*

Αποστολέας Θέμα: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές  (Αναγνώστηκε 349304 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lidorikinik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #84 στις: Οκτώβριος 21, 2008, 11:04:48 μμ »
Καλησπερα συναδελφοι, πηρα τηλέφωνο στο υπεπθ (210-3442194), στο τμημα ειδικης αγωγης. Μια κυρια ευγενεστατη μου ειπε τα εξής για την εγκυρότητα του σεμιναριου: ότι τώρα κατέθεσαν αιτηση για εγκρυση του σεμιναρου, οτι πρέπει να απευθυνεται κανονικα σε παραιατρικες ειδικοτητες και οχι σε παιδαγωγικές αφου δεν έχουν σχεση οι φορεις που το διοργανωνουν με την εφαρμοσμενη παιδαγωγικη.Εμμεσως αμφεβαλλε για την εγκυρότητα του και συνεπως την εγκρυση του.Τι να κάνουμε δεν ξέρω;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:45:14 »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #85 στις: Οκτώβριος 21, 2008, 11:10:15 μμ »
Καλησπερα συναδελφοι, πηρα τηλέφωνο στο υπεπθ (210-3442194), στο τμημα ειδικης αγωγης. Μια κυρια ευγενεστατη μου ειπε τα εξής για την εγκυρότητα του σεμιναριου: ότι τώρα κατέθεσαν αιτηση για εγκρυση του σεμιναρου, οτι πρέπει να απευθυνεται κανονικα σε παραιατρικες ειδικοτητες και οχι σε παιδαγωγικές αφου δεν έχουν σχεση οι φορεις που το διοργανωνουν με την εφαρμοσμενη παιδαγωγικη.Εμμεσως αμφεβαλλε για την εγκυρότητα του και συνεπως την εγκρυση του.Τι να κάνουμε δεν ξέρω;;;;
Λογικα μου ακουγονται αυτα που σου ειπε, και τι δουλεια εχει η ιατρικη με εκπαιδευτικους, στα Παιδαγωγικα θα επρεπε να γινεται..Αλλα απο την αλλη αφου καλυπτει τους απαιτουμενους ορους Πανεπιστημιακο-ετησιο-400ωρες γιατι να μην το αναγνωρισουν :-\

Αποσυνδεδεμένος Άνναxxx

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #86 στις: Οκτώβριος 21, 2008, 11:35:30 μμ »
Και γω αυτο πιστεύω. Απο την στιγμη που το διοργανωνει το πανεπιστημιο δεν νομιζω να εχουμε προβλημα.Εξαλλου θα υπαρχουν πολλοι εκπαιδευτικοι και αν μας πουν κανενα τετοιο κουφο, του στυλ δεν μπορουμε να κανουμε τα χαρτια μας υπαρχει και η δικαστικη οδος!!και αλλοι εχουν διεκδικησει τετοια θεματα και τα κερδισαν.Στο κατω κατω οι θεματικες εχουν να κανουν με εκπαιδευτικους και οχι τοσο με γιατρους!

Άνναxxx

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #87 στις: Οκτώβριος 21, 2008, 11:40:24 μμ »
Και γω αυτο πιστεύω. Απο την στιγμη που το διοργανωνει το πανεπιστημιο δεν νομιζω να εχουμε προβλημα.Εξαλλου θα υπαρχουν πολλοι εκπαιδευτικοι και αν μας πουν κανενα τετοιο κουφο, του στυλ δεν μπορουμε να κανουμε τα χαρτια μας υπαρχει και η δικαστικη οδος!!και αλλοι εχουν διεκδικησει τετοια θεματα και τα κερδισαν.Στο κατω κατω οι θεματικες εχουν να κανουν με εκπαιδευτικους και οχι τοσο με γιατρους!

Άνναxxx
Υπαρχουν και τα παραιατρικα επαγγελματα στα οποια μπορει να απευθυνεται, οχι σε γιατρους..Το θεμα ειναι οτι θα δωσουμε τοσα χρηματα για να βρουμε το δικιο μας στα δικαστηρια;;;
Νομιζω πως πρεπει να τηρησουμε σταση αναμονης μεχρι να αναγνωριστει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:45:14 »

Αποσυνδεδεμένος JOHNK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #88 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 02:05:51 πμ »
Γεια σας μια ερωτηση θα ηθελα να κανω..Ερωτηση 1η:  Μεχρι ποτε κατατιθονται οι αιτησεισ για το σεμιναριο;
Ερωτηση 2η: Αφου αναγνωριζεται η προυπηρεσια απο σμεα για τη κανονικηαγωγη μπορει μετα καποιος αν θελει να παει σε κανονικο σχολειο ,η εφοσον ξεκινησε στα σμεα δεν μπορει να κανει μεταβαση στα κανονικα σχολεια ?Εγω ειμαι μαθηματικος και ακουσα οτι υπαρχει μεγαλη ζητηση επειδη ειμαστε λιγοι και οτι διοριζομαστε σχεδον αμεσωσ ως αναπληρωτεσ.Ισχυει η μου λενε μπαρούφες?
ερωτηση3η 
Πρεπει αναγκαστικα να κανει καποις το σεμιναριο 400 ωρων για να μπει στου πινακες σμεα?Δηλ δεν αρκει να ξερει μονο braille η μονο νοηματικη απο καποιο αλλο σεμιναριο γιανα μπει εστω ωρομισθιος ή ενισχυτικη αν υπαρχει?Το λεω αυτο για βλεποντασ τουσ πινακεσ παρατηρω οτι ειναι μερικοι που εχουν ΜΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ κυκλου σεμιναριου δεν ειναι ο ιδιοσ ατομο με ειδ. αναγκες,δεν εχει παιδι με ειδ. αν.  και χωρισ μεταπτυχιακο στην ειδ. αγωγη και μονο με braiille ή νοηματικη εχουν μπει ως ωρομισθιοι.
Ασ μου απαντησει καποιοσ που κατεχει...Ευχαριστω πολυ

ΠΕ 03
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2008, 02:47:30 πμ από JOHNK »

Αποσυνδεδεμένος Άνναxxx

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #89 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 11:41:11 πμ »
Βρε vasilikiP τι λες?ξαναδιαβατε το προγραμμα και θα δεις οτι ειναι καθαρα για εκπαιδευτικους...μιλαει για συμπεριφορες μεσα στην σχολικη ταξη...σχολικη ενταξη...μαθησιακο περιβαλλον...μαθησιακες δυσκολιες κτλ.Δεν ξερω...συμφωνω με αυτο που λες απλα...
Παράθεση
Αλλα απο την αλλη αφου καλυπτει τους απαιτουμενους ορους Πανεπιστημιακο-ετησιο-400ωρες γιατι να μην το αναγνωρισουν 
Δεν νομιζω να χρειαστει να τρεξουμε σε δικαστηρια!το ειπα ως εσχατη λυση.

Άνναxxx

Αποσυνδεδεμένος panzos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
  • We are a way for the Cosmos to know itself
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #90 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 12:56:05 μμ »
Ρε παιδιά λέτε να είναι τόσο ανεύθυνοι και να έχουν δηλώσει ρητά ότι το εν λόγω σεμινάριο εμπίπτει στις διατάξεις του νόμου για την ειδική αγωγή κ να μην ισχύει;

Πάντως αν καλέσουν κανένα για εγγραφή και κατάθεση χρημάτων ας ειδοποιήσουν στην λίστα.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2008, 01:11:36 μμ από panzos »
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #91 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 01:59:26 μμ »
Βρε vasilikiP τι λες?ξαναδιαβατε το προγραμμα και θα δεις οτι ειναι καθαρα για εκπαιδευτικους...μιλαει για συμπεριφορες μεσα στην σχολικη ταξη...σχολικη ενταξη...μαθησιακο περιβαλλον...μαθησιακες δυσκολιες κτλ.Δεν ξερω...συμφωνω με αυτο που λες απλα...
Παράθεση
Αλλα απο την αλλη αφου καλυπτει τους απαιτουμενους ορους Πανεπιστημιακο-ετησιο-400ωρες γιατι να μην το αναγνωρισουν 
Δεν νομιζω να χρειαστει να τρεξουμε σε δικαστηρια!το ειπα ως εσχατη λυση.
Άνναxxx
Δεν ειπα οτι απευθυνεται σε γιατρους! Ειπα οτι το λογικοτερο θα ηταν να διοργανωνεται για παραιατρικα επαγγελματα απο την Ιατρικη σχολη και για εκπαιδευτικους απο τα Παιδαγωγικα τμηματα-οπως σε αλλες πολεις-..Υποθεσεις κανουμε, δεν γνωριζω κατι συγκεκριμενο και κρατω σταση αναμονης.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #92 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 02:13:41 μμ »
Πρεπει αναγκαστικα να κανει καποις το σεμιναριο 400 ωρων για να μπει στου πινακες σμεα?Δηλ δεν αρκει να ξερει μονο braille η μονο νοηματικη απο καποιο αλλο σεμιναριο γιανα μπει εστω ωρομισθιος ή ενισχυτικη αν υπαρχει?Το λεω αυτο για βλεποντασ τουσ πινακεσ παρατηρω οτι ειναι μερικοι που εχουν ΜΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ κυκλου σεμιναριου δεν ειναι ο ιδιοσ ατομο με ειδ. αναγκες,δεν εχει παιδι με ειδ. αν.  και χωρισ μεταπτυχιακο στην ειδ. αγωγη και μονο με braiille ή νοηματικη εχουν μπει ως ωρομισθιοι.
Ασ μου απαντησει καποιοσ που κατεχει...Ευχαριστω πολυ
ΠΕ 03
Νομιζω πως μονο η μπρειλ ή η νοηματικη σε βαζουν σε πινακα-χωρις το σεμιναριο-μπορεις ομως να δεις και τον νομο! Να ξερεις ομως οτι για μπρειλ υπαρχει μεγαλη λιστα αναμοης και η νοηματικη θελει πολλα χρονια για να παρεις επαρκεια!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2008, 03:20:20 μμ από vasilikiP »

Αποσυνδεδεμένος Αγγελική_ΠΕ19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Καθηγήτρια Πληροφορικής Γενικής και Ειδικής Αγωγής
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #93 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 02:18:07 μμ »
Παιδια όσοι δεν έχετε μέχρι τώρα κάνει αίτηση συμμετοχής για το σεμινάριο 400 ωρών,
θα πρότεινα να μην περιμένετε άσκοπα.  :-\

Χθες τηλεφώνησα στο ΚΕΑΤ και μου είπαν ότι έχουν ήδη κλείσει με τα άτομα για φέτος και
μάλιστα έχει δημιουργηθεί μια απίστευτα μεγάλη λίστα αναμονής!

Για την ακρίβεια μου είπαν ότι θα γίνουν 2 τμήματα, με περίπου 120 άτομα έκαστο.

Την Παρασκευή κατά πάσα πιθανότητα θα ταξινομηθούν από τους αρμόδιους τα άτομα
αυτά στα δυο τμήματα.

Αυτά τα νέα, από το μέτωπο!

Όποιος μάθει περισσότερα, είμαστε όλοι αυτιά!
 ;)

Κάνε θετικές σκέψεις!

Αποσυνδεδεμένος JOHNK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #94 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 02:26:32 μμ »
Ευχαριστω ΒασιλικηΠ.

Αποσυνδεδεμένος Άνναxxx

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #95 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 03:06:10 μμ »
Θα συμφωνησω με σενα panzos. Οι επιστημονες που συμμετεχουν δεν θα εβαζαν το ονομα τους για ενα σεμιναριο της πλακας.Πανω απ΄όλα κοιτανε την καριερα τους.

Άνναxxx

Αποσυνδεδεμένος tou.fas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #96 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 03:09:57 μμ »
Και εγώ απ΄ότι έμαθα έχουν κλείσει εδώ και πολύ καιρό οι λίστες.Υπάρχει μια μικρή ελπίδα για όσους είναι σε κλάδους με μικρή ζήτηση

Αποσυνδεδεμένος JOHNK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #97 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 11:19:22 μμ »
ξερει κανεις αν το καλοκαιρι γινονται αυτα τα σεμιναρια τως 400 ωρων...μενω ηρακλειο,το σωματειο καντια μας εχει γραμμενους οποτε μονο καλοκαιρι θα μπορουσα να παω ειτε αθηνα ειτε θεσνικη για να ασχοληθω... ???
  Βανια να σε ρωτησω κατι.Ειμαι και εγω ηρακλειο και εχω το διλημμα να παω να κανω το σεμιναριο που γινεται στην αθηνα η να προσπαθησω να μπω στον πινακα σμεα μαθαινοντας Braille ή νοηματικη.Δεν ηξερα οτι μπορει να γινει εδω στο ηρακλειο...Τι εννοεισ μας εχουν γραμμενους απο το σωματειο καντια;Κανουν σεμιναρια εκει; Γιατι "μας εχουν γραμμενους;" Αν μαθω braiile ή νοηματικη σε ποιο πινακα σμεα μπαινω; Ευχαριστω
 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161867
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 507
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 376
Σύνολο: 395

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.