*

Αποστολέας Θέμα: Επάρκεια Ιταλικών  (Αναγνώστηκε 13844 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nuvoletta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 08:48:08 μμ »
Ποια γραμματικη εκανες?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επαρκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:44:11 »

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 08:51:10 μμ »
Δεν εκανα!  ;D Τα εμαθα στην πραξη κατευθειαν, καμια προταση;; Πρεπει να κανω ε;

Αποσυνδεδεμένος nuvoletta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 10:02:12 μμ »
Εχει πολύ δυνατή γραμματική το celi 5.Δεν ξέρω αν εδώ μέσα μπορώ να σου πω τίτλους βιβλίων ή θα θεωρηθεί διαφήμιση.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 10:12:23 μμ »
Στις σελιδες των αγγλικων λεμε συνεχεια, αλλα αν θες στειλε μου πμ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επαρκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:44:11 »

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 10:32:44 μμ »
  Εμένα το CELI 5 μου φάνηκε πολύ δύσκολο. Παρόλο που είχα περάσει τα προφορικά με την πρώτη - και με πολύ απαιτητικά θέματα- τα γραπτά μου φάνηκαν δύσκολα, κυρίως λόγω της αρνητικής βαθμολογίας.Και να σκεφτείτε ότι η καθηγήτριά μου με θεωρούσε την καλύτερή της μαθήτρια. Επίσης, νομίζω ότι με τον καιρό τα θέματα τείνουν να γίνουν όλο και δυσκολοτερα (π.χ. τα θέματα της δεκαετίας του '90 δεν έχουν σχέση με αυτά του 2005 ή του 2006). Η αλήθεια είναι βέβαια ότι έχω να ασχοληθώ δύο χρόνια με το CELI και δεν ξέρω ποια είναι τα ποσοστά επιτυχίας των συμμετεχόντων στις τελευταίες εξεταστικές (πάντως τότε ήτανε απογοητευτικά). Τον περασμένο Νοέμβρη, μετά από 6 μήνες στη Βενετία, σκέφτηκα να ξαναδώσω, αλλά τελικά έδωσα μόνο το κπγ Γι - το οποίο και πήρα χωρίς καθόλου προετοιμασία. Σκέφτηκα να ξαναδώσω το Celi, αλλά είδα ότι και στην Ιταλία δεν έδιναν σημασία στα πτυχία, οπότε δε ξανασχολήθηκα - εξάλλουι σαν εξέταση είναι και ακριβή! Ελπίζω να βγει Γ2 κρατικό, ή γενικά να υπάρχουν περισσότερες εναλλακτικές στην πιστοποίηση της Ιταλικής.

     Πάντως είμαι σχεδόν σίγουρη ότι με το CELI 5 δεν δικαιούται κάποιος επάρκεια και δικαίως. Παρόλο που δεν είμαι απόφοιτος κάποιυ ξενόγλωσσου τμήματος, συμμερίζομαι την υπερασπιση των επαγγελματικών τους δικαιωμάτων. Π.χ. δεν είναι δυνατόν εγώ, όσο καλά ιταλικά και αν ξέρω, να διδάσκω ιταλικά. Άλλο είναι το να κατέχεις καλά μια γλώσσα, να μπορείς να εκφράζεσαι και να σκέφτεσαι σ' αυτήν και άλλο το να τη διδάσκεις. Γι' αυτό καμιά φορά με εκνευρίζουν όλοι όσοι κατέχοντας το Proficiency το παίζουν καθηγητές αγγλικών. Το Proficiency μπορεί να το έχει και ένας μαθητής λυκείου, είναι όμως δυνατόν να γνωρίζει όσα ένας απόφοιτος της Αγγλικής Φιλολογίας; Έχει διδαχτεί παιδαγωγικά κτλ;Τι να πω; Η επάρκεια θα' πρεπε να δίνεται με αυστηρότερα κριτήρια

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 14, 2008, 11:42:37 πμ »
salve despoina25,
Η διαφορά ανάμεσα στα celi και το κρατικό είναι ότι το δεύτερο είναι κυρίως επικοινωνιακή δοκιμασία και απόλυτα σύμφωνο με το κοινοτικό πλαίσιο.
τώρα αναφορικά με τις επάρκειες να σου πώ ότι αυτό που ισχύει για την ιταλική γλώσσα είναι ότι μπορεί να διδάξει
1/ 'Οποιος έχει πτυχίο φιλοσοφικής, τμήματος ιταλικής (ή κατεύθυνσης)
2/ 'Οποιος έχει παρακολουθήσει το superiore στην πόλη  της Perugia (υποχρεωτική παρακολούθηση) , έχει πετύχει στις εξετάσεις και έχει υποχρεωτικά διδαχθεί "Διδασκαλία της Ιταλικής γλώσσας ως L2"  πράγμα που 20 χρόνια πρίν που ήμουν και εγώ στην Ιταλία σήμαινε ένα τουλαχιστον παραπάνω εξαμηνο ΜΟΝΟ γλωσσοδιδακτική
3/ 'Οποιος είχε πάρει τα μαθήματα των 2  πρώτων ετών απο πανεπιστημιακή  σχολή (κανένας δεν το έκανε σε 2 χρόνια γιατί οι εξετάσεις στην Ιταλία ε΄νια προφορικες και γραπτες, οπότε το κοψιμο πάει σύννεφο)
Απ' όσο ξέρω το νμρ3 πλέον δεν υφίσταται  και αυτό γιατί "λείπει" το ιταλικά ως ξένη γλώσσα. αλλά όντως είναι πολλοί οι συνάδελφοι από αυτή την κατηγορία.
Τώρα γνωστοί μου που έχουν το prof μου αντέτειναν σε μί α   συζήτηση ότι   μπορεί να μην ξέρουν από γλωσσοδιδακτική ξέρουν όμως καλύτερα αγγλικά απο τους της φιλοσοφικής!! Το ίδιο πιθανόν θ α λένε και αυτοί της ιταλικής, και ίσως δεν έχουν άδικο αλλά δεν έχουν και απόλυτο δικιο! Σ' όλες τις σχολές υπάρχουν τόσο σχετικοί όσο κα ικατ ανάγκη άσχετοι! Εμεις κάνουμε την διαφορά!
Θεωρώ όμως ότι μόνο κέρδος είχα με την γλωσσοδιδακτική, και  πιθανολογώ ότι  όλοι οι δυνητικά καθηγητές  θα έπρεπε να ασχολούναι κάνοντας ίσως ένα τμήμα στα μορφωτικά ιδρύματα.
Δεν είναι κακή ιδέα και δεν νομίζω να αρνηθεί κάποιος να  παρακολουθήσει ένα σεμινάριο που είναι προς όφελος όλων!! 
la vita e' bella!!!




 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159883
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 457
Σύνολο: 462

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.