*

Αποστολέας Θέμα: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)  (Αναγνώστηκε 518442 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KOSTIS1982

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
    • Προφίλ
Άντε να δούμε τι θα γίνει....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

nickitol

  • Επισκέπτης
Kαλημέρα! Μπορεί κανείς να κάνει πρόβλεψη για αριθμό διορισμών απο το 40%; Πέρυσι πήραν 136 άτομα φέτος;

Υπολογισε ποσοι μπορει να συνταξιοδοτηθηκαν το 2010 (11500 συνολο δασκαλοι και καθηγητες συνταξιοδοτηθηκαν), διαιρεσε δια 5 (θα ελεγα δια 6 επειδη εγιναν και οι συγχωνευσεις ), απο το αποτελεσμα βγαλε ενα 10% για περιθωριο λαθους  και απο οτι βρεις παρε το 40%.

Σαν συνολο παντως δεν νομιζω να προσλαβει περισσοτερους απο 2000- θα ελεγα οχι παραπανω απο 1500-1600, δεδομενου οτι το 2010 προσεληφθησαν 2850 δασκαλοι και καθηγητες,  οτι μεχρι το 2013 το υπουργειο θελει να μειωσει τους εκπαιδευτικους κατα 20% αλλα και του γεγονοτος οτι η οικονομια δεν πηγαινει προς το καλυτερο αλλα προς το χειροτερο.

Αποσυνδεδεμένος k-z

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
σιγουρα απο 24μηνο εχουν μεινει 240 άτομα?και κάτι ακόμα:μπορει ο αριθμός των 24μηνιτων να υπερβαίνει τις άλλες κατηγορίες?διαβαζοντας το νόμο έχω την αίσθηση ότι όχι.λεει δηλ.ότι οι διορισμοί θα γινονται 60-40.αν υπάρχουν ανάγκες θα συμπληρώνονται από 24μηνο.δεν μπορει λοιπον οι βασικοί διορισμοί να ειναι 50 και το 24μηνο 200.θα ήθελα τη γνωμη σας πάνω σάυτο(να διευκρινίσω ότι δεν ανήκω σε καμιά από τις παραπάνω κατηγορίες

nickitol

  • Επισκέπτης
Σε μονιμους αναφερομαι.
Τωρα για αναπληρωτες περιπου οπως και περυσι υπολογιζω γιατι ναι μεν μειωνονται οι αναγκες λογω συγχωνευσεων, αλλα ταυτοχρονα αυξανονται λογω του μεγαλυτερου αριθμου συνταξιοδοτησεων.
Εχε υποψη ομως οτι η προυπηρεσια δεν θα προσμετραται παρα μονο αν επιτυχεις σε ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος KYRINIS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
σιγουρα απο 24μηνο εχουν μεινει 240 άτομα?και κάτι ακόμα:μπορει ο αριθμός των 24μηνιτων να υπερβαίνει τις άλλες κατηγορίες?διαβαζοντας το νόμο έχω την αίσθηση ότι όχι.λεει δηλ.ότι οι διορισμοί θα γινονται 60-40.αν υπάρχουν ανάγκες θα συμπληρώνονται από 24μηνο.δεν μπορει λοιπον οι βασικοί διορισμοί να ειναι 50 και το 24μηνο 200.θα ήθελα τη γνωμη σας πάνω σάυτο(να διευκρινίσω ότι δεν ανήκω σε καμιά από τις παραπάνω κατηγορίες

'' Ανάλογα με τις ανάγκες της υπηρεσίας'' δεν εξισούται με το ''λιγότερους από το άθροισμα του 60 -40''.Εμένα δε μου κάνει καθόλου μη νόμιμο. Σε διαφορετική περίπτωση, τι θα έκανε? Θα έπαιρνε 60 από το 60-40, 50π.χ. 24μηνίτες (μικρότερος αριθμός του παραπάνω συνόλου ) και τους υπόλοιπους από τον πίνακα?Αυτό βέβαια θα πρέπει οπωσδήποτε να γίνει για όλους όσους μάζεψαν τόσα χρόνια μοριάκι μοριάκι τις προυπηρεσίες τους και υπέστησαν την κατάφωρη αδικία αυτού του νόμου.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2011, 12:19:43 μμ από KYRINIS »

Αποσυνδεδεμένος MANAXOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Συναδελφοι θα ηθελα και εγω να εκφρασω την προσωπικη μου αποψη περι του θεματος!!!Κατα τις εκτιμισεις μου και τους υπολογισμους μου, και με βαση βεβαια και απο αξιοπιστες πηγες, πιστευω οτι την επομενη σχολικη χρονια θα διοριστουν οι μισοι απο ο,τι φετος ,δηλαδη απο 440 περιπου παμε στους 220 και κατι!!μεσα σε αυτους θα περιλαμβανεται ολο το 60% - 40% γυρω 130 με 140  24μηνο +ασεπ και ειδικες κατηγοριες οι υπολοιποι.Ετσι εχουμε λογω μνημονιου μισους διορισμους απο περισυ και ο,τι αναγκη προκυψει εχουμε τους αναπληρωτες... εξαλλου εχουν γινει και αλλα βηματα με συγχωνευσεις, μειωση μαθηματων και αλλαγη υλης(νεο λυκειο),λιγοτερες προσληψεις ενα προς εφτα προς το παρον και λιγοτερες συνταξιοδοτησεις- οποτε τα νουμερα βγαινουν ο,τι πρεπει!!!!αυτα πιστευω οτι ειναι και τα πιο λογικα σε αυτες τις συνθηκες που βιωνουμε!!
και οσο για του χρονου θα παρει ολο το υπολοιπο 24 μηνο δηλαδη 110 περιπου και τους υπολοιπους απο τον πινακα του 40% συν τις ειδικες κατηγοριες (μην φανταστειτε και παρα πολλους αν δεν το διεκδικησουμε μαζικα)

Στο χερι μας ειναι να παλεψουμε για κατι καλυτερο.....!!!!!
Ολοι μας εχουμε κουραστει να μας κανουν αλλοι κουμαντο το μελλον μας...ας κανουμε εμεις κουμαντο το δικο μας μελλον.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2011, 01:33:47 μμ από MANAXOS »

Αποσυνδεδεμένος sakisbitis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
  • Γονατίζω μόνο όταν προσεύχομαι...
    • Προφίλ
Συνάδελφε πολύ αισιόδοξες είναι οι προβλέψεις σου.....όταν ωφείλει το υπουργείο να διορίσει καμι 60αριά άτομα απο 60-40% αντε και καμιά 30αριά ειδικές κατηγορίες....τώρα για το 24+ΑΣΕΠ σύμφωνα με τις ανάγκες; και σε συνδυασμό με τις ελάχιστες μεταθέσεις....καμια 100 με 150 το πολυ!!!!

Αποσυνδεδεμένος MANAXOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Συναδελφε απο οτι διακρινω ειναι λιγο μικρα τα νουμερα τα οποια υπολογιζεις!!δηλαδη απο 460 περισυ θα πεσουμε στους μισους του μισου?και οι υπολοιποι 24μηνιτες και οι μεγαλες προυπηρεσιες που θα πανε?θα γινει ξεσηκωμος!!ειναι δικη σου εκτιμηση η τα εχεις ακουσει εγκυρα, γιατι τα νουμερα μου φαινονται εξωπραγματικα για τον κλαδο των φιλολογων!!

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Συναδελφε απο οτι διακρινω ειναι λιγο μικρα τα νουμερα τα οποια υπολογιζεις!!δηλαδη απο 460 περισυ θα πεσουμε στους μισους του μισου?και οι υπολοιποι 24μηνιτες και οι μεγαλες προυπηρεσιες που θα πανε?θα γινει ξεσηκωμος!!ειναι δικη σου εκτιμηση η τα εχεις ακουσει εγκυρα, γιατι τα νουμερα μου φαινονται εξωπραγματικα για τον κλαδο των φιλολογων!!

Η οικονομια της χωρας πασχει. Κοβουν και δυστυχως θα κοβουν απο παντου και εμεις δεν αποτελουμε καμια εξαιρεση. Δεν ξερω ποσο δυσοιωνες ειναι οι προβλεψεις ομως τα πραγματα θα ειναι χειροτερα απο αλλες χρονιες.. Ποσο χειροτερα.. ο καιρος εγγυς για να το μαθουμε

Αποσυνδεδεμένος MANAXOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Με βαση την προσωπικη μου εμπειρια στον χωρο της εκπαιδευσης οσο και να μειωσεις τους διορισμους στην παιδεια δεν μπορεις να τους μειωσεις τοσο οσο να καλυφθουν οι μεγιστες αναγκες.
Τα παπαγαλακια της καταστροφολογιας υπαρχουν παντου και σε ολους τους κλαδους της χωρας μας.η καταστροφολογια και η απαισιοδοξια ειναι ο,τι χειροτερο μπορει να συμβει σε μια κοινωνια.
Για αυτο προτεινω να μεινουμε στα λογικα δεδομενα και ας αφησουμε λιγο της υπερβολες!!!
οι διορισμοι θα γινουν και στην παιδεια και στην υγεια αλλα και στην ασφαλεια και ας φοβιζουν τον κοσμο ετσι τον εχουν μαθει να τον δαμαζουν με τον φοβο...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2011, 12:59:05 μμ από MANAXOS »

Αποσυνδεδεμένος Aritina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 185
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδιά, ήθελα να ρωτήσω:  Είμαι περίπου στους πρώτους 120 του 24μηνου. ( από τους 240 που απομένουν).Τι ελπίδες υπάρχουν για φέτος; Πόσα άτομα από το 24μηνο θα πάρει; Ένας συνάδελφος παραπάνω μίλησε για 150 συνολικά από όλες τις κατηγορίες.Είναι δυνατό να πάρει μόνο τόσους; Τι θα γίνουμε οι υπόλοιποι;  Σας ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2011, 04:57:07 μμ από Aritina »

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Συνάδελφοι,τώρα ποια τα πράγματα έχουν πάρει το δρόμο τους και οι διορισμοί είναι πολύ κοντά με βάση το υπάρχων πλάνο.Το έχω πει εδώ και καιρό για περίπου 100 διορισμούς στο σύνολο, μαζί με αυτούς του ασεπ.Προφανώς,αξιολογείται τις καταστάσεις με βάση τα περσυνά που η παιδεία δεν ήταν στο μνημόνιο.Φέτος είναι και το ζητούμενο είναι να διοριστούν μόνο όσοι έχουν δυνατότητα δικαστικής επιτυχίας.Δυστυχώς,το 24μηνο δεν την έχει γιατί δεν υπάρχει ποσοστό που να του δίνει ο νόμος,είτε ο παλίος,είτε ο νέος.Άρα,δεν τους ενδιαφέρει αν θα διοριστείτε.Εδώ θα αφήσουν σε κάποιες κατηγορίες αδιόριστους ασεπίτες,για να διοριστούν με δικαστική απόφαση τον χειμώνα,κι εσείς συζητάτε για διορισμούς 24μήνου!!!

Αποσυνδεδεμένος Aritina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 185
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι,τώρα ποια τα πράγματα έχουν πάρει το δρόμο τους και οι διορισμοί είναι πολύ κοντά με βάση το υπάρχων πλάνο.Το έχω πει εδώ και καιρό για περίπου 100 διορισμούς στο σύνολο, μαζί με αυτούς του ασεπ.Προφανώς,αξιολογείται τις καταστάσεις με βάση τα περσυνά που η παιδεία δεν ήταν στο μνημόνιο.Φέτος είναι και το ζητούμενο είναι να διοριστούν μόνο όσοι έχουν δυνατότητα δικαστικής επιτυχίας.Δυστυχώς,το 24μηνο δεν την έχει γιατί δεν υπάρχει ποσοστό που να του δίνει ο νόμος,είτε ο παλίος,είτε ο νέος.Άρα,δεν τους ενδιαφέρει αν θα διοριστείτε.Εδώ θα αφήσουν σε κάποιες κατηγορίες αδιόριστους ασεπίτες,για να διοριστούν με δικαστική απόφαση τον χειμώνα,κι εσείς συζητάτε για διορισμούς 24μήνου!!!

Ποιο έκαναν δικαστική προσφυγή; Έχει βγει απόφαση; Μπορούμε να συμμετάσχουμε και εμείς με μεγάλες προυπηρεσίες ή με το 24μηνο και πού πρέπει να απευθυνθούμε;

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Συνάδελφοι,οι ασεπίτες του 1,2,3,4 και τα αντίστοιχα 40% επαυξημένα επι 2,θα διοριστούν 100%.Απο κει και πέρα...το χάος!Όσο για δίκες,για 24μηνα δεν θα το λεγα,γιατί το πιο πιθανό είναι να κινδυνεύσουν και οι ήδη διορισμένοι απο το 2007,μιας και τους περιμένουν οι επιλαχόντες του ασεπ στην γωνία!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160801
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 434
Σύνολο: 452

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.