*

Αποστολέας Θέμα: Απεργία και αναπληρωτές  (Αναγνώστηκε 9426 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και αναπληρωτές
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 02, 2010, 09:30:32 μμ »
Δε χάνεται η προϋπηρεσία, ούτε ένσημο (διαβάστε παρακάτω) απαιτήστε να γράφεται η μέρα εργασίας ως απεργία στο ημερολόγιο και επικοινωνήστε αν έχετε πρόβλημα (με τους δ/ντές, προϋσταμένους ) με ΔΟΕ, ΟΛΜΕ
Τα ένσημα, από όσο ξέρω, όπως και το ημερομίσθιο, την ημέρα της απεργίας χάνονται.
Για τους αναπληρωτές η προϋπηρεσία προσμετράται κανονικά.

Για τους ωρομίσθιους:
Για το θέμα της προϋπηρεσίας η γνωμάτευση του Δραγασάκη προς την ΔΟΕ είναι ότι η ημέρα της απεργίας, ανεξάρτητα από τη σχέση εργασίας θεωρείται πραγματικός χρόνος εργασίας. Ως εκ τουτου απορρέει το συμπέρασμα ότι θα πρέπει να καταχωρείται η προϋπηρεσία των ωρομισθίων. Στην πράξη αυτό συμβαίνει; Για διαβάστε το παρακάτω και βγάλτε συμπέρασμα...

"Στις 14/12/09, δυο μέρες πριν την απεργία ΔΟΕ 16/12, η Αυτόνομη Κίνηση Εκπαιδευτικών κατέθεσε πρόταση στο ΔΣ του Διδασκαλικού Συλλόγου Ν.Σερρών "Ο Εμμ. Παπάς" να απευθύνει ερώτημα προς την Δ/νση Πρωτοβάθμιας σχετικά με την συμμετοχή ωρομισθίων σε απεργίες. Η πρόταση πέρασε καθώς υπήρχε διαφωνία μεταξύ των μελών ΠΑΣΚ και ΔΑΚΕ για το αν ο απεργός ωρομίσθιος δικαιούται ή όχι τα μόριά του. Με καθυστέρηση ενός μήνα, το έγγραφο στάλθηκε στη Δ/νση Πρωτοβάθμιας και στη ΔΟΕ στις 11/1/2010.

Το απαντητικό έγγραφο από την Δ/νση προς τον Σύλλογο με ημερομηνία 29/1/10 αναφέρει επί λέξει :
"Απαντώντας στο υπ'αριθμ. Φ.ΕΞ/5/11/1/2010 έγγραφό σας σας ενημερώνουμε ότι η υπηρεσία μας δεν είναι αρμόδια να απαντήσει στο
ερώτημά σας. Θα πρέπει να απευθυνθείτε στην αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου Παιδείας Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων ή τη ΔΟΕ"
 
Τα ερωτήματα που προκύπτουν πολλά:
Πώς γίνεται η Δ/νση ΠΕ Ν.Σερρών, η οποία έχει μάλιστα πιστοποιηθεί με  ISO Παροχής Υπηρεσιών Διοίκησης και Οργάνωσης, να μη γνωρίζει το πλαίσιο;
Και δηλαδή τι ακριβώς εφάρμοζε μέχρι τώρα στις περιπτώσεις ωρομισθίων που απεργούν;
Αφαιρούνταν τα μόρια ή όχι;  

Η παράσταση συνεχίζεται...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2010, 09:34:17 μμ από rozy4 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία και αναπληρωτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:52:57 »

Αποσυνδεδεμένος manti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και αναπληρωτές
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 27, 2010, 06:21:52 μμ »
 
 
Αρ. Πρωτ: 881   Αθήνα  27/4/2010
Προς Συλλόγους Εκπ/κών Π.Ε.

Απόφαση του Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε.
για το πρόγραμμα δράσης του κλάδου
            Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε., στη σημερινή του συνεδρίαση, εκτιμώντας την ολομέτωπη επίθεση στα δικαιώματα των εργαζομένων, καθώς  και την κατάθεση του αντιεκπαιδευτικού πολυνομοσχεδίου με τη διαδικασία του επείγοντος στη Βουλή
αποφάσισε:
α. Την οργάνωση έκτακτης συνέντευξης τύπου μαζί με την ΟΛΜΕ την Πέμπτη 29/4  στα γραφεία της ΔΟΕ
β. Την κήρυξη τετράωρης διευκολυντικής στάσης εργασίας  στο διδακτικό ωράριο του κάθε εκπαιδευτικού για τις 28, 29, 30 Απριλίου και 3 Μαΐου 2010, για να δοθεί η δυνατότητα οργάνωσης και ανάπτυξης δράσεων από το εκπαιδευτικό κίνημα και τους Τοπικούς Συλλόγους
γ. Την οργάνωση πανεκπαιδευτικού Συλλαλητηρίου την Πέμπτη 29-4-2010 και ώρα 18.00 στα Προπύλαια και πορεία προς τη Βουλή.
δ. Συμμετοχή στις απεργιακές συγκεντρώσεις της 1ης Μάη σ' όλη τη χώρα
ε. Την κήρυξη 48ωρης απεργιακής κινητοποίησης στις 4 και 5 Μαΐου 2010
Την Τρίτη 4/5 διοργανώνουμε πανεκπαιδευτικά συλλαλητήρια στις μεγάλες πόλεις και καλούμε σε πανελλαδικό πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο 12.00 στα Προπύλαια. Καλούνται οι Σύλλογοι της περιφέρειας να μισθώσουν λεωφορεία για τη συμμετοχή των συναδέλφων στο συλλαλητήριο της Αθήνας.
Την Τετάρτη 5/5 συμμετέχουμε στα πανεργατικά συλλαλητήρια σ' όλη τη χώρα.
στ. Νέα 48ωρη απεργιακή κινητοποίηση τις   ημέρες εισαγωγής και ψήφισης του πολυνομοσχεδίου στην ολομέλεια της Βουλής και σε συντονισμό με το εργατικό κίνημα
Την πρώτη μέρα της απεργιακής κινητοποίησης θα διοργανωθεί νέο πανελλαδικό συλλαλητήριο στην Αθήνα.
Θα εκδοθεί ενημερωτικό υλικό για την προώθηση των αγωνιστικών κινητοποιήσεων (αφίσα κ.λπ.)
Το επόμενο διάστημα και μέχρι στις 7-5-2010 έκτακτες Γ.Σ. των Συλλόγων της χώρας με πρόταση για κλιμάκωση του αγώνα.
Ολομέλεια προέδρων στις 10-5-2010.
Παλεύουμε ενάντια στα αντεργατικά μέτρα και για την απόσυρση του πολυνομοσχεδίου του Υπουργείου Παιδείας.
           Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. καλεί όλους τους συναδέλφους  να συμμετέχουν μαζικά και μαχητικά στις απεργιακές κινητοποιήσεις και  συλλαλητήρια που πραγματοποιούνται τις ίδιες μέρες σε όλες τις πόλεις της Ελλάδας. 
                 

Αποσυνδεδεμένος Deyna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και αναπληρωτές
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 02:27:35 μμ »
Μια συνάδελφος μου έλεγε σήμερα ότι επειδή οι αναπληρωτές είμαστε με σύμβαση ιδιωτικού δικαίου δεν επιτρέπεται να απεργούμε και ότι υπάρχει περίπτωση να έχουμε κυρώσεις. Επίσης λέει χάνουμε και την προϋπηρεσία μιας ημέρας εκτός από το μεροκάματο. Ισχύει κάτι τέτοιο;; ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και αναπληρωτές
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 02:42:59 μμ »
αυτα που σου λεει ειναι τριχες. ΔΕΝ χανεις προϋπηρεσια, χανεις το ενσημο και τα χρηματα της ημερας. περυσι συμμετειχα σε ολες τις κινητοποιησεις και η προϋπηρεσια μου μπηκε ολη κανονικα στους πινακες. μην ακους τιποτα, ολα αυτα που σου ειπε ειναι εκ του πονηρου... να πας και να τη φτυσεις καταμουτρα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία και αναπληρωτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:52:57 »

Αποσυνδεδεμένος anna_kriti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
    • Αμπρα Κατάμπρα
Απ: Απεργία και αναπληρωτές
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 02:50:22 μμ »
Φυσικά και επιτρέπεται...
Καποιους τους βολευει να λενε αλλα. Εδω  σε μενα που σαν νεοδιοριστη εκανα 6 εβδομαδες απεργια (2η χρονιά βασικά που πρακτικα ημουν δοκιμη) μου ειχαν  πει πως δε μου ερθει ο μονιμος διορισμος...
Το μονο που χανεις στην απεργια ειναι τα χρηματα σου. Τιποτα αλλο!!!

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και αναπληρωτές
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 03:54:58 μμ »
Μια συνάδελφος μου έλεγε σήμερα ότι επειδή οι αναπληρωτές είμαστε με σύμβαση ιδιωτικού δικαίου δεν επιτρέπεται να απεργούμε και ότι υπάρχει περίπτωση να έχουμε κυρώσεις. Επίσης λέει χάνουμε και την προϋπηρεσία μιας ημέρας εκτός από το μεροκάματο. Ισχύει κάτι τέτοιο;; ??? ??? ???

Μήπως δεν θέλει αυτή να απεργήσει και τα λέει αυτά; Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας!
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και αναπληρωτές
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 03:57:52 μμ »
Mια χαρά μπορείτε να απεργήσετε! Συμφωνώ με τους προλαλήλαντες και έχω κ εγω εχω προσωπική εμπειρία!
 Καμία κύρωση δεν υπάρχει πλην των χρημάτων που χάνεις (λίγο πάνω απο το ημερομίσθιο).

Αποσυνδεδεμένος tempo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και αναπληρωτές
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 04:20:20 μμ »
όταν ήμουν αναπληρωτής είχα κάνει απεργία χωρίς να χάσω προϋπηρεσία.
Ως ωρομίσθιος όμως θυμάμαι έχανα και την προϋπηρεσία και τα χρήματα.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και αναπληρωτές
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 07:12:35 μμ »
όταν ήμουν αναπληρωτής είχα κάνει απεργία χωρίς να χάσω προϋπηρεσία.
Ως ωρομίσθιος όμως θυμάμαι έχανα και την προϋπηρεσία και τα χρήματα.

Αυτό σταμάτησε να ισχύει απο πέρυσι. Και οι αναπληρωτές αλλά και οι ωρομίσθιοι παίρνουν την προϋπηρεσία τους. Και δεν θέλει καν ρώτημα..ΦΥΣΙΚΑ και επιτρέπεται αλλά και "επιβάλλεται" η απεργία στους αναπληρωτές.

Αποσυνδεδεμένος alexis2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και αναπληρωτές
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 07:33:44 μμ »
κι εγω αναπληρωτρια ειμαι κι εχω κάνει και απεργίες.μονο το μεροκάματο της ημ[ερας χάνεις και όχι την προυπηρεσία σου.

Αποσυνδεδεμένος Αγγελικη80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Μονιμη Αναπληρωτρια
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και αναπληρωτές
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 08:03:13 μμ »
Να δουμε τι αλλο θα ακουσουμε :o :o

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και αναπληρωτές
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 08:29:37 μμ »
Όπως είπαν και οι συνάδελφοι χάνεις το ένσημο και τα χρήματα.Πάντως μην τα βάζετε με τη συνάδελφο.Την προηγούμενη φορά που απέργησα είχε γίνει θέμα από τους διευθυντές μου για το αν έπρεπε να...περαστούν οι ώρες μου ως αναπληρώτρια,ούτε οι ίδιοι δεν το ήξεραν ή το είχαν ξεχάσει....

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και αναπληρωτές
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 10:09:08 μμ »
Μια συνάδελφος μου έλεγε σήμερα ότι επειδή οι αναπληρωτές είμαστε με σύμβαση ιδιωτικού δικαίου δεν επιτρέπεται να απεργούμε και ότι υπάρχει περίπτωση να έχουμε κυρώσεις. Επίσης λέει χάνουμε και την προϋπηρεσία μιας ημέρας εκτός από το μεροκάματο. Ισχύει κάτι τέτοιο;; ??? ??? ???
Αυτά για την ώρα ισχύουν στην Κίνα...Δεν αποκλείεται στο κοντινό μέλλον να γίνουν τα πράγματα όπως τα περιγράφεις.Και ο μόνος τρόπος για να μη φτάσουμε εκεί είναι ο αγώνας!!!

Αποσυνδεδεμένος Deyna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και αναπληρωτές
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 02:23:51 μμ »
Τι να πω βρε παιδιά..μάλλον σε μερικούς δεν αρέσουν οι απεργίες..Ίσως για να μη δημιουργήσουν θέμα οι γονείς..είναι λίγο άγριοι εδω..  ::) ::)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 322
Σύνολο: 323

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.