*

Αποστολέας Θέμα: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές  (Αναγνώστηκε 348935 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος morfoula_mc

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #728 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 07:07:03 πμ »
αυτό που αναφέρεις είναι άλλο, είναι στο τμημα προσχολικής του Αριστοτελείου.
Αυτό που λέει είναι από την Επιτροπή Κοινωνικής Πολιτικής τουΑΠΘ (καμία σχέση με Φλώρινα), και είναι όντως 800€.Έχει κανα 3 βδομάδες που ξεκίνησε, η "προσκληση" βεβαια είχε βγεί από τον Σεπτέμβριο αλλά μια οι εκλογες μια κατι άλλα... καθυστέρησαν, συγκεκριμενα ανακοίνωση ότι θα δημιουργηθεί το εν λόγω σεμινάριο, η επιτροπή είχε βγάλει απο τον Απρίλιο (νομίζω) και μάλιστα εκέι αναφερόταν πως θα ήταν εντελώς δωρεάν.Φυσικά κανείς δε πιστεψε το εντελώς και έπειτα βγάλαν ανακοίνωση για συμμετοχή των 800€.Δέχτηκαν πολλά άτομα, συγκεκριμένα όλα όσα είχαν κάνει εθελοντισμό στην ειδική αγωγή ή είχαν σχετική επαγγελματική εμπειρία, αυτά ήταν και τα κριτήρια άλλωστε.Όσοι δεν τα είχαν δεν τους δέχτηκαν.( δε ξέρω βέβαια τι επαιξε με βισματα κτλ, δεν είμαι ενημερωμενη ;D)


Α, οκ! Τώρα το ξεκαθάρισα. Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση.

ειναι 2000 οχι 2400. το θεμα ειναι γιατι να βγαζουν με 800 ευρω οταν ολα τα υπολοιπα ειναι πολυ πολυ ακριβοτερα.κατι μ βρωμαει.

Μάλλον στα ακριβότερα θα πρέπει να σου βρωμάει κάτι  ;D! Υποθέτω πως επειδή το διοργανώνει άλλος φορέας, είναι πιο φθηνό. Αν ενδιαφέρεσαι να το παρακολουθήσεις, ψάξε ποιοί θα είναι οι εισηγητές-διδάσκοντες, βρες πληροφορίες για το βιογραφικό τους και αν τους βρεις αξιόλογους, παρακολουθησέ το. Στο σεμινάριο που ανέφερα για παράδειγμα, διδάσκουν πολύ αξιολόγα άτομα (στην πλειοψηφία τους ;))΄και έχει και πολύ καλό πρόγραμμα. Πάντως, σχετικά με την τιμή, μη σε απασχολεί ιδιαίτερα, γιατί υπάρχουν και πιο φθηνά αντίστοιχα σεμινάρια και πολύ ακριβότερα. Μάλλον παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ο διοργανωτής.
Οι ρίζες της βίας και του πολέμου(...)βρίσκονται πρώτα απ' όλα σ'ένα σύστημα εκπαίδευσης που διδάσκει τον ανταγωνισμό, αγνοεί την αγάπη και παράγει τελικά αδύναμα άτομα, χωρίς ηθική αντίσταση. Ενάντια σ' αυτή την αναχρονιστική εκπαίδευση πρέπει τώρα ν' αγωνιστούμε όλοι. Μ.Μοντεσσόρι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:00:33 »

Αποσυνδεδεμένος partali

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #729 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 11:46:44 πμ »
την ιδια βεβαιωση δινουν ολα, τι σημασια εχει αν διδασκουν αξιολογοι η οχι.δυστυχως το ειδα αργα κ γραφτηκα ηδη σε ενα ακριβοτερο.τα κλαιω τωρα τα λεφτακια μου.(του μπαμπα μου μαλλον)

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #730 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 11:53:58 πμ »
όποια τιμή θαλουν βάζουν τα σεμινάρια. εγώ παρακολουθώ στη φλώρινα αυτό του πανεπιστημίου αιγαίου και πλήρωσα 1000 ευρώ, ενώ όσοι παρακολουθούν ακριβώς το ίδιο στη θεσσαλονίκη πλήρωσαν 1800. γι' αυτό τι έχεις να πεις;

Αποσυνδεδεμένος ολγα. χ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #731 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 12:22:50 μμ »
Ειμαι φιλολογος και ρωτω αν παρακολουθησω καποιο σεμιναριο ειδικης αγωγης μπορω ν' απορροφηθω?Υπαρχει η φημη πως ειναι αναρπαστη αυτη η ειδικοτητα, γι αυτο το λογο καθηγητες απο αλλους κλαδους σπευδουν να παρακολουθησουν το συγκεκριμενο προγραμμα.Τι ισχυει τελικα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:00:33 »

Αποσυνδεδεμένος partali

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #732 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 10:07:57 μμ »
τι να πω? shit! μας κατακλεβουν. ολγα χ. οι φιλολογοι εχουν προβλημα και στον τομεα ειδικης αγωγης ειστε και εκει παρα πολλοι καλυτερα μην το κανεις!

Αποσυνδεδεμένος bubuka

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #733 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 10:54:05 μμ »
Ειμαι φιλολογος και ρωτω αν παρακολουθησω καποιο σεμιναριο ειδικης αγωγης μπορω ν' απορροφηθω?Υπαρχει η φημη πως ειναι αναρπαστη αυτη η ειδικοτητα, γι αυτο το λογο καθηγητες απο αλλους κλαδους σπευδουν να παρακολουθησουν το συγκεκριμενο προγραμμα.Τι ισχυει τελικα?


αν το κανεις μονο για να διοριστεις θα κλαις τα λεφτα σου.φετος  πηρανε πολυ λιγα ατομα-δεν αποροφηθηκαν ουτε αυτοι που εχουν μεταπτυχιακο.αν θες να το κανεις γιατι οντως θες να δουλεψεις στην ειδικη αγωγη, τοτε παλι να μην το κανεις.προτιμησε το μεταπτυχιακο.καντο μονο αν δεν βρεις αλλη λυση
η επανασταση ξεκιναει απο μεσα μας

Αποσυνδεδεμένος jo_fairy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #734 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 10:37:59 πμ »
Κακως υπαρχουν αυτα τα σεμιναρια, οταν τα εξισωνουν επαγγελματικα με ενα μεταπτυχιακο ειδικης αγωγης και ακομα χειροτερα με το πτυχιο ειδικης αγωγης στον Βολο.Επιτρεπεται η υπαρξης τους και αναιρουνται οι κανονικες σπουδες.
Βεβαια το πιο αθλιο ολων, ειναι οσοι τα κανουν μονο και μονο για να παρουν επιδοματα και δεν ξερω κι εγω τι.Καταληγουν να γινονται "επαγγελματιες" και οχι θεραπευτες-εκπαιδευτες, δεν προσφερουν τιποτα σε αυτον τον τοσο ευαισθητο τομεα.
Οσοι στρεφεστε εκει....ας το λεει η καρδια σας τουλαχιστον.Οταν επιτρεπουν να υπαρχει ο ευκολος δρομος (σεμιναρια) ειναι λογικο πολλοι να τον ακολουθουν,δεν μπορει κανεις να το κατηγορησει.Αλλα να το λεει η καρδια σας.. εστω.

Αποσυνδεδεμένος partali

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #735 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 01:39:58 μμ »
συμφωνω πως για τους δασκαλους δεν θα επρεπε να ισχυει. αφου υπαρχει ηδη παιδαγωγικο ειδικης αγωγης.αλλα για τις υπολοιπες ειδικοτητες φυσικα κ πρεπει να υπαρχει μια εξειδικευση σε αυτο το θεμα.απλα με ενοχλει το γεγονος οτι ειναι τοσο ακριβα.

Αποσυνδεδεμένος morfoula_mc

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #736 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 02:27:04 μμ »
συμφωνω πως για τους δασκαλους δεν θα επρεπε να ισχυει. αφου υπαρχει ηδη παιδαγωγικο ειδικης αγωγης.αλλα για τις υπολοιπες ειδικοτητες φυσικα κ πρεπει να υπαρχει μια εξειδικευση σε αυτο το θεμα.απλα με ενοχλει το γεγονος οτι ειναι τοσο ακριβα.

Με όλη την καλη διάθεση και χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, το βλέπεις πολύ λάθος για εμένα. Καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία όλων μας να διοριστούμε και να βάλουμε τη ζωή μας σε μία σειρά, αλλά πραγματικά θεωρώ το λιγότερο απαράδεκτο να μπεις σε τάξη με παιδιά με ειδικές ανάγκες μόνο και μόνο επειδή είσαι αναγκασμένος. Παιδιά, μιλάμε για ψυχές, όχι για το μέσο που θα μας βολέψει. Ειλικρινά το λέω πρώτα για τα παιδιά και μετά για εσάς-το να διδάξεις σε ειδική τάξη θέλει πάνω από όλα ψυχή, κουράγιο και να το ξεκινάς επειδή το θέλεις πραγματικά με την προοπτική να συμβάλλεις στη διάπλαση τους-να βάλεις όποιο λιθαράκι μπορείς για τη βελτίωση τους. Οποιοσδήποτε άλλος λόγος, πέραν της προσωπικής ευαισθησίας καταδικάζει και τα παιδιά και τον διδάσκοντα. Μην κάνετε το λάθος να τα δείτε σαν ένα 'πέρασμα'. Ξαναλέω... μιλάμε για ΨΥΧΕΣ.
Οι ρίζες της βίας και του πολέμου(...)βρίσκονται πρώτα απ' όλα σ'ένα σύστημα εκπαίδευσης που διδάσκει τον ανταγωνισμό, αγνοεί την αγάπη και παράγει τελικά αδύναμα άτομα, χωρίς ηθική αντίσταση. Ενάντια σ' αυτή την αναχρονιστική εκπαίδευση πρέπει τώρα ν' αγωνιστούμε όλοι. Μ.Μοντεσσόρι

Αποσυνδεδεμένος jo_fairy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #737 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 02:34:47 μμ »
συμφωνω πως για τους δασκαλους δεν θα επρεπε να ισχυει. αφου υπαρχει ηδη παιδαγωγικο ειδικης αγωγης.αλλα για τις υπολοιπες ειδικοτητες φυσικα κ πρεπει να υπαρχει μια εξειδικευση σε αυτο το θεμα.απλα με ενοχλει το γεγονος οτι ειναι τοσο ακριβα.

Με όλη την καλη διάθεση και χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, το βλέπεις πολύ λάθος για εμένα. Καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία όλων μας να διοριστούμε και να βάλουμε τη ζωή μας σε μία σειρά, αλλά πραγματικά θεωρώ το λιγότερο απαράδεκτο να μπεις σε τάξη με παιδιά με ειδικές ανάγκες μόνο και μόνο επειδή είσαι αναγκασμένος. Παιδιά, μιλάμε για ψυχές, όχι για το μέσο που θα μας βολέψει. Ειλικρινά το λέω πρώτα για τα παιδιά και μετά για εσάς-το να διδάξεις σε ειδική τάξη θέλει πάνω από όλα ψυχή, κουράγιο και να το ξεκινάς επειδή το θέλεις πραγματικά με την προοπτική να συμβάλλεις στη διάπλαση τους-να βάλεις όποιο λιθαράκι μπορείς για τη βελτίωση τους. Οποιοσδήποτε άλλος λόγος, πέραν της προσωπικής ευαισθησίας καταδικάζει και τα παιδιά και τον διδάσκοντα. Μην κάνετε το λάθος να τα δείτε σαν ένα 'πέρασμα'. Ξαναλέω... μιλάμε για ΨΥΧΕΣ.
Συμφωνω απολυτα.

Αλλωστε εξειδικευση μπορει να γινει με τα μεταπτυχιακα ή με το πανεπιστημιο που ειναι στο Βολο.Τα σεμιναρια ειναι απλως για να βγαλουν λεφτα.... Φανταστειτε για παραδειγμα ενω εγω εχω τελειωσει Θεολογια να μπορω απλως με ενα σεμιναριο χ ωρων και χ ποσου, να διδασκω φιλολογικα μαθηματα!!!!Καταργειται αυτοματως η φιλοσοφικη και οχι μονο?Ειδικοτερα οταν αυτα τα σεμιναρια τα προσεφερουν....πανεπιστημια, με τις ευλογιες του κρατους φυσικα.

Αποσυνδεδεμένος ολγα. χ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #738 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 03:00:43 μμ »
Συμφωνω απολυτα μαζι σας και μαλιστα δεν σκοπευω να γραφτω για να "διοριστω".Απλως πολλοι φιλοι μου που ειναι φιλολογοι γραφτηκαν σε αυτα τα προγραμματα με την ελπιδα να βρουν δουλεια.Σαφως διαφωνω με αυτη την τακτικη για πολλους λογους.Ηθελα μονο να ρωτησω τι ακριβως γινεται με αυτα τα προγραμματα.

Αποσυνδεδεμένος pe20katerina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #739 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 03:35:34 μμ »
.. Φανταστειτε για παραδειγμα ενω εγω εχω τελειωσει Θεολογια να μπορω απλως με ενα σεμιναριο χ ωρων και χ ποσου, να διδασκω φιλολογικα μαθηματα!!!!Καταργειται αυτοματως η φιλοσοφικη και οχι μονο?Ειδικοτερα οταν αυτα τα σεμιναρια τα προσεφερουν....πανεπιστημια, με τις ευλογιες του κρατους φυσικα.

Να σταθω τωρα μονο σ'αυτο:
Οι αποφοιτοι τετοιων σεμιναριων, δεν θα διδαξουν φιλολογικα μαθηματα, θα διδαξουν τα μαθηματα που σπουδασαν στο ΒΑΣΙΚΟ ΤΟΥΣ ΠΤΥΧΙΟ, μαθαινοντας τροπους παρεμβασης για την ειδικη αγωγη, ΑΠΛΑ θα διδαξουν στα ειδικα σχολεια ( όπου βεβαια περισσοτερο δινεται εμφαση  στα βασικα μαθηματα)
Αυτός που κάνει μια ερώτηση είναι ανόητος για 5 λεπτά.
Αυτός που δεν κάνει καθόλου ερωτήσεις παραμένει ανόητος για πάντα.

Αποσυνδεδεμένος giannis27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #740 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 08:09:31 μμ »
αυτο αναρωτιουνται και αλλοι CECILE δεν ξερω κατα ποσο συμφερει τους κοινωνιολογους να κανουν αυρτα τα σεμιναρια αυξηθηκαν και τα πραγματα γινμονται σκουρα

Αποσυνδεδεμένος bubuka

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #741 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 09:01:50 μμ »
παιδια νομιζω πως τσαμπα φαγωνεστε!το σεμιναριο ετσι οπως εγινε με τους πινακες της ειδικης ειναι μονοδρομος.εγω κανω νοηματικη, θα ηθελα να διδαξω σε κουφα παιδια, αλλα τωρα απλα δεν μου δινεται η δυνατοτητα.μεταπτυχιακο δεν μπορω να κανω γιατι δεν υπαρχει κατι σχετικο εξ αποστασεως και οι υποχρεωσεις-επαγγελματικες και οικογενειακες-ειναι πολλες.ουτε σεμιναριο θα κανω τελικα, γιατι το θεωρω κοροιδια.Θα ηθελα να δουλεψω στην ειδικη-μιας και ξερω νοηματικη-οχι για να βολευτω, αλλα για να προσφερω.η πιθανοτητα ομως για κατι τετοιο ειναι πια μηδαμινη
η επανασταση ξεκιναει απο μεσα μας

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161811
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 516
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 487
Σύνολο: 503

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.131 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.