*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ  (Αναγνώστηκε 384270 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #70 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 07:21:13 μμ »
Επίσης, πόσοι αναγκάζονται να κάνουν ένα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό (συνήθως ετήσιας διάρκειας και όχι διετούς ή τριετούς όπως συμβαίνει εδώ στην Ελλάδα είτε σε συμβατικό ΑΕΙ ή στο ΕΑΠ), γιατί κατά την αξιολόγηση δεν είχαν εκείνο το "έρισμα" ώστε να καταφέρουν να εισαχθούν και "εξαναγκάστηκαν" ουσιαστικά να φύγουν έξω.

Σε αυτήν την πρόταση υπάρχουν τουλάχιστον 2 λάθη.

1) Η επιλογή πανεπιστημίου του εξωτερικού για τους περισσότερους γίνεται λόγω :

Α) Μη ύπαρξης αντίστοιχου προγράμματος στην Ελλάδα. Ειδικά παλιότερα η διαφορά ήταν χαώδης και οι εγχώριοι διαθέσιμοι τίτλοι ελάχιστοι.
Β) Καλύτερης οργάνωσης και εν γένει λειτουργίας των ξένων πανεπιστημίων. Οποιοδήποτε βιβλίο της προτεινόμενης βιβλιογραφίας υπήρχε σε 10 αντίτυπα σε κάθεμια από τις 3 βιβλιοθήκες του πανεπιστημίου.

2) 12μηνη διάρκεια έχουν τα full-time μεταπτυχιακά της Αγγλίας, ενώ πολλά από αυτά (αν όχι όλα) προσφέρονται και part-time για αυτούς που εργάζονται παράλληλα, με διάρκεια 24 μήνες ή και παραπάνω.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:07:14 »

Αποσυνδεδεμένος eDimitris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την πρωτοβάθμια εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #71 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 08:42:33 μμ »
1700 κοστίζει για δύο ενότητες και είναι συνολικά τρία χρόνια μαζί με διπλωματική.
Παράθεση


Φέτος που τα κύταξα ήταν οι τιμές: 200 ευρώ με εγγραφ, 200 ευρώ για κάθε μάθημα (συνολικά είναι 4 μαθήματα αλλά μπορείς να πάρεις και 2) και τα υπόλοιπα είναι σε συγγράματα κλπ. Φτάνει τόσο το ποσόν τελικά; Βέβαια αν το συγκρύνουμε με τα 7,500 της ΑΣΠΑΙΤΕ πχ είναι καλά.



Που το είδες στην σελίδα του ΕΑΠ αυτό?

http://www2.eap.gr/news.jsp?categoryId=140&articleId=454&css=blue_n.css&parentId=103

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #72 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 11:38:53 μμ »
(...) Τί σημαίνει διορισμοί στην εκπαίδευση χωρίς παιδαγωγικό τίτλο? Ξέρουμε όλοι πολύ καλά πως πριν από 30 και πλέον χρόνια όταν οι σχολές στα ΑΕΙ ήταν λιγοστές όλες θεωρούνταν καθηγητικές, άρα χωρίς την ανάγκη extra παιδαγωγικού πτυχίου. Με την είσοδο στην εκπαιδευτική διαδικασία και άλλων προγραμμάτων σπουδών που στην πορεία και κατ' ανάγκη οδηγούσαν τους αποφοίτους τους και στην εκπαίδευση, δεν έγινε κάποια αξιολόγηση μέχρι τώρα των προγραμμάτων σπουδών τους (κυρίως για πολιτικούς λόγους), άσχετα αν πολλές από αυτές τις "νέες" σχολές εισήγαγαν παιδαγωγικά μαθήματα στο πρόγραμμα σπουδών τους εφάμιλο με των λεγόμενων καθηγητικών σχολών. Έτσι φτάνουμε στο σημείο να λέμε ότι λέμε μην εξετάζοντας όλες τις παραμέτρους (...).


"TΙ σημαίνει διορισμοί στην εκπαίδευση χωρίς παιδαγωγικό τίτλο;";;; Aπλά ότι οι εν λόγω διοριζόμενοι πτυχιούχοι επαγγελματίες είναιι απαιδαγώγητοι - μ' ότι αυτό συνεπάγεται για την ποιότητα της εκπαίδευσης. 

Αν συζητήσουμε για το σήμερα με όρους και αναφορές για το τι συνέβαινε πριν 30 χρόνια μάλλον θα αδικήσουμε εαυτούς και αλλήλους - συνεπώς το προσπερνώ ασχολιάστως.

Το θέμα μας είναι για το "ΕΑΠ" και το εάν πρέπει να θεωρούνται ισότιμοι οι τίτλοι σπουδών του με τους τίτλους των κανονικών πανεπιστημίων, αφ' ής μάλιστα στιγμής άλλοι είναι οι όροι και οι νόμοι περί δομής, ιδρύσεως και λειτουργίας τους (Π.χ. στο ΕΑΠ οι ενδιαφερόμενοι εισάγονται με κλήρωση (!!!), ενώ στα κανονικά πανεπιστήμια μέσω αξιολογικής διαδικασίας (βαθμοί πτυχίου, μαθημάτων βαρύτητας, ακόμη και γραπτές εξετάσεις). Στο ΕΑΠ μπορεί (ή δεν μπορεί;) να εισαχθεί για μεταπτυχιακές σπουδές και ο πτυχιούχος του 5, ενώ στο κανονικό ΑΕΙ όχι (ή μπορεί;). Πως λοιπόν εξοιμοιώνονται ανόμοια πράγματα; Πώς;  Μπορεί κάποιος να ...εμπνευσθεί και να μας περιγράψει μια εξήγηση που να φαντάζει, έστω, πειστική;  





 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2007, 11:41:30 μμ από xaan »

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #73 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 11:56:21 μμ »
Που το είδες στην σελίδα του ΕΑΠ αυτό?

Ναι στην σελίδα του ΕΑΠ. Απλά δεν έκανα αίτηση γιατί ακόμα και αν ήμουν τυχερή δεν έχω τα χρήματα. Το είχα ψάξει αρχές του 07. Ίσως να άλλαξαν τις τιμές στην πορεία.  ??? Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό που διάβασα στην σελίδα του ΕΑΠ  τώρα. Μήπως έχουν διαφορετικές τιμές ανάλογα το μεταπτυχ. :o ; Ή αν είναι από ΤΕΙ ή ΑΕΙ; Δεν μπορώ να το καταλάβω γιατί είχα επικοινωνήση μαζί τους και μου είχαν πει αυτό που έγραψα παραπάνω. ΧFlles
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2007, 12:02:20 πμ από Nina P »
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:07:14 »

Αποσυνδεδεμένος stakons

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #74 στις: Νοέμβριος 14, 2007, 08:34:56 πμ »
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω την εμμονή μερικών με το ΕΑΠ. Δεν είμαι πτυχιούχος του ΕΑΠ αλλά γνωρίζω δύο άτομα που φοίτησαν εκεί. Σας πληροφορώ ότι κατέβαλαν πολύ περισσότερη προσπάθεια από όση κατέβαλα εγώ για να τελειώσω το συμβατικό Πανεπιστήμιο. Οι άνθρωποι είναι άξιοι συγχαρητηρίων και σε πολλές περιπτώσεις αξίζουν να έχουν όχι μόνο ισότιμα πτυχία με εμάς αλλά μη σας πω και ανώτερα!!! Εγώ πάντως δεν θυμάμαι τον εαυτό μου να διαβάζω ποτέ εκτός εξεταστικής (και για να σας προλάβω, ο βαθμός του πτυχίου μου είναι 8,5), ενώ οι φοιτητές του ΕΑΠ διαβάζουν και κάνουν εργασίες καθ' όλη τη διάρκεια του έτους. Το επίπεδο σπουδών του ΕΑΠ είναι πραγματικά ισότιμο με αυτό των υπόλοιπων Πανεπιστημίων. Όσο για τον τρόπο εισαγωγής, ξέρω πάρα πολλούς που μπήκαν στα Πανεπιστήμια με 19άρια και δεν ήταν ικανοί να τα τελειώσουν ποτέ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #75 στις: Νοέμβριος 14, 2007, 01:03:26 μμ »
στο μεταπτυχιακο του ΕΑΠ που παρακολουθώ απαιτούνται συνολικά 4 θεματικες ενοτητες (4χ850) = διπλωματική (+850) αρα συνολικά 4250ευρω με τη προυποθεση οτι θα τα περασεις ολα με τη μια.καθε φορα που "κοβεσαι" σε καποια ενοτητα δινεις το 1/3 του ποσού αν εχεις περάσει τις εργασιες διαφορετικά δινεις ολο το ποσο.

το γεγονος οτι γινεται κλήρωση πραγματικα οδηγει σε αδικίες αλλα πιστεψτε με φιλοι μου οτι οποιος τελικα κατορθώνει να πάρει τον τιτλο πραγματικά το αξιζει.οποτε εμεις θα πρεπει να κρινουμε την αξία αυτού που κατέκτησε το μεταπτυχιακό τίτλο και απο τη στιγμη που το πηρε αν τον ειχαμε ανταγωνιστη σε καποιο μεταπτυχιακο χωρις κληρωση αλλα με αξιολογηση προσοντων θα ειχανε παρει κ εκεινον.

αλλωστε πιστευω πως ολους μας ενδιαφερει η προοδος του κοινωνικου συνολου και δεν πρεπει να μενουμε στο γεγονος οτι καποιος σταθηκε τυχερος κ τον πηρανε με κληρωση σε ενα μεταπτυχιακο ενω εμεις ειμασταν ατυχοι κ μειναμε απέξω. ειναι σαν να παραπονιομαστε γιατι κάποιος να κερδισε το λοττο ενω εμεις οχι.

οι αξιοι ειτε με κληρωση ειτε με εξετασεις κ αν απεκτησαν τον τιτλο τους, ξεχωριζουν στη πορεια...

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #76 στις: Νοέμβριος 14, 2007, 02:34:29 μμ »
Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω γιατί μου είχαν δώσει αυτές τις πληροφορίες. Μήπως επειδή εγώ ενδιαφερόμουν για την on line παρακολούθηση είχε διαφορετικές τιμές; Αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι είχα λανθασμένες πληροφορίες και δυστυχώς τις μοιράστηκα μαζί σας. Σας ζητώ συγνώμη λοιπών. Θα σας έστελνα το e-mail που μου είχαν στείλει μα το έσβησα το καλοκαίρι. Και πάλι συγνώμη... :-[
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #77 στις: Νοέμβριος 18, 2007, 12:30:47 πμ »
στο μεταπτυχιακο του ΕΑΠ που παρακολουθώ απαιτούνται συνολικά 4 θεματικες ενοτητες (4χ850) = διπλωματική (+850) αρα συνολικά 4250ευρω με τη προυποθεση οτι θα τα περασεις ολα με τη μια.καθε φορα που "κοβεσαι" σε καποια ενοτητα δινεις το 1/3 του ποσού αν εχεις περάσει τις εργασιες διαφορετικά δινεις ολο το ποσο.

το γεγονος οτι γινεται κλήρωση πραγματικα οδηγει σε αδικίες αλλα πιστεψτε με φιλοι μου οτι οποιος τελικα κατορθώνει να πάρει τον τιτλο πραγματικά το αξιζει.οποτε εμεις θα πρεπει να κρινουμε την αξία αυτού που κατέκτησε το μεταπτυχιακό τίτλο και απο τη στιγμη που το πηρε αν τον ειχαμε ανταγωνιστη σε καποιο μεταπτυχιακο χωρις κληρωση αλλα με αξιολογηση προσοντων θα ειχανε παρει κ εκεινον.

αλλωστε πιστευω πως ολους μας ενδιαφερει η προοδος του κοινωνικου συνολου και δεν πρεπει να μενουμε στο γεγονος οτι καποιος σταθηκε τυχερος κ τον πηρανε με κληρωση σε ενα μεταπτυχιακο ενω εμεις ειμασταν ατυχοι κ μειναμε απέξω. ειναι σαν να παραπονιομαστε γιατι κάποιος να κερδισε το λοττο ενω εμεις οχι.

οι αξιοι ειτε με κληρωση ειτε με εξετασεις κ αν απεκτησαν τον τιτλο τους, ξεχωριζουν στη πορεια..."




Tο παράλογο είναι αυτό ακριβώς που επισημαίνεις αγαπητέ, όχι το ΕΑΠ είναι ενα "λόττο" (!!!), που κάποιος το κερδίζει και μπαίνει (κληρωτίδα) και κάποιος άλλος όχι.

Ας μη κρύβονται πίσω απ' το δάκτυλό τους κάποιοι: Είναι (και εκ του νόμου και επί της ουσίας) διαφορετικά πράγματα το Πανεπιστήμιο και το ΕΑΠ. Αλλά το παράδοξο είναι ότι, καίτοι διαφορετικά, θεωρούνται  (το λόττο και το ΕΑΠ), ..."ισότιμα" (!)  με τις εισαγωγικές (γραπτές ή προφορικές) εξετάσεις, με τους απαιτητούς ψηλούς βαθμούς στα μαθήματα ειδικότητας, τα ξενόγλωσσα πτυχία, κλπ., τα οποία απαιτούνται από τα (κανονικά) Πανεπιστήμια. Συνάδελφοι, ας σοβαρευθούμε: είναι δυνατόν να παίρνει τα ίδια μόρια για την υπηρεσιακή του εξέλιξη ο συνάδελφός μας πτυχιούχος μεταπτυχιακού του ΕΚΠΑ και του ΑΠΘ, με τον απόφοιτο "μεταπτυχιακού" του "ΕΑΠ".

(Ελεος...)

ΥΓ: Υπενθυμίζω ότι τα (αντίστοιχα  με το "ΕΑΠ") "ΠΣΕ" (Προγράμματα Σπουδών Επιλογής)  που είχε θεσμοθετήσει ο κ. Αρσένης εθεωρούντο "ισότιμα", αλλα κατόπιν προσφυγών κατέρευσαν σαν χάρτινος πύργος.  Για τους γνωστούς λόγους (κι εκεί με λόττο εισάγονταν...)


 

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2007, 12:35:51 πμ από xaan »

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #78 στις: Νοέμβριος 18, 2007, 11:23:48 μμ »
Δεν μας απάντησες:

Αν θεωρείς την μέθοδο εισαγωγής τόσο καθοριστικής σημασίας, τότε φαντάζομαι ότι θα θεωρείς και το απολυτήριο Λυκείου που προφανώς κατέχεις, κατώτερο των απολυτηρίων Λυκείου που έχουν κάποιοι μεγαλύτεροι από σένα σε ηλικία, οι οποίοι για να μπουν στο Λύκειο έδιναν εξετάσεις ...

και σου έχω θέσει την ερώτηση μέρες τώρα...

Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #79 στις: Νοέμβριος 19, 2007, 01:57:21 μμ »
Δεν μας απάντησες:

Αν θεωρείς την μέθοδο εισαγωγής τόσο καθοριστικής σημασίας, τότε φαντάζομαι ότι θα θεωρείς και το απολυτήριο Λυκείου που προφανώς κατέχεις, κατώτερο των απολυτηρίων Λυκείου που έχουν κάποιοι μεγαλύτεροι από σένα σε ηλικία, οι οποίοι για να μπουν στο Λύκειο έδιναν εξετάσεις ...

και σου έχω θέσει την ερώτηση μέρες τώρα...



"Εικόνα χάους το Ανοικτό Πανεπιστήμιο"


Kατ' αρχήν, ποιούς ...εκπροσωπείς (;) γράφοντας "Δεν μας απάντησες" ;

Αν εκπροσωπείς κάποιους γιατί δεν το ξεκαθαρίζεις; (τι να φαντασθούμε αρα γε; Τι;)

Mήπως εκπροσωπείς μόνο τον εαυτό σου - κι' αυτόν τόσο (μα τόσο;) κακότεχνα;

* Eπί της ουσίας (και διευκρινίζοντας για λόγους στοιχειώδους σεβασμού προς τα μέλη του club, ότι εκπροσωπώ τον εαυτό μου και μόνο):
 
Ναι, θεωρώ καθοριστικής σημασίας. όχι την μέθοδο (γι' αυτή αποφασίσει το κάθε πανεπιστήμιο ξεχωριστά). αλλά την διαδικασία, την ύπαρξη του θεσμού της αξιολογικής διδακασίας, την οποία ακολουθούν και εφαρμόζουν όλα τα Πανεπιστήμια.

Στη περίπτωση του ΕΑΠ συμβαίνουν και πράγματα που αγγίζουν και τα όρια του γελοίου: στη προκήρυξη που βγήκε τις προάλλες δίνεται, λέει, το
δικαίωμα να κάνουν "μεταπτυχιακό" στις "Σπουδές στην Ορθόδοξη Θεολογία" ακόμη και - άκουσοπν άκουσον! - εκπαιδευτικοί και "εκπαιδευτικοί συνεργάτες" των ΤΕΙ!!!

Αλήθεια, εγώ απορώ: ποιά ειδικότητα διδασκόντων στα ΤΕΙ (τεχνολογικά ιδρύματα) έχει στοιχειώδη συνάφεια με την Θεολογία, ώστε να μπορεί να παρακολουθήσει ...μεταπτυχιακό (!) θεολογίας (...)

Έσύ συναδέλφισσα (;) το θεωρείς ... λογικό, φυσιολογικό;...


ΥΓ: Φυσικά, οι απόψεις μου είναι προσωπικές. Οπως προσωπικές είναι και οι απόψεις του συντάκτη της "ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ" Απ. Λακασά, του οποίου το άρθρο στην κυριακάτικη "Κ" (σελ. 38) είχε το εύγλωττο τίτλο:

"Εικόνα χάους στο Ανοικτό Πανεπιστήμιο".




   


« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2007, 02:02:39 μμ από xaan »

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #80 στις: Νοέμβριος 19, 2007, 02:53:17 μμ »
Καταθέτοντας την άποψή μου για το θέμα θα ήθελα να πω ότι μακάρι να ήταν όλα τα Πανεπιστήμια με κλήρωση. Ο σημαντικότερος λόγος είναι η αποφυγή του υπάρχοντος συστήματος που καταστρέφει το νόημα του σχολείου και οδηγεί όλα τα παιδιά από το δημοτικό σε υπέρμετρο άγχος για την πολυπόθητη εισαγωγή σε ένα ΑΕΙ. Τελικά καταλήγουν να πάνε μια βόλτα το πρωί στο σχολείο και να πάνε να ξοδεύουνε τα χρήματά τους και το χρόνο τους στο φροντιστήριο. Δηλαδή το ισχύον σύστημα εισαγωγής είναι αξιοκρατικό; Τα παιδιά μας θα θέλατε να περάσουν όλο αυτό το γολγοθά που περάσαμε εμείς; Υπάρχει πουθενά αλλού στον κόσμο αυτό το σύστημα εισαγωγής;πάντα εμείς είμαστε οι σωστοί;
Ας μπορεί να μπει ο καθένας όπου θέλει και αν μπορεί ας πάρει πτυχίο. Στα ΑΕΙ της χώρας έγινε ποτέ μία έρευνα τι ποσοστό φοιτητών παρακολουθεί τα μαθήματα; οι περισσότεροι τις εξετάσεις περιμένουν να διαβάσουν και να περάσουν το μάθημα.
Στο ΕΑΠ το 50% των εισαχθέντων κάθε χρόνο το παρατάει από την πρώτη χρονιά και αυτό επειδή έχει πάρα πολλές απαιτήσεις. Όποιος παίρνει πτυχίο πραγματικά προσπαθεί. Και μη μου πείτε ότι πάνε φροντιστήριο, γιατί φροντιστήρια υπάρχουν ως γνωστό για όλα τα ΑΕΙ.

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #81 στις: Νοέμβριος 19, 2007, 03:09:45 μμ »
Είναι ξεκάθαρο σε κάθε λογικά σκεπτόμενο άνθρωπο που συμμετέχει σε αυτή τη συζήτηση, ότι το "δεν μας απάντησες" αναφέρεται σε όλους εμάς που συζητάμε αυτό το θέμα.

Δηλαδή, για να καταλάβεις:
Η marsa εκθέτει τις απόψεις της και απαντάει σε όλους τους άλλους.
Ο billst εκθέτει τις απόψεις του και απαντάει σε όλους τους άλλους.
Η Nina P εκθέτει τις απόψεις της και απαντάει σε όλους τους άλλους. κοκ.

Εσύ πάλι εκθέτεις τις απόψεις σου, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ σε αυτό που σε ρωτάω!!!!
Να υποθέσω ότι σου τέλειωσε "ο στοιχειώδης σεβασμός προς τα μέλη του club" ή απλά δεν έχεις τι να πεις;
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #82 στις: Νοέμβριος 19, 2007, 07:29:37 μμ »
billst συμφωνώ απόλυτα και το λέω χρόνια. Αν μπορούσαμε να γραφτούμε σ' όποιο τμήμα μας ενδιέφερε θα ήμασταν επιστήμονες γιατί θα ενδιαφερόμασταν για αυτό που σπουδάζουμε. Δυστυχώς τώρα δεν είμαστε (εκτός κάποιων εξαιρέσεων) γιατί περάσαμε σε μια σχολή που μας ενδιέφερε το λιγότερο. Για γέλια και για κλάματα: η σχολή που πέρασα ήταν η μοναδική που δεν με ενδιέφερε από αυτές που δήλωσα (είχα δηλώσει μόνο 7 γιατί δεν είχα σκοπό να σπουδάσω κάτι που θα με έκανε δυστυχισμένη.)  :-\
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #83 στις: Νοέμβριος 20, 2007, 10:22:28 πμ »
Καταθέτοντας την άποψή μου για το θέμα θα ήθελα να πω ότι μακάρι να ήταν όλα τα Πανεπιστήμια με κλήρωση. Ο σημαντικότερος λόγος είναι η αποφυγή του υπάρχοντος συστήματος που καταστρέφει το νόημα του σχολείου και οδηγεί όλα τα παιδιά από το δημοτικό σε υπέρμετρο άγχος για την πολυπόθητη εισαγωγή σε ένα ΑΕΙ. Τελικά καταλήγουν να πάνε μια βόλτα το πρωί στο σχολείο και να πάνε να ξοδεύουνε τα χρήματά τους και το χρόνο τους στο φροντιστήριο. Δηλαδή το ισχύον σύστημα εισαγωγής είναι αξιοκρατικό; Τα παιδιά μας θα θέλατε να περάσουν όλο αυτό το γολγοθά που περάσαμε εμείς; Υπάρχει πουθενά αλλού στον κόσμο αυτό το σύστημα εισαγωγής;πάντα εμείς είμαστε οι σωστοί;
Ας μπορεί να μπει ο καθένας όπου θέλει και αν μπορεί ας πάρει πτυχίο. Στα ΑΕΙ της χώρας έγινε ποτέ μία έρευνα τι ποσοστό φοιτητών παρακολουθεί τα μαθήματα; οι περισσότεροι τις εξετάσεις περιμένουν να διαβάσουν και να περάσουν το μάθημα.
Στο ΕΑΠ το 50% των εισαχθέντων κάθε χρόνο το παρατάει από την πρώτη χρονιά και αυτό επειδή έχει πάρα πολλές απαιτήσεις. Όποιος παίρνει πτυχίο πραγματικά προσπαθεί. Και μη μου πείτε ότι πάνε φροντιστήριο, γιατί φροντιστήρια υπάρχουν ως γνωστό για όλα τα ΑΕΙ.


Με κλήρωση, ε; Ωραία... Με κλήρωση... Να "εισάγονται" π.χ. γυμναστές στο "μεταπτυχιακό" της ...Θεολογίας (!), φιλόλογοι στο μεταπτυχιακό για το ...περιβάλλον, κ.ο.κ. 

Ομορφος κόσμος, ...επιστημονικά πλασμένος...

Και πόσο αδικεί το ΕΑΠ η "ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ" με το ρεπορτάζ της περί "χάους στο ΕΑΠ"... Πόσο...


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 743
Σύνολο: 748

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.