*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ  (Αναγνώστηκε 378414 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1176 στις: Σεπτέμβριος 12, 2018, 04:30:55 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι. Ενδιαφέρομαι για κάποια μεταπτυχιακά του ΕΑΠ, π.χ. το ξενόγλωσσο για πρόσφυγες και μετανάστες, τη Δημόσια Ιστορία και τις Σύγχρονες τάσεις στην ανάλυση και διδασκαλία της Ελληνικής ( που από φέτος μετονομάστηκε). Έχει παρακολουθήσει κανείς κάποιο από αυτά να μας δώσει πληροφορίες;
Κάποιος που θα ήθελε να μοιραστεί την εμπειρία του;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:54:28 »

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1177 στις: Σεπτέμβριος 26, 2018, 04:32:40 μμ »
Γνωρίζετε πόσο στοιχίζει το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο ΕΑΠ; Τους παίρνω τηλ αλλά ή μιλάνε ή δεν το σηκώνουν.

Αποσυνδεδεμένος constansn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1178 στις: Σεπτέμβριος 26, 2018, 05:41:18 μμ »
Εδώ
http://www.edu4u.gr/Comments.aspx?qId=112611

αναφέρει πως το κόστος είναι 3600 βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστη η πηγη

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1179 στις: Σεπτέμβριος 26, 2018, 06:19:18 μμ »
Ευχαριστώ, νομίζω αυτό είναι το ποσό που είχα δει κι εγώ κάποια στιγμή, αλλά σκέφτηκα μήπως αυξήθηκε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:54:28 »

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1180 στις: Ιανουάριος 31, 2019, 02:33:25 μμ »
Μήπως ξέρει κανείς πόσες μονάδες μπορεί να αναγνωρίσει το ΕΑΠ από προγενέστερο μεταπτυχιακό? Πόσα μαθήματα δλδ το μέγιστο? Έχει μεταφέρει κανείς μονάδες?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 31, 2019, 02:36:39 μμ από skathari »

Αποσυνδεδεμένος amiranda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1181 στις: Ιούλιος 14, 2019, 12:47:55 μμ »
Κάποιος που θα ήθελε να μοιραστεί την εμπειρία του;

Καλησπέρα! Και εγώ θα συμφωνήσω ότι είναι αρκετά απαιτητικό και εκτός από τις εβδομαδιαίες εργασίες θα πρέπει να κατατεθούν και δυο ερευνητικές, τουλάχιστον όσον αφορά το πρώτο μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος amiranda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1182 στις: Ιούλιος 14, 2019, 12:51:39 μμ »
Έχει παρακολουθήσει κάποιος από LRM- Education for refugees and migrants τις ενότητες LRM51 ή LRM52 ;

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1183 στις: Δεκέμβριος 29, 2019, 09:53:44 μμ »
Καλές γιορτές και χρόνια πολλά σε ολους ☃🎄
Στα μεταπτυχιακά του εαπ ποτε μαθαίνεις ότι έγινες δεκτός?
Μόνο όταν βγουν τα ονόματα δημόσια ή ειδοποίησε και πιο νωρίς από τη γραμματεία; (εφόσον εχεις στείλει τα απαραίτητα έγγραφα και τα χρήματα για τις ενότητες του πρώτου εξαμήνου).
Ευχαριστώ.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος tempo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1184 στις: Μάρτιος 31, 2020, 09:18:22 μμ »
καλησπέρα, έχω μια ερώτηση (ίσως να γνωρίζει κάποιος ή να έχει ακούσει απο συναδέλφους σε σχολείο).

Το μεταπτυχιακό του ΕΑΠ με τίτλο "Μεταπτυχιακή Εξειδίκευση στα Πληροφοριακά Συστήματα" γνωρίζετε αν αναγνωρίζεται ως συναφές με πτυχίο Φυσικής στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση;

ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος mitsof

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1185 στις: Απρίλιος 01, 2020, 03:35:50 μμ »
καλησπέρα, έχω μια ερώτηση (ίσως να γνωρίζει κάποιος ή να έχει ακούσει απο συναδέλφους σε σχολείο).

Το μεταπτυχιακό του ΕΑΠ με τίτλο "Μεταπτυχιακή Εξειδίκευση στα Πληροφοριακά Συστήματα" γνωρίζετε αν αναγνωρίζεται ως συναφές με πτυχίο Φυσικής στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση;

ευχαριστώ

Εξαρτάται αποκλειστικά από το ΠΥΣΔΕ της οργανικής σου. Κάποιες φορές περνάνε και "τέρατα" ως συναφή. Εσένα είναι διφορούμενη περίπτωση. Ένα σημαντικό κριτήριο είναι αν η ειδκότητά σου έχει ως Β ή ως Γ ανάθεση κάποιο μάθημα πληροφορικής.

Αποσυνδεδεμένος tempo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1186 στις: Απρίλιος 01, 2020, 03:42:34 μμ »
Εξαρτάται αποκλειστικά από το ΠΥΣΔΕ της οργανικής σου. Κάποιες φορές περνάνε και "τέρατα" ως συναφή. Εσένα είναι διφορούμενη περίπτωση. Ένα σημαντικό κριτήριο είναι αν η ειδκότητά σου έχει ως Β ή ως Γ ανάθεση κάποιο μάθημα πληροφορικής.

ευχαριστώ για την απάντηση, κάτι τέτοιο φαντάζομαι και εγώ (εξάρτηση απο ΠΥΣΔΕ). Απλά έκανα την ερώτηση μήπως κάποιος/κάποια έχει αναγνωρίσει ή όχι συνάφεια μεταξύ πτυχίου και μεταπτυχιακού ώστε να έχω κάτι πιο συγκεκριμένο. Δεν γνωρίζω πως μπορώ να το ψάξω αλλιώς....σκέφτηκα ότι μπορώ να ρωτήσω στην Δευτεροβάθμια της οργανικής μου άλλα απο την άλλη μετά απο 2-3-4 χρόνια που εγώ θα έχω τελειώσει το μεταπτυχιακό θα έχει αλλάξει η σύνθεση του ΠΥΣΔΕ και ίσως και ο νόμος!!!

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1187 στις: Απρίλιος 01, 2020, 07:38:38 μμ »
καλησπέρα, έχω μια ερώτηση (ίσως να γνωρίζει κάποιος ή να έχει ακούσει απο συναδέλφους σε σχολείο).

Το μεταπτυχιακό του ΕΑΠ με τίτλο "Μεταπτυχιακή Εξειδίκευση στα Πληροφοριακά Συστήματα" γνωρίζετε αν αναγνωρίζεται ως συναφές με πτυχίο Φυσικής στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση;

ευχαριστώ

Από τα μαθήματα του μεταπτυχιακού, προσωπικά, δεν βρίσκω συνάφεια με το αντικείμενο του Φυσικού (εσύ ξέρεις καλύτερα μιας και ξέρεις καλύτερα τη δουλειά σου). Όμως, δες πώς θα μπορούσες να κάνεις μια διπλωματική που να συνδέσεις την πληροφορική (υπό την ευρεία έννοια), ως γνωστικό αντικείμενο του μεταπτυχιακού, με τον κλάδο σου. Θα έχεις ένα ισχυρό πάτημα για διεκδίκηση συνάφειας, πέραν της περίπτωσης των μαθημάτων σε β ανάθεση που προαναφέρθηκε και θεωρώ ότι είναι σωστή σαν άποψη.

Αποσυνδεδεμένος tempo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1188 στις: Απρίλιος 01, 2020, 08:21:56 μμ »
Από τα μαθήματα του μεταπτυχιακού, προσωπικά, δεν βρίσκω συνάφεια με το αντικείμενο του Φυσικού (εσύ ξέρεις καλύτερα μιας και ξέρεις καλύτερα τη δουλειά σου). Όμως, δες πώς θα μπορούσες να κάνεις μια διπλωματική που να συνδέσεις την πληροφορική (υπό την ευρεία έννοια), ως γνωστικό αντικείμενο του μεταπτυχιακού, με τον κλάδο σου. Θα έχεις ένα ισχυρό πάτημα για διεκδίκηση συνάφειας, πέραν της περίπτωσης των μαθημάτων σε β ανάθεση που προαναφέρθηκε και θεωρώ ότι είναι σωστή σαν άποψη.


πολύ σωστή η σκέψη σου αν και δεν ξέρω πόσο εύκολα μπορεί να υλοποιηθεί. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο σε επικοινωνία με τον καθηγητή που θα σου δώσει την διπλωματική (που αν ξεκινήσω τώρα θα κάνω σε 2-3 χρόνια) .
Σχετικά με την Β ανάθεση οι Φυσικοί δεν έχουν Β ή Γ ανάθεση την πληροφορική...

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1189 στις: Απρίλιος 02, 2020, 12:27:34 πμ »

πολύ σωστή η σκέψη σου αν και δεν ξέρω πόσο εύκολα μπορεί να υλοποιηθεί. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο σε επικοινωνία με τον καθηγητή που θα σου δώσει την διπλωματική (που αν ξεκινήσω τώρα θα κάνω σε 2-3 χρόνια) .
Σχετικά με την Β ανάθεση οι Φυσικοί δεν έχουν Β ή Γ ανάθεση την πληροφορική...

Συνήθως οι επιβλέποντες καθηγητές δέχονται και την άποψη του φοιτητή (ως ένα βαθμό), ειδικά δε αν του πεις και τον πείσεις ότι με μία άσχετη προς τον κλάδο σου διπλωματική εργασία, θα είναι σαν να πετάς στον κάδο κόπο και χρήμα. Μπορείς να του εξηγήσεις ότι δεν έχει νόημα να κάνεις μια διπλωματική απλά επειδή είναι στις υποχρεώσεις του μεταπτυχιακού και ότι θέλεις το περιεχόμενό της να σου αρέσει και κυρίως να τύχει αποδοχής στην εργασία σου. Μπορείτε να βρείτε μια μέση λύση πιστεύω και να ικανοποιηθούν οι επιθυμίες αμφοτέρων αλλά και οι απαιτήσεις του μεταπτυχιακού.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 244
Σύνολο: 244

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.