*

Αποστολέας Θέμα: Ωρομίσθιος κ Εφημερία....;;;  (Αναγνώστηκε 5134 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιος κ Εφημερία....;;;
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 08, 2008, 07:51:22 πμ »
Τόσο στο πρωινό Δηνοτικό που εργάστηκα πριν 3 χρόνια, όσο και στο Λύκειο που εργαζόμουν 2 χρόνια πριν (11 ώρες και στα 2 σχολεία έκανα), έκανα κανονικά εφημερίες. Από την άφέλειά μου -απ'ό,τι καταλαβαίνω διαβάζοντας όσα γράφετε- δεν αναρωτήθηκα ποτέ αν είναι νόμιμο να κάνουν οι ωρομίσθιοι εφημερία. Οι Δ/ντές απλά με ρώτησαν ποια μέρα με βολεύει περισσότερο και αυτό ήταν όλο. Στο δε Λύκειο ήμουν έγκυος και ακόμη 1 εβδομάδα πριν βγω σε άδεια, έκανα την εφημερία κανονικά. Δε με πείραξε βέβαια -είχα ομαλή εγκυμοσύνη-, ούτε είχα την απαίτηση να κάνει διάκριση εις βάρος των υπολοίπως συναδέλφων ο Λυκειαρχης. Το αναφέρω ενδεικτικά, σαν στοιχείο του ότι όχι μόνο με βάλαν να κάνω εφημερία, αλλά παραλίγο να γεννήσω στο προαύλιο!!

Η αλήθεια είναι πως τη μέρα της εφημερίας είχα 5ωρο. Το τελευταίο διάλειμμα (μεταξύ 6ης και 7ης ώρας) επιτηρούσε τα παιδιά μία συνάδελφος, έπειτα από παράκλησή μου. <βέβαια ήμουν υπεύθυνη για το ο,τιδήποτε συνέβαινε, μου το εξήγησαν αυτό, αλλά δε μπορούσα να παραμείνω στο σχολείο έτσι και αλλιώς (είχα ολοήμερο).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιος κ Εφημερία....;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:59:35 »

Αποσυνδεδεμένος olg@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιος κ Εφημερία....;;;
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 08, 2008, 10:41:29 πμ »
Επειδή και εμένα μου ζητήσαν από το ολοήμερο να κάνω εφημερία , ξέρεις κάποιος τι ισχυεί για την ώρα του φαγητού? Είμαι υποχρεωμένη να κάνω και αυτή την ώρα? (αυτή η ώρα θεωρείται διδακτική για τους δασκάλους, αλλά όχι για τις εδικότητες)
olg@

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιος κ Εφημερία....;;;
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 08, 2008, 12:28:18 μμ »
Τόσο στο πρωινό Δηνοτικό που εργάστηκα πριν 3 χρόνια, όσο και στο Λύκειο που εργαζόμουν 2 χρόνια πριν (11 ώρες και στα 2 σχολεία έκανα), έκανα κανονικά εφημερίες. Από την άφέλειά μου -απ'ό,τι καταλαβαίνω διαβάζοντας όσα γράφετε- δεν αναρωτήθηκα ποτέ αν είναι νόμιμο να κάνουν οι ωρομίσθιοι εφημερία. Οι Δ/ντές απλά με ρώτησαν ποια μέρα με βολεύει περισσότερο και αυτό ήταν όλο. Στο δε Λύκειο ήμουν έγκυος και ακόμη 1 εβδομάδα πριν βγω σε άδεια, έκανα την εφημερία κανονικά. Δε με πείραξε βέβαια -είχα ομαλή εγκυμοσύνη-, ούτε είχα την απαίτηση να κάνει διάκριση εις βάρος των υπολοίπως συναδέλφων ο Λυκειαρχης. Το αναφέρω ενδεικτικά, σαν στοιχείο του ότι όχι μόνο με βάλαν να κάνω εφημερία, αλλά παραλίγο να γεννήσω στο προαύλιο!!

Η αλήθεια είναι πως τη μέρα της εφημερίας είχα 5ωρο. Το τελευταίο διάλειμμα (μεταξύ 6ης και 7ης ώρας) επιτηρούσε τα παιδιά μία συνάδελφος, έπειτα από παράκλησή μου. <βέβαια ήμουν υπεύθυνη για το ο,τιδήποτε συνέβαινε, μου το εξήγησαν αυτό, αλλά δε μπορούσα να παραμείνω στο σχολείο έτσι και αλλιώς (είχα ολοήμερο).

Δεν μπορώ να σου πω ΣΙΓΟΥΡΑ ότι στο ολοήμερο δεν είναι νόμιμο, καθώς αυτή η εγκύκλιος που υποχρεώνει τους δασκάλους ειδικοτήτων να κάνουν εφημερίες ΙΣΩΣ να υποχρεώνει και τους ωρομίσθιους.
Στην Βθμια όμως είναι παράνομο. Τουλάχιστον έτσι λένε πολλοί συνάδελφοι στο φόρουμ και παραθέτουν και τους όρους σύμβασης εργασίας νομίζω. Κάνε μία αναζήτηση στο φόρουμ και μπες σε ένα θέμα που έχει ξανασυζητηθεί και ρώτα. Επίσης ρώτα και τους συνδικαλιστές της περιοχής σου. Διάβασε και συ προσεκτικά το κείμενο της σύμβασης που έχεις υπογράψει.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιος κ Εφημερία....;;;
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 08, 2008, 12:51:12 μμ »
Στη Β'βαθμια, είναι παράνομο να έχουν οι ωρομίσθιοι κενά ανάμεσα στις διδακτικές τους ώρες, καθώς τυπικά θεωρείται ότι παραμένουν στο σχολείο, άρα πρέπει να πληρωθούν την κενή ώρα. Το ίδιο ισχύει και για τις εφημερίες. Δεν είναι στα καθήκοντα των ωρομισθίων, καθώς είναι στο διοικητικό έργο του σχολείου και όχι στο διδακτικό. Για τον ίδιο λόγο, οι ωρομίσθιοι εξάλλου δεν συνοδεύουν σε εκδρομές, (ημερήσιες και πενθήμερες), καθώς είναι εκτός διδακτικών ωρών και επίσης δεν αναλαμβάνουν τμήματα, πρωτόκολλα, μισθοδοσίες και όλο το γραφειοκρατικό κομμάτι του σχολείου. [Ειδικά στα σχολεία που για διάφορους λόγους δεν έχουν γραμματεα, αυτό είναι μεγάλο μανίκι....] Υπάρχει εγκύκλιος η οποία ορίζει ότι αν ο ωρομίσθιος απασχοληθεί σε τέτοιες εργασίες, πρέπει να τις πληρωθεί.([Εκτός και αν, για κάποιο λόγο, πχ. μια εκδρομή, δεν κάνει το μάθημα το οποίο πρέπει να κάνει και κάτσει 3 ώρες να αντιγράφει πρωτόκολλα....)

Προσωπικά, κάθε φορά που ανακύπτει το παρόν θέμα, η στάση μου είναι η εξής. Ξεκαθαρίζω από την αρχή ότι εφόσον δεν είναι στα καθήκοντα του ωρομισθίου να κάνει εφημερία, εάν [και χτυπάω ξύλο, παρ'ολο που δεν είμαι προληπτική] συμβεί κάτι την ώρα της εφημερίας του ωρομισθίου, και δεν υπάρχει εφημερεύων μόνιμος ή αναπληρωτής, η ευθύνη πέφτει εξ ολοκλήρου στο διευθυντή. Κοινώς, εάν εφημερεύει ωρομίσθιος, δεν υπάρχει εφημερεύων. Δεν υπάρχει, νομίζω, διευθυντής που θα αναλάβει τέτοια ευθύνη.

Όσο για τη συνάδελφο που έθιξε το ηθικό του θέματος, δυστυχώς η θέση μας είναι όντως δύσκολη. Σαφώς, οι ωρομίσθιοι δεν μπορούμε να αδιαφορήσουμε όταν δούμε κάτι στο διάλειμμα. Αλλά, υπάρχει ένα όριο. Το πρόβλημα αυτό προκύπτει από την άρνηση του Υπουργείου να συνειδητοποιήσει ότι το σχολείο είναι κάτι πολύ παραπάνω από την τάξη. Όσο αυξάνονται οι ωρομίσθιοι, τόσο θα αυξάνονται και τέτοιου τύπου προβλήματα. Η λύση είναι μόνιμοι, μόνιμοι, μόνιμοι... όλα τα άλλα είναι ημίμετρα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιος κ Εφημερία....;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:59:35 »

Αποσυνδεδεμένος gvaggis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιος κ Εφημερία....;;;
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 09, 2008, 03:05:13 μμ »
Πάντως στα ολοήμερα δημοτικά ο Ωρομίσθιος είναι και ΤΥΠΙΚΑ υπεύθυνος για την ασφάλεια των παιδιών κατα την διάρκεια της εφημερίας...

Το θέμα είναι πως οι εγκύκλιοι που αναφέρουν τις υποχρεώσεις των εφημερευόντων είναι προσμαρμοσμένες πάνω στους μόνιμους..Λογικό έτσι;

Για παράδειγμα: ο δάσκαλος-καθηγητής που έχει εφημερία,βάσει εγκυκλίου πρέπει να βρίσκεται ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 15λεπτά νωρίτερα στο χώρο του σχολείου.

Αυτό για μένα σημαίνει να νωρίτερα από το 2ωρο που έχω;

Και επαναλαμβάνω, η εγκύκλιος λέει απλά κ γενικά για "εφημερία του ωρομισθίου"
ΠΟΣΕΣ;;   >:(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 498
Σύνολο: 503

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.