*

Αποστολέας Θέμα: υποχρεώσεις-ωράριο ΔΑΣΚΑΛΟΥ στο ολοήμερο;  (Αναγνώστηκε 13366 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 10:57:38 μμ »
..
Mπορεις να τηλεφωνησεις σε οποιοδηποτε γραφειο πρωτοβαθμιας εκπαιδευσης...

σε μένα αναφέρεσαι;;
Ναι! Σορι, ξεχασα την παραθεση.
Εκει θα ξερουν σιγουρα τα περι ωραριου..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2008, 11:00:35 μμ από vasilikiP »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: υποχρεώσεις-ωράριο ΔΑΣΚΑΛΟΥ στο ολοήμερο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:47:44 »

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Απ: υποχρεώσεις-ωράριο ΔΑΣΚΑΛΟΥ στο ολοήμερο;
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 11:13:55 μμ »
Αν δε συμπληρώνει όλες τις ώρες στο ολοήμερο, ναι μπορεί! Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να τις καλύψει! Εγώ έτσι ξέρω και αυτό βλέπω 3 χρίνια που δουλεύω!
ΠΕ70!

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: υποχρεώσεις-ωράριο ΔΑΣΚΑΛΟΥ στο ολοήμερο;
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 11:36:39 μμ »
Αν δε συμπληρώνει όλες τις ώρες στο ολοήμερο, ναι μπορεί! Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να τις καλύψει! Εγώ έτσι ξέρω και αυτό βλέπω 3 χρίνια που δουλεύω!

 και ξαναθέτω το αρχικό ερώτημα μου :

"Αν π.χ.στις 12:35- 13:15 (1η ώρα στο ολοήμερο) υπάρχει κάποια ειδικότητα που απασχολεί τα παιδάκια (Ά, ΄Β τάξη), ΕΣΕΙΣ που ΟΦΕΙΛΕΤΕ να βρίσκεστε; Σπίτι σας ; Στο γραφείο των δασκάλων; Να συμπληρώνετε ωράριο στην πρωινή ζώνη;; ΠΟΥ;;;;;;;;;"

δηλαδή εκείνη την 1η ώρα φαίνεται ότι η δασκάλα του ολοημέρου συμπληρώνει ωράριο στο ολοήμερο (άσχετα αν εκείνη την ώρα δεν υπάρχουν μαθητές ελεύθεροι) ή ΠΡΕΠΕΙ να απασχοελεται στην πρωινή ζώνη; ;;

Ελπίζω να έγινα κατανοητή αυτή τη φορά ;)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Απ: υποχρεώσεις-ωράριο ΔΑΣΚΑΛΟΥ στο ολοήμερο;
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 02:08:21 πμ »
Και ξαναλέω πως εξαρτάται...εφόσον μιλάς για νεοδιόριστη σημαίνει πως πρέπει να καλύπτει 24 ώρες! Άρα οι ώρες στο ολοήμερο μόνο δε φτάνουν! Οπότε πρέπει να καλύψει και αλλού! Την ώρα λοιπόν που κάποια ειδικότητα θα κάνει την 1η ώρα από το ολοήμερο εκείνη θα μπαίνει για παράδειγμα στην Δ' να κάνει ζωγραφική! Εγώ έγινα κατανοητή;  ???
ΠΕ70!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: υποχρεώσεις-ωράριο ΔΑΣΚΑΛΟΥ στο ολοήμερο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:47:44 »

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: υποχρεώσεις-ωράριο ΔΑΣΚΑΛΟΥ στο ολοήμερο;
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 08:47:10 πμ »
Σε διθέσιο σχολείο η δασκάλα του ολοήμερου την πρώτη ώρα καθόταν στο γραφείο, δεν είχε τίποτα να κάνει....

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 10:35:45 πμ »
διοτι στο ενα σχολειο που δουλευω εγινε το εξης. πήγαινα στο ενα σχολειο 2η ώρα και μετα στο αλλο 3η και 4η (δλδ ειχα τα 40 λεπτα στην διαθεση μου να αλλαζω σχολειο) ομως ο ενας υπευθυνος μου ζητησε να πηγαινω στο αλλο σχολειο 2η και 3η και στο δικο του τεταρτη. ως αποτελεσμα, και καθομαι 40 λεπτα περιμενοντας τα παιδια να φανε και πηγαινω με την ψυχη στο στομα στο αλλο σχολειο για την τεταρτη ωρα διοτι εχω μονο 10 λεπτα να καλυψω αποσταση 20 λεπτων. Τι γινεται με αυτο? Μπορω να κανω κατι? Ο υπεθυνιος του ολοημερου με ειπε οτι καλο ειναι να μην φτασει το θεμα στην πρωτοβαθμια (πριν κανουμε την αλλαγη).

Φαντάζομαι πως ξέρει πολύ καλά ο υπεύθυνος του ολοήμερου πόσο μακριά είναι το άλλο σχολείο, πόση είναι η απόσταση που πρέπει να διανύσεις και τι ώρα τελειώνεις από το πρώτο σχολείο. Κοινή λογική είναι να καταλάβει πως θα φτάνεις με 5'-10' καθυστέρηση.
Δε θέλω να σου πω για πριν 2 χρόνια που είχα καταλήξει Βέγγος μεταξύ 4 (!) ολοήμερων σε γειτονικές περιοχές της Αθήνας. Στην αρχή 2 υπεύθυνοι πήγαν να μου το παίξουν τρελίτσα "Άργησες 5'...Η ώρα ήδη ξεκίνησε...Την επόμενη φορά να φύγεις από το άλλο σχολείο νωρίτερα" κλπ. Τα πήρα έπειτα από 10 μέρες γκρίνιας και τους είπα να συνεννοηθούν μεταξύ τους οι υπεύθυνοι και να μου πουν από πού θα φεύγω τι ώρα και πού θα φτάνω πότε. Κώλωσαν και οι 2 και έκανα την απόσταση φτάνοντας καθυστερημένη 5'-10' στο επόμενο σχολείο. Δεν είναι δικό σου πρόβλημα, ας φτάσει και στην Α/Θμια, catwoman2. Να δω τι θα σου πουν?? Πάρε ελικόπτερο να μετακινείσαι??

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: υποχρεώσεις-ωράριο ΔΑΣΚΑΛΟΥ στο ολοήμερο;
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 11:41:51 πμ »
Την ώρα λοιπόν που κάποια ειδικότητα θα κάνει την 1η ώρα από το ολοήμερο εκείνη θα μπαίνει για παράδειγμα στην Δ' να κάνει ζωγραφική!

Κι αυτό δηλαδή επιτρέπεται; Δεν θα ήταν πιο σωστό να συμληρώνει ωράριο ώρες που δεν συμπίπτουν με τις ώρες του ολοημέρου;

Γιατί κι εγώ (μέχρι πέρυσι δηλαδή) ήξερα αυτό που λέει η annna
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Απ: υποχρεώσεις-ωράριο ΔΑΣΚΑΛΟΥ στο ολοήμερο;
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 02:02:05 μμ »
Επιτρέπεται σίγουρα! Μάλιστα το γράφουμε και στο πρόγραμμα που πάει στον προϊστάμενο για έγκριση! Αν υπάρχουν ώρες να καλύψει στο πρωινό ωράριο φυσικά και θα κάτσει εκεί! Αν όμως δεν υπάρχουν 24 ώρες στο πρωινό ωράριο να καλύψει αναγκαστικά καλύπτει και στο ολοήμερο(όπως η δική μου περίπτωση)και ισχύει και το ανάποδο!
Αυτό που λέει η Άννα δεν είναι φυσικά λάθος! Μπορεί η κοπέλα αυτή να μην είχε αλλού ώρες να καλύψει και αναγκαστικά να καθόταν στο γραφείο που σε αυτή την περίπτωση υποτίθεται ότι κάνει δουλειές του σχολείου ή κάποια άλλη λύση που δεν μπορώ να σκεφτώ!
ΠΕ70!

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 02:44:55 μμ »
Είναι απαράδεκτοι πάντως! Εγώ την πρώτη χρονιά ως αναπληρώτρια ήμουν Διακοπτό και τον τελευταίο μήνα αρρώστησε μια δασκάλα από άλλο σχολείο στην Ακράτα και για να μην υπάρξει το πρόβλημα που αναφέρατε με άλλη συνάδελφο έβγαλαν εμένα από το σχολείο που ήμουν να πάω στην Ακράτα με τη δικαιολογία ότι ήμουν πιο κοντά από το σπίτι μου!
ΠΕ70!

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: υποχρεώσεις-ωράριο ΔΑΣΚΑΛΟΥ στο ολοήμερο;
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 04:52:09 μμ »
ΟΚ, σ'ευχαριστώ πολύ Ναταλί  :)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Απ: υποχρεώσεις-ωράριο ΔΑΣΚΑΛΟΥ στο ολοήμερο;
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 04:55:02 μμ »
Ελπίζω να σε κατατόπισα! Ρώτα για καλό και για κακό και κάποιον αρμόδιο (ποτέ δεν ξέρεις) και αν σου δώσουν άλλες πληροφορίες ενημέρωσέ με αν μπορείς!  :-*
ΠΕ70!

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: υποχρεώσεις-ωράριο ΔΑΣΚΑΛΟΥ στο ολοήμερο;
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 11:46:09 πμ »
Συγχωνεύτηκαν δύο παρόμοια θέματα για την καλύτερη οργάνωση και λειτουγία του forum.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση

Αποσυνδεδεμένος psar@ki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: υποχρεώσεις-ωράριο ΔΑΣΚΑΛΟΥ στο ολοήμερο;
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 03:07:27 μμ »
Από τα λίγα που έχω δει στο ολοήμερο ως εκπαιδευτικός ειδικότητας πληροφορικής στο ολοήμερο,αυτό που ισχύει για τις δασκάλες αρχικά είναι:

- Δικαιολογείται 1 δασκάλα ανά 30 παιδιά,από τα γραφεία εκπαίδευσης
- Α'-Β' δημοτικού έχουν ωράριο 12.30-16.15 ενώ οι υπόλοιπες τάξεις 13.20-16.15
- Η Πληροφορική και η γυμναστική διδάσκονται σε όλες τις τάξεις
- Αγγλικά από Γ' -ΣΤ'
- Η τραπεζαρία ισοδυναμεί με 5 ώρες διαδασκαλίας την εβδομάδα,αλλά είναι ώρες που τις καλύπτουν οι δασκάλες.Οι ώρες αφαιρούνται από τις συνολικές ώρες της εκπαιδευτικού
- Οι ώρες που δε καλύπτουν οι δασκάλες, από όσες υποχρεούνται, στο Ολοήμερο μεταφέρονται στην πρωινή ζώνη
 
Αυτά εν ολίγοις...Αυτό που δε ξέρω είναι αν υπάρχει ρυθμιση για τις εφημερίες των ειδικοτήτων και πως αυτές ρυθμίζονται με βάση τις ώρες που έχει κάποιος στο κάθε σχολείο..??
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2008, 03:10:57 μμ από psar@ki »

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Απ: υποχρεώσεις-ωράριο ΔΑΣΚΑΛΟΥ στο ολοήμερο;
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 05:57:08 μμ »
Εμένα πάντως μου έδωσαν απαλλαγή από την εφημερία... :D
ΠΕ70!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 526
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.