*

Ψηφοφορία

Κάνετε οι ίδιοι μάθημα στο σπίτι στα παιδιά σας (της ειδικότητάς σας);

Ναι, έχουμε συγκεκριμένες ώρες.
Ναι, αλλά μαζί με άλλα παιδιά(ιδιαίτερο).
Οχι, πάει φροντιστήριο.
Όχι, πάει σε άλλο συνάδελφο ιδιαίτερο.
Δεν κάνουμε ακριβώς "μάθημα" αλλά μαθαίνει μέσα από παιχνίδια που παίζουμε

Αποστολέας Θέμα: Μαθημα στα παιδια μας!  (Αναγνώστηκε 8029 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Μαθημα στα παιδια μας!
« στις: Νοέμβριος 07, 2008, 07:59:47 πμ »
Μετά από συζήτηση με φίλη μου συνάδελφο, έχουμε την απορία τι είναι τελικά καλύτερο και γιατί. Αν και ξεκίνησε το θέμα από Αγγλικά μόνο, ισχύει για όλα τα μαθήματα. Θα θέλαμε επίσης να μας πείτε και το λόγο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθημα στα παιδια μας!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:55:45 »

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Μαθημα στα παιδια μας!
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 10:13:33 πμ »
  Οι παιδοψυχολογοι  υποστηρίζουν ότι δεν βοηθά τη σχέση γονιού- παιδιού, το να κάνει μαθήματα με τους γονείς του, γιατί μπερδεύονται οι ρόλοι ( άλλος ο ρόλος του γονιού, αλλος του δασκάλου) , γιατί δημιουργούνται συγκρούσεις κ διαταράσσεται η ισορροπία της σχέσης..επίσης στη διδασκαλία στα παιδιά μας έχει αποδειχθεί πως δεν έχουμε την ίδια υπομονή κ ευγένεια που έχουμε προς τα ξένα παιδιά, λόγω οικειοτητας..που τελικά μπορεί να αποβεί εις βάρος του παιδιού..
ενδιαφέρον θα ήταν γονείς που εχουν κάνει μαθημα στα παιδιά τους να καταθέσουν θετικά κ αρνητικά της εμπειρίας τους...

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαθημα στα παιδια μας!
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 11:28:21 πμ »
  Οι παιδοψυχολογοι  υποστηρίζουν ότι δεν βοηθά τη σχέση γονιού- παιδιού, το να κάνει μαθήματα με τους γονείς του, γιατί μπερδεύονται οι ρόλοι ( άλλος ο ρόλος του γονιού, αλλος του δασκάλου) , γιατί δημιουργούνται συγκρούσεις κ διαταράσσεται η ισορροπία της σχέσης..επίσης στη διδασκαλία στα παιδιά μας έχει αποδειχθεί πως δεν έχουμε την ίδια υπομονή κ ευγένεια που έχουμε προς τα ξένα παιδιά, λόγω οικειοτητας..που τελικά μπορεί να αποβεί εις βάρος του παιδιού..
ενδιαφέρον θα ήταν γονείς που εχουν κάνει μαθημα στα παιδιά τους να καταθέσουν θετικά κ αρνητικά της εμπειρίας τους...

συμφωνω. εκτος πια αν μπορει πραγματικα ο γονιος να κρατησει αλλο ρολο την ωρα του μαθηματος,αν και ειναι δυσκολο..

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Μαθημα στα παιδια μας!
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 11:47:59 πμ »
και στο πανεπιστήμιο μας το λέγαν αυτό. δλδ. να μην κάνεις μάθημα σε αδέλφια κ σε παιδιά σου γιατί όντως μπερδεύονται οι ρόλοι. κ το παιδί δεν βλέπει μπροστα του τον δάσκαλο του αλλά την αδελφή ή μητέρα του.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθημα στα παιδια μας!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:55:45 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαθημα στα παιδια μας!
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 07:57:36 μμ »
Πράγματι. Εγώ έκανα ιδιαίτερο στην ανιψιά μου και υπήρχαν μικροπροβληματάκια πχ δεν έκανε πάντα τις ασκήσεις επειδή μου είχε θάρρος και ενώ τη μάλωνα αυτή χαμογελώντας έλεγε "έλα, δεν πειράζει θα τα κάνω την άλλη φορά " κλπ
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαθημα στα παιδια μας!
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 08, 2008, 07:16:02 μμ »
Εγώ δεν έχω παιδιά, αλλά φαντάζομαι ότι θα μου είναι πολύ δύσκολο να'μαι εγώ υπεύθυνη για τα μαθήματά τους..Με το παιδί σου, είναι άλλη η σχέση, παραπάνω προσδοκίες, λιγότερη υπομονή κ.τ.λ. Βέβαια κάποιοι γονείς ίσως το κάνουν και για λόγους οικονομικούς, το έχω ακούσει αυτό..Εγώ όση εμπειρία και να διέθετα, θα αναλάμβανε άλλος τα μαθήματα και θα τα βοηθούσα μόνο αν το ίδιο το παιδί μου το ζητούσε, π.χ. αν δεν καταλάβαινε κάτι συγκεκριμένο..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος psipsinel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70, όταν παίρνω φόρα...φόρα κατηφόρα...
    • Προφίλ
Απ: Μαθημα στα παιδια μας!
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 02:33:07 πμ »
Εγώ πάντως..ένα ξέρω...τον αδελφό μου που είναι έντεκα χρονια μικρότερος δεν μπόρεσα ποτέ να τον καθίσω...να τον διαβάσω...ούτε κάποτε μα ούτε και τώρα...Γι΄αυτόν πάντα θα είμαι η αδελφή του που σπούδασε δασκάλα και τίποτα παραπάνω...Έτσι κάπως πάει το πράγμα και για τα παιδιά φαντάζομαι. Το διαπιστώνω και στο σχολείο από συναδέλφους...

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Μαθημα στα παιδια μας!
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 08:57:56 πμ »
Πάρα πολύ ενδιαφέρον θέμα! Η κατάσταση και για μένα είναι όπως ακριβώς παρουσιάζεται πιο πάνω. Η δική μου εμπειρία ως μάνα είναι η εξής:
Ο γιός μου, όταν πήγαινε ακόμη στο δημοτικό ζητούσε κάποιες φορές μόνος του τη βοήθειά μου. Συνήθως όμως δεν προλάβαινα να του αφιερώσω αρκετό χρόνο. Του έδειχνα πάντα κάποια πράγματα βιαστικά. Έκανα τότε φροντιστήρια και τα απογεύματά μου ήταν πάντα πολύ φορτωμένα και είχα πάντα τύψεις που άφηνα το γιό μου στη μοίρα του. Από την περσινή χρονιά που σταμάτησα να εμπλέκομαι στα φροντιστήρια και υπάρχει ο χρόνος, τον παρακαλάω να τον βοηθήσω και αρνείται πεισματικά. Φέτος είναι γ' γυμνασίου, εγώ διδάσκω σε άλλο γυμνάσιο, μου απαγορεύει ακόμη και να δω τα τετράδιά του. Σπάνια, όταν τρώμε ή το πρωί πριν φύγουμε για το σχολείο με ρωτάει στα πεταχτά κάποια πολύ συγκεκριμένα πράγματα και πρέπει να του απαντήσω συνοπτικά. Αν πάρει σε μάκρος η απάντηση με σταματάει και δε δέχεται κουβέντα.
Κάποια βασικά στοιχεία τα κατέχει από σπόντα επειδή έτυχε να τα πάρει το αυτί του από ιδιαίτερα σε άλλους που έκανα όλα αυτά τα χρόνια στο σπίτι. Δε θα ξεχάσω πέρυσι ένα γραπτό του που μου έδειξε η συνάδελφος που τον είχε στη νεοελληνική γλώσσα. Είχε γράψει μια περίληψη επιπέδου λυκείου, με χρήση διαρθρωτικών φράσεων κλπ. Σε επόμενη άσκηση που ζητούσε να εντοπίσουν τις διαρθρωτικές λέξεις σε κείμενο, δεν ήξερε να τις βρει. Το μηχανισμό για τη διαμόρφωση περίληψης τον είχε ακούσε δεκάδες φορές μέσα στο σπίτι, από το βιβλίο του όμως δεν είχε κάνει τον κόπο να διαβάσει το παραμικρό, δεν ήξερε καν ποιες ονομάζουμε διαρθρωτικές λέξεις.
Να σημειώσω, τέλος, πως δε δέχεται να πάει φροντιστήριο αλλού..Πίκρα... Είναι αλήθεια πως δεν ξέρω πως να χειριστώ το όλο πρόβλημα.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαθημα στα παιδια μας!
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 09:00:16 πμ »
εγω παντως δεν εχω αποφασισει τι θα κανω ... η κορη μου ειναι πρωτη δημοτικου ως τωρα λεμε λεξουλες αγγλικες την ωρα που παιζουμε αλλα του χρονου σκεφτομαι να δοκιμασω να την αρχισω πιο συστηματικα με μια συμμαθητρια της και αν τραβαει με μενα θα συνεχισουμε, αλλιως ...
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Μαθημα στα παιδια μας!
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 09:19:48 πμ »
Αν και για μενα ειναι ακομα πολυ μακρινο το θεμα, κανω τις εξης σκεψεις.
Ισως ειναι καλυτερα να μην περιμενουμε το παιδι να φτασει στην ηλικια που κανονικα ξεκινανε Αγγλικα, αλλα απο μικρο να εχει μια καποια επαφη, ακομα και τραγουδακια η ιστοριουλες στα Αγγλικα, κατα καποιο τροπο οπως μαθαινει τα Ελληνικα του. Γιατι ετσι θα τα αγαπησει, ελπιζω, και δε θα το βλεπει σαν ενα ακομα μαθημα που πρεπει να διαβαζει
catwoman2 μια χαρα ακουγεται αυτο που κανεις, και μαλιστα σκεφτομουν οτι στο μελλον, οταν το παιδι θα πρεπει να μαθει πια καποια πραγματα πιο συγκεκριμενα, να του κανω πχ με τον καλυτερο του φιλο η ενα συμμαθητη.
Ισως επειδη στ'αληθεια μ'αρεσουν και τ'αγαπαω τα Αγγλικα, και δε διδασκω γιατι απλα ετσι ετυχε, φιλοδοξω και τα παιδια μου να νιωθουν το ιδιο, γιατι η αληθεια ειναι πως απογοητευομαι οταν ακουω τα παιδια να μου λενε οτι Αγγλικα μαθαινουν αναγκαστικα και δεν τους αρεσουν καθολου, αλλα πρεπει!!

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαθημα στα παιδια μας!
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 10:10:19 μμ »
Εγώ, πάντως που έκανα στο Λύκειο ιδιαίτερο με τον μπαμπά μου στα αρχαία και την έκθεση δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ίσα ίσα που θεωρώ ευλογία να έχεις γονιό καθηγητή, γιατί οποιαδήποτε απορία σου μπορεί να λυθεί πάραυτα. Βέβαια, είναι και κατάρα, όταν είσαι στο ίδιο σχολείο, γιατί, όταν γράφεις καλά οι περισσότεροι σε κοιτάζουν με μισό μάτι, επειδή πιστεύουν ότι σου έχει δώσει τα θέματα!... Άσε που δεν είναι εύκολο να κάνεις και κοπάνες! ;D

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μαθημα στα παιδια μας!
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 10:33:34 μμ »
Προσωπικά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να κάνω φυσική στο παιδί μου (όταν και αν αποκτήσω). Και όχι μόνο αυτό.. ΔΕΝ θα εμπιστευόμουν τη διδασκαλία φυσικής στο παιδί μου σε ΚΑΝΕΝΑΝ εκτός από εμένα (μιας και οι πανεπιστημιακοί δάσκαλοί μου, που εκτιμώ, θα είναι τότε αρκετά γερασμένοι..). Έχω ένα θέμα με το αντικείμενό μου :)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαθημα στα παιδια μας!
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 10:51:47 μμ »
Να προσθέσω ότι έχει να κάνει και με το χαρακτήρα τόσο του γονιού όσο και του παιδιού. Δηλαδή, παρατηρείται το φαινόμενο να μπορεί κανείς να κάνει μάθημα στο ένα παιδί και όχι στο άλλο. Ή το ανάποδο, αν είναι και οι 2 γονείς καθηγητές, να μπορεί να του κάνει ο ένας γονιός και όχι ο άλλος.

Αποσυνδεδεμένος Dros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Μαθημα στα παιδια μας!
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 12:41:39 πμ »
Επειδη δουλευω σε φροντιστηριο καθημερινα μονο ελεγχο μπορω να κανω. Το σαββατοκυριακο ομως εχουμε προγραμμα και κανουμε γραμματικη. γλωσσικες ασκησεις και εκθεση. Ευτυχως ειναι στο δημοτικο ακομη και δεν εχουμε εντονες αντιδρασεις. Τα μαθηματικα καθημερινα με τον πατερα, διορισμενος γαρ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 614
Σύνολο: 615

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.