτακι για σμεα και δεν ηξερε τι σημαινει σμεα.....και την πηραν................

Αποσυνδεδεμένος dimitrafih1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1318 στις: Δεκέμβριος 16, 2011, 01:18:35 μμ »
να ρωτησω κατι ακομα...αν καποιος δεν εχει μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη ουτε σεμιναρια μπορει να κανει αιτηση για τα σχολεια ειδικης αγωγης?
γιατι φετος πηραν ατομα που δεν ειχαν τιποτα και που κατα τυχη συμπληρωσαν το κουτακι στην αιτηση των αναπληρωτων και ειναι τωρα αναπληρωτες....
Αυτό συνέβη μόνο στους δασκάλους, λόγω της εξάντλησης των πινάκων της ειδικής αγωγής.
εγω ειμαι πε 08 και εγινε και στον δικο μου κλαδο

Αποσυνδεδεμένος dimitrafih1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1319 στις: Δεκέμβριος 16, 2011, 01:21:09 μμ »
Μου δίνετε κάποιο link για τα σεμινάρια να δω κι εγώ περί τίνος πρόκειται?Θέλω να ασχοληθώ με την ειδική αγωγή και κοιτάζω τα ΙΕΚ αυτόν τον καιρό.Πιο πολύ για δική μου επιμόρφωση και εφαρμογή στα ιδιαίτερα.Δεν με ενδιαφέρει να αναγνωριστεί από κάποιον φορέα.
δεν εχω καποιο λινκ αλλα σιγουρα αν γκουγκλαρεις σεμιναρια ειδικης αγωγης καποδιστριακου θα στα βγαλει...η απο την σελιδα του καποδιστριακου πανεπιστημιου.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:51:47 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1320 στις: Δεκέμβριος 16, 2011, 02:19:48 μμ »
να ρωτησω κατι ακομα...αν καποιος δεν εχει μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη ουτε σεμιναρια μπορει να κανει αιτηση για τα σχολεια ειδικης αγωγης?
γιατι φετος πηραν ατομα που δεν ειχαν τιποτα και που κατα τυχη συμπληρωσαν το κουτακι στην αιτηση των αναπληρωτων και ειναι τωρα αναπληρωτες....

το κουτάκι αναφέρεται για επιλογή του αιτούντα σε περίπτωση που δεν υπάρχει κάποιος με τα τυπικά προσόντα για ειδική αγωγή. Κατά τύχη δεν συμπληρώνει κανείς κουτάκι.
μια κοπελα που ξερω παντως εκανε τικ στο κουτακι για σμεα και δεν ηξερε τι σημαινει σμεα.....και την πηραν................

Τώρα αυτό είναι καλό για κάποιον άλλο πέρα από την κοπελα;;;;;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος konna70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1321 στις: Δεκέμβριος 16, 2011, 02:42:23 μμ »
...Τα σεμινάρια αυτά έχουν ήδη αρχίσει (από το Νοέμβριο)...ή μιλάμε για κάτι άλλο ;

Αποσυνδεδεμένος pde86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1322 στις: Δεκέμβριος 16, 2011, 11:15:45 μμ »
να ρωτησω κατι ακομα...αν καποιος δεν εχει μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη ουτε σεμιναρια μπορει να κανει αιτηση για τα σχολεια ειδικης αγωγης?
γιατι φετος πηραν ατομα που δεν ειχαν τιποτα και που κατα τυχη συμπληρωσαν το κουτακι στην αιτηση των αναπληρωτων και ειναι τωρα αναπληρωτες....

το κουτάκι αναφέρεται για επιλογή του αιτούντα σε περίπτωση που δεν υπάρχει κάποιος με τα τυπικά προσόντα για ειδική αγωγή. Κατά τύχη δεν συμπληρώνει κανείς κουτάκι.
μια κοπελα που ξερω παντως εκανε τικ στο κουτακι για σμεα και δεν ηξερε τι σημαινει σμεα.....και την πηραν................

No comment!
"They who dream by day are cognizant of many things which escape those who dream only by night."
E.A.P.

Αποσυνδεδεμένος JoyR

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1323 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 11:50:35 πμ »
Έγινα δεκτή στο εξ αποστάσεως επιμορφωτικό πρόγραμμα που προσφέρει το Πανεπιστήμιο Αθηνών Μαθησιακές Δυσκολίες και Δυσλεξία. Το έχει παρακολουθήσει κανείς? Ελπίζω να αξίζει τον κόπο γιατί είναι 3μηνης διάρκειας και κοστίζει 700 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1324 στις: Απρίλιος 07, 2012, 10:33:30 μμ »
Θα ήθελα και εγώ να ζητήσω πληροφοριες για ένα παρόμοιο σεμινάριο. Δεν ανοίγω καινούριο θέμα γιατί ο τίτλος θα ήταν παρόμοιος.
Λοιπον το σεμινάριο είναι αυτό.
http://www.uoa.gr/anakoinoseis-kai-ekdhloseis/ekdhloseis-hmerides-synedria/hmerides-seminaria/proboli-hmeridas/programma-e3eidikeyshs-sthn-eidiki-agwgi-etisias-diarkeias.html
Είναι ετήσιο και δεν είναι εξ'αποστάσεως. Διοργανώνεται από το Πανεπιστήμιο Αθηνών και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον καθώς καλύπτει πλήρως όλες τις μορφές μαθησιακής δυσκολίας ( δυσλεξια, υπερκινητικότητα, αυτισμος κ.α.).
Υπάρχει κάποιος συναδελφος που το παρακολουθεί για να μας δώσει κάποιες πληροφορίες?

Αποσυνδεδεμένος mariadrd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1325 στις: Μάιος 03, 2012, 03:36:09 μμ »
Το σεμινάριο αυτό το έχω παρακολουθήσει στη θεσσαλονίκη... Σπουδαίο περιεχόμενο, αλλά το τι αποκομίζεις απο αυτό??? Σκόρπιες γνώσεις... Που αν διάβαζες 2-3 βιβλία θα ήξερες 5 πράγματα περισσότερα απο αυτά που θα ακούσεις στο σεμινάριο.
Αλλά αν θέλεις να προσθέσεις ένα σεμινάριο ακόμη στο βιογραφικό σου δεν είναι κακό....
Απλά πολύ πολύ ακριβό!
Γιατί τόσο ακριβό?

Εγώ κατάλαβα πως βάζουν στη βιτρίνα ένα πολύ σοβαρό θέμα και μία τιμή με όσα φράγκα τους λείπουν και ότι αρπάξουν !
Προχειρότητες και λαμογιές και από Αριστοτέλειο και απο Πάντειο και γω δε ξέρω απο που αλλού.


Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1326 στις: Μάιος 07, 2012, 03:00:17 μμ »
Mariadr αναφέρεσαι στο πρώτο σεμινάριο e-learning ή στο δεύτερο?  Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος lena_lar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1327 στις: Μάιος 07, 2012, 03:24:14 μμ »
JoyR,  το σεμινάριο εξ αποστάσεως είναι καλούτσικο. Δεν λέει κάτι παραπάνω απο αυτά που θα διάβαζες σε ένα βιβλίο. αλλά έχει το θετικό ότι σου δίνει υλικό για το πώς να επέμβεις διορθωτικά σε ανάγνωση-ορθογραφία και επίσης για το πώς να κάνεις μια μικρή αξιολόγηση της ανάγνωσης-γραφής

Αποσυνδεδεμένος JoyR

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1328 στις: Μάιος 13, 2012, 01:57:21 μμ »
Μόλις το ολοκλήρωσα και περιμένω να βγουν τα αποτελέσματα. Πέρα απο το υλικό, το οποίο βρήκα ιδιαίτερα χρήσιμο, δεν μπορώ να πω ότι έμαθα πολλά παραπάνω απ'όσα θα μπορούσα να μάθω μόνη μου διαβάζοντας και ψάχνοντας όπως λες και εσυ lena_lar. Καταλήγω λοιπόν ότι το χρηματικό ποσό είναι υπερβολικό γι'αυτα που προσφέρει.

Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1329 στις: Ιούνιος 13, 2012, 11:02:00 πμ »
Έχει παρακολουθήσει κάποιος αυτό το σεμινάριο?
http://www.atheniancollege.gr/39/144/.html
Φαίνεται αρκετά καλό και τα δίδακτρα έχουν πέσει αρκετά.
Οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθούσε ιδιαίτερα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 314
Σύνολο: 314

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.