*

Αποστολέας Θέμα: Βελτίωση θέσης  (Αναγνώστηκε 84104 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος μαριαννα 34

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #70 στις: Δεκέμβριος 30, 2011, 09:21:41 πμ »
Τι γίνεται όταν κάνεις το Νοέμβριο αίτηση για βελτίωση θέσης, αλλά δεν ενδιαφέρεσαι την άνοιξη για κάποιο από τα σχολεία όπου υπάρχει κενό και δεν κάνεις δήλωση τοποθέτησης; 
Υπάρχει σε αυτην την περίπτωση θέμα με την οργανική που ήδη έχεις ( μπορεί π.χ. να την διεκδικήσει κάποιος με περισσότερα μόρια από εσένα και να την χασεις) ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βελτίωση θέσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:58:30 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #71 στις: Δεκέμβριος 30, 2011, 09:33:34 πμ »
Εφοσον δεν καταθεσεις δηλωση προτιμησης για νεα οργανικη θεση την ανοιξη, τοτε η αίτησή σου δεν λαμβανεται υποψιν. Σ'αυτη την περιπτωση δεν υπαρχει απολυτως καμια περιπτωση να απωλεσεις την οργανικη θεση που κατεχεις.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #72 στις: Απρίλιος 25, 2012, 08:32:49 μμ »
Συναδελφοι καλησπερα

Θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να μου πεις καποιες πληροφοριες για το ποια ειναι η διαδικασια που ακολουθειται σε περιπτωση που ενας εκπαιδευτικος ειναι στη δισθεση του ΠΥΣΔΕ και επιθυμει βελτιωση τοποθετησης εντος του ιδιου ΠΥΣΔΕ.Ποτε γινονται οι αιτησεις για τη βελτιωση τοποθετησης και με ποια κριτηρια γινεται η τοποθετηση/βελτιωση μεσα στο ιδιο ΠΥΣΔΕ ?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2012, 08:48:03 μμ από katkat »
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #73 στις: Απρίλιος 25, 2012, 08:49:09 μμ »
αυτό που εννοείς είναι αίτηση τροποποίησης τοποθέτησης.

Η διαδικασία είναι η εξής :
αφού ων/ ούσα στη διάθεση έχεις τοποθετηθεί σε λειτουργικό κενό αλλά επιθυμείς να τοποθετηθεις σε άλλο σχολειο της ΙΔΙΑΣ περιοχής μετάθεσης ( πρόσεχε όχι απαραίτητα στον ίδιο νομό γιατί στο νομό μπορεί να παίζουν πολλές περιοχές μετάθεσης ) υποβάλλεις αίτησης στο ΠΥΣΔΕ που τους ζητάς την τροποποίηση τοποθέτησής σου εξηγώντας και τους λόγους που την επιβάλουν ( πχ γιατί έχεις ξαναδουλέψει στο συγκεκριμένο σχολειο την προηγούμενη χρονιά και επικαλείσαι παιδαγωγικούς λόγους, ή γιατί δεν έχεις μέσο να μετακινηθείς εύκολα κτλ).

Σε κάθε περίπτωση το ΠΥΣΔΕ δεν είναι υποχρεωμένο βάσει νόμου να κάνει δεκτή την αίτησή σου αλλά έχεις πάντα το δικαίωμα να υποβάλεις την σχετική αιτηση.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βελτίωση θέσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:58:30 »

Αποσυνδεδεμένος Mystirios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #74 στις: Απρίλιος 30, 2012, 01:07:26 μμ »
Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου απαντήσει:
Στις αιτήσεις τοποθέτησης μετρούν τα μόρια που είχαμε και με τις μεταθέσεις ?
Γιατί μου είπαν από τα γραφεία ότι για το 2ο παιδί μου που γεννήθηκε το Φεβρουάριο δε θα πάρω μόρια φέτος αλλά του χρόνου
Μου φάνηκε λίγο περίεργο αλλά επειδή δεν γνωριζα με σιγουριά κούνησα το κεφάλι.
Ξέρει κάποιος που ίσως δουλεύει σε γραφεία αν είναι όντως έτσι???
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #75 στις: Απρίλιος 30, 2012, 01:14:10 μμ »
Αλήθεια σου είπανε. Τα μόρια είναι ίδια με τις μεταθέσεις. Άρα μόνο παιδί γεννημένο ως 31 Ιανουαρίου θα μπορούσε να προστεθεί (το οποίο μοριοδοτείται και για τις μεταθέσεις).

Αποσυνδεδεμένος lianma2002

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Καλή λευτεριά αδέρφια
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 21, 2012, 01:00:29 πμ »
Πήρα το 2011 μετάθεση από Β περιοχή νομού σε Α περιοχή. Τοποθετήθηκα με οργανική στο Α Γυμνάσιο. Ζήτησα απόσπαση τον Σεπτέβρη στο Β Λύκειο της ίδιας περιοχής (Α) και στη συνέχεια ἐκανα αἰτηση βελτίωσης γιά το Λύκειο απόσπασης. Φέτος μετά από 1 χρόνο έχω υπηρετήσει στο Λύκειο με απόσπαση. Εχω δικαίωμα βελτίωσης?
Επίσης έχω δικαίωμα αμοιβαίας μετάθεσης με συνάδελφο που έχει οργανική στο Λύκειο που θέλω και αυτός θέλει την οργανική μου στο Γυμνάσιο ?
Ευχαριστώ και ελπίζω να μην σας μπέρδεψα.

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 22, 2012, 12:52:43 πμ »
αν και μας τα λες λίγο μπερδεμένα.. δεν μας διευκρινίζεις αν την απόσπαση στο λύκειο της περιοχής Α την πήρες με αίτησή σου ή χωρίς.

Αν την πήρες με αίτησή σου δεν έχεις δικαίωμα για βελτίωση ή αμοιβαία μετάθεση διότι τη χρωστάς (πρέπει να υπηρετήσεις στο γυμνάσιο 2 έτη).
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος morfikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #78 στις: Ιούλιος 10, 2012, 04:46:30 μμ »
Καλημέρα!! Από τη σχολική χρονιά 2009-2010 μέχρι και τη χρονιά που μόλις τελείωσε (2011-1012) ήμουν στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Πριν από λίγες μέρες πήρα οργανική θέση. Θα ήθελα να μάθω αν έχω δικαίωμα να υποβάλλω αίτηση για βελτίωση θέσης αυτό το χρόνο ή πρέπει να υπηρετήσω δύο χρόνια υποχρεωτικά στην οργανική μου; Ευχαριστώ....
Διευκρινίζω ότι όταν διορίστηκα υπηρέτησα 2 χρόνια στην οργανική μου σε δυσπρόσιτο και μετά πήρα μετάθεση. Από εκείνη τη στιγμή ήμουν στη διάθεση μέχρι τώρα που απέκτησα οργανική. Να φανταστώ ότι μπορώ, υπηρετώντας ένα χρόνο, να ζητήσω βελτίωση για την επόμενη χρονιά;;;;

Αποσυνδεδεμένος valia_r

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #79 στις: Ιούλιος 10, 2012, 05:30:44 μμ »
Καλημέρα!! Από τη σχολική χρονιά 2009-2010 μέχρι και τη χρονιά που μόλις τελείωσε (2011-1012) ήμουν στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Πριν από λίγες μέρες πήρα οργανική θέση. Θα ήθελα να μάθω αν έχω δικαίωμα να υποβάλλω αίτηση για βελτίωση θέσης αυτό το χρόνο ή πρέπει να υπηρετήσω δύο χρόνια υποχρεωτικά στην οργανική μου; Ευχαριστώ....
Διευκρινίζω ότι όταν διορίστηκα υπηρέτησα 2 χρόνια στην οργανική μου σε δυσπρόσιτο και μετά πήρα μετάθεση. Από εκείνη τη στιγμή ήμουν στη διάθεση μέχρι τώρα που απέκτησα οργανική. Να φανταστώ ότι μπορώ, υπηρετώντας ένα χρόνο, να ζητήσω βελτίωση για την επόμενη χρονιά;;;;
Καλησπέρα,
από τη στιγμη που εχεις υπηρετησει 2 χρόνια στη διάθεση του πυσδε και δε πήρες οργανικη εννοέιται πως θεωρείται πως την εχεις υπηρετησει την οργανική σου , αρκεί η οργανικη να είναι στο ίδιο πυσδε που ησουν με διάθεση, επομένως βελτίωση μπορεις να κάνεις απο φετος!
η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία...αφηστε μας να ελπίζουμε λοιπόν!!!

Αποσυνδεδεμένος morfikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #80 στις: Ιούλιος 10, 2012, 05:34:29 μμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ!!! Και κάτι τελευταίο: αν του χρόνου πάρω τη βελτίωση θέσης θα πρέπει να υπηρετήσω για δύο χρόνια τη νέα μου οργανική, έτσι;;;;

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #81 στις: Ιούλιος 11, 2012, 02:24:10 μμ »
Βελτίωση θέσης = νέα οργανική = 2 χρόνια υπηρέτησης

Πάντως στην οργανική που πήρες δεν είναι υποχρεωτικό να υπηρετήσεις ούτε καν τη χρονιά που έρχεται. 'Εχεις δικαίωμα για απόσπαση εντός και εκτός ΠΥΣΔΕ, και το Νοέμβριο κανονικά αίτηση βελτίωσης.

Αποσυνδεδεμένος ΤΣΙΑΤΣΙΟΣ ΠΕ83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #82 στις: Ιούλιος 14, 2012, 12:37:41 μμ »
Ηθελα να ρωτήσω αν η συζυγός μου που έχει κάνει αίτηση για βελτίωση, βγεί κάποια θέση και την πάρει τη βελτίωση, μπορεί να ζητήσει απόσπαση  σε άλλο ΠΥΣΔΕ χωρίς να έχει πάει να υπηρετήσει την  νέα της θέση, ή πρέπει υποχρεωτικά να μείνει δυο χρόνια στη νεα της  οργανική. Το λέω αυτό επειδή έχει κάνει αίτηση βελτίωσης, αλλά σε περίπτωση διορισθώ φέτος κάπου μακριά, λέγαμε να ζητήσει απόσπαση και να μετακομίσουμε οικογενειακώς.
Που μπορώ να ζητήσω πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #83 στις: Ιούλιος 14, 2012, 12:53:49 μμ »
Προφανώς και μπορεί να ζητήσει απόσπαση.
Απλώς θα χρωστάει δύο χρόνια στη νέα οργανική.
(Για όταν με το καλό γυρίσετε)  :D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 338
Σύνολο: 350

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.