*

Αποστολέας Θέμα: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 58776 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος paparouna88

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ
« Απάντηση #140 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 01:10:18 μμ »
Troktiko δυστυχώς κριτήριο και μετρητής  "πόνου" δεν υπάρχει... Αυτά δεν οδηγούν πουθενά. Εγώ διάβαζα για ασεπ με ετοιμοθάνατο άτομο στο σπίτι μου και χωρίς καμία βοήθεια. Ήταν από τα πιο ψυχοφθόρα και επίπονα πράγματα που έχω κάνει στη ζωή μου, η προετοιμασία για τον Ασεπ.
 Κατάφερα να πάω μόνο για μία χρόνια, για λίγους μήνες αναπληρώτρια μακριά από το σπίτι μου. Η χρονιά αυτή ήταν από τις πιο ωραίες και ξεκούραστες στη ζωή μου.   Αν προσπαθούμε να συντάξουμε πίνακες με βάση την εμπειρία και το πόνο που έχει ο καθένας σωθήκαμε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:15:27 »

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ
« Απάντηση #141 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 01:13:56 μμ »
δεν  ειναι ετσι παιδια και το γραφω εγω που εχω επιτυχια ασεπ. Με αυτη μπηκα! Καθε ωρα προυπηρεσιας ειδικα μακρια απο το σπιτι σου ειναι με αιμα. Ο ασεπ ειναι και λιγο τυχη στη βαθμολογια. Το 2006 εχω γραψει με το διαβασμα της αρκουδας 96 στα παιδαγωγικα και μου βαζει 23 διδακτικη . Το ιδιο σε μια συναδελφο που εχει καλυτερη πενα και εκφραση απο μενα. Μην θεοπειται λοιπον την βαθμολογια του ΑΣΕΠ. Το αλλα η προυπηρεσια μακρια απο το σπιτι σου εχει πονο. Πολυ πονο! Εαν ημουν υπουργος παιδειας θα υποχρεωνα τους αναπληρωτες να εχουν 2 διδακτικα ετη μακρυα απο το τοπο κατοικιας τους. Αυτη και μονο την παραμετρο θα εθετα!
Κάνε το 1,5 να πιάνει και μένα.  ;)

Αποσυνδεδεμένος akhs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ
« Απάντηση #142 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 01:21:56 μμ »
Το πιο δίκαιο κατ' εμέ, θα ήταν διορισμοί από το 60% επιτυχόντων-μη διοριστέων από παλιότερους διαγωνισμούς με βάση τη σειρά κατάταξής τους και 40% από τους πίνακες με προϋπηρεσία.


Έτσι ακριβώς!!!!ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΤΑ!

Αποσυνδεδεμένος paparouna88

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ
« Απάντηση #143 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 01:25:47 μμ »
Και για να συμπληρώσω την εμπειρία μου που χρονολογείται πριν το νέο μισθολόγιο... Μία συνάδερφος μόνο είχε παιδιά και πραγρατικά δυσκολευόταν. Οι υπόλοιποι αναπλητωτές ήταν άνευ υποχρεώσεων, έπαιρναν 1350 ευρώ και πέρναγαν τη μισή μέρα στο μπαράκι. Τώρα άν σε κάποιους τους έλειπε η μαμά τους ή δεν ήξεραν να μαγειρέψουν αυτό κάπως αλλιώς πρέπει να ονομαστεί και όχι πόνος ή θυσία.
Όσοι είχαν όντως υποχρεώσεις αρνήθηκαν να πάνε αναπληρωτές τα τελευταία χρόνια εμπιστευόμενοι το νομο 3848.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2015, 01:36:27 μμ από paparouna88 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:15:27 »

Αποσυνδεδεμένος paparouna88

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ
« Απάντηση #144 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 01:36:08 μμ »
Καταλαβαίνετε ότι είναι τόσο περίπλοκα τα θέματα που πραγματικά πιστεύω πως το υπουργείο θα ησυχάσει από μας όλους μόνο αν γίνουν μαζικοί διορισμοί και ικανοποιηθούν όσο γίνεται περισσότερες περιπτώσεις που έχουν νομικά αλλά και ηθικά ερείσματα. 

Αποσυνδεδεμένος sissi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 410
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ
« Απάντηση #145 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 02:13:52 μμ »
Κάνε το 1,5 να πιάνει και μένα.  ;)

και εμενα!!!

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ
« Απάντηση #146 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 03:04:12 μμ »
Troktiko δυστυχώς κριτήριο και μετρητής  "πόνου" δεν υπάρχει... Αυτά δεν οδηγούν πουθενά. Εγώ διάβαζα για ασεπ με ετοιμοθάνατο άτομο στο σπίτι μου και χωρίς καμία βοήθεια. Ήταν από τα πιο ψυχοφθόρα και επίπονα πράγματα που έχω κάνει στη ζωή μου, η προετοιμασία για τον Ασεπ.
 Κατάφερα να πάω μόνο για μία χρόνια, για λίγους μήνες αναπληρώτρια μακριά από το σπίτι μου. Η χρονιά αυτή ήταν από τις πιο ωραίες και ξεκούραστες στη ζωή μου.   Αν προσπαθούμε να συντάξουμε πίνακες με βάση την εμπειρία και το πόνο που έχει ο καθένας σωθήκαμε...

ακριβώς....πολλοί αρνήθηκαν να πάνε αναπληρωτές βασιζόμενοι στον νόμο αλλά και σε προσωπικά τους προβλήματα...

ο μόνος δίκαιος τρόπος πια θα ήταν αν διορίζουν από του ενιαίους πίνακες διορισμών...τους παγωμένους...έτσι δεν αδικείται κανείς...ούτε αυτός που δεν πήγε, ούτε αυτός που πήγε αναπληρωτής...
ας ανοίξουν οι πίνακες μόνο για την πρόσληψη αναπληρωτών...

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ
« Απάντηση #147 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 03:10:50 μμ »
ακριβώς....πολλοί αρνήθηκαν να πάνε αναπληρωτές βασιζόμενοι στον νόμο αλλά και σε προσωπικά τους προβλήματα...

ο μόνος δίκαιος τρόπος πια θα ήταν αν διορίζουν από του ενιαίους πίνακες διορισμών...τους παγωμένους...έτσι δεν αδικείται κανείς...ούτε αυτός που δεν πήγε, ούτε αυτός που πήγε αναπληρωτής...
ας ανοίξουν οι πίνακες μόνο για την πρόσληψη αναπληρωτών...
και τι θέλετε ακριβώς εσείς; να μη μετρήσει η προϋπηρεσία της μεταβατικής περιόδου στον ενιαίο;

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ
« Απάντηση #148 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 03:26:58 μμ »
Και για να συμπληρώσω την εμπειρία μου που χρονολογείται πριν το νέο μισθολόγιο... Μία συνάδερφος μόνο είχε παιδιά και πραγρατικά δυσκολευόταν. Οι υπόλοιποι αναπλητωτές ήταν άνευ υποχρεώσεων, έπαιρναν 1350 ευρώ και πέρναγαν τη μισή μέρα στο μπαράκι. Τώρα άν σε κάποιους τους έλειπε η μαμά τους ή δεν ήξεραν να μαγειρέψουν αυτό κάπως αλλιώς πρέπει να ονομαστεί και όχι πόνος ή θυσία.
Όσοι είχαν όντως υποχρεώσεις αρνήθηκαν να πάνε αναπληρωτές τα τελευταία χρόνια εμπιστευόμενοι το νομο 3848.
αν είναι δυνατόν!!! πρώτη φορά ακούω αναπληρωτή να υποβαθμίζει έτσι τούς κόπους του: τι μας λέει εδώ; μας λέει ουσιαστικά ''δεν φτάνει που σε στείλανε διακοπές στα ξερόνησα μπαγασάκο και στις πληρώνανε κιόλας ΘΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΊΑ'';Πως βαστάς τα κεραμίδια; ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος paparouna88

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ
« Απάντηση #149 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 03:43:45 μμ »
και τι θέλετε ακριβώς εσείς; να μη μετρήσει η προϋπηρεσία της μεταβατικής περιόδου στον ενιαίο;
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Παραβιάζεται η αρχή της εμπιστοσύνης στο κράτος. (Εξαιτίας αυτής της αρχής δεν γίνονται και ανακλήσεις διορισμών). Υπήρχε ένας νόμος και κάποιοι λειτούργησαν με βάση το νόμο και όχι με βάση τα γνωστά ''πηγαδάκια''. Το κράτος δεν είναι λοταρία,παίζω και χάνω. Άλλοί συμπλήρωναν το πλαφόν που όριζε ο 3848 και επίσης δεν πήγαν αναπληρωτές.

Είναι άκρως προβήματική η κατάσταση. Τα τελευταία χρόνια όλοι ψάχνουν το καλύτερο σύστημα διορισμού αλλά διορισμοί δεν γίνονται. Ελπίζω να μη συνεχιστεί αυτό το παραμύθι...

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ
« Απάντηση #150 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 03:49:59 μμ »
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Παραβιάζεται η αρχή της εμπιστοσύνης στο κράτος. (Εξαιτίας αυτής της αρχής δεν γίνονται και ανακλήσεις διορισμών). Υπήρχε ένας νόμος και κάποιοι λειτούργησαν με βάση το νόμο και όχι με βάση τα γνωστά ''πηγαδάκια''. Το κράτος δεν είναι λοταρία,παίζω και χάνω. Άλλοί συμπλήρωναν το πλαφόν που όριζε ο 3848 και επίσης δεν πήγαν αναπληρωτές.

Είναι άκρως προβήματική η κατάσταση. Τα τελευταία χρόνια όλοι ψάχνουν το καλύτερο σύστημα διορισμού αλλά διορισμοί δεν γίνονται. Ελπίζω να μη συνεχιστεί αυτό το παραμύθι...
Νομίζω πως οι παπαρουνες είναι τ´αγαπημενο μου λουλούδι τελικά.

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ
« Απάντηση #151 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 03:59:45 μμ »
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Παραβιάζεται η αρχή της εμπιστοσύνης στο κράτος. (Εξαιτίας αυτής της αρχής δεν γίνονται και ανακλήσεις διορισμών). Υπήρχε ένας νόμος και κάποιοι λειτούργησαν με βάση το νόμο και όχι με βάση τα γνωστά ''πηγαδάκια''. Το κράτος δεν είναι λοταρία,παίζω και χάνω. Άλλοί συμπλήρωναν το πλαφόν που όριζε ο 3848 και επίσης δεν πήγαν αναπληρωτές.

Είναι άκρως προβήματική η κατάσταση. Τα τελευταία χρόνια όλοι ψάχνουν το καλύτερο σύστημα διορισμού αλλά διορισμοί δεν γίνονται. Ελπίζω να μη συνεχιστεί αυτό το παραμύθι...
και όσοι δούλεψαν στη μεταβατική και δεν θα μετρήσει η προϋπηρεσία τους; εκεί τι παραβιάζεται στη σχέση αυτών με το κράτος; Ευτυχώς που στο Συριζα δεν πρεσβεύουν τέτοιες απόψεις ! εσείς που επικαλείστε αυτό σας διαφεύγει πως η προϋπηρεσία της μεταβατικής θα μετρούσε μετά τη διεξαγωγή του πρώτου ασεπ μετά την ψήφιση του νόμου 3848,  άρα μάλλον καιροσκοπούσατε 8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ
« Απάντηση #152 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 04:01:33 μμ »
Ονομαστική....μίζερος
Γενική....κακομοιρη
Αιτιατική...κλαυσιγελο
κλητική....εκπαιδευτικέ

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ
« Απάντηση #153 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 04:08:20 μμ »
Οτι και να λετε και οτι και να γραφετε η προυπηρεσια απο το 2010 και εντευθεν θα μετρησει ΤΕΛΟΣ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32324
  • Τελευταία: Meliki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161501
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 524
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 416
Σύνολο: 435

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.