*

Αποστολέας Θέμα: αποχή από τον ΑΣΕΠ??  (Αναγνώστηκε 7312 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: αποχή από τον ΑΣΕΠ??
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 03:18:51 μμ »
Ναι βρε, δεν είναι παραπάνω από 75€! Ε και με 75€ θα σωθούμε;

Λοιπόν, επειδή πολύ με πείραξε ο χαρακτηρισμός της συζήτησης ως "συζήτηση καφενείου" (μάλλον έτσι κάποιοι αντιλαμβάνονται το θέμα) και τα "δακρύβρεχτα μηνύματα συμπαράστασης" (μάλλον έτσι κάποιοι αντιλαμβάνονται την εκδήλωση της αλληλεγγύης και της συμπαράστασης), θα πω άλλο ένα δακρύβρεχτο:
Πρέπει να είναι κανείς αρκετά χοντρόπετσος για να μπορεί να αντέξει σφυρίζοντας αδιάφορα την κατάσταση που επικρατεί συνήθως - πόσο μάλλον φέτος - στα εξεταστικά κέντρα. Εγώ ως υποψήφια έγραφα και έκλαιγα γιατί είχα φάει στη μάπα τον ιδιωτικό τομέα στη χειρότερη εκδοχή του και ο ΑΣΕΠ ήταν η μόνη λύση να κάνω τα όνειρά μου πραγματικότητα. Πώς λοιπόν να πάω να επιτηρήσω τώρα, όχι πιτσιρίκια που δίνουν στον ΑΣΕΠ επειδή επέμενε ο μπαμπάς που πλήρωσε και το φροντιστήριο, αλλά ανθρώπους με οικογένεια και παιδιά, που δουλεύουν το οχτάωρο στον ιδιωτικό τομέα και διαβάζουν τις υπόλοιπες ώρες της μέρας και της νύχτας; Αυτή την άτυχη γενιά που το 98 έφαγε τα δακρυγόνα έξω από τα εξεταστικά κέντρα; Και τα τότε πιτσιρίκια έτρεχαν να δώσουν ενώ άλλοι περίμεναν να διοριστούν 8 και 10 χρόνια; Τι κι αν διορίστηκα; Ξεχνιούνται αυτά που πέρασα κι εγώ και τόσοι άλλοι;
Άντε, λοιπόν, στο καφενείο εσείς που ξέρετε από καφενειακές συζητήσεις κι αφήστε τους αφελείς και ανόητους να λένε τον πόνο τους!
+
ειναι οι ιδιοι κυριοι που, οταν οι αφελεις βγαινουμε στο δρομο(για 2η φορα) να φωναξουμε την κοροϊδια και τη συμπαιγνια εις βαρος ολων μας, προτιμουν να διαβαζουν στα ζεστα τους και να τριβουν τα χερια τους που οι υπολοιποι αφελεις χανουμε το χρονο μας. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποχή από τον ΑΣΕΠ??
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:17:32 »

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: αποχή από τον ΑΣΕΠ??
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 03:47:01 μμ »
Δεν πειράζει, Fivo, ο καθένας μας βρίσκει στη ζωή αυτό που του αξίζει αργά ή γρήγορα! Και στους αφελείς και ανόητους στέλνω δακρύβρεχτο μήνυμα συμπαράστασης! Ξέρεις ότι στο διαγωνισμό του 98 δεν δέχονταν οι μόνιμοι να επιτηρήσουν και φέρνανε όποιον μπορούσαν από οποιαδήποτε υπηρεσία;Οι μόνιμοι ήταν απ' έξω με τους αναπληρωτές και τους αδιόριστους και διαμαρτύρονταν (δακρύβρεχτα, πάντα, αφελώς και ανοήτως)!!!
Θα μου πεις και τι έγινε; Δεν πέρασε το σύστημα του ΑΣΕΠ; Κι εγώ που σου γράφω με τον ΑΣΕΠ διορίστηκα. Ναι ,αλλά υπάρχει κι αυτή η ρημάδα η συνείδηση και η μνήμη!!!

Αποσυνδεδεμένος etsi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: αποχή από τον ΑΣΕΠ??
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 07:23:55 μμ »
Αυτοί που το βλέπουν σαν καφενείο έχουν την δικιά τους αποψη.οκ.

Αλλά αν βλέπουν ένα post έτσι…που κάποιοι συνάδελφοι εδώ μέσα λένε τους προβληματισμούς τους  και πήραν μια κοροϊδία από το υπουργείο…

αυτοί που πιστεύουν για το καφενείο είναι  αυτοί οι ίδιοι που όταν κατεβαίνουμε σε απεργίες λένε από μέσα τους…μα καλά μα….κας είμαι να κάνω εγώ!!!!
θα χάσω τα λεφτά μου.
Ναι αλλά μαζί με τα λεφτά χάνονται και άλλα.
Πρέπει κάποια στιγμή να σηκώσουμε σε αυτήν την χώρα το κεφάλι μας για να μας ακούσουν όλοι.Είμαστε οι καθηγητές των παιδιών που θα βγουν αύριο στην κοινωνία.Πρέπει να τα δίνουμε όλα στα σχολειά μας και όχι να κάνουμε 2 δουλειές για να ζούμε.     

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: αποχή από τον ΑΣΕΠ??
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 09:17:10 μμ »
Όταν ο διαγωνισμός θα γίνει πιο νωρίς θα πραγματοποιηθεί για όλους και όχι για μερικούς.... οπότε αν κάποιοι παραπονιέστε ότι δεν τελειώσατε το διάβασμα σας αυτό ισχύει ΓΙΑ όλους, άρα δεν υπάρχει αδικία. Δεν υπάρχει βάση εισαγωγής ρε παιδιά... δεν λέτε πάλι καλά που θα περάσετε ήσυχα Χριστούγεννα; (αστείο ήταν)
 
Δυστυχώς μεταξύ μας διεκδικούμε μια θέση.... άρα απροετοίμαστους μας βρίσκει όλους. Άρα είμαστε όλοι ίσοι και ξεκινάμε από την ίδια βάση.

Τώρα αν κάποιοι έχουν τελειώσει το διάβασμά  τους ήδη, είναι φυσικό ότι έχουν πλεονέκτημα είτε γράφαμε τώρα είτε μετά! Είναι αυτονόητο.... και όποιος είπε ότι καλύπτεται η ύλη του ΑΣΕΠ σε εξτρά μήνες είναι ψεύτης. Εγώ διδάσκω 12 χρόνια μαθηματικά και ακόμα έχω νέα πράγματα να μάθω.

Τώρα τα επεισόδια του 98 δεν ξέρω τι έγινε, αλλά αν ήταν για την καθιέρωση του ΑΣΕΠ έναντι της επετηρίδας νομίζω ότι το μέλλον το δικαιώνει το ΑΣΕΠ... αλλού χάνει το ΑΣΕΠ (δείτε αιτήματα ΠΕΑΕ)

Ας κρατήσουμε την συζήτηση σε ήπιο κλίμα, δεν χρειάζεται να είμαστε προκλητικοί και έτσι θέλω να λάβετε τα παραπάνω, καλοπροαίρετα. Είμαστε στο ίδιο στρατόπεδο παίδες!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποχή από τον ΑΣΕΠ??
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:17:32 »

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αποχή από τον ΑΣΕΠ??
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 09:39:14 μμ »
Μπορεί να πηγαίνουμε  σε αυτό το διαγωνισμό όλοι κάτω από τις ίδιες συνθήκες αλλά οι ύπουλες εκπλήξεις που μας κάνουν κάθε φορά δυστυχώς είναι τραγικές και βαθύτατα αναξιοπρεπείς. Λυπάμαι πάρα πολύ που υποβιβάζουν με κάθε τρόπο τον εκπαιδευτικό.

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: αποχή από τον ΑΣΕΠ??
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 02:41:59 πμ »
ΨΗΦΙΣΜΑ

Της Γενικής Συνέλευσης της Α’ ΕΛΜΕ Μεσσηνίας (27-11-2008)


   Καταγγέλλουμε τη συμπαιγνία που έχει διαπράξει το ΥΠΕΠΘ και ο ΑΣΕΠ σε βάρος των υποψηφίων για τον επόμενο διαγωνισμό πρόσληψης εκπαιδευτικών. Παρά τις καθυστερήσεις και τις προηγούμενες διαβεβαιώσεις ότι ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί στο πρώτο δίμηνο του 2009 ανακοινώθηκε από τον ΑΣΕΠ αιφνιδιαστικά ότι η ημερομηνία διεξαγωγής του θα είναι στις 20-21 Δεκεμβρίου 2008.

   Τα επιχειρήματα της έγκαιρης πρόσληψης εκπαιδευτικών και η μεταφορά της ευθύνης από το ΥΠΕΠΘ στον ΑΣΕΠ και τούμπαλιν δεν μας πείθουν. Πίσω από αυτό το πισώπλατο χτύπημα στους αδιόριστους συναδέλφους μας κρύβεται ένα βρώμικο πολιτικό παιχνίδι. Κρύβεται η πολιτική βούληση της ηγεσίας του ΥΠΕΠΘ να ρίξει το βάρος της αποτυχίας και της αδιοριστίας στις πλάτες τους τη στιγμή που γι’ αυτό ευθύνεται η ακολουθούμενη πολιτική της αδιοριστίας.

•   Εκφράζουμε την αλληλεγγύη μας στον αγώνα των αδιορίστων εκπαιδευτικών για μεταφορά της ημερομηνίας διεξαγωγής του διαγωνισμού και για μαζικούς διορισμούς στο δημόσιο σχολείο
•   Καλούμε κάθε συνάδελφο μόνιμο εκπαιδευτικό να μη συμμετέχει ως επιτηρητής στο διαγωνισμό της κοροϊδίας


Αυτό είναι το ψήφισμα συμπαράστασης της Ά ΕΛΜΕ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Αποσυνδεδεμένος bval

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: αποχή από τον ΑΣΕΠ??
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 03:20:44 πμ »
Ναι βρε, δεν είναι παραπάνω από 75€! Ε και με 75€ θα σωθούμε;

Λοιπόν, επειδή πολύ με πείραξε ο χαρακτηρισμός της συζήτησης ως "συζήτηση καφενείου" (μάλλον έτσι κάποιοι αντιλαμβάνονται το θέμα) και τα "δακρύβρεχτα μηνύματα συμπαράστασης" (μάλλον έτσι κάποιοι αντιλαμβάνονται την εκδήλωση της αλληλεγγύης και της συμπαράστασης), θα πω άλλο ένα δακρύβρεχτο:
Πρέπει να είναι κανείς αρκετά χοντρόπετσος για να μπορεί να αντέξει σφυρίζοντας αδιάφορα την κατάσταση που επικρατεί συνήθως - πόσο μάλλον φέτος - στα εξεταστικά κέντρα. Εγώ ως υποψήφια έγραφα και έκλαιγα γιατί είχα φάει στη μάπα τον ιδιωτικό τομέα στη χειρότερη εκδοχή του και ο ΑΣΕΠ ήταν η μόνη λύση να κάνω τα όνειρά μου πραγματικότητα. Πώς λοιπόν να πάω να επιτηρήσω τώρα, όχι πιτσιρίκια που δίνουν στον ΑΣΕΠ επειδή επέμενε ο μπαμπάς που πλήρωσε και το φροντιστήριο, αλλά ανθρώπους με οικογένεια και παιδιά, που δουλεύουν το οχτάωρο στον ιδιωτικό τομέα και διαβάζουν τις υπόλοιπες ώρες της μέρας και της νύχτας; Αυτή την άτυχη γενιά που το 98 έφαγε τα δακρυγόνα έξω από τα εξεταστικά κέντρα; Και τα τότε πιτσιρίκια έτρεχαν να δώσουν ενώ άλλοι περίμεναν να διοριστούν 8 και 10 χρόνια; Τι κι αν διορίστηκα; Ξεχνιούνται αυτά που πέρασα κι εγώ και τόσοι άλλοι;
Άντε, λοιπόν, στο καφενείο εσείς που ξέρετε από καφενειακές συζητήσεις κι αφήστε τους αφελείς και ανόητους να λένε τον πόνο τους!

Έχεις δίκιο σε όσα λες, αλλά δυστυχώς υπάρχουν πολλοί που νομίζουν ότι με αυτά τα 75 ευρώ θα σωθούν... και άλλοι διορίστηκαν αλλά δεν ξέχασαν τα όσα πέρασαν πριν, άλλοι όμως έγιναν και χειρότεροι από αυτούς που έβριζαν...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160931
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 578
Σύνολο: 597

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.