*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34  (Αναγνώστηκε 262296 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος CICELLIDE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #462 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 09:22:55 μμ »
κοριτσια καλησπερα, σορυ που χαθηκα αλλα ειχα δουλιτσα.Λοιπον σημερα στο γυμναστηριο γνωρισα μια κυρια που δουλευει στα γραφεια της β βαθμιας και με ειπε οτι...για τα ιταλικα ενω ηταν πολλα τα παιδια που εκδηλωσαν ενδιαφερον δεν σχηματιστηκαν τμηματα λογω ελλειψης αιθουσων.Περιττο να σας πω οτι απο εκει που ημουν χαμογελαστη γενικα μου επεσε το σαγονι και ακουσε ολο το κραξιμο η καημενη η κυρια που δεν εφταιγε  σε τιποτα στο κατω κατω!Καλα ειναι δυνατον τη λεω να συμβαινει αυτο?τεσ πα εκραξα και τα βγαλα απο μεσα μου.Σημασια εχει οπως ειπε και η καημενη κυρια οτι του χρονου θα παμε καλυτερα...αν με ξαναμιλησει που δεν το βλεπω θα μαθω κι αλλα και θα σας τα μεταφερω!φιλια πολλα και καλο μηνα σε ολες!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:16:50 »

Αποσυνδεδεμένος vecchiarella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #463 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 07:17:16 πμ »
Buongiorno a tutti!Το ξέρω artsatal  οτι έχω την καλύτερη δουλειά!!ευτυχώς δεν έκανα αμέσως παιδιά γιατι παντρεύτηκα στα 26 , δεν το έχω μετανοιώσει που καθυστέρησα  γιατί ταξίδεψα , διασκέδασα  και όταν το πήραμε απόφαση με τον άντρα μου , με τον οποίο είμαστε μαζί απο όταν ήμουν 18 , τώρα είμαι 39 , τα παιδιά ήρθαν σαν φυσιολογική εξέλιξη!!Είναι όμως μικρούλια 5 κ 6 ετών , είναι αγόρια και τα έχω δει όλα!!!Δεν έχω και βοήθεια όποτε είναι λίγο ζόρικα , αλλά είναι τρέλλα!!Μένω στο νομό Σερρών ,είμαι απο Θεσ.νίκη και κάθε φορά που ερχομαι παθαίνω πλάκα απο το τρελλοκομείο που έχει γίνει πλέον!Όσο αναφορά την επισκεψιμότητα του site το πρόσεξα και εγώ.Κάλή δύναμη σε όλους!!! :)

Αποσυνδεδεμένος CICELLIDE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #464 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 10:18:56 πμ »
εισαι 39 και εχεις nick name vecchiarella?δε θελω χαζα αλλαξε ονομα ! εγω διαβαζα vecchiarella και σκεφτομουν τιποτα 5ο!καντο mamma mia!φιλια καλημερα!

Αποσυνδεδεμένος melinula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ34
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #465 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 10:54:25 πμ »
buongiorno a tutti.....Είδατε τα προγραμματα  on line του ιταλικού ινστιτούτου θεσσαλονίκης για την γλωσσοδιδακτική? Διάρκεια 3 μήνες, κόστος 180 € και πιστεύω πως θα βοηθήσουν για ΑΣΕΠ...το σκέφτομαι εδώ και καιρό...αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω..για πέστε καμμιά γνώμη βρε παιδια....Grazieeeeeeee

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:16:50 »

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #466 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 11:13:52 πμ »
Salve,
Μια χαρά είναι η ηλικία σου Vecchiarella μου και έχεις κάνει και τα παιδάκια σου.  ;) Εκτός ανσκέφτεσαι να πας και για την κόρη!!! ;D
Να σου πω την αλήθεια κα εγώ πίστευα από το nick name ότι είσαι πολύ μεγαλύτερη.  :)
Πολύ χαίρομαι όταν ακούω ότι υπάρχουν τελικά αρκετά ζευγάρια που είναι μαζί από τα εφηβικά -φοιτητικά τους χρόνια. Τον άντρα μου τον γνώρισα και εγώ μικρή στα 16, παντρευτήκαμε πριν περίπου 1 χρόνο και τώρα είμαι 28. Παρόλες τις δυσκολίες του επαγγέλματος σκέφτομαι να βάλω μπρος για κανα παιδάκι. Ο Ασεπ θα είναι πάντα εκεί, αλλά δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να συγκριθεί η επαγγελματική αποκατάσταση με την χαρά που σου δίνει η απόκτηση ενός παιδιού. Το είδα και από την Κουνιάδα μου όταν γέννησε. Η αλήθεια είναι ότι έχουμε χαζέψει με την ανηψιά μας. :) :)
Καλημέρα artsatal και Cicellide. Μα καλά δεν σχημάτησαν τμήματα επειδή δεν είχαν αίθουσες; Τι άλλο θα ακούσουμε!!! Όπως και να χει και εγώ πιστεύω πως θα πάνε καλύτερα τα πράγματα!! :)
Bacioni!!! :-*    

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #467 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 11:23:31 πμ »
SALVE A TUTTI
Vecchiarella  τι να πώ που μόλις έκλεισα τα 40, και έχω ένα παιδάκι 4,5 ετών?  ΑΛΛΑΞΕ το nick name ΣΥΜΦΩΝΩ με την  Cicelli
de
Μelinula τι να σου πώ , ρίξε μια ματιά στις τιμές των φροντιστηρίων και θα καταλάβεις την διαφορά (Mπόνιας-Kαρφής κλπ)! Εκτός της τιμής 1/ καλύτερα να σε διαβάζουν με πρόγραμμα αντι αν διαβάζεις μόνη σου! 2/ οπωσδήποτε θα οφεληθείς και εαν δεν γραψεις για να είσαι στους 9, σεμινάριο είναι,... τί στο καλό δεν θα σε βοηθήσει στη δουλειά σου??!!  3/ πήγαινε και παρακολούθησε Τσοπάνογλου, 4/ μακάρι να μουν στην Θεσσαλονίκη ή στην Αθήνα!!!!!!
 Νατι ΚΆΝΕ ΠΟΛΛΆ ΜΩΡΆ, ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΤΕΡΗ ΕΥΧΑΡΊΣΤΗΣΗ- ΣΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ!!!!!
αν προσέξετε σε προηγούμενη σελίδα αναφέρω ότι οι γυμνασιάρχες προβληματιστήκανε με τις αίθουσες και γι'αυτό μπλοκάραν τα ιταλικα! Τί θα κάνουν του χρόνου ή του αντίχρονου μετ α ισπανικα΄???? ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θέλουμε ΚΑΛΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ με σκοπό την ενημέρωση , (εαν υπάρχει ζήτηση ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΝ ΘΑ μπορούν να μας αγνοήσουν!!!) Πρέπει να μπούμε ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ!!!!!!! Έτσι και τα καταφέρουμε ....δεν θα βρίσκει να διορίσει!!!!!
perche'
LA VITA E' BELLA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΥΓ αξίζει τον κόπο να διαβάσετε το θέμα "ωρομίσθιος σε καμπαρέ" (άρχισε απο τον/ην συνάδελφο italikouli- ) θα γελάσετε και θα κλάψετε, ανάλογα την οπτική γωνία!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2008, 11:27:44 πμ από artsatal »

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #468 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 11:29:09 πμ »
Buongiorno Melinula!
Αν είναι πάνω στην Ειδ. Διδακτική της Ιταλικής πστεύω πως θα βοηθήσει! Και το κόστος είναι αρκετά χαμηλό για 3 μήνες. :)

Να κάνω μια ερώτηση ρε κορίτσια; Αυτός που έχει το φρονιστήριο μου είπε πως δεν θα μου δώσει επίδομα γάμου και ότι πρέπει να απευθυνθώ στον ΟΑΕΔ για να το ζητήσω. Μπήκα μέσα στο site του ΟΑΕΔ, αλλά δεν έβγαλα άκρη. Μήπως ξέρετε τι χαρτιά θα πρέπει να προσκομίσω;
Grazie :)

Αποσυνδεδεμένος melinula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ34
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #469 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 11:46:44 πμ »
Buongiorno Melinula!
Αν είναι πάνω στην Ειδ. Διδακτική της Ιταλικής πστεύω πως θα βοηθήσει! Και το κόστος είναι αρκετά χαμηλό για 3 μήνες. :)

Να κάνω μια ερώτηση ρε κορίτσια; Αυτός που έχει το φρονιστήριο μου είπε πως δεν θα μου δώσει επίδομα γάμου και ότι πρέπει να απευθυνθώ στον ΟΑΕΔ για να το ζητήσω. Μπήκα μέσα στο site του ΟΑΕΔ, αλλά δεν έβγαλα άκρη. Μήπως ξέρετε τι χαρτιά θα πρέπει να προσκομίσω;
Grazie :)
grazie della risposta NATI..οσο για τα χαρτιά για το επίδομα μακάρι να μπορούσα να σε ενημερώσω..όταν προσέλαβα καθηγήτριες στο φροντιστήριο ήταν ήδη παντρεμένες και μου έφεραν την ληξιαρχική πράξη γάμου..αλλά μήπως πρέπει να απευθυνθείς στην επιθεώρηση εργασίας? ή στο ΙΚΑ? Σας αφήνω πάω στην τάξη για μάθημα...a prestissimoooooooooooooo

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #470 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 12:01:32 μμ »
Buongiorno Melinula!
Αν είναι πάνω στην Ειδ. Διδακτική της Ιταλικής πστεύω πως θα βοηθήσει! Και το κόστος είναι αρκετά χαμηλό για 3 μήνες. :)

Να κάνω μια ερώτηση ρε κορίτσια; Αυτός που έχει το φρονιστήριο μου είπε πως δεν θα μου δώσει επίδομα γάμου και ότι πρέπει να απευθυνθώ στον ΟΑΕΔ για να το ζητήσω. Μπήκα μέσα στο site του ΟΑΕΔ, αλλά δεν έβγαλα άκρη. Μήπως ξέρετε τι χαρτιά θα πρέπει να προσκομίσω;
Grazie :)
salve nati
για τα δικαιώματα που έχεις να πάρεις στην επιθεώρηση εργασίας στην Καλλιθέα , αυτοί θα σου πούν όταν δουν το ωρομίσθιο τι επιδόματα δικαιούσαι να παίρνεις.Είναι πολύ καλά διαβασμένοι και εμένα με έχουν στο παρελθόν βοηθήσει π'αρα πολύ!!!!
Πάντως σήμερα  στην πρώτη σελίδα του πδε αναφέρεται η συλλογιικη σύμβαση   (παραθέτω απόσπασμα-μπες στην πρώτη σελίδα!!!-ολοι μας να τα δούμε!!!!!)
 Από 1/9/2008  αύξηση 3,5%
Έτη εργασίας Μεικτά (άγαμος) Καθαρά (άγαμος) Μεικτά (έγγαμος) Καθαρά (έγγγαμος)
από 0 ως 3 12,59 10,57 13,84 11,63
από 4 ως 6 13,21 11,10 14,47 12,16
από 7 ως 9  13,84 11,63 15,10 12,69
από 10 ως 12 14,47 12,16 15,73 13,21
από 13 ως 15 15,10 12,69 16,36 13,74
από 15 και πάνω 15,73 13,21 16,99 14,27
από 1/7/2009 αύξηση 3%

Οταν πήρα το ταμείο ανεργείας είδα το οικογενειακό επίδομα, και ζήτησα να μου δώσουν ένα έγγραφο με τα δικαιολογητικά, βέβαια έχω ενα παιδάκι, και ίσως να  είναι λίγο διαφορετικα , αλλά μου ζήτησαν τα παρακάτω
1/ενσημα με τα ημερομίσθια του 2007
2/βιβλιάριο ασθενείας και των δύο
3/υποχρεωτικά φωτοτυπία πρώτης σελίδας βιβλιαρίου καταθέσεων της ΕΘΝΙΚΗΣ
4/αριθμο φορολογικού μητρώου και των δύο συζύγων (φωτοτυπια εκκαθαριστικού)
5/δελτίο αστυνομικής ταυτότητας
6/πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης
7/βεβαίωση απο τον εργοδότη σφραγισμένη και υπογεγραμμένη που να περιλαμβάνει α/ειδικότητα β/συλλογική συμβαση γ/αν προβλέπεται χορήγηση επιδόματος τέκνου και ύψος ποσού ανά μήνα
Μού τόνισαν να ξαναπάω όταν θα πιάσω δουλειά (τώρα που το βλέπω μάλλον εξαιτίας του nr7)
επαναλαμβάνω ότι αυτά εχουν να κάνουν με  το οικογενειακό επίδομα-αλλά νομίζω ότι είναι τα ίδια πάνω κάτω, τώρα για μεγαλύτερη  ακριβεια πήγαινε στην Συγγρού και Ιφιγενείας!
καλή επιτυχία
la vita e' bella
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2008, 12:18:25 μμ από artsatal »

Αποσυνδεδεμένος CICELLIDE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #471 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 01:32:02 μμ »
Νατι επειδη κι εγω χαιρομαι με αυτα ακου και τη δικη μου ιστορια...με το φιλο μου ειμαστε μαζι απο τα 16 και ειμασταν συμμαθητες απο 1 γυμνασιου.Φυσικα ειχαμε περιοδους χωρισμων  κτλ αλλα πλεον μενουμε μαζι  τα τελευταια 3 χρονια περισυ αρραβωνιαστηκαμε  και φετος παντρευομαστε...και ειμαστε και οι δυο 28 - οσο για τα παιδια συμφωνω απολυτα οτι ειναι ευλογια αν και προς το παρον δεν εχω δικα μου αλλα ευχομαι να με αξιωσει ο Θεος να κανω .Το μαρτιο θα γινω θεια (η αδελφη μου θα γεννησει το πρωτο της) κι εχω ηδη τρελλαθει απτη χαρα μου αναρρωτιεμαι πως να ναι οταν θα γινα μαμα?!
Ασχετο θα ρθει ρε κοριτσια καμια την Κυριακη στο Πλιντα που σας ελεγα?φιλια πολλα

Αποσυνδεδεμένος vecchiarella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #472 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 02:48:43 μμ »
Buonasera a tutti! Να κάνετε παιδιά ανεξαρτητου ηλικίας.Εμείς τώρα αρχίσαμε και ηρεμουμε λιγάκι που πλέον καταλαβαίνουν.Ο μεγάλος μου πάει δημοτικό πλέον και αρχίσαμε και τα διαβάσματα.Ο μικρός είναι πιο τζαναμπέτης.Μετα τα 5 και κάτι πάντως αρχίζουν και έχουν άλλα ενδιαφέροντα και χαίρεσαι μαζί τους για διαφορετικούς λόγους.Για το μοναδικό που δεν μετάνιωσα είναι το οτι έχουν μικρή διαφορά ηλικίας γιατί δεν τους έλειψε η παρέα!Οσο αναφορά το επίδομα , θυμάμαι ότι όταν παντρευτήκαμε πήρε ο ένας απο τους δυο επίδομα που το δίνανε΄όταν είχες συμπληρώσει 2000 ένσημα.Εμείς επείδη και οι δυο είχαμε το πήρα δυστυχώς μόνο ο ένας.Τώρα αν αναφέρεσαι στο οικογενειακό επίδομα για τα παιδιά που δίνει ο ΟΑΕΔ  θα σου πουν εκεί για τα δικαιολογητικά .Επίσης αναφορικά με τα επιδόματα που δικαιούσαι στο φροντιστήριο μπορείς να πάρεις και να ρωτήσεις και στο PALSO , εμένα στην εφημερίδα που μου στέλνουν έχουν κάνει αφιερώματα για τα επιδόματα που δικαιούνται οι καθηγητές.Θα είναι μια προσάυξηση στον μισθό σου δεν θυμάμαι πόσο της %.Επίσης μπορείς να πάρεις τηλ ή να πας στην Επιθεώρηση ή στο  ΙΚΑ στις παροχές και επιδόματα και να ρωτήσεις επιτόπου.
Για τον ΑΣΕΠ μου έχουνε προτείνει κάποια βιβλία διδακτικής και μου έχουνε φέρει να τα διαβάσω και για να πω την αλήθεια μου φάνηκε δύσκολο το πράγμα!!Το βράδάκι θα σας πώ ποιά είναι.
Μακάρι να μπορούσαμε να βρεθούμε την Κυριακή για το Plida αλλά εγω προσωπικά λόγω παιδιών δεν θα κατέβω.Αν βρεθήτε να πιείτε και ένα καφεδάκι και για μένα ;) ;) ;)!!Καλή δύναμη! Τους έχω κοιμήσεις όλους και τώρα θα απολαύσω τον καφέ μου :)

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #473 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 04:20:36 μμ »
salve a tutti
Τα συγχαρητήριά μου στη συνάδελφο που διορίζεται αναπληρώτρια στη Θεσσαλονίκη!!!!!!!!!!
Τελικά υπήρξε ένας της ιταλικής στον πίνακα!
Αντε και στα δικά μας!!!!!!!!!!!!!
la vita e' bella

Αποσυνδεδεμένος nuvoletta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #474 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 06:25:49 μμ »
Ehilàààààààààà,
  Vassilo,t'ho vista.....come stai,tutto ok?

Αποσυνδεδεμένος kkavouras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
.
« Απάντηση #475 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 10:12:50 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2013, 01:35:33 μμ από kkavouras »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32324
  • Τελευταία: Meliki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161524
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 524
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 417
Σύνολο: 442

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.