*

Αποστολέας Θέμα: Απορίες για μεταθέσεις (varia)  (Αναγνώστηκε 83440 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #336 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 11:34:46 μμ »
Καλησπέρα! Εν όψει μεταθέσεων να θέσω έναν προβληματισμό: Όπως γνωρίζετε, από το προηγούμενο σχολικό έτος μεταθέσεις γίνονται ΜΟΝΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΟ. Αυτό σημαίνει ότι αν κάποιος περιμένει να μαζέψει περισσότερα μόρια προκειμένου να πάει στη περιοχή που θέλει (π.χ. Α΄Πειραιά) κινδυνεύει να μείνει με τα μόρια στο χέρι και να μην ανοίγει θέση για 2, 3, 4 ή περισσότερα χρόνια. Εννοώ με αυτό ότι στο παρελθόν κάποιος που μπορούσε να μπει για παράδειγμα στη Γ΄ Δυτικής Αττικής (30-40 χμ μακριά από τον τόπο διαμονής του) δεν το δήλωνε και καθόταν έναν ακόμη χρόνο σε νησί προκειμένου την επόμενη χρονιά να χτυπήσει τη θέση που θέλει. Έχει κατά τη γνώμη σας την πολυτέλεια να το κάνει αυτό με τα σημερινά δεδομένα? 'Η η λογική πρέπει να είναι "ας μπω πχ στην Αττική όπου νά ναι (π.χ. Ασπρόπυργο κι ας μενω Μαρούσι)" και μετά βλέπουμε γιατί την επόμενη μπορεί να έχω περισσότερα μόρια αλλά να μην μπαίνω πουθενα. Υπενθυμίζω μόνο ότι πέρσυ σε ΟΛΟ το νομό Αττικής πήρε 5 (!!!!) άτομα ΠΕ05! Κάθε γνώμη/άποψη δεκτή.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:24:54 »

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #337 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 11:57:46 μμ »
Καλησπέρα! Εν όψει μεταθέσεων να θέσω έναν προβληματισμό: Όπως γνωρίζετε, από το προηγούμενο σχολικό έτος μεταθέσεις γίνονται ΜΟΝΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΟ. Αυτό σημαίνει ότι αν κάποιος περιμένει να μαζέψει περισσότερα μόρια προκειμένου να πάει στη περιοχή που θέλει (π.χ. Α΄Πειραιά) κινδυνεύει να μείνει με τα μόρια στο χέρι και να μην ανοίγει θέση για 2, 3, 4 ή περισσότερα χρόνια. Εννοώ με αυτό ότι στο παρελθόν κάποιος που μπορούσε να μπει για παράδειγμα στη Γ΄ Δυτικής Αττικής (30-40 χμ μακριά από τον τόπο διαμονής του) δεν το δήλωνε και καθόταν έναν ακόμη χρόνο σε νησί προκειμένου την επόμενη χρονιά να χτυπήσει τη θέση που θέλει. Έχει κατά τη γνώμη σας την πολυτέλεια να το κάνει αυτό με τα σημερινά δεδομένα? 'Η η λογική πρέπει να είναι "ας μπω πχ στην Αττική όπου νά ναι (π.χ. Ασπρόπυργο κι ας μενω Μαρούσι)" και μετά βλέπουμε γιατί την επόμενη μπορεί να έχω περισσότερα μόρια αλλά να μην μπαίνω πουθενα. Υπενθυμίζω μόνο ότι πέρσυ σε ΟΛΟ το νομό Αττικής πήρε 5 (!!!!) άτομα ΠΕ05! Κάθε γνώμη/άποψη δεκτή.

Ξαναέθεσες το ίδιο ερώτημα στο topic http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=21382.0 όπου σου δόθηκε απάντηση.
Δεν καταλαβαίνω γιατί ξαναρωτάς τα ίδια πράγματα αλλού....
Οι συντονιστές αλήθεια δεν βλέπουν?
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #338 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 12:02:21 πμ »
Πραγματικά ζητώ συγνώμη  :-[, αλλά δεν το έβρισκα και νόμισα ότι δεν το υπέβαλλα τελικά το ερώτημα, και ότι μάλλον κατά λάθος (μιας και ήταν αργά το βράδυ) το έκανα delete! Άκυρο το ερώτημα παιδιά!
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #339 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 12:04:23 πμ »
knaison σε ευχαριστώ γιατί με την απάντησή σου το βρήκα! :) (ε ρε τί κάνει η νύστα...)
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:24:54 »

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #340 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 12:15:24 πμ »
knaison σε ευχαριστώ γιατί με την απάντησή σου το βρήκα! :) (ε ρε τί κάνει η νύστα...)

Ζητάω συγνώμη για το ύφος μου.. απλά έκανα μια επισήμανση για την ομαλή συζήτηση του forum... :D :D :D
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος PETROSVALTSIDIS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #341 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 11:47:42 μμ »
Χαιρετώ για άλλη μια φορά τους πάντες.
Βρίσκομαι σε διαδικασία επιλογής περιοχών μετάθεσης. Ξέρω, ξέρω είναι κάπως νωρίς. Ωστόσο, αν - λέω αν - κάποιος έχει κάνει καποια αντίστοιχη επιλογή, με ποια σειρά θα έβαζε ή έβαλε ήδη τις περιοχές μετάθεσης με κριτήριο το γεγονός ότι κατοικεί κοντά στη Θεσσαλονίκη (γύρω στα 10 χλμ), αλλά στα δυτικά;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων όποιον μπει στη διαδικασία να δώσει έστω και την παραμικρή πληροφορία.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΓΓΙΝΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #342 στις: Οκτώβριος 20, 2010, 05:58:08 μμ »
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ  ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟς ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑΝ ΔΕΚΕΜΒΡΗ 2009 ( ΛΟΓΩ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗΣ ΑΣΕΠ) , ΚΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΤΟ ΣΧ.ΕΤΟΣ 2009-10, ΑΝ ΘΕΜΕΛΙΩΝΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. :-\

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #343 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 08:52:01 μμ »
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ  ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟς ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑΝ ΔΕΚΕΜΒΡΗ 2009 ( ΛΟΓΩ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗΣ ΑΣΕΠ) , ΚΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΤΟ ΣΧ.ΕΤΟΣ 2009-10, ΑΝ ΘΕΜΕΛΙΩΝΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. :-\

Ρεγγίνα καλώς ήρθες. Θα σε παρακαλούσα να μετατρέψεις το μήνυμμά σου σε πεζά.
Ευχαριστώ  :)

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #344 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 10:33:31 μμ »
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ  ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟς ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑΝ ΔΕΚΕΜΒΡΗ 2009 ( ΛΟΓΩ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗΣ ΑΣΕΠ) , ΚΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΤΟ ΣΧ.ΕΤΟΣ 2009-10, ΑΝ ΘΕΜΕΛΙΩΝΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. :-\

Eφοσον διοριστηκες το σχολικο ετος 2009 - 2010 και μετα το διορισμο σου αποσπαστηκες κατα το ιδιο σχολικο ετος, δεν θεμελιωνεις δικαιωμα μεταθεσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2010, 10:47:37 μμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος eve85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #345 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 10:21:49 πμ »

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΓΓΙΝΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #346 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 02:52:43 μμ »
κατα λάθος έγραψα για απόσπαση το 2009-10. απόαπαση πήρα φέτος : δηλ 2010-11. διορίστηκα αρχες δεκέμβρη 2009 εξαιτίας καθυστέρησης του ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #347 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 03:18:17 μμ »
κατα λάθος έγραψα για απόσπαση το 2009-10. απόαπαση πήρα φέτος : δηλ 2010-11. διορίστηκα αρχες δεκέμβρη 2009 εξαιτίας καθυστέρησης του ΑΣΕΠ.

Για τη θεμελιωση δικαιωματος μεταθεσης απαιτειται ενας χρονος υπηρετησης της οργανικης θεσης του εκπαιδευτικου συμφωνα με την περυσινη εγκυκλιο μεταθεσεων:

1. Χρόνος υπηρέτησης οργανικής για θεμελίωση δικαιώματος μετάθεσης:
1.1. Απαιτείται ένα έτος υπηρέτηση της οργανικής
Από το Π.Δ. άρθρο 8 του ΠΔ 50/96 (παρ. 1 και 2 ) όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 7 (παρ. 1 και 2 ) του Π.Δ. 100/97 ορίζεται σχετικά με τη θεμελίωση δικαιώματος μετάθεσης ότι:
«1. (…) απαιτείται υπηρεσία ενός έτους στην κατεχόμενη οργανική θέση μέχρι 31 Αυγούστου του έτους κατά το οποίο πραγματοποιούνται οι μεταθέσεις.

(136005/Δ2/4-11-2010)

Τωρα αν επηλθε καποια αλλαγη, θα πρεπει να περιμενεις τη φετινη εγκυκλιο των μεταθεσεων για να το διαπιστωσεις.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος mrsour

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #348 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 04:30:50 μμ »
Γεια σας παιδιά και από εμένα... Περιμένω με αγωνία την εγκύκλιο των μεταθέσεων για να δω αν μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου για να πάρω μετάθεση, γιατί έχω άδεια ανατροφής και δεν ξέρω αν θα συνεχίζεις να ξεχρεώνεις οργανική με αδειες 'οπως λοχείας και ανατροφής..Εχω πολύ άγχος γιατί η οργανική μου είναι στην άλλη άκρη της Ελλάδας και εγώ έχω μικρά παιδιά και δεν ξέρω τι θα κάνω αν δεν πάρω μετάθεση τουλάχιστον για κάποιο κοντινό μέρος από την πόλη μου. Να μπορώ να βλέπω τουλάχιστον τον άντρα μου τα Σαββατοκύριακα. Το χειρότερο είναι να χωρίζονται οικογένειες... Και δυστυχώς πολλοί από εμας αναγκαζόμαστε να αφήνουμε πίσω τους συζύγους μας και τα παιδιά μας για να δουλέψουμε.. Τι θα κάνω με 2 μικρά παιδιά και έναν άντρα που αναγκάζεται να δουλεύει σχεδόν όλη μέρα????? Θέλω να ρωτήσω και κάτι ακόμη.... Ξέρει κάποιος αν για να μονιμοποιηθεις μετά απο 2 χρόνια αν πρέπει να δουλέψεις 2 χρόνια κανονικά ή αν θα πρέπει να έχεις δουλέψει το λιγότερο 5 μήνες??? Γιατί έχω βρει και τις δύο εκδοχές στο ιντερνετ και δεν ξέρω τι ισχύει...

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #349 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 12:30:34 πμ »
2 χρόνια από το ΦΕΚ διορισμού κανονικά.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 791
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 702
Σύνολο: 716

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.