*

Αποστολέας Θέμα: Μόρια σχολείων Α/θμιας  (Αναγνώστηκε 39956 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος taba-co

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Μόρια σχολείων Α/θμιας
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 05, 2008, 11:47:02 μμ »
Αγαπητέ συνάδελφε walkleon,
Κατ' αρχάς, απ' ότι βλέπω από τον ιστοχώρο του pde, βοηθάς πάρα πολλούς νέους συναδέλφους (μέσα στους οποίους είμαι και γω) και θα ήθελα να σ' ευχαριστήσω μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου. Πραγματικά το λέω αυτό. Μπράβο σου.
Θα ήθελα, αν γνωρίζεις και έχεις φυσικά το αρχείο, τα μόρια των σχολείων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Να μπορούμε να υπολογίζουμε τα μόριά μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια σχολείων Α/θμιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:11:52 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Μόρια σχολείων Α/θμιας
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 05, 2008, 11:49:27 μμ »
Τα έχει η ιστοσελίδα του ΥΠΕΠΘ.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια σχολείων Α/θμιας
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 09:16:31 πμ »
Καλησπέρα. Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω τα μόρια των ολοήμερων σχολείων στα οποία δουλεύω σαν ωρομίσθια; Ευχαριστώ
[/quote
Καλημερα Συγνωμη για την παρεμβαση μπορει να ειναι και χαζη αλλα οι ωρομισθιοι δεν υπολογιζουν τα μορια τους διαιρωντας τις ωρες του μηνα δια 100? τα μορια καθε δημοτικου τι σχεση εχουν? ??? ???
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μόρια σχολείων Α/θμιας
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 09:43:32 πμ »
Catwoman2, όλα τα σχολεία δεν έχουν τα ίδια μόρια. Γι'αυτό αν δεις στους πίνακες άλλοι έχουν σύνολο 2 μόρια τη χρονιά κι άλλοι 3,κάτι. Τα σχολεία που ήμουν ως τώρα είχαν 3 μόρια. 'Οσο πιο κοντά στο κέντρο της πόλης τόσο λιγότερα μόρια. Αγάπη, σ'ευχαριστώ,

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια σχολείων Α/θμιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:11:52 »

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Μόρια σχολείων Α/θμιας
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 09:48:56 πμ »
panicko όντως όλα τα σχολεία δεν έχουν τα ίδια μόρια αλλά αν είσαι ωρομίσθιος τα μόρια του σχολείου δεν σου χρειάζονται...μετράνε οι μήνες προϋπηρεσίας οι οποίοι διπλασιάζονται μόνο αν είσαι σε δυσπρόσιτο και το οτι κάποιοι στον πίνακα ωρομισθίων έχουν 2 και άλλοι 3 και κάτι όπως λες έχει σχέση με το πότε τους κάλεσαν και πόσες ώρες κάναν

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Μόρια σχολείων Α/θμιας
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 10:46:10 πμ »
Τα μόρια που παίρνεις κάθε χρόνο στην εκπαίδευση (είτε ως ωρομίσθιος, είτε ως μόνιμος, είτε ως αναπληρωτής, κλπ) είναι 2 ειδών: μόρια προϋπηρεσίας κα μόρια του σχολείου. Η προϋπηρεσία ειναι ο συνολικός χρόνος που δίδαξες στο σχολειο (για να το πούμε χοντρικά) και είναι οι στήλες που βλέπουμε στους πίνακες αναπληρωτών, πίνακα διορισμών, κλπ. Αυτά τα μόρια ενδιαφέρουν για ευνόητους λόγους ωρομίσθιους και αναπληρωτές, αλλά όχι και τους μόνιμους, οι οποίοι γνωρίζουν πως 1 χρόνο παίρνουν 12 μήνες προϋπηρεσίας.

Τα μόρια του σχολείου διαφέρουν από σχολείο σε σχολείο. Εδώ κολλάει το σχόλιο του panickos για τα αστικά κέντρα. Όσο πιο μακριά από κάποια πόλη είναι ενα σχολείο, τόσο περισσότερα μόρια έχει. Τα μόρια αυτά ενδιαφέρουν από τη στιγμή του διορισμού και μετά, καθώς υπολογίζονται για μεταθέσεις, αποσάσεις, κλπ.. Ως ωρομίσθιοι και αναπληρωτές βέβαια παίρνετε και αυτά τα μόρια, απλά τώρα δε σας χρειάζονται. Αν πάω αναπηρώτρια σ'ένα σχολείο με 10 μόρια και μείνω για 6 μήνες και η Beth πάει αναπληρώτρια σε σχολείο με 6 μόρια και μείνει και αυτή 6 μήνες, τότε δε θα πάρουμε τα ίδια μόρια. Εγώ θα πάρω τα 6/12 του 10, δηλαδή 5 μόρια κια η Beth τα 6/12 του 6, δηλαδή 3 μόρια. Θα έχουμε όμως στον πίνακα αναπληρωτών και οι 2 από 6 μόρια (τα μόρια προϋπηρεσίας), γιαί τα άλλα δε φαίνονται πουθενά.

Και όντως panickos, η διαφορά στα μόρια του καθενός στο τέλος του έτους οφείλεται στις ώρες που αυτός εργάστηκε -άρα καταλαβαίνεις για τι αποκλίσεις μιλάμε. Από το πόσες ώρες έδωσαν στον καθένα ανά εβδομάδα, μέχρι το πόσες φορές αρρώστησες και έλλειψες από την τάξη, χάνοντας τα αντίστοιχα μόρια.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια σχολείων Α/θμιας
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 10:51:22 πμ »
αρα ΠΕ06 το Σεπτεμβρη αν καποιος ωρομισθιος δουλεψε 30 ωρες αυτες θα διαιρεθουν με το 100 και εχει 0,3 μορια (για ολοημερο μιλαω) ασχετα με αν το σχολειο ειναι Γ η΄Δ στον πινακα. Εκτος και αν ειναι δυσπροσιτο. Σωστα τα λεω?

επισης ΠΕ06 επειδη εχεις δουλεψει σε ολοημερο, γινεται αντι για 1.20 με 4.15 που εχω κενο 2.00 με 2.50 να ζητησω να πηγαινω 2.10 με 4.15 ? Τι λες? Υπαρχει αυτη η περιπτωση?
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Μόρια σχολείων Α/θμιας
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 11:13:17 πμ »
Τα μόρια τα λες πολύ σωστά!!

Για το ολοήμερο, ουσιαστικά θες να τους πεις να μην κάνεις κενό και να τρώει το τμήμα σου άλλη ώρα. Εμένα μου το είχαν κάνει σ'ένα σχολείο πριν 3 χρόνια, εξυπηρέτηση από τον υπεύθυνο. Δύσκολα μου το έκανε και από τότε δε μου ξανασυνέβη.. Εφόσον δεν είναι υποχρεωμένοι να μας διευκολύνουν, κάνουν τους Κινέζους και σκασίλα τους αν εσύ σκοτώνεσαι όλη τη μέρα στους δρόμους. Είναι καθαρά θέμα υπευθύνου πάντως..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2008, 11:32:15 πμ από pe06 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μόρια σχολείων Α/θμιας
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 11:29:03 πμ »
Beth και PE06, ξέρω ότι μετράει και το πότε σε κάλεσαν. Αλλά από την Πρωτοβάθμια μου είπαν πριν 3 χρόνια ότι κάθε σχολείο έχει άλλα μόρια κι ότι και αυτό παίζει ρόλο. Catwoman2, κι εμένα τα 2 από τα 3 σχολεία που πάω έχουν αυτό το απίστευτο κενό αλλά δε μ'αφήνουν να πάω αργότερα και να κάνω στο κενό μάθημα. Ρώτα, όμως. Μπορεί να πετύχεις βολικότερο υπεύθυνο.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια σχολείων Α/θμιας
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 11:52:28 πμ »
Τα μόρια τα λες πολύ σωστά!!

Για το ολοήμερο, ουσιαστικά θες να τους πεις να μην κάνεις κενό και να τρώει το τμήμα σου άλλη ώρα. Εμένα μου το είχαν κάνει σ'ένα σχολείο πριν 3 χρόνια, εξυπηρέτηση από τον υπεύθυνο. Δύσκολα μου το έκανε και από τότε δε μου ξανασυνέβη.. Εφόσον δεν είναι υποχρεωμένοι να μας διευκολύνουν, κάνουν τους Κινέζους και σκασίλα τους αν εσύ σκοτώνεσαι όλη τη μέρα στους δρόμους. Είναι καθαρά θέμα υπευθύνου πάντως..
Τι ακριβως προτιενες " δηλ πως διαμορφωθηκε το προγραμμα? ο υπευθυνος πιεζόταν με το προγραμμα αυτο?
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Μόρια σχολείων Α/θμιας
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 01:33:55 μμ »
Τον ρώτησα ν μπορούσαν τα παιδιά να τρώνε 1:30 με 2 και μετά να τα παίρνω εγώ, αντί να έχω το κενό ενδιάμεσα. Ήταν λίγο σκεφτικός, αλλά δέχτηκε. Το δικό του πρόγραμμα δεν επιβαρύνθηκε ιδιαίτερα, η αλλαγή έγινε μόνο στο τμήμα που είχα εγώ και ήταν 6 παιδάκια αν θυμάμαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια σχολείων Α/θμιας
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 07, 2008, 09:07:47 πμ »
οταν λες "μονο στο τμημα που ειχες" τι εννοεις? τα υπολοιπα παιδια του ολοημερου ετρωγαν στην κανονικη τους ωρα? Καθε μερα ετσι εκαναν ή μονο τις μερες που πήγαινες εσύ? Σορρυ για το πρηξιμο, προσπαθω να βρω την καλυτερη λυση ωστε να μην φερω σε δυσκολη θεση τον υπευθυνο. 
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Μόρια σχολείων Α/θμιας
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 07, 2008, 10:41:03 πμ »
Κάθε Τρίτη είχα το κενό 2-2:40. Την προηγούμενη ώρα είχα μάθημα με την Γ'-Δ' Δημοτικού. Ζήτησα από τον υπεύθυνο να τρώνε οι Γ' και Δ΄ στις 1:30, οπότε όταν στις 2 έτρωγαν οι υπόλοιπες τάξεις, η δική μου είχε τελειώσει το φαγητό και κάναμε μάθημα. Τα υπόλοιπα παιδιά έτρωγαν πάντα κανονικά 2-2:40. Η αλλαγή αυτη γινόταν μόνο κάθε Τρίτη και μόνο για τις 2 τάξεις αυτές. Ήταν λίγα τα παιδιά που είχα, οπότε ίσως γι'αυτό να συμφώνησε και ο υπεύθυνος.

ΥΓ: Κα δε με έπρηξες! Αλίμονο αν ήμουν τόσο μη-μου-άπτου!

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια σχολείων Α/θμιας
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 07, 2008, 11:29:35 πμ »
ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωωω ;D
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 468
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 527
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.