*

Αποστολέας Θέμα: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 237303 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #490 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 11:32:28 πμ »
Σε περίπου 10 ημέρες θα γίνουν   οι επίσημες ανακοινώσεις από το υπουργείο Παιδείας για το μεταρρυθμιστικό πρόγραμμα, ανακοίνωσε σήμερα στη Βουλή ο υπουργός Παιδείας Κώστας Γαβρόγλου.

https://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/ypoyrgos-paideias-se-deka-imeres-oi-programmatikes-diloseis

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:47:56 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #491 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 04:30:22 μμ »
δεν μου απαντάτε ομως
εδω  η 4303 http://www.olatanea.gr/i-apofasi-tou-s-t-e-430315-gia-tous-diorismous-anapliroton/
σκέψη 12η  ελληνικά μιλάμε και καταλαβαίνουμε νομίζω όλοι: εδώ το ΣτΕ μιλάει μόνο για το πόσο διαρκεί η μεταβατική ή και για το πως τερματίζει και περνάμε στο διάδοχο στάδιο; και αν αυτό το είπε φέτος για του χρόνου τι θα πει; κάτι αντίθετο; ΣτΕ είπα ξέιπα;

Σου έχω απαντήσει τουλάχιστον 3 φορές, αλλά άμα δε θες να το αποδεχτείς, λες ότι δε σου απαντάμε. Άλλη μια φορά λοιπόν:

Παράθεση
12. Επειδή, εν όψει των ανωτέρω, η θέσπιση, με τις μνημονευθείσες διατάξεις του άρθρου 9 του ν. 3848/2010, του κατά τα προεκτεθέντα μεταβατικού συστήματος προσλήψεων αναπληρωτών εκπαιδευτικών είναι συνταγματικώς ανεκτή, εφ’ όσον συντρέχουν οι κατωτέρω προϋποθέσεις: (α) Η λειτουργία του μεταβατικού αυτού συστήματος περιορίζεται σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα έως την εφαρμογή του παγίου συστήματος. Με δεδομένο, ειδικότερα, ότι καθ’ όλη τη διάρκεια της εφαρμογής του εν λόγω μεταβατικού συστήματος ίσχυσαν και εξακολουθούν να ισχύουν (έως 31.12.2016), σύμφωνα με τα προεκτεθέντα, σημαντικότατοι περιορισμοί στους διορισμούς μονίμου προσωπικού του Δημοσίου, η εφαρμογή του ανωτέρω μεταβατικού συστήματος για την πρόσληψη αναπληρωτών εκπαιδευτικών έως και το τρέχον σχολικό έτος 2015-2016, δεν υπερβαίνει, με βάση τα υφιστάμενα κατά την έκδοση της προσβαλλομένης αποφάσεως δεδομένα, τα όρια του ευλόγου χρόνου, πέραν του οποίου η Διοίκηση είναι υποχρεωμένη, σύμφωνα με την αρχή του κράτους δικαίου (πρβλ. ΣΕ 3578/2010 ολομ.), να εφαρμόσει το πάγιο σύστημα διορισμών και προσλήψεων εκπαιδευτικών του ν. 3848/2010 με τη διεξαγωγή νέου διαγωνισμού του Α.Σ.Ε.Π. (β) Το εφαρμοζόμενο μεταβατικό σύστημα στηρίζεται σε προκαθορισμένα και αντικειμενικά ουσιαστικά κριτήρια επιλογής των προσλαμβανομένων, τα οποία συνάδουν, κατ’ αρχήν, προς τις προαναφερθείσες συνταγματικές αρχές της ισότητας και της αξιοκρατίας, όπως τα κριτήρια της προϋπηρεσίας (βλ. ΣΕ 527/2015 ολομ., 3593/2008 ολομ.) και της λήψεως της βαθμολογικής βάσεως σε διαγωνισμούς του Α.Σ.Ε.Π., με αθροιστικό μάλιστα υπολογισμό μορίων σε περίπτωση σωρευτικής συνδρομής των κριτηρίων τούτων (άρ. 6 παρ. 5 ν. 3255/2004). Και (γ) η εφαρμογή του εν λόγω μεταβατικού συστήματος δεν αφορά διορισμούς μονίμων εκπαιδευτικών -κατ’ αντίθεση προς την περίπτωση του διορισμού μονίμων εκπαιδευτικών που κρίθηκε με την 527/2015 απόφαση της Ολομελείας του Συμβουλίου της Επικρατείας- αλλά προσλήψεις προσωπικού με σχέσεις ορισμένου χρόνου, η σύσταση των οποίων παρίσταται απολύτως αναγκαία για λόγους δημοσίου συμφέροντος επείγοντος χαρακτήρα.

Θα πει λοιπόν το ΣτΕ, το εύλογο διάστημα έχει παρέλθει, εφαρμόστε το πάγιο σύστημα. Θα δει το υπουργείο ότι το πάγιο σύστημα προϋποθέτει γραπτό ΑΣΕΠ και θα αλλάξει το πάγιο σύστημα, σε κάτι διαφορετικό φυσικά από τη μεταβατική, μιας και εκείνη θα έχει κριθεί αντισυνταγματική. Απλό; Στα εξηγώ καλά; Μάθε μπαλίτσα! 8)

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #492 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 04:53:36 μμ »
Σου έχω απαντήσει τουλάχιστον 3 φορές, αλλά άμα δε θες να το αποδεχτείς, λες ότι δε σου απαντάμε. Άλλη μια φορά λοιπόν:

Θα πει λοιπόν το ΣτΕ, το εύλογο διάστημα έχει παρέλθει, εφαρμόστε το πάγιο σύστημα. Θα δει το υπουργείο ότι το πάγιο σύστημα προϋποθέτει γραπτό ΑΣΕΠ και θα αλλάξει το πάγιο σύστημα, σε κάτι διαφορετικό φυσικά από τη μεταβατική, μιας και εκείνη θα έχει κριθεί αντισυνταγματική. Απλό; Στα εξηγώ καλά; Μάθε μπαλίτσα! 8)
άρα θα καταργήσει τον γραπτό ασεπ...μα εσεις λέτε πως αυτό δεν μπορεί να γίνει...άμα καταργήσει τον γραπτό ασεπ πάμε σε διορισμό με μόρια...τέλεια! αυτό θελαμε...κατάργηση γραπτού ασεπ.... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D διότι δεν θα φτιάξει μόνο μεταβατικό σύστημα πρόσληψης αναπληρωτών αλλά και νέο σύστημα διορισμών μονιμών ....άρα θα μείνουν μέσα οι ιδιωτικοί και μηδόπτε συμμετέχοντες και επιτυχόντες στον ασεπ....ακούς τι λες; ή μάλλον διαβάζεις τι γράφεις; ;D ;D ;D ;D ;D ;D Όμως επειδή η προϋπηρεσία αυτοτελώς δεν μετράει χωρίς γραπτο, όπως η 527 λέει, ο γραπτός θα μείνει, δεν θα γίνει διότι λεφτά για μόνιμους διορισμούς δεν έχει.... και θα παραταθεί η μεταβατική ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D  καληνύχτα και καλή μπαλίτσα...να είσαι καλα με έκανες και ξεκαρδίστηκα. ;D ;D ;D ;D ;D ;D άκου θα αλλάξει το πάγιο σύστημα.... ;D ;D ;D ;D ;D τελικά το θέμα σου ποιο είναι να φύγουν οι ιδιωτικοί και οι ΠΔΣ ανευ ασεπ ή να βάλει πλαφόν 16, 80, 50, 40, 84 και 3/4; μετά χωρίς γραπτή επίδοση που δεν θα έχει το σύστημα που λες ότι θα φερει,  θα είμαστε όλοι στα ίδια.... ;D ;D ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2016, 05:18:48 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #493 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 05:31:32 μμ »
Μιλάμε για πολύ κάψιμο. Δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στο τελευταίο μήνυμα. Γενικά το λέω, προς πολλούς αποδέκτες . Γκετ ε λαιφ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:47:56 »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #494 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 05:33:21 μμ »
Μιλάμε για πολύ κάψιμο. Δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στο τελευταίο μήνυμα. Γενικά το λέω, προς πολλούς αποδέκτες . Γκετ ε λαιφ.
ο καθένας με τις καούρες του συνάδελφε κι εσυ με τις δικές σου....

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #495 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 05:53:45 μμ »
άρα θα καταργήσει τον γραπτό ασεπ...μα εσεις λέτε πως αυτό δεν μπορεί να γίνει...άμα καταργήσει τον γραπτό ασεπ πάμε σε διορισμό με μόρια...τέλεια! αυτό θελαμε...κατάργηση γραπτού ασεπ.... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D διότι δεν θα φτιάξει μόνο μεταβατικό σύστημα πρόσληψης αναπληρωτών αλλά και νέο σύστημα διορισμών μονιμών ....άρα θα μείνουν μέσα οι ιδιωτικοί και μηδόπτε συμμετέχοντες και επιτυχόντες στον ασεπ....ακούς τι λες; ή μάλλον διαβάζεις τι γράφεις; ;D ;D ;D ;D ;D ;D Όμως επειδή η προϋπηρεσία αυτοτελώς δεν μετράει χωρίς γραπτο, όπως η 527 λέει, ο γραπτός θα μείνει, δεν θα γίνει διότι λεφτά για μόνιμους διορισμούς δεν έχει.... και θα παραταθεί η μεταβατική ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D  καληνύχτα και καλή μπαλίτσα...να είσαι καλα με έκανες και ξεκαρδίστηκα. ;D ;D ;D ;D ;D ;D άκου θα αλλάξει το πάγιο σύστημα.... ;D ;D ;D ;D ;D τελικά το θέμα σου ποιο είναι να φύγουν οι ιδιωτικοί και οι ΠΔΣ ανευ ασεπ ή να βάλει πλαφόν 16, 80, 50, 40, 84 και 3/4; μετά χωρίς γραπτή επίδοση που δεν θα έχει το σύστημα που λες ότι θα φερει,  θα είμαστε όλοι στα ίδια.... ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Εγώ λέω να πάρει αυτούσιο το σύστημα του 3848, απλά να μην κάνει γραπτό ΑΣΕΠ. Θα προτιμούσα βέβαια να κάνει, αλλά αν δε μπορεί, τι να κάνουμε...Πώς σου φαίνεται; Κάνε μια προσομοίωση. Δουλεύεις ακόμα με αυτό το σύστημα; Αν όχι, πρότεινε μας ρε παιδί μου το σύστημα με το οποίο είσαι στην κορυφή, να τελειώνουμε. Για τους αναπληρωτές πάντα. Γιατί για τους διορισμούς, μας έχει πει την πρόταση σου. Το 36μηνο.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #496 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 06:04:30 μμ »
Εγώ λέω να πάρει αυτούσιο το σύστημα του 3848, απλά να μην κάνει γραπτό ΑΣΕΠ. Θα προτιμούσα βέβαια να κάνει, αλλά αν δε μπορεί, τι να κάνουμε...Πώς σου φαίνεται; Κάνε μια προσομοίωση. Δουλεύεις ακόμα με αυτό το σύστημα; Αν όχι, πρότεινε μας ρε παιδί μου το σύστημα με το οποίο είσαι στην κορυφή, να τελειώνουμε. Για τους αναπληρωτές πάντα. Γιατί για τους διορισμούς, μας έχει πει την πρόταση σου. Το 36μηνο.
δεν έχεις καταλάβει..δεν θέλω να είμαι στην κορυφή ..θέλω να υπάρχει κινητικότητα στον πίνακα...εσύ θες να είσαι στην κορυφή και να μην σε κουνάει κανένας...διότι με το πλαφόν εσύ μπορεί να μην πηγαίνεις αναπληρωτής έχοντας μια μεγάλη επίδοση στον ασεπ και με δεδομένο  πως ασεπ δεν θα γίνεται ανά διετία, τριετία, κάποιοι κάτω από εσένα με μια πιο χαμηλή από εσένα επίδοση και ταβάνι στην προϋπηρεσία θα έχουν μέινει στάσιμοι. Κι αν ακόμα πηγαίνουν διότι θα βάζουν ναι σε όλα ωστόσο ο κόπος τους ,η προϋπηρεσία τους δεν θα αποτυπώνεται πουθενά...Χωρίς διπλα δυσπρόσιτα τι κίνητρα θα δωθούν πέρα από τον γλίσχρο μισθό; στο είπα και συμφώνησες αξιοκρατία είναι κινητικότητα...πήρες master..ανέβηκες πήρα εγώ master ανέβηκα...πήγες αναπληρωτής; ανέβηκες...δεν πήγες...σε έφτασε κάποιος άλλος ή σε προσπέρασε.. δεν θες να σε φτάσει κανείς πηγαίνεις και ανοίγεις τη διαφορά από τους προηγούμενους από εσένα...ποιο είναι το παράλογο; ποιο το αναξιοκρατικό; 

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #497 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 06:15:54 μμ »
δεν έχεις καταλάβει..δεν θέλω να είμαι στην κορυφή ..θέλω να υπάρχει κινητικότητα στον πίνακα...εσύ θες να είσαι στην κορυφή και να μην σε κουνάει κανένας...διότι με το πλαφόν εσύ μπορεί να μην πηγαίνεις αναπληρωτής έχοντας μια μεγάλη επίδοση στον ασεπ και με δεδομένο  πως ασεπ δεν θα γίνεται ανά διετία, τριετία, κάποιοι κάτω από εσένα με μια πιο χαμηλή από εσένα επίδοση και ταβάνι στην προϋπηρεσία θα έχουν μέινει στάσιμοι. Κι αν ακόμα πηγαίνουν διότι θα βάζουν ναι σε όλα ωστόσο ο κόπος τους ,η προϋπηρεσία τους δεν θα αποτυπώνεται πουθενά...Χωρίς διπλα δυσπρόσιτα τι κίνητρα θα δωθούν πέρα από τον γλίσχρο μισθό; στο είπα και συμφώνησες αξιοκρατία είναι κινητικότητα...πήρες master..ανέβηκες πήρα εγώ master ανέβηκα...πήγες αναπληρωτής; ανέβηκες...δεν πήγες...σε έφτασε κάποιος άλλος ή σε προσπέρασε.. δεν θες να σε φτάσει κανείς πηγαίνεις και ανοίγεις τη διαφορά από τους προηγούμενους από εσένα...ποιο είναι το παράλογο; ποιο το αναξιοκρατικό;
Δηλ. η όλη διαφορά θα αποτυπώνεται στα master; Σοβαρά μιλάς; Η διαφορά θα αποτυπωθεί και θα είναι αντικειμενική, μόνο με την προσμέτρηση της επιτυχίας στον ΑΣΕΠ! Και φυσικά η προυπηρεσία θα πρέπει να έχει πλαφόν/ταβάνι κι όποιος δεν έχει κάτι παραπάνω να κερδίσει, ας μην πάει αναπληρωτής, ας πάει κάποιος άλλος με μικρότερη προυπηρεσία! Κι αυτή κινητικότητα είναι! Μόνο που δε λες τίποτε για το χάλι όλων αυτών των χρόνων: να δουλεύουν όσοι απαξίωναν τον ΑΣΕΠ, όσοι δε διάβασαν ποτέ τους για το διαγωνισμό, ενώ όσοι σημείωσαν καλές επιδόσεις να μένουν άνεργοι, λόγω της προυπηρεσίας που δεν έχουν!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #498 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 06:19:16 μμ »
Δηλ. η όλη διαφορά θα αποτυπώνεται στα master; Σοβαρά μιλάς; Η διαφορά θα αποτυπωθεί και θα είναι αντικειμενική, μόνο με την προσμέτρηση της επιτυχίας στον ΑΣΕΠ! Και φυσικά η προυπηρεσία θα πρέπει να έχει πλαφόν/ταβάνι κι όποιος δεν έχει κάτι παραπάνω να κερδίσει, ας μην πάει αναπληρωτής, ας πάει κάποιος άλλος με μικρότερη προυπηρεσία! Κι αυτή κινητικότητα είναι! Μόνο που δε λες τίποτε για το χάλι όλων αυτών των χρόνων: να δουλεύουν όσοι απαξίωναν τον ΑΣΕΠ, όσοι δε διάβασαν ποτέ τους για το διαγωνισμό, ενώ όσοι σημείωσαν καλές επιδόσεις να μένουν άνεργοι, λόγω της προυπηρεσίας που δεν έχουν!
Εγώ απάντησα σε αυτό που είπε ο συνάδελφος για 3848 χωρίς γραπτό ασεπ...ναι αλλά εδώ εσείς απαξιώνετε τις προϋπηρεσίες όσων τις απέκτησαν μετά από ασεπ...δεν είναι τσουβάλιασμα με όσους δεν έχουν ασεπ; κι αν έχεις μεγάλη επίδοση σε ασεπ να με φτάσεις με το ναι σε όλα και μειωμένου ωραρίου άμα το πάμε έτσι...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2016, 06:21:56 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #499 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 06:24:36 μμ »
δεν έχεις καταλάβει..δεν θέλω να είμαι στην κορυφή ..θέλω να υπάρχει κινητικότητα στον πίνακα...εσύ θες να είσαι στην κορυφή και να μην σε κουνάει κανένας...διότι με το πλαφόν εσύ μπορεί να μην πηγαίνεις αναπληρωτής έχοντας μια μεγάλη επίδοση στον ασεπ και με δεδομένο  πως ασεπ δεν θα γίνεται ανά διετία, τριετία, κάποιοι κάτω από εσένα με μια πιο χαμηλή από εσένα επίδοση και ταβάνι στην προϋπηρεσία θα έχουν μέινει στάσιμοι. Κι αν ακόμα πηγαίνουν διότι θα βάζουν ναι σε όλα ωστόσο ο κόπος τους ,η προϋπηρεσία τους δεν θα αποτυπώνεται πουθενά...Χωρίς διπλα δυσπρόσιτα τι κίνητρα θα δωθούν πέρα από τον γλίσχρο μισθό; στο είπα και συμφώνησες αξιοκρατία είναι κινητικότητα...πήρες master..ανέβηκες πήρα εγώ master ανέβηκα...πήγες αναπληρωτής; ανέβηκες...δεν πήγες...σε έφτασε κάποιος άλλος ή σε προσπέρασε.. δεν θες να σε φτάσει κανείς πηγαίνεις και ανοίγεις τη διαφορά από τους προηγούμενους από εσένα...ποιο είναι το παράλογο; ποιο το αναξιοκρατικό;

Εγώ θέλω να γίνει νέος γραπτός ΑΣΕΠ, οπότε αυτό που λες δεν ισχύει. Εκτός αν θεωρείς ότι έχω την πρωτιά στο τσεπάκι μου. Όλα τα προβλήματα από εκεί ξεκινάνε. Από το ότι δε γίνεται γραπτός ΑΣΕΠ. Γιατί με μοριοδότηση θα υπάρχει στασιμότητα. Γιατί ο νέος πτυχιούχος δεν πρόκειται να δουλέψει ποτέ. Και όλοι υπήρξαμε κάποτε νέοι πτυχιούχοι. Απλά κάποιοι άλλαξαν το τροπάρι τώρα, γιατί αυτό τους συμφέρει. Και η προϋπηρεσία πρέπει να έχει ταβάνι, όπως όλα τα άλλα. Η κινητικότητα θα προκαλείται από τη βαθμολογία στον ΑΣΕΠ. Και στην ενδεχόμενη ερώτηση σου, αν θα πρέπει να δίνουμε επ αόριστον ΑΣΕΠ, αν αρχίσουν οι διορισμοί, όχι. Αν πάλι αρχίσουν οι διορισμοί και δε μπορείς να μπεις στις διοριστέες θέσεις, τότε μάλλον κάτι λάθος έκανες όλα τα χρόνια που δούλευες αναπληρωτής...

Εγώ απάντησα σε αυτό που είπε ο συνάδελφος για 3848 χωρίς γραπτό ασεπ...ναι αλλά εδώ εσείς απαξιώνετε τις προϋπηρεσίες όσων τις απέκτησαν μετά από ασεπ...δεν είναι τσουβάλιασμα με όσους δεν έχουν ασεπ; κι αν έχεις μεγάλη επίδοση σε ασεπ να με φτάσεις με το ναι σε όλα και μειωμένου ωραρίου άμα το πάμε έτσι...
Κι εσύ θες να προηγούνται όλοι οι μη έχοντες ΑΣΕΠ, μόνο και μόνο γιατί στη δικιά σου ειδικότητα είναι οκ...

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #500 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 07:59:05 μμ »
Εγώ απάντησα σε αυτό που είπε ο συνάδελφος για 3848 χωρίς γραπτό ασεπ...ναι αλλά εδώ εσείς απαξιώνετε τις προϋπηρεσίες όσων τις απέκτησαν μετά από ασεπ...δεν είναι τσουβάλιασμα με όσους δεν έχουν ασεπ; κι αν έχεις μεγάλη επίδοση σε ασεπ να με φτάσεις με το ναι σε όλα και μειωμένου ωραρίου άμα το πάμε έτσι...
Βλέπεις το τυρί και δεν βλέπεις την φακα. Το θέμα δεν είναι το πώς θα γίνονται προσλήψεις αναπληρωτων. Μην δουλευομαστε. Κι εσένα σου ξέφυγε και ειπες πως θες με την προϋπηρεσία του αναπληρωτή να διεκδικήσεις μόνιμο διορισμό. Αν σου χαρακτηρίσουν την προϋπηρεσία σου παράνομη, θα είσαι στον αέρα. Έχει δίκιο ο Κολλυρης να λέει κέρδισα, γιατί κέρδισε βραχυπρόθεσμα. Μακροπρόθεσμα κέρδισε ο Χατζηφώτης. Ο Κολλυρης το δέχτηκε και είπε πως ή 527/2015 θα ρίχνει πάντα βαριά την σκιά της σε θέματα προσλήψεων. Απλά δεν αξιολογεις ορθά τι σου λέει ο δικηγόρος σου!

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #501 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 08:32:27 μμ »
Βλέπεις το τυρί και δεν βλέπεις την φακα. Το θέμα δεν είναι το πώς θα γίνονται προσλήψεις αναπληρωτων. Μην δουλευομαστε. Κι εσένα σου ξέφυγε και ειπες πως θες με την προϋπηρεσία του αναπληρωτή να διεκδικήσεις μόνιμο διορισμό. Αν σου χαρακτηρίσουν την προϋπηρεσία σου παράνομη, θα είσαι στον αέρα. Έχει δίκιο ο Κολλυρης να λέει κέρδισα, γιατί κέρδισε βραχυπρόθεσμα. Μακροπρόθεσμα κέρδισε ο Χατζηφώτης. Ο Κολλυρης το δέχτηκε και είπε πως ή 527/2015 θα ρίχνει πάντα βαριά την σκιά της σε θέματα προσλήψεων. Απλά δεν αξιολογεις ορθά τι σου λέει ο δικηγόρος σου!
μακροπρόθεσμα;  ;D ;D ;D ;D ;D για τρία χρόνια πάγωμα στις προσλήψεις στην εκπαίδευση του είπε η τρόικα, κι άμα δεν αλλάξει ο 3848 κι αν ακόμα αλλάξει..πάλι μεταβατικό θα έχουμε για άλλα τρία χρόνια...μέχρι να παρέλθει η τριετία καλά είμαστε...

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #502 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 09:01:36 μμ »
μακροπρόθεσμα;  ;D ;D ;D ;D ;D για τρία χρόνια πάγωμα στις προσλήψεις στην εκπαίδευση του είπε η τρόικα, κι άμα δεν αλλάξει ο 3848 κι αν ακόμα αλλάξει..πάλι μεταβατικό θα έχουμε για άλλα τρία χρόνια...μέχρι να παρέλθει η τριετία καλά είμαστε...
πραγματικά τώρα πιστεύεις οτι μπορεί να έχουμε αιωνίως μεταβατικό στάδιο???????

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #503 στις: Νοέμβριος 27, 2016, 09:11:46 μμ »
πραγματικά τώρα πιστεύεις οτι μπορεί να έχουμε αιωνίως μεταβατικό στάδιο???????
κοίτα στην Ελλάδα ουδέν μονιμότερον του προσωρινού ...η εμπειρια δείχνει πως θα κρατήσει όσο η κρίση...βλέπεις να θέλουν να κάνουν μόνιμους διορισμούς; το ΣτΕ δέχθηκε στην 4303 τον οικονομικό περιορισμό...ο οποίος για του χρόνου θα ισχύσει..αρα αν διατηρηθεί ο 3848 και οι διατάξεις του περί μεταβατικής τι διαφορετικό θα γίνει;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2016, 09:19:41 μμ από portokali »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160787
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 388
Σύνολο: 397

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.