*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016  (Αναγνώστηκε 614424 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gerly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στα όρη, στ'άγρια βουνά...
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #560 στις: Ιούλιος 27, 2015, 01:55:29 μμ »
Χαίρετε και καλη επιτυχια σε όλους! Ανήκω στην πρωτοβάθμια κα ήθελα να ρωτήσω αν έκανε κάποιος αίτηση σήμερα και να του ζήτητσαν τις προϋπηρεσίες. Δεν το λέει στην εγκύκλιο αλλά πως θα περαστούν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:13:09 »

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #561 στις: Ιούλιος 27, 2015, 02:00:36 μμ »
Έχω να σας ενημερώσω τα εξής.

1. Υπάλληλος στη Γ Αθήνας είπε σε συνάδελφο που έκανε σήμερα αίτηση ότι οι πίνακες λογικά θα ανοίξουν του χρόνου αφού δεν τέθηκε προς διαβούλευση το νομοσχέδιο. Δεν μπορώ να γνωρίζω ακριβώς τι θα γίνει και αν ισχύει το παραπάνω. Απλώς το παραθέτω.

2. Υ υπουργός ανέφερε σήμερα στην ΕΡΤ 20000 κενά, έχουν 10000 πιστώσεις και σκέφτονται ΑΥΞΗΣΗ ΩΡΑΡΙΟΥ!!!

3. Προβληματισμός-απορία. Προβλέπετε κάτι καλύτερο για φέτος σε σχέση με τις προσλήψεις αναπληρωτών, υπάρχει πιθανότητα ένταξης στο εσπα για φιλολόγους μπας και δούμε και εμείς γκρίζα, γιατί άσπρη αποκλείεται, μέρα?

Αποσυνδεδεμένος Giannis_87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #562 στις: Ιούλιος 27, 2015, 02:02:43 μμ »
Καλησπέρα. Συνάδελφοι από όσο διάβασα την εγκύκλιο δεν χρειάζεται να δηλώσουμε ξεχωριστά τα καλλιτεχνικά όπως κάναμε μέχρι τώρα σωστά; Επίσης, ξέρει κανένας τι μέλλει γενέσθαι με την Αθωνιάδα; Εκτός από ότι είσαι στο Άγιο Όρος και μένεις μέσα, εκτός από ότι περνάς συνέντευξη, ξέρει κάποιος αν μπορεί να βγει ο καθηγητής τα Σ-Κ; Δηλαδή να φύγει Παρασκευή και να γυρίσει Κυριακή βράδυ ή Δευτέρα πρωί;;

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #563 στις: Ιούλιος 27, 2015, 02:06:02 μμ »
Μα πώς θα φαίνονται τα μόρια, όταν δεν έχουν οριστικοποιηθεί οι πίνακες και θα προστεθούν κι άλλες προϋπηρεσίες;
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:13:09 »

Αποσυνδεδεμένος cat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #564 στις: Ιούλιος 27, 2015, 02:10:58 μμ »
Αυτός ο ενδεικτικός πίνακας θα βγει επιτέλους ή να παμε να κάνουμε την αίτηση να τελειώνουμε?

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #565 στις: Ιούλιος 27, 2015, 02:11:12 μμ »
Χαίρετε και καλη επιτυχια σε όλους! Ανήκω στην πρωτοβάθμια κα ήθελα να ρωτήσω αν έκανε κάποιος αίτηση σήμερα και να του ζήτητσαν τις προϋπηρεσίες. Δεν το λέει στην εγκύκλιο αλλά πως θα περαστούν;

Εκανα εγώ την αίτησή μου σήμερα το πρωΐ. Οχι δε χρειάζεται να έχεις την προϋπηρεσία μαζί. Μου είπαν ότι είναι ήδη περασμένη στο σύστημά τους. Το μόνο που μου ζήτησαν είναι πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης καθώς είμαι τρίτεκνη.

Αποσυνδεδεμένος gerly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στα όρη, στ'άγρια βουνά...
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #566 στις: Ιούλιος 27, 2015, 02:13:10 μμ »
Σ'ευχαριστώ Fredydurke!

Αποσυνδεδεμένος dimitris_phys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #567 στις: Ιούλιος 27, 2015, 02:23:39 μμ »
 Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους. Θέλω να κάνω μια βασική παρατήρηση- ένσταση στη νέα εγκυκλιο αναπληρωτών.
Παρουσιάζω το σημείο της εγκυκλίου.
  "...Διευκρινίζεται, σε κάθε περίπτωση, ότι: α) το ποσοστό των προσληφθέντων τρίτεκνων ως αναπληρωτών εκπ/κών δεν ισχύει ανά περιοχή πρόσληψης αλλά επί του συνολικού αριθμού προσλήψεων της κάθε φάσης, και β) εάν το ποσοστό 20% δεν καλυφθεί από τριτέκνους, μετά το τέλος της ροής του προγράμματος, οι κενές θέσεις καλύπτονται συμπληρωματικά από μη τρίτεκνους εκπαιδευτικούς του ιδίου κλάδου..."
  Θέλω να μείνω στο  σημείο που έχω τονίσει. Κατ αρχήν νομίζω ότι πρωτη φορά μπήκε στην εγκυκλιο αυτη η επισήμανση.
 Φέρνω ένα μικρό παράδειγμα.  Τρεχει το προγραμμα βρίσκει τρίτεκνους δεν καλυπτει το ποσοστο και συνεχίζει να παίρνει από μη τριτεκνους. Ο τελευταιος τριτεκνος ας πουμε τον παιρνουν στην Α΄ Δωδεκανήσου και έχει σειρά στον πίνακα 1000. Ο επόμενος μη τριτεκνος καλείται να καλυψει την θέση ας πουμε στη Δ΄Δωδεκανήσου και οτι έχει σειρά στον πινακα 300, όμως ο έχει δηλώσει στις προτιμήσεις του και την Α΄ Δωδεκανήσου και προηγείται του τρίτεκνου. Όπως καταλαβαίνεται καταστρατηγείται ο πίνακας αναπληρωτών που τα κριτήρια του είναι βασισμένα σε νόμους. Αυτό συμβαίνει πολυ πιθανόν γιατί
το ολοκληρωμένο πρόγραμμα δεν έχει " προγραμματιστεί " σωστά. Και βλέπουμε το εξής παράδοξο η εγκυκλιος ενός υπουργείου να καταρτίζεται όχι συμφωνα με τους νομους του κράτους αλλά συμφωνα με τις ανάγκες ενος " προγράμματος".
  Την παρατήρηση αυτή την κάνω απο προσωπική εμπειρία και μου κάνει εντυπωση οι υπάλληλοι του υπουργείου αντι να διορθώσουν το πρόγραμμα και είναι συμφωνο με τους νόμους του κράτους κοίταξαν να συμπεριληφθεί στην εγκυκλιο ώστε να αποφυγουν τυχόν ενστάσεις από εκπαιδευτικους. Όμως οι εγκυκλιοι δεν είναι πάνω από τους νόμους, αλλά οφείλουν να γτοηυς ερμηνευουν σωστά και να τους εφαρμόζουν.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #568 στις: Ιούλιος 27, 2015, 02:24:37 μμ »
Νομίζω ότι δεν πρέπει να ανησυχούμε για τον αν φαίνονται τα μόρια ή όχι στην αίτηση (η προυπηρεσία δηλαδή), πάντα όταν ανακοινωνόντουσαν οι πίνακες δίνονταν 2 με 3 μέρες για ενστάσεις. Αν έχει κανείς τις βεβαιώσεις προυπηρεσίας από τα σχολεία που έχει δουλέψει ή το συγκεντρωτικό που μας δίνουν κάθε χρόνο τότε...όλα καλά. Δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει τόση ανησυχία...
Νομίζω ότι ούτε στις αιτήσεις που κάναμε πριν το 2010 υπήρχε η προυπηρεσία στην αίτηση.

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #569 στις: Ιούλιος 27, 2015, 02:51:34 μμ »
Η προϋπηρεσία δε φαίνεται στις αιτήσεις μας,αλλά είναι περασμένη στο σύστημα.Ζήτησα να το τσεκάρω η ίδια και στον η/υ ήταν περασμένα τα σχολεία και οι ώρες που έχω δουλέψει στο καθένα.Οποτε μην αγχώνεστε.

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #570 στις: Ιούλιος 27, 2015, 02:56:16 μμ »
Καλησπέρα. Έκανα σήμερα την αίτηση αναπληρωτή στην Έδεσσα. Μάλλον λίγος κόσμος ξεμπέρδεψα σε λιγότερο από 30'. Είμαι ΠΕ19. Δε φαίνεται η προϋπηρεσία μου. Επίσης (μια και έχω ξανακάνει και πολλές άλλες φορές τα χαρτιά μου για αναπληρωτής) δε μου ζητήθηκε τίποτε παρά την αίτηση (τους ενδιέφεραν οι περιοχές προτίμησης να είναι συμπληρωμένες). Δηλαδή δε μου ζητήθηκε καμιά προϋπηρεσία. Τους πήγα και χαρτί από ΑΣΠΑΙΤΕ και η υπάλληλος μου είπε πως δε μπορεί να αλλάξει η ίδια στην ηλεκτρονική αίτηση ότι έχω παιδαγωγική επάρκεια (το διαπίστωσα και εγώ) και θα στείλει το πτυχίο στα κεντρικά, οπότε στην ηλεκτρονική αίτηση δε φαίνεται πως διαθέτω παιδαγωγική επάρκεια.

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #571 στις: Ιούλιος 27, 2015, 02:59:12 μμ »
ναι θα το στειλει το πιστοποιητικο στα κεντρικα και μολις βγουν οι πινκες τσεκαρεις να σε εχουν με παιδαγωγικη αλλιως ενσταση

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #573 στις: Ιούλιος 27, 2015, 03:15:41 μμ »
Μια ερώτηση: Έχω σύμβαση ΙΔΟΧ με ΝΠΔΔ, η οποία θα λήξει λογικά πριν αρχίσουν να καλούν αναπληρωτές. Στην αίτηση υπάρχει το κουτάκι ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ. Πέρυσι αυτό το κουτάκι έπρεπε να το τσεκάρω προκειμένου να δηλώσω ότι έχω σύμβαση ΙΔΟΧ και μου έβγαλε στον πίνακα ΝΑΙ στην κατηγορία ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ.
Αν το δηλώσω μπορεί να έχω κάποιο πρόβλημα, να χάσω τη σειρά μου κτλ; Μήπως θα πρέπει να το αποκρύψω (κάτι που δε θα το ήθελα) μια και η σύμβασή μου θα λήξει; Επηρρεάζει κάπου;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ξέρει να μου απαντήσει!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 365
Σύνολο: 371

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.