*

Αποστολέας Θέμα: 1o Πανελληνιο Συνεδριο του περιοδικου Συγχρονο Νηπιαγωγειο.  (Αναγνώστηκε 15906 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 1o Πανελληνιο Συνεδριο του περιοδικου Συγχρονο Νηπιαγωγειο.
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 09:50:22 μμ »
αν το παραγγειλεις δεν στο φερνουν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: 1o Πανελληνιο Συνεδριο του περιοδικου Συγχρονο Νηπιαγωγειο.
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 10:10:24 μμ »
κι εγω το πιστευω αλλα μενω κερκυρα και δν το εχει κανενα βιβλιοπωλειο εδω..
και ερχεται ανθρωπος την παρευη κερκυρα κι ελεγα μηπως το βρει στον ελευθερουδακη στο αεροδρομιο μην τον στελνω κεντρο και τρεχει...
Η πρωτοπορια(www.protoporia.gr) σου στελενει οτι θελεις στο σπιτι με πολυ μικρη επιπλεον χρεωση! Εγω οταν ημουν επαρχεια μου τα εστελναν..

Αποσυνδεδεμένος Rinaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
    • Προφίλ
Απ: 1o Πανελληνιο Συνεδριο του περιοδικου Συγχρονο Νηπιαγωγειο.
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 11:35:47 μμ »
κι εγω το πιστευω αλλα μενω κερκυρα και δν το εχει κανενα βιβλιοπωλειο εδω..
και ερχεται ανθρωπος την παρευη κερκυρα κι ελεγα μηπως το βρει στον ελευθερουδακη στο αεροδρομιο μην τον στελνω κεντρο και τρεχει...
Ειναι παρα πολυ καλο περιοδικο...πιστευω οτι και κατευθειαν να γινεις συνδρομητρια χωρις να το δεις δεν θα το μετανοιωσεις!  :)

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: 1o Πανελληνιο Συνεδριο του περιοδικου Συγχρονο Νηπιαγωγειο.
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 11:58:38 μμ »
Για να μην ανοιξω αλλο θεμα, αν καποια απο σας θελει να παει στο σεμιναριο του ΕΚΠΑ απο 3/12 και μεχρι Ιουνιο να μου στειλει πμ!
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=2491.210

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 1o Πανελληνιο Συνεδριο του περιοδικου Συγχρονο Νηπιαγωγειο.
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 06:30:20 μμ »
Λοιπον μου πήτρε μόλις μια εβδομάδα ( :P :-[ :-[), αλλά κατάφερα να κάνω τις σημειώσεις μου σε μορφή που να βλέπεται κι έξω (όχι μόνο για μέσα στο σπίτι). Για να πιάσει λιγότερο χώρο το αρχείο η γραμματοσειρά είναι πολύ μικρή και το διάστιχο ανύπαρκτο, αλλά εσείς είστε τζιμάνια ξέρετε τι να κάνετε.  ;) Τα πρακτικά θα βγουν το Γενάρη από ό,τι μου είπε ο κ.Βασδέκης, οπότε ίσως θα ήταν σκόπιμο να τα αναζητήσετε.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2008, 06:32:39 μμ από Ritalamp »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος LAaleXXX

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: 1o Πανελληνιο Συνεδριο του περιοδικου Συγχρονο Νηπιαγωγειο.
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 08:13:08 μμ »
vasilikiP έριξα μια ματιά στο λινκ κ βρήκα την εξής φράση σε μία από τις παρουσιάσεις "η σύγκρουση είναι πηγή κοινωνικής αλληλεπίδρασης και γνωστικής ανάπτυξης (Vygotski)" και θέλω να ρωτήσω το εξής για σύγκρουση δεν μίλησε ο Piaget? Δεν θέλω να γίνω κακιά αλλά δόκτωρ να γράφει κάτι τέτοιο? Αυτό είναι από τις βασικές παραδοχές της πιαζετικής θεωρίας. Διορθώστε με αν κάνω λάθος ???
Για την ομαδοσυνεργάτικη πολύ καλό μου φάνηκε, έχω και εγώ υλικό από Ματσαγγούρα αν ενδιαφέρεται κάποιος μπορώ να του το στείλω.
Φτάσε εκεί που δεν μπορείς να φτάσεις..

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 1o Πανελληνιο Συνεδριο του περιοδικου Συγχρονο Νηπιαγωγειο.
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 09:34:44 μμ »
vasilikiP έριξα μια ματιά στο λινκ κ βρήκα την εξής φράση σε μία από τις παρουσιάσεις "η σύγκρουση είναι πηγή κοινωνικής αλληλεπίδρασης και γνωστικής ανάπτυξης (Vygotski)" και θέλω να ρωτήσω το εξής για σύγκρουση δεν μίλησε ο Piaget? Δεν θέλω να γίνω κακιά αλλά δόκτωρ να γράφει κάτι τέτοιο? Αυτό είναι από τις βασικές παραδοχές της πιαζετικής θεωρίας. Διορθώστε με αν κάνω λάθος ???
Για την ομαδοσυνεργάτικη πολύ καλό μου φάνηκε, έχω και εγώ υλικό από Ματσαγγούρα αν ενδιαφέρεται κάποιος μπορώ να του το στείλω.

Η σύγκρουση οδηγεί στην πρόοδο και στη γνωστική ανάπτυξη..Όντως για σύγκρουση μίλησε ο Πιαζέ, μόνο που εκείνος έλεγε ότι το παιδί είναι ΜΟΝΟ του κι έχει το σώμα του-όχημα για την κατάκτηση της γνώσης.Η κοπέλα που μου έκανε μάθημα έλεγε ότι το παιδί είναι παιδί-σολίστας.
 Με βάση τη θεωρία του Πιαζέ, ανέπτυξαν όλοι οι άλλοι τη θεωρία τους.Απλά προχώρησαν ένα βήμα παρά πέρα, λέγοντας ότι μέσα από τη συνύπαρξη με άλλους επιτυγχάνεται η γνωστική πρόοδος. Γι' αυτό και η θεωρία του Π λέγεται εποικοδομητισμός ή εποικοδομισμός (σκέτο) και των υπολοίπων κοινωνικός εποικοδομητισμός.
 Βλέπε ΖΕΑ (ή μαθητεία)του Βιγκότσκυ,  κοινωνικό πλαίσιο-Μπρούνερ και η θεωρία της κοινωνιο-γνωστικής σύγκρουσης των Doise k Mugny.Οι τελευταίοι δίνουν τη βάση για την ομαδοσυνεργατική, να το γράψεις.Έλεγαν ότι οι συγκρούσεις είναι προϊόν γνωστικής ανάπτυξης.Νομίζω ότι σου έστειλα την επιχειρηματολογία για τις Φ.Επ. στην τελευταία σελίδα είναι ο 2ος τρόπος που στηρίζεται στη θεωρία των Doise k Mugny και πάνω-πάνω που δεν φαίνεται απ'ότι είδα τώρα , γράφει μέθοδος κατά Ραβάνη.ΣΟΣ
 Όλος ο οδηγός είναι επηρεασμένος από Vygotsky-αλληλεπίδραση και πaντού υπάρχει η λέξη πλαίσιο από Bruner.
Αυτά :)
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: 1o Πανελληνιο Συνεδριο του περιοδικου Συγχρονο Νηπιαγωγειο.
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 17, 2008, 02:49:54 μμ »
κι εγω το πιστευω αλλα μενω κερκυρα και δν το εχει κανενα βιβλιοπωλειο εδω..
και ερχεται ανθρωπος την παρευη κερκυρα κι ελεγα μηπως το βρει στον ελευθερουδακη στο αεροδρομιο μην τον στελνω κεντρο και τρεχει...
Ειναι παρα πολυ καλο περιοδικο...πιστευω οτι και κατευθειαν να γινεις συνδρομητρια χωρις να το δεις δεν θα το μετανοιωσεις!  :)
το έλαβα χθες ειναι πολυ ωραιο !!!!!!! :D :D :D :D
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159847
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 630
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 601
Σύνολο: 612

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.