*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014  (Αναγνώστηκε 115408 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #280 στις: Ιούλιος 28, 2014, 01:31:50 πμ »
Βγήκε ο κος Μπράτης στο φατσοβιβλίο και το ξεφούρνισε. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι τον επιβεβαίωσε ο κος Καψαλάκης.
Αυτό που ανακοίνωσε ο Μπράτης το διάβασα, αλλά δεν ήξερα ότι τον επιβεβαίωσε ο Καψαλάκης. Δώσε link.
Αν αυτή η διασταύρωση απόψεων το καθιστά σίγουρη εξέλιξη, προφανώς οδεύουμε προς το τέλος της μεταβατικής!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:50:21 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #281 στις: Ιούλιος 28, 2014, 01:32:42 πμ »
Fotini18 υπάρχει όμως και η παράμετρος που λέι ότι επέλεξαν να μην πάνε επειδή δεν ΄μοριοδοτούνταν διπλά. Και ότι εσύ πήγες επειδή δεν είχες αρκετά μόρια για να πας κάπου πιο βολικά...  :-\
Μπορεί να ήταν αδικία που καταργήθηκαν τα δυσπρόσιτα και να αποκαθίσταται αυτή τώρα... ίσως. Αλλά που βρίσκεται η λογική στο να αξιώνει καποιος να εκμεταλευτεί την τύχη που καταριόταν μέχρι πριν δύο μήνες έναντι άλλων που μάζεψαν τα μόρια τους με βάση τα δεδομένα που είχαν; Άλλωστε για να επιλέγει κάποιος πιο "βολικά" μέρη ενώ εσύ δεν μπορούσες ίσως να είχε πάει σε εκείνα τα δυσπρόσιτα πριν από εσένα όταν ακόμη μετρούσαν διπλά
δεν καταλαβαίνετε ότι όσοι επέλεγαν δυσπρόσιτα (και με πολλά μόρια, όχι λίγα όπως λες) το έκαναν για να εξασφαλίσουν ότι απλά θα δουλέψουν, χωρίς να υπολογίζουν πιθανό διπλασιασμό. Το έκαναν όμως, ενώ άλλοι όχι, γιατι αυτοί οι τελευταίοι, ενώ είχαν πολλά μόρια, ευελπιστούσαν ότι οι πίνακες θα μείνουν κλειδωμένοι γι πολύ ακόμα και θα είναι του χρόνου στην ίδια σειρά με αυτόν που πήγε στο δυσπρόσιτο.

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #282 στις: Ιούλιος 28, 2014, 01:33:36 πμ »
Ψάξε στο facebook να δεις τι γράφει ο Καψαλάκης. Παρουσιάζει ενδιαφέρον η ανάρτησή του.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #283 στις: Ιούλιος 28, 2014, 01:35:06 πμ »
Fotini18 υπάρχει όμως και η παράμετρος που λέι ότι επέλεξαν να μην πάνε επειδή δεν ΄μοριοδοτούνταν διπλά. Και ότι εσύ πήγες επειδή δεν είχες αρκετά μόρια για να πας κάπου πιο βολικά...  :-\

Επειδή εδώ μέσα ΠΟΛΛΟΊ -ευτυχώς όχι όλοι- βγάζουν αυθαίρετα συμπεράσματα και τα παρουσιάζουν ως δεδομένα...σε πληροφορώ συνάδελφε ότι έχω πάρα πολλά μόρια. Βρίσκομαι στην κορυφή του πίνακα αναπληρωτών αμέσως μετά τις ειδικές κατηγορίες. Έχω συμπληρώσει 60+ μήνες προϋπηρεσία, είμαι στο δημόσιο σχολείο εδώ και 7 χρόνια και φεύγω πάντα από την Α φάση. Με 3 επιτυχίες ασεπ, χωρις πδς και 2 χρόνια σε δυσπρόσιτα έχω ένα λόγο παραπάνω να λέω πως αρκετά με χρησιμοποίησε το κ@@οκρατος και πρέπει -όπως και οι άλλοι συνάδελφοί μου- να δικαιωθούμε.
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:50:21 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #284 στις: Ιούλιος 28, 2014, 01:36:41 πμ »
Ψάξε στο facebook να δεις τι γράφει ο Καψαλάκης. Παρουσιάζει ενδιαφέρον η ανάρτησή του.
μπορείτε να μας πείτε τι λέει γιατί δεν έχουμε facebook;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #285 στις: Ιούλιος 28, 2014, 01:38:32 πμ »
Αν ξεκλειδωσουν με ταυτοχρονο αναδρομικο διπλασιασμο δυσπροσιτων, τοτε ετοιμαστειτε για τεραστιες ανακαταταξεις στον πινακα, αφου οι απολυμενοι απο τα ιδιωτικα σχολεια + τριτεκνοι + Ειδικης Αγωγης + δυσπροσιτα θα περασουν απο πανω, ειτε εχουν ειτε δεν εχουν ΑΣΕΠ. Το θεωρω απιθανο να κανει τετοιο ατοπημα ο Λοβερδος που σιγουρα θα θελει να επανεκλεγει κι οχι να τον μαυρισουν οπως τη Διαμαντοπουλου...
Δε θεωρώ πιθανό τον αναδρομικό διπλασιασμό μορίων στα δυσπρόσιτα.
Αυτοί που δεν έχουν ΑΣΕΠ, ούτε 23,5 μήνες μέχρι 30-6-2010 δε θα είναι στους νέους πίνακες!

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #286 στις: Ιούλιος 28, 2014, 01:41:19 πμ »
Συγγνώμη, δεν μπορώ να αντιγράψω το λινκ. Είμαι λίγο άσχετη! Σας δίνω μια γεύση, λείπει η φωτογραφία με το ερωτηματικό.


Του Ζαχαρία Καψαλάκη
 
Έχω ένα προαίσθημα…
Δεν ξέρω γιατί, αλλά το έχω…
Και αφού το έχω, λέω να το δημοσιοποιήσω…
Λοιπόν έχουμε εκλογές αιρετών φέτος και το ξέρουμε όλοι ότι το κατεστημένο ζορίζεται!
            Οι αναπληρωτές αυτή τη φορά θα είναι πολλοί…
Πάρα πολλοί…
Που μεταφράζεται σε πάρα πολλούς ψήφους!
Χιλιάδες ψήφους…
 Βλέπω επιστολές πάνε κι έρχονται!
            Μη σας φανεί παράξενο να …ξεκλειδώσει η προϋπηρεσία των αναπληρωτών, κατόπιν ενεργειών του…
            Καθόλου παράξενο!
            Μπας και σώσουμε την καρέκλα!
Αυτά και ο νοών νοητό…
Καλό ξημέρωμα!
(ΥΓ1: Προσέξτε το χρώμα του ερωτηματικού… Έχει σημασία!)
(ΥΓ2: Φιλική συμβουλή: Μη βιαστείτε να κάνετε τα χαρτιά σας. Να βγει πρώτα η εγκύκλιος για τα δυσπρόσιτα που θα ανοίγει και την προϋπηρεσία.)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2014, 01:47:29 πμ από faz »

Αποσυνδεδεμένος Dimeos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 998
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #288 στις: Ιούλιος 28, 2014, 01:45:34 πμ »
Συγγνώμη, δεν μπορώ να αντιγράψω το λινκ. Είμαι λίγο άσχετη!
Πάντως κι εγώ που μπήκα στο fb του Καψαλάκη δεν βρήκα κάτι σχετικό με το ξεκλείδωμα πινάκων.
Αφού δεν μπορείς να δώσεις link, κάνε αντιγραφή όσων έχει γράψει ο Καψαλάκης και επικόλλησέ τα εδώ.

Αποσυνδεδεμένος Dimeos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 998
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #289 στις: Ιούλιος 28, 2014, 01:47:39 πμ »
Πάντως κι εγώ που μπήκα στο fb του Καψαλάκη δεν βρήκα κάτι σχετικό με το ξεκλείδωμα πινάκων.
Αφού δεν μπορείς να δώσεις link, κάνε αντιγραφή όσων έχει γράψει ο Καψαλάκης και επικόλλησέ τα εδώ.
συνάδελφε ανέβασα εγώ το λινκ

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #290 στις: Ιούλιος 28, 2014, 01:48:19 πμ »
Τα κατάφερε ο dimeos, τελικά.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #291 στις: Ιούλιος 28, 2014, 01:49:07 πμ »
http://e-mesara.gr/index.php/2014-01-29-19-20-37/3390-ksimeronei-vdomada-ekplikseon-idomen
Η faz είπε να δούμε στο fb, για αυτό δεν έβρισκα τίποτα. Προφανώς ήταν αυτό στο e-mesara. Ευχαριστούμε.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #292 στις: Ιούλιος 28, 2014, 01:54:41 πμ »
Το όλο θέμα που συζητάμε ξεκίνησε από μία ακόμα πολιτικάντικη επιθυμία πολιτικής ηγεσίας Υπουργείου Παιδείας να αφήσει την "σφραγίδα" της στην εκπαίδευση.

"Ανακαλύφθηκε" λοιπόν εκπαιδευτικός που ήθελε να πάει από την Σάμο στο Αγαθονήσι.

Σφάλμα 1ο : Κανείς δεν ενημερώνει τον Υπουργό ότι Σάμος και Αγαθονήσι όχι απλώς δεν ανήκουν στην ίδια Διεύθυνση, ούτε καν στην ίδια Περιφερειακή Διεύθυνση δεν ανήκουν.

Σφάλμα 2ο : Κάποιος συμβουλάτορας (Σ.Σ. τους τρώμε στην μάπα εν ενεργεία, τους τρώμε και συνταξιούχους) του προτείνει να πει ότι θα δώσει την μαγική λύση λαμβάνοντας υπόψη την εντοπιότητα: http://www.minedu.gov.gr/grafeio-typoy-kai-dimosion-sxeseon-main/deltia-typoy-main/11512-11-07-14-alpha.html

Στην πορεία διαπιστώνουν ότι αυτό απλά δεν γίνεται. Οπότε αλλάζει το παραμύθι και πάμε σε πριμοδότηση της επιλογής να διδάξει ένας εκπαιδευτικός σε δυσπρόσιτα μέρη των ορεινών όγκων και της νησιωτικής Ελλάδας: http://www.pde.gr/index.php?page=7491

Σφάλμα 3ο : Η ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗ (Σ.Σ. δεν λέω την πολιτική και το επαναλαμβάνω για τρίτη φορά) ηγεσία του Υπουργείου θέλει να πάει διακοπές και να μην την σκοτίζουν. Κουράστηκε βρε αδερφέ! (πώς κουράστηκε είναι άλλο θέμα) Οπότε προτείνει να βγει η εγκύκλιος και όποτε αποφασίσουν να νομοθετήσουν για τα δυσπρόσιτα να βγάλουν συμπληρωματική εγκύκλιο (περίπου 2x o ανθρωποχρόνος χιλιάδων ανθρώπων, αλλά ποιος νοιάζεται όταν ο ανθρωποχρόνος είναι άλλου ανθρώπου...)

Στην πορεία διαπιστώνουν ότι
α) αν διπλασιασμός ΜΣΔ αυτό αφορά μετά τον μόνιμο διορισμό (ζήσε Μάη μου...)
β) αν διπλασιασμός προϋπηρεσίας αυτό είναι δώρο-άδωρο με κλειδωμένους πίνακες.
"Χμμμ... μήπως εκεί που λέει ο 3848 ότι οι πίνακες παύουν να τροφοδοτούνται με νέα στοιχεία  προϋπηρεσίας από την 1η Ιουλίου 2010, να το αλλάξουμε σε 2014;"

Από αύριο όποιος υποβάλλει αίτηση σύμφωνα με την εγκύκλιο: "Μετά την καταχώριση ο υποψήφιος παραλαμβάνει αντίγραφο της μηχανογραφημένης αίτησής του, στο οποίο αναγράφεται το σύνολο των μορίων της προϋπηρεσίας του μέχρι τις 30-06-2010 υπογεγραμμένο από τον ίδιο..."

Και μετά θα ξεκλειδώσουν οι πίνακες;

Καληνύχτα...

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #293 στις: Ιούλιος 28, 2014, 01:55:50 πμ »
Το έκαναν όμως, ενώ άλλοι όχι, γιατι αυτοί οι τελευταίοι, ενώ είχαν πολλά μόρια, ευελπιστούσαν ότι οι πίνακες θα μείνουν κλειδωμένοι γι πολύ ακόμα και θα είναι του χρόνου στην ίδια σειρά με αυτόν που πήγε στο δυσπρόσιτο.

Το εκαναν επειδη περιμεναν να εφαρμοστει ο 3848! Τα μορια προυπηρεσιας στα δυσπροσιτα δεν μετρουν διπλα στους διορισμους αλλα μονο στους αναπληρωτες, αρα δεν εχουν κανενα νοημα για διορισμο με τον 3848.

Αναδρομικη εφαρμογη ειναι αδιανοητη και θα γινει μονο εκ του πονηρου. Εσενα μπορει να σε βολευει γιατι δεν εισαι ψηλα στον πινακα (καποιος που ειναι ψηλα οπως η fotini18 δε θα επηρεαστει ειτε τα μορια της μετρησουν διπλα ειτε οχι), αλλα δε θα κοιταξουμε τι βολευει τον εναν. Αλλα τι λεω, αυτο ειπε ο Λοβερδος: για να δωσουμε δουλεια στο βυσμα μας, θα καταπατησουμε την αρχη της ισοτητας...

Οσοι ζητουσατε ανοιγμα των πινακων χωρις ταυτοχρονη εφαρμογη του νεου νομου, χαστε τωρα τη σειρα σας για να βολευτουν "συναδελφοι" οπως η Syllas που δεν εχουν προβλημα ν'αλλαζουν οι νομοι σε μια νυχτα αρκει να τους βολευουν προσωπικα... ::)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 512

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.