*

Αποστολέας Θέμα: Ωρολόγιο πρόγραμμα  (Αναγνώστηκε 37932 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 03:53:52 μμ »
Στο δικό μας σχολείο:
1) Το πρόγραμμα το φτιάχνει μαθηματικός
2) Με τη βοήθεια λογισμικού
3) Οι περισσότεροι συνάδελφοι παραμένουν στο σχολείο όσο διαρκεί το ωράριο διδ/λίας τους. Υπάρχουν και κάποιοι που συχνά κάθονται παραπάνω για δουλειές του σχολείου, χωρίς όμως να τους υποχρεώνει ο δ/ντής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:43:29 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 04:02:10 μμ »
όταν ήμουν στο σχολείο
1. το πρόγραμμα το έφτιαχνε ο φυσικός  ( και όχι ο υποδιευθυντής όπως προβλέπεται)
2. μέσω λογισμικού
3. όταν τελείωνε ο καθένας από όσους δίδασκαν κατεύθυνση το μάθημά του στο τρίωρο την έκανε. Το σχολείο το φυλάγαμε ως τις 2 ( ενιοτε και αργότερα) οι εναπομείναντες μ@%%$%#ς λοιπών ειδικοτήτων που ως γνήσιοι "μαύροι" καθόμασταν απο πρώτη μέχρι έβδομη ώρα με τα απαραίτητα κενά ενδιάμεσα για να φαίνεται ότι κάποιος υπάρχει στο σχολείο.
Διευκρινίζω ωστόσο ότι προσωπικά είχα επιλέξει να έχω πολλά κενά ενδιάμεσα για να προλαβαίνω πρωτόκολλο, αρχειοθέτηση, survey, ΠΔΣ, τμήμα και διακίνηση αλληλογραφιας που τα είχα αναλάβει οικειοθελώς μεταξύ άλλων .
Οι υπόλοιποι "μαύροι' πάντως δεν φευγανε νωρίτερα γιατί είχαν θέσει 'βέτο" οι της κατεύθυνσης πως πρώτα βολεύονταν αυτοί και οι υπόλοιποι να πάνε να πνιγουνε....
όμορφος κόσμος...

ευτυχώς αυτά δε συμβαίνουν στα περισσότερα σχολεία... το συγκεκριμένο σκηνικό το χαμε εμείς ως πατέντα!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος belas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 04:17:16 μμ »
1) Το έκανε ο ίδιος ο δ/ντής με την βοήθεια 2-3 άλλων συναδέλφων (συνήθως Φυσικών - Μαθηματικών)
2) Δια χειρός αλλά από ότι γνωρίζω υπάρχει και το timetable
3) Κανείς δεν καθόταν αν δεν είχε μάθημα (συνήθως αυτός που είχε την πρωτελευταία ώρα μάθημα καθόταν και την τελευταία για μπλα-μπλα... χωρίς να είναι υποχρεωτικό).


Αποσυνδεδεμένος Pris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 06:38:55 μμ »
Υπηρετώ σ' ένα μουσικό σχολείο (εξ ου και το 9ωρο) της επαρχίας.

Εδώ που υπηρετώ έχουμε την εξής παρατυπία. Οι ώρες του μαθήματος είναι:
1η ώρα 45'
Διάλειμμα 5'
2η ώρα 45'
Διάλειμμα 10'
3η ώρα 40'
Διάλειμμα 10'
4η ώρα 40'
Διάλειμμα 10'
5η ώρα 40'
Διάλειμμα 5'
6η ώρα 40'
Διάλειμμα 5'
7η ώρα 30'
ΧΩΡΙΣ διάλειμμα
8η ώρα 30'
ΧΩΡΙΣ διάλειμμα
9η ώρα 30'

Όταν ρώτησα τι γίνεται και γιατί είναι έτσι οι ώρες, όλοι μου το γύρισαν αυτό λέει ο νόμος. Και φυσικά ρώτησα ποιος νόμος προβλέπει τις τελευταίες ώρες που είναι και οι πιο δύσκολες να μην υπάρχει διάλειμμα και η ώρα να είναι 30λεπτά. Μου είπαν γενικόλογα 3850/96 και ο 1824/88.

Έψαξα και βρήκα και τους δύο. Κανένας δεν αναφέρει οτιδήποτε σχετικό με το ωρολόγιο πρόγραμμα ή την διάρκεια των ωρών και των διαλειμμάτων.

Που μπορώ να κοιτάξω για να ενημερωθώ τι προβλέπει η νομοθεσία; Διότι πολλοί "συνάδελφοι" μπορεί να έχουν βολευτεί με αυτό το 30λεπτο των τελευταίων ωρών, εγώ όμως δεν μπορώ να "σκοτώνομαι" για να ολοκληρώσω το μάθημα σε 30 λεπτά! (που δεν είναι ποτέ 30 αφού δεν υπάρχει και διάλειμμα)

Όποιος μπορεί να με ενημερώσει. Να ξαναπώ ότι είναι μουσικό σχολείο (γυμνάσιο και λύκειο) και ίσως υπάρχει κάποια εξαίρεση από τα υπόλοιπα σχολεία.

Ευχαριστώ.
Υ.Γ. Το μόνο σχετικό που βρήκα είναι αυτό. Δεν γνωρίζω αν για κάποιο λόγο αυτό δεν ισχύει στα μουσικά σχολεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2011, 02:24:59 μμ από Pris »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:43:29 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 25, 2013, 09:35:38 πμ »
το ωρολόγιο πρόγραμμα προβλέπεται από το νόμο να το φτιάχνει ο διευθυντής ή ο υποδιευθυντής; υπάρχει κάτι να μου παραθέσετε πάνω σε αυτό;

άκυρο. βρήκα:
http://edu.klimaka.gr/nomothesia/kathhkontologio/542-nomothesia-kathikontologio-dieyuhntes-ypodieyuhntes.html

Άρθρο 29 -Καθήκοντα και αρμοδιότητες των Διευθυντών σε σχέση με το Σύλλογο των Διδασκόντων
3. Σε συνεργασία με τους διδάσκοντες έχει την ευθύνη της σύνταξης του ωρολογίου προγράμματος του σχολείου με γνώμονα την αποδοτική λειτουργία του.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2013, 09:48:29 πμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 06:34:06 μμ »
Μιας και αύριο θα γίνει η ανάθεση καθηκόντων στον σύλλογο διδασκόντων, θέλω να ρωτήσω το εξής:

Γιατί συνηθίζεται το ωρολόγιο πρόγραμμα να το αναλαμβάνει κάποιος συνάδελφος αφού ανήκει στα καθήκοντα των διευθυντών και όχι του συλλόγου διδασκόντων;

σε εσάς τι συνηθίζεται στο σχολείο σας;

μπορώ να επιμείνω στο ότι είναι καθήκον του διευθυντή και να μην το πάρω;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 06:45:04 μμ »
Μιας και αύριο θα γίνει η ανάθεση καθηκόντων στον σύλλογο διδασκόντων, θέλω να ρωτήσω το εξής:

Γιατί συνηθίζεται το ωρολόγιο πρόγραμμα να το αναλαμβάνει κάποιος συνάδελφος αφού ανήκει στα καθήκοντα των διευθυντών και όχι του συλλόγου διδασκόντων;

σε εσάς τι συνηθίζεται στο σχολείο σας;

μπορώ να επιμείνω στο ότι είναι καθήκον του διευθυντή και να μην το πάρω;

να πεις ότι δεν μπορείς άλλο να παίρνεις το πρόγραμμα. Θα το πεις από πριν στο Δ/ντη να το ξέρει και να βρει άλλον συνάδελφο, γρηγορα αυτό.  Με το ζόρι πρόγραμμα δεν βγαίνει... αυτό είναι γνωστό. Α και μαγκιές ότι θα το πάρεις θες δεν θες δεν χωράνε. Να τους κάνεις ένα πρόγραμμα #$%#^#$&% να μάθουν.

Αποσυνδεδεμένος beacon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην προσπερνάς όταν μπορείς να βοηθάς....
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 06:48:39 μμ »
Σε όσα σχολεία έχω δουλέψει μέχρι τώρα (13 χρόνια) ποτέ δεν έβγαζε το πρόγραμμα ο δ/ντής. Πάντα ήταν συνάδελφος. Σίγουρα είναι δύσκολη δουλειά ( γκρίνιες, συνάδελφοι που πάνε σε άλλα σχολεία, κλ κλπ κλπ). Αν δεν το θέλεις, μπορείς όχι να πεις "αρνούμαι" (γιατί οι εποχές είναι λίαν πονηρές), αλλά να επισημάνεις ότι  θα ήσουν πιο αποδοτικός σε μια άλλη εργασία και αυτό είναι προς το συμφέρον του σχολείου. Αν σε στριμώξουν πολύ και δεν μπορέσεις τελικά να αρνηθείς, αυτό που σίγουρα πρέπει να ζητήσεις είναι να μην πάρεις άλλη εξωδιδακτική εργασία (πέραν των εφημεριών) όσο μικρός κι αν είναι ο σύλλογος. Γιατί πρόγραμμα θα βγάλεις πολλές φορές μέσα στη χρονιά και χώρια και των εξετάσεων-επιτηρήσεων. Αν βέβαια τους βγάλεις πρόγραμμα μέσω λογισμικού, εσύ θα το βγάλεις μεν μπαμ-μπαμ, αλλά να ξέρεις ότι αν θέλουν θα στο διαλύσουν στην πράξη.... κι αν σε σύλλογο θέσουν όλοι μαζί θέμα, θα αναγκαστείς να το αλλάξεις. Γνώμη μου επέμεινε μέχρι τέλους ότι θα δυσκολευτείς να ανταποκριθείς και ότι θες να βοηθήσεις το σχολείο από άλλο πόστο. Τράξηξέ το μέχρι αηδίας! Μπορεί να ψάξει αλλου τελικά ο δ/ντής!!!! Καλή τύχη με τη μοιρασιά!!!!! :) :)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2013, 06:54:32 μμ από beacon »
"Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω."

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 06:58:54 μμ »
 Σε όσα σχολεία ήμουν το πρόγραμμα το έκανε συνάδελφος με τη βοήθεια λογισμικού.
  

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 07:23:57 μμ »
Με χρήση λογισμικού, ώστε να υπάρχουν διαθέσιμες οι εκτυπώσεις και να μπορείς να κουνάς κάρτες, αλλά κατά τα άλλα με το χέρι.
Δεν ξέρω αν υπάρχει νεώτερη έκδοση που να δουλεύει καλύτερα, αλλά αυτό που έχω σέρνεται, ΔΕΝ βρίσκει τη βέλτιστη λύση και ΔΕΝ έχει όλους τους περιορισμούς που πρέπει να μπουν - με την έννοια ότι δεν μπορείς να ιεραρχήσεις περιορισμούς.
3 χρόνια τώρα όλοι είναι χαρούμενοι στο σχολείο μου.

Συμφωνώ 100% με το ότι πρέπει να το αναλαμβάνει αυτός που θα καταβάλει το μικρότερο κόπο, επιτυγχάνοντας το καλύτερο αποτέλεσμα.

Δεν έχει νόημα να το πάρει ένας φιλόλογος (π.χ. το λέω - μην πέσετε να με φάτε) και να έχουμε χάλια πρόγραμμα σε 1 μήνα, όπως ακριβώς δεν έχει νόημα να αναλάβει τη γιορτή ένας μαθηματικός (πάλι π.χ.), να δουλεύει 1 μήνα και να βγει μια μπούρδα.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 08:08:10 μμ »
Συμφωνώ 100% με το ότι πρέπει να το αναλαμβάνει αυτός που θα καταβάλει το μικρότερο κόπο, επιτυγχάνοντας το καλύτερο αποτέλεσμα.

Δεν έχει νόημα να το πάρει ένας φιλόλογος (π.χ. το λέω - μην πέσετε να με φάτε) και να έχουμε χάλια πρόγραμμα σε 1 μήνα, όπως ακριβώς δεν έχει νόημα να αναλάβει τη γιορτή ένας μαθηματικός (πάλι π.χ.), να δουλεύει 1 μήνα και να βγει μια μπούρδα.

σωστά όσα λες, αλλά δεν λαμβάνεις υπόψη τον παράγοντα κόπωση.
Αν το παίρνεις καιρό το πρόγραμμα και έχεις κουραστεί από τις γκρίνιες, τις αλλαγές, το υπουργείο, την δδε, τις άδειες, τις αναπληρώσεις, την αχαριστία, την μη αναγνώριση από τον δ/ντη  τότε ακόμα και αν ήσουν κάποτε αποτελεσματικός με μικρό κόπο μπορεί να έχει γυρίσει τούμπα η κατάσταση και να μην μπορείς άλλο.
Οπότε προσθέτω ως σημαντικό παράγοντα σε όσα είπες την καλή διάθεση

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 08:22:31 μμ »
Αν το σχολειο δεν ειναι μεγαλο, ξερεις να δουλευεις το ask time tables και οι απαιτησεις των συναδελφων λογικες δεν ειναι δυσκολο. Εγω σε γυμνασια επαιρνα ευχαριστως προγραμμα. Σε επαλ ηταν λιγο δυσκολο λογω των πολλων ειδικοτητων.
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος ekai

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • ΠΕ04
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 03:24:03 μμ »
¨Ενα φοβερό και ελεύθερο λογισμικό για πρόγραμμα είναι τo FET. Έχει μονάδα προγραμματισμού το μάθημα και όχι το τμήμα και αυτό σου λύνει τα χέρια.Υστερεί μόνο στην παρουσίαση των αποτελεσμάτων.Σε αποζημιώνει όμως με το παραπάνω γιατί τρέχει με άπειρους περιορισμούς.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 06:00:42 μμ »
παιδιά σωστά τα όσα λέτε παραπάνω, απλά εγώ ρώτησα γιατί αφού ο νόμος λέει ότι είναι καθήκον του διευθυντή το πρόγραμμα, τότε γιατί να τίθεται θέμα στο σύλλογο για το ποιος θα το αναλάβει;

Δεν ρώτησα τι να κάνω για να μην μου το φορτώσουν!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158574
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 566
Σύνολο: 585

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.