*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014  (Αναγνώστηκε 115927 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #238 στις: Ιούλιος 27, 2014, 11:18:42 μμ »
τουλάχιστον το βέβαιο ήταν ότι δε θα μοριοδοτούνταν όσο είναι κλειδωμένοι οι πίνακες. Εσύ που πήγες σε δυσπρόσιτο γιατί δεν θέλεις να σε μοριοδοτήσουν αναδρομικά;

Σου ξαναλέω ότι με συμφέρει να συμβεί αυτό μεν, αλλά δε μ'αρέσει να συμβούν στους άλλους αυτά που δε θα ήθελα να πάθω εγώ. Πολύ απλά γιατί θυμάμαι πώς ένιωσα όταν είδα αλεξιπτωτιστές μπροστά μου στον πίνακα με τεράστιες προϋπηρεσίες αναδρομικά αναγνωρισμένες. Και επιτέλους δε μπορούμε να συνεχίσουμε να κάνουμε επιλογές με τη λογική "σήμερα σου τα λένε έτσι, και αύριο αλλιώς." Πρέπει να μπει μια τάξη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2014, 11:20:21 μμ από lillie »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:56:31 »

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #239 στις: Ιούλιος 27, 2014, 11:20:21 μμ »
όσο για το τι θα δηλώσουμε φέτος, έχεις καμιά αμφιβολία ότι δε θα δηλώσουν οι περισσότεροι δυσπρόσιτα, αν μοριοδοτηθούν διπλά;

Οι περισσοτεροι με μικρη η μηδενικη προυπηρεσια που ειναι χαμηλα στον πινακα ναι, διοτι ειναι νεα ατομα που εχουν μεγαλωσει με το ονειρο ΑΣΕΠ - μεχρι και διδακτορικες σπουδες κανουν, μονο και μονο για μορια στον ΑΣΕΠ!

Ομως οσοι εχουν μετρια η μεγαλη προυπηρεσια οχι, διοτι μεχρι να γινει ΑΣΕΠ (μες στο 2015 αποκλειεται), μπορουν να γραφουν προυπηρεσια και διπλα στο σπιτι τους!

Εγω τον μονο που θα λυπηθω θα ειναι αυτον που πηγε στο δυσπροσιτο, οχι επειδη εψαχνε για δουλεια, αλλα επειδη νομιζε οτι με τα παραπανω μορια θα διοριστει στον επομενο ΑΣΕΠ... στον οποιον οι θεσεις θα ειναι τοσο λιγες που θ'αναρωτιομαστε γιατι εγινε! (μα για να παμε αναπληρωτες, φυσικα...)

Αποσυνδεδεμένος asep2008

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 331
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #240 στις: Ιούλιος 27, 2014, 11:23:52 μμ »
ειλικρινά Κυριακή βράδυ , είναι κομματάκι δύσκολο κάποιος να έχει εγκυρότατες πηγές του τι θα γίνει Δυτέρα πρωί.Αυτό αφορά και συναδέλφους στο σάιτ και συνδικαλιστές που δεν με ενδιαφέρουν. Για εμάς τους παλαιότερους με 50 + μήνες υπηρεσίας , που πολλοί έχουμε αυτά τα χρόνια μιλήσει με άλλους πολλούς υπεύθυνους και μη,δεν μασάμε από μπουρδολογία.Μας εκπλήσσει όμως η λύσσα κάποιων να μην γίνει το αυτονόητο. Να φανούν δηλαδή επιτέλους, οι μήνες που βολοδέρναμε ανά την Ελλάδα , αφήνοντας πίσω οικογένειες. Να τοποθετηθεί ρε παιδάκι μου ο καθένας εκεί που δικαίως πρέπει να ανήκει στον πίνακα. Ειλικρινά δεν ξέρω τι θα γίνει τελικά και έχω ξενερώσει πια με τις ήξεις και αφίξεις των τελευταίων ετών των αρμοδίων, αλλά ξενερώνω πολύ περισσότερο βλέποντας νεώτερους συναδέλφους να είναι τόσο φανατικά εχθροί του αυτονόητου , ξεκάθαρα σκεπτόμενοι την πάρτη τους. Δυστυχώς.
Τις έγκυρες πληροφορίες φίλε μου τις έχω εδώ και μία εβδομάδα.Δεν σε ξέρω για να σε ενημερώσω εκ των προτέρων..ούτε ήξερα ότι ο συνδικαλιστής της πρωτοβάθμιας θα ξεχειλίσει απο οίστρο κυριακή βράδυ αντί να είναι σε καμία παραλία και να τα πίνει.Με αφορμή λοιπόν αυτά που λέει καταθέτω κι εγώ τις πληροφορίες μου.Επίσης..έχω κι έγώ 40 μήνες υπηρεσίας και ειμαι διοριστέος αδιόριστος του ΑΣΕΠ και άρα σέβομαι τους 50 μήνες σου.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #241 στις: Ιούλιος 27, 2014, 11:24:44 μμ »
Σου ξαναλέω ότι με συμφέρει να συμβεί αυτό μεν, αλλά δε μ'αρέσει να συμβούν στους άλλους αυτά που δε θα ήθελα να πάθω εγώ. Πολύ απλά γιατί θυμάμαι πώς ένιωσα όταν είδα αλεξιπτωτιστές μπροστά μου στον πίνακα με τεράστιες προϋπηρεσίες αναδρομικά αναγνωρισμένες. Και επιτέλους δε μπορούμε να συνεχίσουμε να κάνουμε επιλογές με τη λογική "σήμερα σου τα λένε έτσι, και αύριο αλλιώς." Πρέπει να μπει μια τάξη.
τότε να μην μοριοδοτηθεί διπλά ούτε αυτός που πήγε, ούτε αυτός που θα παέι, αυτό να ζητάς, όχι να θεωρούμε δεδομένο ότι θα μοριοδοτούνται διπλά αό εδώ και πέρα και να συζητάμε για τα αναδρομικά!
όσο γι' αυτούς από οαεδ, δεν συγκρίνεται, γιατί αυτοί πήραν αναδρομικά προϋπηρεσία από το σπίτι τους όχι από δυσπρόσιτα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2014, 11:26:58 μμ από Syllas »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:56:31 »

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #242 στις: Ιούλιος 27, 2014, 11:26:38 μμ »
Αν γίνει άνοιγμα των πινάκων χωρίς προϋποθέσεις η χωρίς να τροποποιηθεί ο 3848 τότε θα πέσουν οι αγωγές σύννεφο στο υπουργείο ! Και ερωτώ πόσοι απο εμάς Δεν δήλωσαν δυσπρόσιτες περιοχές βάση. Νομού ; Και μη βιαστείτε να μου πείτε οτι έπρεπε να προσέχουμε οτι κάποτε θα άνοιγαν και βλακείες τούμπανα γιατι όλοι δηλώσαμε βάση του νομού που κακώς ψηφίστηκε τότε απο την Βουλή. Ο αναπληρωτής δεν ειναι ο μάντης Καχλας να οραματίζεται τι θα γίνει μετά απο δυο ´η τρία χρονια όταν θα δηλώνει τις περιοχές .Στην δευτεροβάθμια θα υπάρξουν μεγάλες αδικίες με μια τετοια κίνηση . Συμφωνώ με τον συνάδελφο asep2008 στο οτι μονο όταν γίνει ΑΣΕΠ θα ξε κλειδώσουν οι πίνακες .

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #243 στις: Ιούλιος 27, 2014, 11:34:18 μμ »
όσες αγωγές έγιναν και όταν εκλεισαν οι πίνακες σε μια νύχτα το 2010 αδικαιολογητα και αφηνοντας πολλους που ηταν να μπουν στο 24μηνο ας πούμε; ...
και ασεπ πότε;  το 2020; και μεχρι τοτε τι ακριβώς πρέπει να γίνει συνάδελφοι;

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #244 στις: Ιούλιος 27, 2014, 11:35:59 μμ »
τότε να μην μοριοδοτηθεί διπλά ούτε αυτός που πήγε, ούτε αυτός που θα παέι, αυτό να ζητάς, όχι να θεωρούμε δεδομένο ότι θα μοριοδοτούνται διπλά αό εδώ και πέρα και να συζητάμε για τα αναδρομικά!
όσο γι' αυτούς από οαεδ, δεν συγκρίνεται, γιατί αυτοί πήραν αναδρομικά προϋπηρεσία από το σπίτι τους όχι από δυσπρόσιτα

Κάναμε τις επιλογές μας με βάση το τι ίσχυε πέρυσι. Το να μη μοριοδοτηθούν ποτέ επειδή όταν πήγες εσύ δε μοριοδοτούνταν είναι σαν να θες απλά "να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα". Ας μοριοδοτηθούν και ξαναδήλωσέ τα, πού είναι το πρόβλημα? Να πας και φέτος αν θες!  Πώς δεν είναι το ίδιο με τον ΟΑΕΔ? Κι εγώ γύριζα στις ραχούλες και τα κορφοβούνια και δεν έκατσα στη γειτονιά μου! Αν γνώριζα θα καθόμουν σπιτάκι μου κι εγώ! Αν υιοθετήσουμε τη λογική ότι οι νόμοι αλλάζουν κάθε λίγο και παρέρχονται, είμαστε χαμένοι από χέρι ομαδικώς.

Αποσυνδεδεμένος asep2008

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 331
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #245 στις: Ιούλιος 27, 2014, 11:36:39 μμ »
όσες αγωγές έγιναν και όταν εκλεισαν οι πίνακες σε μια νύχτα το 2010 αδικαιολογητα και αφηνοντας πολλους που ηταν να μπουν στο 24μηνο ας πούμε; ...
και ασεπ πότε;  το 2020; και μεχρι τοτε τι ακριβώς πρέπει να γίνει συνάδελφοι;
τα παραπονά σας στον συνδικαλιστή που έκανε τουμπεκί  τότε και δεν αντέδρασε στην κολλητή του που κλείδωσε τους πίνακες.

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #246 στις: Ιούλιος 27, 2014, 11:37:53 μμ »
Και κατι τελευταίο ! Άλλο η δευτεροβάθμια και άλλο η πρωτοβάθμια . Στην πρωτοβάθμια δεν έχουν δώσει ΑΣΕΠ και όσοι έχουν δώσει ειναι συλλεκτικά κομμάτια !! Στην δευτεροβάθμια εχουμε ματώσει με τους ΑΣΕΠ και τον σκληρό ανταγωνισμό ! Πως λοιπόν θα ερθει ο τρίτεκνος με 5000σειρα  και χωρίς ΑΣΕΠ να πάρει τη θέση του αλλού με 30 η 40 μήνες ; Απο την αλλη οι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί ; Ξέρετε πόσοι θα μπουν πάνω πάνω ; minus 03 όταν θα κάνει κάποιος αγωγή θα την κερδίσει γιατι θα πατήσει πάνω στον 3848 μην ειστε τόσο σίγουροι οτι δεν θα υπάρξουν αντιδράσεις ειδικά στην δευτεροβάθμια !

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #247 στις: Ιούλιος 27, 2014, 11:40:10 μμ »
προσωπικα τα εκανα...οπως και σε καποιους "συναδελφους" που ξεροσταλιαζουν σε υπουργεια και δικους τους συνδικαλιστες για να μην ανοιξουν οι πινακες και χασουν τη βολεψη τους...

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #248 στις: Ιούλιος 27, 2014, 11:43:07 μμ »
εγω απλα ρωτώ πως ξαφνικά υπάρχουν τόσα νομικά προβλήματα για να ανοιξουν οι πινακες , ενώ όταν έκλεισαν ήταν όλα νόμιμα ; για το αν ηταν ηθικα σωστό δεν το συζητω...εχει απαντηθει...και σου μιλω κι εγω που εχω 2 επιτυχιες στον Ασεπ...

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #249 στις: Ιούλιος 27, 2014, 11:44:08 μμ »
Κάναμε τις επιλογές μας με βάση το τι ίσχυε πέρυσι. Το να μη μοριοδοτηθούν ποτέ επειδή όταν πήγες εσύ δε μοριοδοτούνταν είναι σαν να θες απλά "να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα". Ας μοριοδοτηθούν και ξαναδήλωσέ τα, πού είναι το πρόβλημα? Να πας και φέτος αν θες!  Πώς δεν είναι το ίδιο με τον ΟΑΕΔ? Κι εγώ γύριζα στις ραχούλες και τα κορφοβούνια και δεν έκατσα στη γειτονιά μου! Αν γνώριζα θα καθόμουν σπιτάκι μου κι εγώ! Αν υιοθετήσουμε τη λογική ότι οι νόμοι αλλάζουν κάθε λίγο και παρέρχονται, είμαστε χαμένοι από χέρι ομαδικώς.
τότε να δηλώσουμε όλοι το κουτάκι και τα δυσπρόσιτα ως επιλογή και δε θα ικανοποιηθούν οι έχοντες εντοπιότητα με λίγα μόρια και αυτό δεν το θέλει ο υπουργός. και ετσι θα γίνει, δε θα του βγει
οαεδ: άλλο να σε προσπερνάνε με προϋπηρεσία από τ σπίτι τους και άλλο από διπλασιασμό δυσπρόσιτου
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2014, 11:47:18 μμ από Syllas »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #250 στις: Ιούλιος 27, 2014, 11:48:48 μμ »
τότε γιατί σκας και χτυπιέσαι θα κρατήσεις την θέση σου στον πίνακα και άσε τους άλλους να ελπίζουν ή δεν πρέπει να το κάνουν ούτε αυτό?

Δέν είπα να μην ελπίζεις ...βεβαίως και μπορείς...να σέβεσαι όμως και το νόμο που ψηφίστηκε το 2010 και όλοι κανονίσαμε την ζωή μας βάσει αυτού.Δεν μου απάντησες όμως γιατί ο συνδικαλιστής σας τότε δεν αντέδρασε στην κολλητή του ΑΝΝΑ και τώρα αντιδρά και μάλιστα ενώ έχει βγει η εγκύκλιος???γιατί αναστατώνει τον ήδη ταλαιπωρημένο εκπαιδευτικό κόσμο με τα προτεχνήματα???και προηγουμένως ζήτησα μια απάντηση και δεν την πήρα.Και ξαναρωτώ γιατι ο ΚΥΡΙΟΣ δεν αντέδρασε για την εντοπιότητα????

Ποιο νόμο λες ? αφού ο νόμος δεν ισχύει στην πράξη, ισχύει μόνο η μεταβατική διάταξη. Από την στιγμή που δεν έγινε ΑΣΕΠ και δεν θα γίνει πρέπει να καταργηθεί και το κλείδωμα, τόσο απλά.
Οπότε μην μου ξαναπείς για τον νόμο, δεν υπάρχει νόμος και όσοι τον επικαλούνται το κάνουν γιατί τους βολεύει η παγιωμένη κατάσταση.

Τώρα για τον Μπράτη δεν έχω στοιχεία αν αντέδρασε ή δεν αντέδρασε τότε, εσύ τα έχεις?
Σε κάθε περίπτωση τα στερνά τιμούν τα πρώτα, ο Μπράτης και ΜΠΡΑΒΟ του στο συγκεκριμένο θέμα έχει την ΣΩΣΤΗ και ΛΟΓΙΚΗ θέση. Αφού δεν κάνεις ΑΣΕΠ ξεκλείδωσε τον πίνακα γιατί υπάρχει ΚΑΤΑΦΩΡΗ ΑΔΙΚΙΑ!

Άσε λοιπόν τον ¨ταλαιπορημένο" εκπαιδευτικό κόσμο λες και συμφωνεί με αυτά που λες, μίλα μόνο για εσένα και τους άλλους του κλειστού πίνακα-καρτελ.


Αποσυνδεδεμένος marcy

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #251 στις: Ιούλιος 27, 2014, 11:50:09 μμ »
Και κατι τελευταίο ! Άλλο η δευτεροβάθμια και άλλο η πρωτοβάθμια . Στην πρωτοβάθμια δεν έχουν δώσει ΑΣΕΠ και όσοι έχουν δώσει ειναι συλλεκτικά κομμάτια !! Στην δευτεροβάθμια εχουμε ματώσει με τους ΑΣΕΠ και τον σκληρό ανταγωνισμό ! Πως λοιπόν θα ερθει ο τρίτεκνος με 5000σειρα  και χωρίς ΑΣΕΠ να πάρει τη θέση του αλλού με 30 η 40 μήνες ; Απο την αλλη οι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί ; Ξέρετε πόσοι θα μπουν πάνω πάνω ; minus 03 όταν θα κάνει κάποιος αγωγή θα την κερδίσει γιατι θα πατήσει πάνω στον 3848 μην ειστε τόσο σίγουροι οτι δεν θα υπάρξουν αντιδράσεις ειδικά στην δευτεροβάθμια !
Φυσικά στην πρωτοβάθμια υπάρχουν και χιλιάδες νηπιαγωγοί οι οποίοι όσοι δουλεύουν μόνιμοι ή  αναπληρωτές έχουν όλοι επιτυχία σε παραπάνω από έναν ΑΣΕΠ ως μοναδική τους προϋπόθεση για μια θέση στην εκπαίδευση.
Ζωή είναι αυτό που συμβαίνει την ώρα που εσύ κάνεις σχέδια για το μέλλον.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160678
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 398
Σύνολο: 407

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.