*

Αποστολέας Θέμα: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70  (Αναγνώστηκε 416895 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mairh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #518 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 09:47:23 μμ »
Φέτος υπάρχουν πάρα πολλοί συνάδελφοι που δήλωσαν λίγες περιοχές και δεν έχουν συμπληρώσει το κουτάκι για οποιαδήποτε περιοχή.Αυτό είναι κακό για αυτούς γιατί όταν θα έρθει η σειρά τους μπορεί να μην έχουν δηλωθεί τα κενά στις περιοχές που έχουν δηλώσει αλλά καλό για τους υπόλοιπους γι αυτό πιστεύω οτι η γ φάση θα " πηδήξει'' πολλούς φέτος και έχουν ελπίδες και αυτοί που βρίσκονται σε χαμηλότερες θέσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:57:34 »

Αποσυνδεδεμένος adria

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #519 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 07:38:39 πμ »
καλημερα, μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι αυτο? ποιος θα τις κανεις αυτες τις προσληψεις - αναθεσεις ΜΚΟ?, Δ/ΝΤΕΣ?
ΘΕΜΑ: Αποςτολή εντφπων ΢υμβάςεων και παρουςιολογίων για την υλοποίηςη των Πράξεων
που υλοποιεί η Ειδική Τπηρεςία Εφαρμογήσ Εκπαιδευτικών Δράςεων του Τπουργείου
Παιδείασ Διά Βίου Μάθηςησ και Θρηςκευμάτων κατά το ςχολικό ζτοσ 2011-12.
΢ασ αποςτζλλουμε ςυνθμμζνα τα ζντυπα ΢υμβάςεων Εργαςίασ Ιδιωτικοφ Δικαίου Οριςμζνου
Χρόνου κακϊσ και τα παρουςιολόγια για τισ Πράξεισ που υλοποιεί θ Ειδικι Τπθρεςία Εφαρμογισ
Εκπαιδευτικϊν Δράςεων του Τπουργείου Παιδείασ Διά Βίου Μάκθςθσ και Θρθςκευμάτων το
ςχολικό ζτοσ 2011-12 και οι οποίεσ είναι:
 «ΝΕΟ ΢ΧΟΛΕΙΟ (΢χολείο 21ου αιϊνα) – Θ Μετάβαςθ: Πολιτιςμόσ και Ζνταξθ ΕΚΟ ςτα Δθμοτικά
΢χολεία» ςτουσ ’ξονεσ Προτεραιότθτασ 1, 2 και 3 ςτθν οποία κα απαςχολθκοφν εκπαιδευτικοί
ειδικότθτασ ΠΕ70, για τθν υποςτιριξθ τθσ ζνταξθσ των μακθτϊν από Ευάλωτεσ Κοινωνικζσ
Ομάδεσ - ΕΚΟ. (Τπόδειγμα ΢φμβαςθσ ΢1, Τπόδειγμα ΢φμβαςθσ ΢2 και Παρουςιολόγιο Π1).
 «΢τιριξθ των ΢χολείων με Ενιαίο Αναμορφωμζνο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα» των Αξόνων
Προτεραιότθτασ 1, 2 και 3 ςτθν οποία κα απαςχολθκοφν εκπαιδευτικοί ειδικότθτασ Αιςκθτικισ
Αγωγισ, Πλθροφορικισ, Αγγλικισ Γλϊςςασ και Φυςικισ Αγωγισ αποκλειςτικά και μόνο ςτα 961
Δθμοτικά ςχολεία με ενιαίο αναμορφωμζνο εκπαιδευτικό πρόγραμμα (Τπόδειγμα ΢φμβαςθσ ΢3,
Τπόδειγμα ΢φμβαςθσ ΢4 και Παρουςιολόγιο Π2).
 «Διαπολιτιςμικζσ Εκπαιδευτικζσ Δράςεισ ςτθ Δευτεροβάκμια εκπαίδευςθ με ενίςχυςθ των
διακρατικϊν ςυνεργαςιϊν» ςτουσ ’ξονεσ Προτεραιότθτασ 1, 2 και 3 για τθν ςτελζχωςθ των
Σάξεων Τποδοχισ Η.Ε.Π. και Ενιςχυτικϊν Φροντιςτθριακϊν Σμθμάτων Η.Ε.Π. ςτθ Δευτεροβάκμια
ΑΔΑ: 4Α8Λ9-ΨΓ9
Εκπαίδευςθ (Τπόδειγμα ΢φμβαςθσ ΢5, Τπόδειγμα ΢φμβαςθσ ΢6 και Τπόδειγμα ΢φμβαςθσ ΢7 και
Παρουςιολόγιο Π3).
 «Ηϊνεσ Εκπαιδευτικισ Προτεραιότθτασ» ςτουσ ’ξονεσ Προτεραιότθτασ 1, 2 και 3 ςτθν οποία κα
απαςχολθκοφν εκπαιδευτικοί Πρωτοβάκμιασ και Δευτεροβάκμιασ Εκπαίδευςθσ για τθν
υποςτιριξθ των ςχολικϊν μονάδων που εντάςςονται ςτισ Ηϊνεσ Εκπαιδευτικισ Προτεραιότθτασ
(Η.Ε.Π.) (Τπόδειγμα ΢φμβαςθσ ΢8, Τπόδειγμα ΢φμβαςθσ ΢9, Τπόδειγμα ΢φμβαςθσ ΢10 και
Παρουςιολόγιο Π4).
 «Πρόγραμμα εξειδικευμζνθσ εκπαιδευτικισ υποςτιριξθσ για ζνταξθ μακθτϊν με αναπθρία
ι/και ειδικζσ εκπαιδευτικζσ ανάγκεσ» ςτουσ ’ξονεσ Προτεραιότθτασ 1, 2 και 3 για τθν
παράλλθλθ ςτιριξθ- ςυνεκπαίδευςθ μακθτϊν με αναπθρία ι/και εκπαιδευτικζσ ανάγκεσ
(Τπόδειγμα ΢11, Τπόδειγμα ΢12, Τπόδειγμα ΢13, Τπόδειγμα ΢14, Παρουςιολόγια Π5 και Π6).
΢θμειϊνεται ότι κατά τθν πρόςλθψθ εκπαιδευτικοφ πλιρουσ ωραρίου κα πρζπει να ςυμπλθρϊνεται
ωράριο διδαςκαλίασ 24 ι 21 ωρϊν (Πρωτοβάκμια ι Δευτεροβάκμια αντίςτοιχα), ςφμφωνα με τισ
ιςχφουςεσ διατάξεισ για τουσ αναπλθρωτζσ εκπαιδευτικοφσ πλιρουσ ωραρίου.
Για τισ ϊρεσ διδαςκαλίασ των εκπαιδευτικϊν κα πρζπει να τθροφνται παρουςιολόγια. Σα
πρωτότυπα παρουςιολόγια κα αποςτζλλονται ςτισ αντίςτοιχεσ Διευκφνςεισ Εκπαίδευςθσ, ενϊ ςτισ
ςχολικζσ μονάδεσ κα τθροφνται αντίγραφα των παρουςιολογίων.
Περιςςότερεσ λεπτομζρειεσ ωσ προσ τισ επιμζρουσ διαδικαςίεσ υλοποίθςθσ κάκε Πράξθσ
περιλαμβάνονται ςτον Οδθγό Διαχείριςθσ Φυςικοφ και Οικονομικοφ Αντικειμζνου Πράξθσ, ο οποίοσ
κα αποςταλεί ςτισ Διευκφνςεισ Εκπαίδευςθσ ςτο αμζςωσ προςεχζσ διάςτθμα.
Παρακαλείςκε για τθν αυςτθρι τιρθςθ των ανωτζρω προκειμζνου να εξαςφαλιςκεί θ
επιλεξιμότθτα των δαπανϊν των ςυγχρθματοδοτοφμενων Πράξεων.
Είμαςτε ςτθ διάκεςι ςασ για οποιαδιποτε διευκρίνιςθ.

Αποσυνδεδεμένος Dessine_Moi_Un_Mouton

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Φύλο: ’ντρας
  • Hey, Teacher! Leave the kids alone...
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #520 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 11:10:01 πμ »
Φέτος υπάρχουν πάρα πολλοί συνάδελφοι που δήλωσαν λίγες περιοχές και δεν έχουν συμπληρώσει το κουτάκι για οποιαδήποτε περιοχή.Αυτό είναι κακό για αυτούς γιατί όταν θα έρθει η σειρά τους μπορεί να μην έχουν δηλωθεί τα κενά στις περιοχές που έχουν δηλώσει αλλά καλό για τους υπόλοιπους γι αυτό πιστεύω οτι η γ φάση θα " πηδήξει'' πολλούς φέτος και έχουν ελπίδες και αυτοί που βρίσκονται σε χαμηλότερες θέσεις.

Δε νομίζεις πως είναι λίγο καθολικό και παρακινδυνευμένο το συμπέρασμά σου; Ναι, οκ.. Αισιοδοξούμε πως όντως θα γίνει αυτό αλλά πώς μπορείς να μιλήσεις εκ του ασφαλούς για 5.000 κόσμο; :/ Εγώ πάλι όσους συναδέλφους γνωρίζω  έχουν βάλει κουτάκι γιατί φοβόταν τι ακουγόταν μες στο καλοκαίρι... Δεν ξέρω, με λυπεί που μας έκαναν φιλοτομαριστές αλλά με πιάνω πολλές φορές να ελπίζω κι εγώ πως κάποιοι δεν έχουν βάλει ούτε κουτί ούτε έσπα.. Χάνουμε την ανθρωπιά μας συνάδελφοιιιιιι....
Ainsi Soit-Je...

Αποσυνδεδεμένος Lenaki88

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1004
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #521 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 11:16:34 πμ »
Καλημέρα παιδιά!!! Ας ελπίσουμε ότι από Παρασκευή θα υπάρξουν θέσεις για όλους μας...
Always look on the bright side of life...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:57:34 »

Αποσυνδεδεμένος fwteinoula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1340
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #522 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 11:27:22 πμ »
Καλημέρα παιδιά!!! Ας ελπίσουμε ότι από Παρασκευή θα υπάρξουν θέσεις για όλους μας...
Κάντο από Δευτέρα γιατί έτσι όπως τα πε ο Μπράτης μας βλέπω κ την άλλη βδομάδα να τη βγάζουμε στο pde..

Αποσυνδεδεμένος Lenaki88

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1004
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #523 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 11:59:30 πμ »
Καλημέρα παιδιά!!! Ας ελπίσουμε ότι από Παρασκευή θα υπάρξουν θέσεις για όλους μας...
Κάντο από Δευτέρα γιατί έτσι όπως τα πε ο Μπράτης μας βλέπω κ την άλλη βδομάδα να τη βγάζουμε στο pde..

Προσπαθώ να αισιοδοξώ κι ας ξέρω ότι εν μεσω τρόικας και Αννούλας δεν γίνεται τίποτα καλό...χαχαχα
Πάνε τα ματάκια μαααας...Και τα νευράκια μας πάνε σιγά σιγά...
Να δούμε τι θα πάρει παράλληλη στήριξη και τι θα μείνει και για μας...
Always look on the bright side of life...

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #524 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 12:53:06 μμ »
Καλησπέρες, παιδιά!Μια συνάδελφος της μητέρας μου είδε κάπου να γράφει για 1600 κενά σε δασκάλους!Διάβασε κάποιος κάπου κάτι αντίστοιχο;Δεν συγκράτησε και η μητέρα μου το site.
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος mairh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #525 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 01:45:51 μμ »
Φέτος υπάρχουν πάρα πολλοί συνάδελφοι που δήλωσαν λίγες περιοχές και δεν έχουν συμπληρώσει το κουτάκι για οποιαδήποτε περιοχή.Αυτό είναι κακό για αυτούς γιατί όταν θα έρθει η σειρά τους μπορεί να μην έχουν δηλωθεί τα κενά στις περιοχές που έχουν δηλώσει αλλά καλό για τους υπόλοιπους γι αυτό πιστεύω οτι η γ φάση θα " πηδήξει'' πολλούς φέτος και έχουν ελπίδες και αυτοί που βρίσκονται σε χαμηλότερες θέσεις.

Δε νομίζεις πως είναι λίγο καθολικό και παρακινδυνευμένο το συμπέρασμά σου; Ναι, οκ.. Αισιοδοξούμε πως όντως θα γίνει αυτό αλλά πώς μπορείς να μιλήσεις εκ του ασφαλούς για 5.000 κόσμο; :/ Εγώ πάλι όσους συναδέλφους γνωρίζω  έχουν βάλει κουτάκι γιατί φοβόταν τι ακουγόταν μες στο καλοκαίρι... Δεν ξέρω, με λυπεί που μας έκαναν φιλοτομαριστές αλλά με πιάνω πολλές φορές να ελπίζω κι εγώ πως κάποιοι δεν έχουν βάλει ούτε κουτί ούτε έσπα.. Χάνουμε την ανθρωπιά μας συνάδελφοιιιιιι....
[/quot


Δεν νομίζω οτι χάνουμε την ανθρωπιά μας και οτι γινόμαστε φιλοτομαριστές. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και αυτές έχουν αντίκτυπο στον εαυτό του και στους υπόλοιπους. Οι επιλογές του καθενός είναι συνειδητές και δεν θεωρώ κακό να έχουμε ελπίδες και να αισιοδοξούμε για διορισμό . Δεν βλέπω οτι πατάμε επί πτωμάτων ή οτι χαιρόμαστε σε  βάρος άλλων απλά από την στιγμή που ο καθένας κάνει τις επιλογές του δίνει την δυνατότητα στους άλλους να καθορίσουν  τις δικές τους βασιζόμενοι στα υπάρχοντα δεδομένα.

Αποσυνδεδεμένος vivaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #526 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 04:03:56 μμ »
σε καποιο αλλο τοπικ εδω ειδα οτι απο οτι ειπαν στην  ετ3 τα κενα σε μακεδονια ή θεσσ ειναι λιγα..
O παράδεισος μου έπεφτε πάντα λιγάκι στενός,θέλω μια κόλαση στα μέτρα μου.

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #527 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 04:06:47 μμ »
σε καποιο αλλο τοπικ εδω ειδα οτι απο οτι ειπαν στην  ετ3 τα κενα σε μακεδονια ή θεσσ ειναι λιγα..

http://www.esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=14348:kentriki-makedoniai-apotiposi-tis-katastasis-sta-sxoleeia-apo-ton-perifereiako-dieithinti-th-kartsioti
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος adria

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #528 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 04:20:27 μμ »
καλησπερα, κι απο μενα, καταρχην θελω να ρωτησω αν το τελευταιο διωρο αντιμετωπιζατε κι εσεις καποιο προβλημα με το σαιτ, γιατι εγω δεν μπορουσα να μπω, και να σας πω για τα κενα συμφωνα με τον περ δ/ντη εκπαιδευσης κ. μακεδονιας τα κενα σε δασκαλους ειναι μολις 52  :'( :'( :'( :'( και 145 συνολικα μαζι με ειδικοτητες :o :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος vivaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #529 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 04:24:11 μμ »
καλησπερα, κι απο μενα, καταρχην θελω να ρωτησω αν το τελευταιο διωρο αντιμετωπιζατε κι εσεις καποιο προβλημα με το σαιτ, γιατι εγω δεν μπορουσα να μπω, και να σας πω για τα κενα συμφωνα με τον περ δ/ντη εκπαιδευσης κ. μακεδονιας τα κενα σε δασκαλους ειναι μολις 52  :'( :'( :'( :'( και 145 συνολικα μαζι με ειδικοτητες :o :o :o :o
πρεπει κατι να εφτιαχναν στην σελιδα.. οντως για τα κενα τωρα το ειδα κ εγω.. τα πραγματα ειναι δυσκολα για ολους και για εμας και για τους γονεις μας κτλ... η τροικα εχει θεσει τ ορους της αυτοι ειναι και δεν νομιζω να αλλαξουν.. και προσληψεις να κανουν το θεμα ειναι να μας πληρωνουν κιολας!!!
O παράδεισος μου έπεφτε πάντα λιγάκι στενός,θέλω μια κόλαση στα μέτρα μου.

Αποσυνδεδεμένος adria

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #530 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 04:24:44 μμ »
απο αλφαβητα:
Κατά τα λεγόμενα του κ. Καρτσιώτη, το 50% των βιβλίων έχει μοιραστεί στα παιδιά, η διπλοβάρδια σχεδόν δεν υπάρχει και τα κενά σε 2.600 σχολικές μονάδες είναι μόλις 239 θέσεις εκπαιδευτικών.

Εντελώς διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων φαίνεται πως έχουν όμως οι Ενώσεις Γονέων και Κηδεμόνων της Θεσσαλονίκης, που με απόφαση της ομοσπονδίας τους προχωρούν αύριο σε δίωρες καταλήψεις στα σχολεία, διαμαρτυρόμενοι για τις ελλείψεις σε εκπαιδευτικούς και βιβλία, καταγγέλλοντας «τραγική ολιγωρία του υπουργείου Παιδείας».

Σε πρώτη φάση οι καταλήψεις θα πραγματοποιηθούν 8 με 10 το πρωί, με τη συμμετοχή μαθητών και εκπαιδευτικών. Μετά την πρωινή προσευχή, οι πρόεδροι των συλλόγων γονέων και κηδεμόνων σκοπεύουν να ενημερώσουν τους μαθητές για το σκοπό της κατάληψης, ενώ τα παιδιά θα παραμείνουν στην αυλή με τους δασκάλους και τους καθηγητές τους.

Η διοίκηση της ομοσπονδίας θα συνεδριάσει εκ νέου την Πέμπτη στις 7 το απόγευμα, προκειμένου να εξετάσει την πιθανή κλιμάκωση των κινητοποιήσεων.

Αποσυνδεδεμένος vivaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #531 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 04:34:56 μμ »
ο καψαλ. λεει οτι οι αποσπασεις θα ειναι αρκετες
O παράδεισος μου έπεφτε πάντα λιγάκι στενός,θέλω μια κόλαση στα μέτρα μου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160801
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 449
Σύνολο: 463

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.