*

Αποστολέας Θέμα: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12  (Αναγνώστηκε 779037 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1862 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 10:18:41 πμ »
Μes δεν είναι καθόλου διορισμός κοροιδίας... γιατί μπορεί φέτος να πάρω 2 μόρια αλλά και οι υπόλοιποι συνάδελφοι δεν θα πάρουν και περισσότερα.. ο ίδιος ανταγωνισμός για όλους...
  Ύστερα μήπως θα μπορούσες να μου πεις κάποια άλλη λύση ώστε να κερδίσεις 1000 ή 900 ευρώ το μήνα δουλεύοντας εκτός σπιτιού από τις 8 έως τις 2? Και να περνάς και τόσο ωραία? Γιατί γνωρίζουμε σχεδόν όλοι πόσο αγαπάμε τη δουλειά μας...
  Smet νομίζω ότι αυτό το πρωινό θα σου δώσω εγώ  κουράγιο...
  Δεν έχουν προσμετρηθεί τα κενά για άδειες ανατροφής, λοχείες, κοκ... γιατί μέχρι τώρα ασχολούνταν με τις αποσπάσεις... Τα κενά από τις αποσπάσεις? Κάποια κενά που κρύβονταν λόγω αποσπάσεων? Οι συνταξιοδοτήσεις? Σε όσες δευτεροβάθμιες τηλεφωνούσα πάντα μου έλεγαν ότι μέχρι τώρα τα κενά είναι τόσα... αλλά μετά τις αποσπάσεις θα προσμετρηθούν και νέα κενά...
 Σίγουρα είναι μία δύσκολη χρονιά... πιστεύω όμως ότι θα εργαστούμε... με πολλά χτυποδάρδια... αλλά θα εργαστούμε... Να έχετε συνάδελφοι μία όμορφη και ήρεμη Κυριακή...

Μα και εμενα μου φαινεται παραξενο.....τοσες χιλιαδες φιλολογοι κεντρικη μακεδονια άδειες δεν ειχαν φετος....ολοι υγιεις ειναι....και κανενας δεν κανει παιδια....μάλλον μας τα κρυβουν τα κενα....αλλιώς δεν εξηγείται τι ναπω?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:06:06 »

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1863 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 10:27:14 πμ »
Καλημέρα και από μένα ...Αυτό πάντως το θρίλερ που παίζεται φέτος μόνο με τους φιλολόγους δεν υπάρχει .Πάντως εγώ είμαι αισιόδοξη .Στην Αθήνα χωρίζουν πάλι τμήματα ,γιατί μερικοί γονείς ξύπνησαν ,επιτέλους, τα κενά από άδειες ανατροφής δε φάνηκαν ,ούτε οι συντάξεις ,ούτε τίποτα ..Μην απελπιζόμαστε .Εδώ πήραν τόοοοοσους δασκάλους με τόσες συγχωνεύσεις .Για ηρεμία και όλα θα γίνουν .

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1864 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 10:54:47 πμ »
Φέτος έφτασα πολύ κοντά στο να κάνω οικογένεια..Τελικά δεν πραγματοποιήθηκε. Το σκεφτόμουν το κουτάκι..Δεν θα άφηνα όμως την οικογένειά μου για τίποτε..Να πάει να πνιγεί και η εργασία..γνωρίζω μαμά 2 παιδιών που έβαλε το κουτάκι και έφυγε πολύ μακριά..Προσωπικά δεν θα το έκανα. Θα προτιμούσα να βλέπω κάθε πρωί τα προσωπάκια των παιδιών μου κι ας το έχανα το μεροκάματο..Είναι μεγάλη θυσία..
Σωστή!

Αποσυνδεδεμένος dimik

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 812
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1865 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 11:02:52 πμ »
κοντός ψαλμός αλελουιααααααα
μες στη βδομαδα θα εχουμε την επομενη φαση....ΥΠΟΜΟΝΗ...

ας ελπίσουμε πως θα ανοιξουν κενα....


(το λεει ατομο που κοντευει να κανει γαμο με τον υπολογιστη....)
βρε παιδια ξερετε τι δεν καταλαβαινω...πως μπορουν και κρυβουν κενα???? δεν φαινονται??δεν μπορει...ειναι δυνατον χριστουγεννα,...να πει...εχω ενα κενο Φιλολόγου...????μας πως ειναι δυνατόν???δε μιλαμε για συνατξιοδοτηση..ουτε για αναρρωτική...ουτε για εγκυμοσύνη....ε πως τα κρυβουν..???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:06:06 »

Αποσυνδεδεμένος stell@74

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1866 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 11:21:32 πμ »
GERMANOS και Dina ευχαριστώ για την αισιοδοξία μέσα στη μαυρίλα.
Dimik μπορούν να κρύβουν κενά μέχρι και Νοέμβρη σπάζοντας σταδιακά τμήματα όπου γινονται διαμαρτυρίες, έχουν δίκιο τα κορίτσια και για τα υπόλοιπα. Δεν ξέρω τι θα γίνει στην Αθήνα και στον Πειραιά και ανησυχώ για τον εαυτό μου, αλλά πίστεύω ότι όσοι έχετε δηλώσει αρκετές περιοχές δεν θα έχετε πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1867 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 11:27:54 πμ »
Stella νομίζεις ότι η επαρχία δεν έχει πρόβλημα... Μπορεί να υπάρχουν κενά αλλά υπάρχει και ζήτηση... Είναι μύθος ότι στην Αθήνα δεν υπάρχουν κενά... Πέρσι συνάδελφος από Κέρκυρα, φυσικός, είχει έρθει ως αναπληρώτρια στην Ανατολική Αττική, επειδή δεν υπήρχαν κενά στην Κέρκυρα...Και μετά όταν άνοιξε η θέση στην Κέρκυρα, στην δ φάση, εκείνη ηταν πλέον Αθήνα... Πέρσι εγώ εργάστηκα Ανατολική Αττική, γ φάση, μετά από λίγες ημέρες άνοιξε κενό στον Πειραιά... εγώ βέβαια κατοικώντας Πειραιά.. επιθυμούσα Πειραιά... γιατί δεν υπήρχε κενό στον Πειραιά στην γ φάση.. και υπήρχε στην δ φάση? Προέκυψε μετά... Στηριχτείτε στις καλές σας επιλογές και στην καλή σας τύχη... και όλα θα πάνε καλά!!!

Αποσυνδεδεμένος efterpi14

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1868 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 11:40:29 πμ »
καλημερα συναδελφοι!!καλη υπομονη σε ολους!!γνωριζει κανεις αν υπαρχουν κενα στα Τρικαλα;

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1869 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 11:43:08 πμ »
Πρόβα περικοπών σε Παιδεία και ΟΤΑ

Τη δραστική μείωση των συμβασιούχων σκοπεύει να αξιοποιήσει η κυβέρνηση την επόμενη χρονιά με στόχο να εξοικονομήσει περισσότερα από 300 εκατ. ευρώ. Οπως αναφέρουν κυβερνητικά στελέχη, υπάρχουν τομείς του Δημοσίου όπου το 2012 υπολογίζεται ότι δεν θα προσληφθούν νέοι.

Υπενθυμίζεται ότι με τη μείωση κατά 50% των εποχικών υπαλλήλων το 2011 σε σχέση με το 2010, όπου μειώθηκαν από 74.000 σε 37.000 οι υπάλληλοι με συμβάσεις ορισμένου χρόνου και έργου, το δημοσιονομικό όφελος ξεπέρασε τα 400 εκατ. ευρώ.

Στον χώρο της Παιδείας, προκειμένου να μη χαθεί το σχολικό έτος από τις καταλήψεις, η πολιτική ηγεσία του υπουργείου σχεδιάζει να αυξήσει τις διδακτικές ώρες ανά εκπαιδευτικό. Παράλληλα, με τον νέο καταμερισμό αναμένεται να μετακινηθούν μόνιμοι καθηγητές, που διαφορετικά θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν πλεονάζοντες, σε θέσεις που καλύπτονται σήμερα από ωρομίσθιους.

Μείον 20.000
Οι μετακινήσεις αυτές θα μειώσουν τον αριθμό των αναπληρωτών και των ωρομισθίων από 23.000, ακόμα και σε 3.000 το 2012. Αντίστοιχα στην τοπική αυτοδιοίκηση όπου για το 2011 έχουν εγκριθεί περίπου 9.000 συμβασιούχοι, το 2012 αναμένεται να καλυφθούν τα κενά από μετατάξεις πλεοναζόντων εργαζομένων μεταξύ δήμων της ίδιας περιφέρειας, έτσι ώστε να ελαχιστοποιηθούν οι συμβασιούχοι.

http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=46790

Καλημέρα μας.....

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1870 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 11:49:33 πμ »
Ότι και καλά αυτό το κράτος κάνει από τώρα προγραμματισμό για το 2012; Όσο μειώθηκαν πέρσυ οι αναπληρωτές κατά 70% σε σχέση με το 2009 και όσο μειώθηκαν φέτος κατά 50% σε σχέση με πέρσι.

Αποσυνδεδεμένος roula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1871 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 11:53:06 πμ »
Καλημέρα παιδιά, πέρισυ στο Ηράκλειο όπου δούλευα κάλεσαν 52 φιλολόγους από την πρώτη φάση στην Α Ηρακλείου ενώ φέτος μόνο δύο.Δεν μπορώ να καταλάβω τι έγιναν αυτά τα κενά .Βέβαια στο σχολείο που δούλευα τα τμήματα είχαν 20 μαθητές το μεγαλύτερο. Πάντως στην Κρήτη ξέρω πολλά σχολεία που περισσεύουν κάποιες ώρες  και θα τις μοιραστούν οι μόνιμοι.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1872 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 11:54:18 πμ »
Ναι Radius , έλα να με πείσεις, που πληρώνομαι για να κάθομαι στην Α Αθήνας, που είμαι αόρατη στο σχολείο όπου παρουσιάζομαι, που με έχουν γραμμένη οι συνδικαλιστές, που αναζητούν τρόπο να "χωρέσουν" τους ένα σωρό αποσπασμένους, που κινδυνεύω με απόλυση και άμεση μετακίνηση στην εσχατιά της Ελλάδας.Δε με φοβίζει η μετακίνηση, όσο το ότι ζω αόρατα μεταξύ "συναδέλφων" και ενδέχεται να απολυθώ.Προχθές μαλλιοτραβήχτηκαν μερικοί συνάδελφοι για το ποιος θα πάρει τις περισσότερες ώρες project ώστε να μην απωλεσθεί η οργανική του κι αναγκαστεί να μετακινηθεί....Μορφωμένοι άνθρωποι....

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1873 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 11:55:35 πμ »
Καλημέρα παιδιά, πέρισυ στο Ηράκλειο όπου δούλευα κάλεσαν 52 φιλολόγους από την πρώτη φάση στην Α Ηρακλείου ενώ φέτος μόνο δύο.Δεν μπορώ να καταλάβω τι έγιναν αυτά τα κενά .
συνηθως τα κενα μεσα στην πόλη τα παιρνουν με αποσπάσεις οι μόνιμοι που ειναι στη Β και θελουν να μπουν στην Α. και μετα κανουν συγχωνευσεις στη Β ...... αστα

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1874 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 11:58:00 πμ »
Εγώ γέλασα με το άλλο: ότι θα κόψει τους ωρομίσθιους (ποιούς ; ) για να δώσει τις ώρες τους στους μόνιμους....
Το άρθρο αυτό είναι από το Έθνος το οποίο στο εξώφυλλό του γράφει: "σε ομάδα υψηλού κινδύνου μπήκαν και 20.000 αναπληρωτές"

Αυτό που περιγράφεται στο "σενάριο" ούτε η τρόικα δεν θα το έλεγε.

Αστειότητες εν ονόματι της δημοσιογραφικής ελευθερίας λόγου...

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1875 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 12:00:56 μμ »
Καλημέρα και από μένα ...Αυτό πάντως το θρίλερ που παίζεται φέτος μόνο με τους φιλολόγους δεν υπάρχει .Πάντως εγώ είμαι αισιόδοξη .Στην Αθήνα χωρίζουν πάλι τμήματα ,γιατί μερικοί γονείς ξύπνησαν ,επιτέλους,

α μπραβο! αναρωτιεμαι γιατι δε ξεσηκωνονται οι γονεις και δε ζητουν λιγοτερους μαθητες στην τάξη ωστε να γινεται μαθημα και να μη πληρωνουν φροντιστηρια. αλλα μας εχουν τρομοκρατησει τοσο που φοβομαστε να μιλήσουμε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161138
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 558
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 477

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.