*

Αποστολέας Θέμα: HELP... ΠΕ19 πρώτη μέρα στο Ολοήμερο!  (Αναγνώστηκε 3134 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος youla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
HELP... ΠΕ19 πρώτη μέρα στο Ολοήμερο!
« στις: Νοέμβριος 17, 2006, 12:51:26 πμ »
Παιδιά χαιρετώ...

Σήμερα ανέλαβα πρώτη μέρα στο Ολοήμερο (βρέθηκε κοντά στο σπίτι μου, Δ' Αθηνας) με φουλ τετράωρο... (από σύνολο 12 που πήρα). Παρεμπιπτόντως, να'σαι καλά Dr Michael για τη συμβουλή σου να πάρω άδεια από τη δουλειά μου και να δω τι παίζει, γιατί αλλιώς το να αφήσω τη δουλειά μου έτσι ξαφνικά δε μου πήγαινε... Και σ'ευχαριστώ Spaceoddity για όλη την ηθικη και "υλική" (σημειώσεις) υποστήριξη!

Και τώρα, στο δια ταύτα:
Ερωτήσεις φλέγουσες από πελαγωμένη αρχάρια που θα ήθελε κάποτε να διοριστεί:

  • Τι μόρια παίρνω κάνοντας 12ωρο ολοήμερο από τώρα ως τον Ιουνιο;; (Στο περίπου...) Σχεδόν 2 νομίζω;

  • Τι άλλο μπορώ να κυνηγήσω φετος για περαιτέρω μόρια; ΠΔΣ ή τι άλλο; Σεμινάρια κλπ παίζουν; ΙΔΕΚΕ; (ή τελείωσαν για φέτος;)

  • Πέρυσι είπαμε ότι έπρεπε να έχεις 3.2 μόρια για να έχεις δικαίωμα αίτησης διορισμού; Αυτό λέτε να παίξει και φέτος ή θα ανεβούν οι "βάσεις"; Και αν είχες 3.2 διοριζόσουν ή ούτε με το κιάλι δεν τον έβλεπες το διορισμό;

  • Τι άλλο παίζει για διορισμό; Παιδια; μεταπτυχιακό (ΜΒΑ- άσχετο με εκπαίδευση); Εντοπιότητα (αν ζητήσω διορισμό σε επαρχία, εκεί που είναι το πατρικό μας σπίτι);

  • Και τέλος: Για να έρθει Αττική (λέμε τώρα, ακόμα δεν τον είδαμε Γιάννη τον εβγάλαμε) πόσα μόρια χρειάζεται ένας διορισμένος; Πέρυσι ήταν περί τα 20+ (για ΠΕ 19 ή 20 - ή το ίδιο είναι;) Ξέρω ότι για φιλολόγους η Αττική θέλει ας πούμε 80 μόρια ή κάτ τέτοιο...

Sorry  :-[ που ανακατεύω διάφορα θέματα που έχουν σίγουρα αναφερθεί και αλλού, αλλά νομίζω ότι έτσι εδώ συγκεντρωμένες τυχον απαντήσεις θα βοηθήσουν πολλούς...

ΚΑΙ κάτι ακόμα, άσχετο με τα "γραφειοκρατικά": Ο προκάτοχός μου στο ολοήμερο κατάλαβα ότι ήταν του στυλ "ανοίξτε τα κομπιούτερ και παίξτε ό,τι θέλετε" (...να περάσει η ώρα να λουφάρω), κάτι τέτοιο... Πώς θα τους βγάλω αυτή τη νοοτροπία των παιδιών, που ξεκίνησα να τους μιλάω γενικά για υπολογιστές και αυτά μου έλεγαν "τι;;; Δε θα παίξουμε κομπιούτερ ακόμα;;; Μα κυρία, χάνουμε την ώρα μας..." κλπ... Για πείτε κανα δυο πρακτικές ιδέες για τις πρώτες μέρες στην τάξη!

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2006, 12:55:25 πμ από youla »
It is better to light a candle than to curse the darkness..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: HELP... ΠΕ19 πρώτη μέρα στο Ολοήμερο!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:34:06 »

Αποσυνδεδεμένος Autaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: HELP... ΠΕ19 πρώτη μέρα στο Ολοήμερο!
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 17, 2006, 10:13:40 πμ »
Καλώς όρισες στο club!
Πριν αρχίσω, συμβουλή πρώτη μην αγχώνεσαι... :)
Όλα όσα ρωτάς έχουν απαντηθεί λεπτομερέστατα σε προηγούμενα τοπίκ
από πέρσι, κάνε ένα search. ;)
1) Τα μόρια είναι λίγο δύσκολο να τα υπολογίσεις από τώρα.
Στο περίπου όμως μπορείς να διαιρέσεις το σύνολο των ωρών με το 100 και
να τα βγάλεις.
2) Μόρια μπορείς να πάρεις από Ολοήμερα, ΠΔΣ, Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας,
Ναυτικά λύκεια, Μουσικά λύκεια κλπ κλπ.
Τα ΚΕΕ, ΙΕΚ και τα ΙΔΕΚΕ αναγνωρίζονται εκ των υστέρων, αφού διοριστείς.
3) Φέτος τα πράγματα θα είναι λίγο ζόρικα. Τα 3.2 μόρια είναι πλέον παλιά ιστορία(μην πω ότι
για μερικούς που διορίστηκαν ήταν ένα παραμυθάκι με αίσιο τέλος, και έζησαν αυτοί καλά....)
Κανείς δεν ξέρει πόσα μόρια χρειάζονται, και θα ήταν παράτολμο να αναφερθούμε.
4) Μεταπτυχιακά, εντοπιότητα μετράνε μετά τον διορισμό.
5) Ως πρώτο στόχο βάλε πρώτα τον διορισμό σου. Μετά παίζεις και με τις αποσπάσεις αν θες τόσο
πολύ να είσαι στο σπίτι σου.


Just be patient.... ;)

Αποσυνδεδεμένος youla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: HELP... ΠΕ19 πρώτη μέρα στο Ολοήμερο!
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 17, 2006, 11:34:25 πμ »
Thank you Autaras! Το ξέρω ότι θα τα βρώ όλα στο pde αλλά κάποιες φορές που χρειάζεσαι κάτι, τότε ακριβώς δεν το βρίσκεις...
Με εξυπηρέτησες πολύ με τις σύντομες και κατατοπιστικές απαντήσεις σου.

5) Ως πρώτο στόχο βάλε πρώτα τον διορισμό σου. Μετά παίζεις και με τις αποσπάσεις αν θες τόσο
πολύ να είσαι στο σπίτι σου.

Το να είμαι σπίτι μου με ενδιαφέρει γιατί έχω 2 παιδιά... Αλλιώς δε θα το σκεφτόμουν ιδιαίτερα.
Αλλά ήδη το θεωρώ δευτερεύον σε σχέση με ένα διορισμό -στην ανάγκη τα παίρνεις και μαζί σου, λέμε τώρα, αλλά δεν ξέρω τι είναι σωστότερο, να τους λείπει η  μητέρα 1 χρόνο ή να τους λείπει ο πατέρας, το σχολείο τους, οι φίλοι τους και όλα τ' άλλα... (και δεν ξέρω καν αν είναι ένας χρόνος ή περισσοτερο...

Τι να κάνουμε, αργά το θυμήθηκα το θέμα - έχω πτυχίο του 1990  :)
Κάλλιο αργά παρά ποτέ!

It is better to light a candle than to curse the darkness..

Συνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: HELP... ΠΕ19 πρώτη μέρα στο Ολοήμερο!
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 17, 2006, 12:55:51 μμ »
Τι μόρια παίρνω κάνοντας 12ωρο ολοήμερο από τώρα ως τον Ιουνιο;; (Στο περίπου...) Σχεδόν 2 νομίζω;

Σχεδόν 3,6. Μπορεί να είναι 3,3 μπορεί να είναι 3,7. 'Ενας ΜΟ είναι τα 3,6.

Παράθεση
Τι άλλο μπορώ να κυνηγήσω φετος για περαιτέρω μόρια; ΠΔΣ ή τι άλλο; Σεμινάρια κλπ παίζουν; ΙΔΕΚΕ; (ή τελείωσαν για φέτος;)

Οι αιτήσεις όλες γίνονται το καλοκαίρι (για ΠΔΣ, για ολοήμερα, για ωρομισθία σε Δευτεροβάθμια, για αναπληρωτές, για Σιβιτανίδειο, για ΤΕΕ ΟΑΕΔ, κλπ). Άρα ότι ήταν να κυνηγήσεις, ήταν το καλοκαίρι. Άπαξ και δεν έκανες αίτηση, τώρα δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Το μόνο που απομένει και θέλει να έχεις γνωστό για να σε πάρουν είναι η ενισχυτική και η ΠΔΣ.

Παράθεση
Πέρυσι είπαμε ότι έπρεπε να έχεις 3.2 μόρια για να έχεις δικαίωμα αίτησης διορισμού; Αυτό λέτε να παίξει και φέτος ή θα ανεβούν οι "βάσεις"; Και αν είχες 3.2 διοριζόσουν ή ούτε με το κιάλι δεν τον έβλεπες το διορισμό;

Μην σε απασχολεί αυτό. Αυτό που πρέπει να σε καίει είναι αν θα προσλάβουν φέτος ΠΕ19-ΠΕ20. Αν το ΑΣΕΠ δεν προκυρήξει θέσεις, τότε δεν θα πάρουν ούτε από τους πίνακες.

Παράθεση
Τι άλλο παίζει για διορισμό; Παιδια; μεταπτυχιακό (ΜΒΑ- άσχετο με εκπαίδευση); Εντοπιότητα (αν ζητήσω διορισμό σε επαρχία, εκεί που είναι το πατρικό μας σπίτι);

Τίποτα.

Παράθεση
Και τέλος: Για να έρθει Αττική (λέμε τώρα, ακόμα δεν τον είδαμε Γιάννη τον εβγάλαμε) πόσα μόρια χρειάζεται ένας διορισμένος; Πέρυσι ήταν περί τα 20+ (για ΠΕ 19 ή 20 - ή το ίδιο είναι;) Ξέρω ότι για φιλολόγους η Αττική θέλει ας πούμε 80 μόρια ή κάτ τέτοιο...

Ξέχνα το προς το παρόν. Μην σε απασχολεί αυτό το ζήτημα στην παρούσα φάση.

Παράθεση
ΚΑΙ κάτι ακόμα, άσχετο με τα "γραφειοκρατικά": Ο προκάτοχός μου στο ολοήμερο κατάλαβα ότι ήταν του στυλ "ανοίξτε τα κομπιούτερ και παίξτε ό,τι θέλετε" (...να περάσει η ώρα να λουφάρω), κάτι τέτοιο... Πώς θα τους βγάλω αυτή τη νοοτροπία των παιδιών, που ξεκίνησα να τους μιλάω γενικά για υπολογιστές και αυτά μου έλεγαν "τι;;; Δε θα παίξουμε κομπιούτερ ακόμα;;; Μα κυρία, χάνουμε την ώρα μας..." κλπ... Για πείτε κανα δυο πρακτικές ιδέες για τις πρώτες μέρες στην τάξη!

http://www.pde.gr/index.php?topic=7
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2006, 01:53:09 μμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: HELP... ΠΕ19 πρώτη μέρα στο Ολοήμερο!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:34:06 »

Αποσυνδεδεμένος youla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: HELP... ΠΕ19 πρώτη μέρα στο Ολοήμερο!
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 17, 2006, 02:50:55 μμ »
Δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω Dr!!!

Αντε... καλό Σαββατοκύριακο!
It is better to light a candle than to curse the darkness..

Αποσυνδεδεμένος Puma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
    • Προσωπική σελίδα
Απ: HELP... ΠΕ19 πρώτη μέρα στο Ολοήμερο!
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 16, 2006, 07:55:09 μμ »
Εγώ έκανα τα πρώτα μου μαθήματα τη βδομάδα που μας πέρασε. Όντως κι εγώ προς το παρόν, δεν ξέρω τι να τους κάνω. Ευτυχώς υπάρχει το αντίστοιχο θέμα με την ύλη στις Νέες Τεχνολογίες και παίρνω ιδέες. Κατά τ' άλλα, την πρώτη ώρα που έκανα (σε τμήμα β' δημοτικού), τα έβαλα να ζωγραφίσουν και τους είπα ότι μόνο όταν το κάνουν θα παίξουν παιχνίδια. Και πράγματι έπεσαν όλα με τα μούτρα στο πρόγραμμα ζωγραφικής για να παίξουν μετά. Τη δεύτερη ώρα, μου έφεραν και την α' δημοτικού μαζί και γινόταν ένας μικρός πανικός! Είναι ζιζάνια αλλά ειναι χαριτωμένα :D Ήταν τόσο χαρούμενα που έπαιζαν που στο διάλειμμα με ρώτησαν αν μπορούσαν να κάτσουν να παίξουν και να μη βγουν. Και τα άφησα λίγο να παίξουν οπότε όταν ήρθε η ώρα να φύγουν, με πλησίασε ένα μικρούλι και μου είπε 'ευχαριστούμε!'. Και μετά από λίγο ήρθε ενα μικρό κοριτσάκι (σαν μινιατουρίτσα ήταν), κοιτάζει ψηλά (αισθανόμουν γίγαντας μπροστά του) και του λέω 'τι είναι?'. Και με αγκαλιάζει και φεύγει! Είναι τρομερά τα μικρούλια :D Πάντως πρέπει να δω τι θα κάνω γιατί βλέπω να μου παίρνουν ήδη τον αέρα! :D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 542
Σύνολο: 547

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.