*

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο Αποσπασμένων απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ  (Αναγνώστηκε 2131 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kalogria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Ταράττει τους ανθρώπους ου τα πράγματα, α
    • Προφίλ
Ωράριο Αποσπασμένων απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ
« στις: Φεβρουάριος 07, 2018, 06:51:45 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,

Ήθελα να επικαιροποιήσω το θέμα, ενημερώνοντάς σας πως το θέμα ξανατέθηκε στη Γενική Συνέλευση των προέδρων της ΟΛΜΕ που έγινε στις 20 Ιανουαρίου 2018 (στα πλαίσια και της συνολικής αύξησης του ωραρίου) στην Αθήνα και ψηφίστηκε ομόφωνα απο τους προέδρους των ΕΛΜΕ πως το έγγραφο Καρδαμίτση (2/12/2013) είναι ουσιαστικά έωλο και θα πρέπει να καταργηθεί...Το έχετε υπόψιν σας? Σας ενημέρωσαν οι ΕΛΜΕ που ανήκετε?
Υπενθυμίζω το εν λόγω έγγραφο δε στηρίζεται σε καμία νομοθεσία που να υπαγορεύει ρητά πως το ωράριό μας είναι 24 ώρες. Αντιθέτως μνημονεύει εδάφια που αναφέρονται στο ωράριο διδασκαλίας της Β/θμιας Εκπ/σης καθώς και στην αντίστοιχη μείωσή του ανάλογα με τα χρόνια υπηρεσίας. Το έγγραφο αυτό χρησιμοποιείται κατα το δοκούν απο Δ/νσεις Α/θμιας αν ατην Ελλάδα, σύμφωνα με μια έρευνα που κάναμε...
Είμαστε εκπαιδευτικοί Β/θμιας Εκπ/σης, αποσπώμεθα απο το ΚΥΣΔΕ για τις ανάγκες των δημοτικών σχολείων, παρουσιαζόμαστε και αναλαμβάνουμε υπηρεσία στις οικείες Δ/νσεις Β/θμιας Εκπ/σης απ'όπου και αποχωρούμε στις 30/06 προσφέροντας δε τις υπηρεσίες μας σε διοικητικό έργο απο τις 21-30/06!!!
Είμαστε ταυτόχρονα δε και συνδικαλιστικά μέλη της ΕΛΜΕ αφού ψηφίζουμε για την ανάδειξη των μελών του Δ.Σ.

Καλό θα ήταν να συντονίσουμε τις κινήσεις μας τώρα που επανήλθε το θέμα και να πιέσουμε προς όλες τις κατευθύνσεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο Αποσπασμένων απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:11:26 »

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Αποσπασμένων απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 07, 2018, 07:16:54 μμ »
Θα σου πω τι γίνεται στη δική μου διεύθυνση. Επειδή πηγαίνω στην Α/βάθμια με τη θέλησή μου και απευθείας με την απόφαση απόσπασης έχω ωράριο της Αβάθμιας αλλά στις 21 Ιουνίου χαιρετώ. Αντιθέτως φίλος μου που αποσπάται στη Ββάθμια και διατίθεται στη Αβάθμια χωρίς τη θέλησή του έχει ωράριο Ββάθμιας αλλά 21-30 επιστρέφει σε σχολείο Ββάθμιας.

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Αποσπασμένων απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 07, 2018, 07:56:57 μμ »
Αυτό πάλι πρώτη φορά το ακούω. Τόσα χρόνια αποσπασμένη στην Α/θμια, συνεχίζω μέχρι τις 30 Ιουνίου!
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Αποσπασμένων απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 07, 2018, 11:54:14 μμ »
για αποσπασμενο απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ (μεσω του αντιστοιχου ΠΥΣΔΕ εννοειται) μου εχουν τυχει και τα 2.

δλδ,
και να μη με ψαξει κανεις απο 21 Ιουνιου ως 29 Ιουνιου (στις 30 Ιουνιου παρουσιαζομαστε στην οργανικη ή στελνουμε με φαξ/email υπευθυνη δηλωση)
αλλα και να με καλεσει η αντιστοιχη Β/μια του νομου που αποσπαστηκα να πηγαινω σε σχολειο Β/μιας απο 21 Ιουνιου ως 29 Ιουνιου.

τωρα για το ωραριο, εχει γινει στο παρελθον εδω μια συζητηση που τα λεει ωραια.
http://www.pde.gr/index.php?topic=31205.0

αυτα που αναφερεις kalogria ειναι σωστα και ειναι απαραδεκτη η ΟΛΜΕ που τοσα χρονια εχει αφησει ετσι στο φλου το θεμα.
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο Αποσπασμένων απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:11:26 »

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Αποσπασμένων απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 08, 2018, 03:31:21 μμ »
Κι εγώ που αποσπώμαι ατην α/θμια μετά από αίτησή μου, έχω ωράριο 24 ώρες (με βάση το προαναφερθέν έγγραφο) και από 21-30 κάθε μέρα προσφέρουμε έργο στην δ/νση β/θμιας.

Αποσυνδεδεμένος kalogria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Ταράττει τους ανθρώπους ου τα πράγματα, α
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Αποσπασμένων απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 08, 2018, 07:03:24 μμ »
Μήπως θα πρέπει να συντονιστούμε ώστε να κλιμακώσουμε τις κινήσεις μας?

Στην περιφέρειά μας καλύπτουμε πάγιες και διαρκείς ανάγκες σε συγκεκριμένες ειδικότητες στα Δημοτικά σχολεία...γι'αυτό και αποσπώμαστε τα τελευταία δέκα τουλάχιστον χρόνια για τις ίδιες θέσεις...

Παράλληλα με τη συνδικαλιστική και πολιτική οδό, ίσως θα πρέπει να κινηθούμε και νομικά...Το θέμα απαιτεί πολιτική βούληση γιατί καμία διοικητική αρχή δεν προβαίνει στο αυτονόητο: στο να θεωρήσει το έγγραφο ως ανυπόστατο και να μην το εφαρμόσει....να ζητήσει κατα συνέπεια περισσότερες αποσπάσεις ή/και πιστώσεις για αναπληρωτές..

Καλό θα ήταν συνάδελφοι, να έρθετε σε επαφή με τις κατά τόπους ΕΛΜΕ και να ''σκαλίσετε'' το θέμα καθότι μπορεί να παραμείνει στο συρτάρι της ιστορίας, παρόλο που ψηφίστηκε ομόφωνα απο τους προέδρους.

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Αποσπασμένων απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 09, 2018, 09:24:39 πμ »
Συμφωνώ πως πρέπει να συντονιστούμε, αλλά φοβάμαι πως στην παρούσα φάση υπάρχουν οι εξής δυσκολίες:
1) Πολλοί αποσπασμένοι συνάδελφοι δεν παρακολουθούν τόσο "στενά" το φόρουμ αυτήν την εποχή που δεν είναι περίοδος υπηρεσιακών μεταβολών και
2) Εγώ προσωπικά (και φαντάζομαι είναι και άλλοι συνάδελφοι στην θέση μου) δεν ξέρω που να απευθυνθώ: στην ΕΛΜΕ της οργανικής; (μα εκεί έχω να εμφανιστώ αρκετά χρόνια) - στην ΕΛΜΕ του νομού που αποσπάστηκα; (μα, ειδικά με τα αίσχη που έγιναν φέτος με τις αποσπάσεις, αποσπάστηκα πρώτη φορά σε αυτόν τον νομό, μακριά από το σπίτι μου, απλώς όχι τόοοοσο μακριά από ότι η οργανική. Αυτοί με θεωρούν "ξένη" και επίσης, δεδομένου πως αποσπάστηκα απευθείας στην α/θμια, δεν έχω καμία επαφή με τους της δ/θμιας παρόλο που ανήκω εκεί. Πώς θα προσεγγίσω την ΕΛΜΕ - και θα τους πείσω να ασχοληθούν με το θέμα μου;)

Πάντως κάτι πρέπει να γίνει, γιατί και από συζητήσεις με άλλους συναδέλφους βλέπω πως κάθε διεύθυνση ακολουθεί τη δική της τακτική στο θέμα αυτό αλλά και επειδή θεωρώ άδικο αυτό που προανέφερα πως συμβαίνει στην δική μου (και όχι μόνο!) δλδ ΚΑΙ 24 ώρες ΚΑΙ κάθε μέρα στην διεύθυνση 8 με 3 από 21 έως 29 Ιουνίου.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2018, 09:36:09 πμ από angela_p »

Αποσυνδεδεμένος kalogria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Ταράττει τους ανθρώπους ου τα πράγματα, α
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Αποσπασμένων απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 14, 2018, 02:56:25 μμ »
Συνάδελφε,
Η ΕΛΜΕ που ανήκεις έστω και προσωρινά φέτος είναι ενήμερη για την απόφαση των προέδρων. Προφανώς γνωρίζει το θέμα, οπότε δεν είναι άκυρο να τους προσεγγίσεις...
Δευτερευόντως θα μπορούσαμε να απευθυνθούμε και σε δικηγόρο ώστε να κάνουμε ασφαλιστικά μέτρα κατα της απόφασης Καρδαμίτση...Τα ασφαλιστικά είναι κοστοβόρα, άρα αν συντονιστούμε αρκετοί μπορεί να έχουμε πιο άμεσο αποτέλεσμα...
Αν ενδιαφέρεσαι, στείλε μου προσωπικό μήνυμα καθώς και την ΕΛΜΕ που ανήκεις για να μπορέσουμε να οργανωθούμε...Εμείς έχουμε ήδη στείλει και ενημερωτικό σε όλες τις ΕΛΜΕ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158518
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 324
Σύνολο: 338

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.19 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.