*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις 2011  (Αναγνώστηκε 227751 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #420 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 10:33:09 μμ »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:38:06 »

Αποσυνδεδεμένος penny_ct

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 402
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #421 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 10:42:38 μμ »
http://www.math-her.gr/attachments/338_%CE%9F%20%CE%9D%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%82%203848%20%CE%B3%CE%B9%CE%B1%20%CF%84%CE%B7%CE%BD%20%CE%A0%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%B1%20.pdf

αρ.4 περ. 4

Βitch  σε ευχαριστω! Όμως λέει ότι "Ο χρόνος πραγματικής υπηρεσίας στη σχολική μονάδα της πρώτης τοποθέτησης μετά το διορισμό δεν μπορεί να είναι μικρότερος των τριών ετών" Δηλαδή και την επόμενη σχολική χρονιά θα πρέπει να τοποθετηθούμε στο ίδιο σχολείο??

Και κάτι άλλο.. αν ένας άλλος νεόδιοριστος που πέρυσι είχε προηγηθεί στις τοποθετήσεις από εμένα, φέτος  δεν μπορεί να πάει στο ίδιο σχολείο, ίσως γιατί κάλυπτε θέση αποσπασμένου που φέτος δεν πήρε απόσπαση, τότε τι γίνεται? 

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #422 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 10:51:44 μμ »
κανονικά ναι - ωστόσο αν δεν υπάρχει οργανική θέση εκεί ( γιατί τον τρίτο χρόνο παίρνεις οργανικη θέση ) σε τοποθετούν σε άλλο σχολείο που έχει κενή οργανική θέση.

το ίδιο συμβαίνει και στην περίπτωση που καποιος που διορίστηκε πέρισυ δεν μπορεί να τοποθετηθεί στην ίδια σχολική μονάδα -γιατί ας πούμε επέστρεψε ο αποσπασθείς εκπ/κός - τότε, τοποθετείται σε άλλη σχολική μονάδα της ίδιας περιοχής μετάθεσης.

αυτό που συνήθως γίνεται πάντως είναι να τοποθετείται ο περισινός νεοδιόριστος στο ίδιο σχολειο -υπάρχει δεν υπάρχει κενό - και μετά να αποσπάται για τις ανάγκες της υπηρεσίας και χωρίς αίτησή του σε άλλο σχολείο με λειτουργικό κενό.

Ωστόσο, εκκρεμεί να ξεκαθαριστεί η μοριοδότηση στην περιπτωση αυτή.  Αυτό θα το δούμε εν καιρώ....περιμένουμε απάντηση απο το υπουργείο ως προς αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2011, 10:54:22 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος penny_ct

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 402
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #423 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 11:04:18 μμ »
κανονικά ναι - ωστόσο αν δεν υπάρχει οργανική θέση εκεί ( γιατί τον τρίτο χρόνο παίρνεις οργανικη θέση ) σε τοποθετούν σε άλλο σχολείο που έχει κενή οργανική θέση.

το ίδιο συμβαίνει και στην περίπτωση που καποιος που διορίστηκε πέρισυ δεν μπορεί να τοποθετηθεί στην ίδια σχολική μονάδα -γιατί ας πούμε επέστρεψε ο αποσπασθείς εκπ/κός - τότε, τοποθετείται σε άλλη σχολική μονάδα της ίδιας περιοχής μετάθεσης.

αυτό που συνήθως γίνεται πάντως είναι να τοποθετείται ο περισινός νεοδιόριστος στο ίδιο σχολειο -υπάρχει δεν υπάρχει κενό - και μετά να αποσπάται για τις ανάγκες της υπηρεσίας και χωρίς αίτησή του σε άλλο σχολείο με λειτουργικό κενό.

Ωστόσο, εκκρεμεί να ξεκαθαριστεί η μοριοδότηση στην περιπτωση αυτή.  Αυτό θα το δούμε εν καιρώ....περιμένουμε απάντηση απο το υπουργείο ως προς αυτό.

Στην περίπτωση αυτή, εγώ που παραμένω στο περσινό μου σχολείο(αφού υπάρχει κενό), ενώ ο άλλος νεοδιόριστος πρέπει να δηλώσει ξανά σχολεία,  ξαναμπαίνω στη διαδικασία να δηλώσω κι εγώ σχολεία??? Πέρυσι βέβαια δεν τοποθετηθήκαμε βάσει μορίων...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:38:06 »

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #424 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 12:35:22 πμ »
Σόρυ bitch, αλλά εγώ θα ξαναγράψω τη δική μου άποψη, έτσι για να βρίσκεται.
Το άρθρο 4 του 3848 αναφέρεται στην περίοδο μετά τον επόμενο διαγωνισμό και όχι σε αυτή που βρισκόμαστε τώρα.

Το άρθρο 9 αναφέρει:

"Μέχρι τη διενέργεια του πρώτου διαγωνισμού του
Α.Σ.Ε.Π.
σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος νόμου,
ο νεοδιοριζόμενος εκπαιδευτικός της πρωτοβάθμιας ή
της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης τίθεται στη διάθεση
της οικείας διεύθυνσης εκπαίδευσης και τοποθετείται
προσωρινά με απόφαση του διευθυντή εκπαίδευσης,
ύστερα από πρόταση του οικείου περιφερειακού υπη−
ρεσιακού συμβουλίου σε κενή θέση σχολικής μονάδας
της περιοχής και οριστικά στο τέλος της πρώτης δι−
ετίας κατά τη διαδικασία των μεταθέσεων εντός της
ίδιας περιοχής, όπως ορίζεται στις οικείες διατάξεις.
Ο χρόνος πραγματικής υπηρεσίας σε σχολική μονάδα
της περιοχής της πρώτης τοποθέτησης μετά το διο−
ρισμό δεν μπορεί να είναι μικρότερος των τριών ετών.
Ο τρίτος χρόνος της υπηρεσίας μοριοδοτείται με το
διπλάσιο του αριθμού μονάδων μετάθεσης της σχολικής
μονάδας όπου υπηρετεί ο νεοδιοριζόμενος."

Για τη διετία υπάρχουν οι χιλιοειπωμένες ασάφειες, αλλά για την τοποθέτηση της τρίτης χρονιάς και τη διεκδίκηση οργανικής δεν υπάρχει καμία ασάφεια:
"κατά τη διαδικασία των μεταθέσεων εντός της ίδιας περιοχής, όπως ορίζεται στις οικείες διατάξεις"

κανονικά ναι - ωστόσο αν δεν υπάρχει οργανική θέση εκεί ( γιατί τον τρίτο χρόνο παίρνεις οργανικη θέση ) σε τοποθετούν σε άλλο σχολείο που έχει κενή οργανική θέση.
Αν υπάρχει οργανική αλλά τη ζητήσει άλλος με περισσότερα μόρια, είτε κάποιος που διορίστηκε επίσης το 10, είτε κάποιος που ήρθε με μετάθεση, είτε κάποιος που ζητάει βελτίωση, αυτός δε θα τοποθετηθεί; Άρα τι νόημα έχει το "κανονικά ναι";
(Το ίδιο και για την περίπτωση που στη διεκδίκηση οργανικής κάποιος δε δηλώσει καν το σχολείο της πρώτης και πιθανόν και της δεύτερης χρονιάς)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2011, 01:02:28 πμ από λιθοσφαιριστής »

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #425 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 01:40:12 μμ »
καλημερα ...να ξαναρωτησω αν γνωριζει καποιος!
εγω λογω συγχωνευσης σχολειου κριθηκα υπεραριθμη..και δεν καταφερα να παρω οργανικη θεση.
τωρα στην περιοχη που ανηκει το σχολειο μου στα 'γειτονικα΄σχολεια' εχει προκυψει λειτουργικο κενο.σε αυτο το σχολειο περισυ ειχε τοποθετηθει νεοδιοριζομενος (2010).Φετος αφου ειμαι υπεραριθμη δεν προηγουμαι εγω στο να 'παρω' αυτην την θεση στο λειτουργικο κενο?να τονισω οτι ειχα οργανικη θεση και εχω κριθει οργανικα υπεραριθμη...και δεν μας εχουν ενημερωσει καν στην πρωτοβαθμια μας για τα κενα!
σας ευχαριστω
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος elis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #426 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 04:49:22 μμ »
Γνωρίζει κανένας αν για τις τοποθετήσεις των αποσπασμένων σε διαπολιτισμικά μετράνε τα επιπλέον προσόντα (για εγκύκλιο μεταθέσεων ή εγκύκλιο αποσπάσεων ) ή τα μόρια της απόσπασης;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #427 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 05:58:38 μμ »
Λιθοσφαιριστή,
όπως ξέρεις κι εσύ υπάρχει μεγάλη διαφωνία για το πώς "μεταφράζεται" το άρθρο που αναφέρεις. Εξάλλου, σε προηγουμενο ποστ σου, μας παρέθεσες και το κείμενο αιρετών της πρωτοβάθμιας για την τριετή παραμονή στην ίδια σχολική μονάδα.

Υπάρχουν πολλές ασάφειες. Πχ το αρ. 9 γράφει για κενή θέση χωρίς να ορίζει αν πρόκειται για οργανικό ή λειτουργικό κενό. Ούτε καθορίζει πως, αν επί παραδείγματι πρόκειται για οργανικό κενό , οφείλει η κάθε διεύθυνση α/θμιας ή β/θμιας να το κρατήσει ως τέτοιο - να μη το δώσει δηλαδή - ώστε σε αυτό να τοποθετηθούν άλλοι εκπ/κοί που τελούν σε διάθεση ή ζητούν βελτίωση θέσης - όπως εύστοχα αναφέρεις.

Επισης, μια άλλη ανάγνωση του αρ. 9 είναι πως αυτό που ουσιαστικά λέει είναι πως για τα δύο πρώτα χρόνια οι νεοδιόριστοι οφείλουν να παραμείνουν στη διάθεση του πυσδε, και παράλληλα στην ίδια περιοχή του πυσδε αλλά δεν αποκλείει αυτό που αναφέρει το άρθρο 4 ( για την ίδια σχολική μονάδα δηλαδή).

Επιπρόσθετα, η μόνη σαφής τοποθέτηση του αρ. 9 σε σχέση με το σχολείο τοποθέτησης αφορά  στο τρίτο έτος διορισμου - οπότε και ο εκπ/κός οφείλει να λάβει οργανική ( οπότε και τότε, αναφέρεται ότι μπορεί να λάβει τέτοια σε σχολείο της ίδιας περιοχής). Η ερώτηση της εκπ/κού πιο πάνω, αναφέρεται στο δεύτερο και όχι το τρίτο έτος διορισμού της.

Στο ερώτημά σου

Αν υπάρχει οργανική αλλά τη ζητήσει άλλος με περισσότερα μόρια, είτε κάποιος που διορίστηκε επίσης το 10, είτε κάποιος που ήρθε με μετάθεση, είτε κάποιος που ζητάει βελτίωση, αυτός δε θα τοποθετηθεί; Άρα τι νόημα έχει το "κανονικά ναι";
(Το ίδιο και για την περίπτωση που στη διεκδίκηση οργανικής κάποιος δε δηλώσει καν το σχολείο της πρώτης και πιθανόν και της δεύτερης χρονιάς)

ακριβώς επειδή υπάρχει η παραπάνω ασάφεια υπάρχει και το νόημα του "κανονικά ναι"..Γιο τον ίδιο λόγο,  όπως έγραψα και πιο πριν, πολλά υπηρεσιακά συμβούλια τοποθετούν τον νεοδιόριστο του 2010 στην ίδια σχολική μονάδα  -υπάρχει δεν υπάρχει κενό - και κατόπιν τον διαθέτουν ως υπεράριθμο σε μια νέα σχολική μονάδα της ίδιας περιοχής. ( ώστε να ειναι τυπικά κατοχυρωμένοι και οι ίδιοι και οι εκπ/κοί).  Σκέφτεσαι ας πούμε να έρθει κατόπιν μια άλλη εγκύκλιος - πράγμα διόλου απιθανο για τα ελληνικά δεδομένα -  που να λέει " αν δεν παρέμεινες στο ίδιο σχολείο δεν κατοχυρώνεις δικαίωμα μετάθεσης;' - άντε μετά να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Σε τέτοιες διφορούμενες νομικές διατυπώσεις καλό είναι - αν και όχι πάντα εφικτό ομολογώ - να "προσέχεις για να έχεις"...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος xhmikos23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #428 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 09:02:44 μμ »
δηλαδη οι περσινοι πρεπει να πανε στα σχολεια που ειχαν και οι φετινοι να καλυψουν νεα λειτουργικα κενα;;;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #429 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 09:09:38 μμ »
μπάχαλο έτσι;
σε κάθε περίπτωση και οι περσινοι και οι φετινοι νεοδιόριστοι θα καλυψουν λειτουργικά κενα΄. Τώρα, αν θα είναι τα ίδια ή άλλα είναι ένα μέγα ζήτημα που δεν έχει ορισθεί αμετάκλητα....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος disappointed

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #430 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 09:35:02 μμ »
Η κατάσταση που αντιμετωπίζω είναι η εξής:
Στην διεύθυνση που ανήκει το σχολείο μου μας έβαλαν να δηλώσουμε προτιμήσεις για λειτουργική υπεραριθμία.
Στο σχολείο μου έχω 4 ώρες μάθημα (+2 δύο πιθανότατα από project), οπότε  αφού μου λείπουν πάνω από 11 ώρες με έβγαλαν λειτουργικά υπεράριθμο και δήλωσα σχολεία.
Σε περίπτωση που δεν τοποθετηθώ σε κάποιο από τα κενά, μας είπαν οτι λόγω ειδικότητας θα διατεθούμε στην πρωτοβάθμια.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορούν να με διαθέσουν εξολοκλήρου στην πρωτοβάθμια παρά το γεγονός ότι έχω κάποιες ώρες και να φέρουν άλλον γι'αυτές και σε περίπτωση που δεν μπορούν και το κάνουν πώς να αντιδράσω;
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #431 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 09:50:38 μμ »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος disappointed

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #432 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 10:05:40 μμ »

νομίζω αυτό θα σε βοηθήσει αρκετά...πάντως το πυσδε μπορεί να σε διαθέσει μερικά ή ολικά σε άλλα σχολεία χωρίς αίτησή σου για ρύθμιση της υπεραριθμίας....
Sorry αλλά δεν πολυκατάλαβα. Η ερώτηση που κάνω είναι αν μπορεί να σε διαθέσει ολικά ενώ υπάρχουν κάποιες ώρες; Γιατί αν μπορεί, εγώ προβλέπω ότι θα γίνουν τέτοιες μετακινήσεις για να έχουμε τις γνωστές εξυπηρετήσεις...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #433 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 10:10:23 μμ »
αν κάνεις αίτηση και δηλώσεις το σχολείο σου τότε θα σε τοποθετήσουν εκεί υποχρεωτικά και θα σε διαθέσουν μερικά για συμπλήρωση ωραρίου - εκτός και αν υπάρχουν και άλλοι υπεράριθμοι της ι΄διας ειδικότητας που σε περνούν στα μόρια οποτε προηγούνται εκείνοι
αν δεν κάνεις αίτηση ή δεν δηλώσεις το σχολείο αυτό όμως, μπορούν να σε διαθέσουν ολικά ή μερικά οπουδήποτε...
οι γνωστές εξυπηρετήσεις κινουν τα γρανάζια του συστήματος - και ενιοτε δίνουν λόγο ύπαρξης σε διάφορους  PR.... ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160804
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 409
Σύνολο: 419

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.