*

Αποστολέας Θέμα: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές  (Αναγνώστηκε 345965 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tou.fas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #140 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 07:56:23 μμ »
Οι προσλήψεις σε ΣΜΕΑ προηγούνται των προσλήψεων σε κοινά σχολεία και οι υποψήφιοι που έχουν υποβάλει αίτηση και έχουν εγγραφεί σε πίνακες για κοινά σχολεία και για ΣΜΕΑ και προσληφθούν ως αναπληρωτές διαγράφονται από τους άλλους πίνακες....Μπορεί να μου  πει κάποιος τι σημαίνει αυτό?το βρήκα σε ιστοσελίδα όσο αναφορά τους πίνακες ωρομοσθίων και αναπληρωτών σμεα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:52:10 »

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #141 στις: Νοέμβριος 08, 2008, 11:26:09 πμ »
Χωρίς να είμαι σίγουρη, νομίζω πως οι προσλήψεις των αναπληρωτων σε Σμεα προηγούνται χρονικά από τις προσλήψεις των αναπληρωτών της γενικής παιδείας. Τουλάχιστον τα προηγούμενα χρόνια γίνονταν καμια δυο τρεις μέρες νωρίτερα. Φέτος ήταν περίπου την ίδια χρονική στιγμή.Επομένως διαγράφονται από τους πίνακες αναπληρωτών της γενικής παιδείας.

Αποσυνδεδεμένος tou.fas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #142 στις: Νοέμβριος 08, 2008, 11:56:58 πμ »
Α κατάλαβα.έχει να κάνει με την συγκεκριμένη χρονική σειρά,και όχι γενικά.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #143 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 05:52:07 μμ »
Μπορεί κάποιος να δώσει κάποια ιστοσελίδα για αυτά τα σεμινάρια; γίνονται κάθε χρόνο; Πώς δηλώνεις συμμετοχή;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:52:10 »

Αποσυνδεδεμένος libera

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #145 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 09:35:38 μμ »
http://www.eef.gr/happenings/view/29
www.eidikiagogi.gr
Ευχαριστούμε! Είναι βέβαιο ότι αυτά τα σεμινάρια σου δίνουν μόρια; Είμαι φιλόλογος, αλλά περισσότερο ενδιαφέρομαι γιατί σε δύο χρόνια παίρνω το δεύτερο πτυχίο μου από το Χαροκόπειο και κανένας δεν έχει τέτοιο μεταπτυχιακό, αρά αν αναγνωρίζονται από το υπουργείο, θα προηγούμαι;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #146 στις: Νοέμβριος 15, 2008, 10:35:57 πμ »
Ξέρετε αν όλες οι ειδικότητες προσλαμβάνονται σε ειδικά σχολεία; Οι φιλόλογοι δεν έχουν ελπίδα, νομίζετε;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #147 στις: Νοέμβριος 15, 2008, 10:48:06 πμ »
Λυπάμαι που κανείς μέχρι τώρα δεν αναφέρθηκε στη θέληση να προσφέρει στην ειδική αγωγή,παρά μόνο ως έναν σύντομο δρόμο για πρόσληψη.Τα παιδιά περιμένουν ανθρώπους να τα καταλαβαίνουν και να τα βοηθήσουν και θυμώνω που κάποιοι τη χρησιμοποιούν χωρίς να ξέρουν τι σημαίνει. Να ξέρετε ότι οι περιπτώσεις που θα αντιμετωπίσετε μπορεί να είναι δύσκολες και θα χρειαστεί να έχετε ψυχικά αποθέματα.
Ναι λοιπόν τα σεμινάρια δίνουν δικαίωμα να εργαστείς στην ειδική αγωγή,τρέξτε..
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #148 στις: Νοέμβριος 15, 2008, 11:02:11 πμ »
αγαπητη μου ttzz εχεις δικιο σ αυτο που λες απλα νιωθω οτι γενικευεις καταστασεις.εγω αρχισα να ασχολουμε με σεμιναρια,διαλεξεις και αλλα τετοια στην ειδικη αγωγη οταν καν δεν γνωριζα οτι υπηρχαν σχολεια για ειδικα παιδια,κι αυτο γιατι μ αρεσε και ηθελα να ασχοληθω.θελω δλδ να σου πω πως δεν ειμαστε ολοι αναισθητοι που μυριζομαστε μορια και τρεχουμε.πολλοι απο εμας γνωριζουμε τι σημαινει ειδικο σχολειο και ειμαστε προετοιμασμενοι γι αυτο.και κατι ακομα.γνωριζεις οτι η ανεργια ειναι μεγαλη εκτος βεβαια αν εισαι δασκαλα ;)οποτε σιγουρα ολοι εχουμε το δικαιωμα να προσπαθουμε να ανοιγουμε πορτες και να προσπαθουμε για το καλυτερο.δεν υπαρχει ντροπη σε οποιαδηποτε προσπαθεια και δεν μ αρεσει να χλευαζουμε ανθρωπους που εχουν το κουραγιο να κανουν οτι καλυτερο περναει απο το χερι τους για να μπορεσουν να δουλεψουν.

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #149 στις: Νοέμβριος 15, 2008, 11:35:29 πμ »
Δεν αναφερόμουν σε σένα  όπως καταλαβαίνεις,εξάλλου έχουμε μιλήσει και σε άλλα θέματα γύρω από την ειδική αγωγή. Αναφερόμουν συγκεκριμένα σε ανθρώπους που δεν ξέρουν τι είναι η ειδικη αγωγή και δεν τους ενδιαφέρει να μάθουν εκτός αν αναγκαστούν . Εννοείται πως δεν κατακρίνω καμια προσπάθεια να βρει δουλειά κάποιος,πως θα μπορούσα άλλωστε.Αυτή η προσπάθεια όμως να συνοδεύεται από ευαισθησία και ενδιαφέρον γιατί η συγκεκριμένη περίπτωση το απαιτεί.Ελπίζω να έγινα πιο συγκεκριμένη τώρα.. ;)
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #150 στις: Νοέμβριος 15, 2008, 02:47:16 μμ »
Λυπάμαι που κανείς μέχρι τώρα δεν αναφέρθηκε στη θέληση να προσφέρει στην ειδική αγωγή,παρά μόνο ως έναν σύντομο δρόμο για πρόσληψη.Τα παιδιά περιμένουν ανθρώπους να τα καταλαβαίνουν και να τα βοηθήσουν και θυμώνω που κάποιοι τη χρησιμοποιούν χωρίς να ξέρουν τι σημαίνει. Να ξέρετε ότι οι περιπτώσεις που θα αντιμετωπίσετε μπορεί να είναι δύσκολες και θα χρειαστεί να έχετε ψυχικά αποθέματα.
Ναι λοιπόν τα σεμινάρια δίνουν δικαίωμα να εργαστείς στην ειδική αγωγή,τρέξτε..
Θεωρώ άδικα και χωρίς προηγούμενη σκέψη αυτά που λες. Το όνειρο μου είναι να ασχοληθώ με την ειδική αγωγή και συγκεκριμένα με τα τυφλά παιδιά. Πριν ένα χρόνο δε με ενδιέφερε κάτι τέτοιο. Μετά από προσωπικό πρόβλημα υγείας κατάλαβα τι σημαίνει αναπηρία και πώς κάποια πράγματα που είναι δεδομένα μπορεί σε κάποια φάση της ζωής σου να μην είναι. Δε βρίσκω όμως το λόγο γιατί θα πρέπει να αναφερθώ στις προσωπικές μου εμπειρίες. Τα σεμινάρια κοστίζουν ακριβά, δε νομίζεις; Αφού τώρα είμαι σε μια φάση που δεν έχω βρει ακριβώς προσανατολισμό, δεν πρέπει να σκεφτώ το ενδεχόμενο αν όντως θα με βοηθήσουν να μπω σε ένα σχολείο ειδικής αγωγής. Θα πάει κάποιος να δώσει 2500 ευρώ ενώ δεν υπάρχει προοπτική να μπει σε ένα τέτοιο σχολείο; Τελειώνω το Χαροκόπειο σε δύο χρόνια και όλοι ξέρουν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα διορισμού, για να ρωτάω για τα σεμινάρια αυτά, σημαίνει ότι θέλω να πάω σε σχολείο ειδικής αγωγής. Το φόρουμ είναι απρόσωπο, δε θεωρώ ότι μέσα σε ένα μήνυμα μπορείς να αποκαλύψεις τις σκέψεις σου. Πληροφοριακός είναι ο ρόλος του φόρουμ. Αυτά είχα να σου πω!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #151 στις: Νοέμβριος 15, 2008, 03:09:17 μμ »
Πάλι τα ίδια..Ρε παιδιά αναφέρθηκα εγώ ονομαστικά σε κανέναν;Νομίζω ότι είμαι αρκετά ξεκάθαρη όταν λέω ότι αναφέρομαι σε αυτούς που δεν ενδιαφέρονται για την ουσία της ειδικής αγωγής.Αμαν πια.Ολοι προσωπικά το παίρνετε. Από το πρώτο μήνυμα του θέματος ξεκίνησε η ενόχληση μου και είπα τη γνώμη μου. Αν δεν καταλαβαίνετε τι ήθελα να τονίσω με αυτό που είπα τι να πω..Κρίμα.Το φορουμ εκτος απο πληροφοριακό ρόλο φιλοξενεί και τις σκέψεις μας..Τέσπα αποχωρώ από τηνν συζήτησή σας γιατί απ ότι βλέπω προκάλεσα αναστάτωση.Καλή συνέχεια
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #152 στις: Νοέμβριος 15, 2008, 03:39:17 μμ »
Φυσικά και υπάρχουν συνάδελφοι που προσφέρουν μέσα από την καρδιά τους πολλά πράγματα στα παιδιά αυτά. Η tttzzz δεν αναφέρεται σε κανέναν ονομαστικά απλά παραθέτει την άποψή της. Κι εγώ από προσωπική εμπειρία σε ένα ειδικό σχολείο διαπίστωσα από μερικούς εκπαιδευτικούς πλήρη άγνοια αντιμετώπισης προβλημάτων συμπεριφοράς των παιδιών. Πολλοί θέλουν να βοηθήσουν και το αναγνωρίζω αυτό, αλλά θέλει περισσότερη δουλειά γιατί κάθε περιστατικό είναι πολύ διαφορετικό. Και φυσικά γνώρισα εκπαιδευτικούς που αξίζουν πολλά μα πάρα πολλά συγχαρητήρια, γιατί κακά τα ψέμματα δεν είναι καθόλου εύκολος αυτός ο τομέας.
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #153 στις: Νοέμβριος 15, 2008, 04:29:50 μμ »
Ωραία, ζητώ και εγώ συγνώμη για το ύφος της απάντησής μου και το θεωρώ λήξαν το θέμα. Τώρα μπορούμε να επικεντρωθούμε στο πρακτικό μέρος του πράγματος. Ξέρει κάποιος αν όλες οι ειδικότητες μπορούν να απασχοληθούν σε ειδικά σχολεία. Φαντάζομαι ότι ως φιλόλογος θα είναι δύσκολο, αλλά με το δεύτερο (οικιακής οικονομίας) πιο εύκολο. Ξέρω επισης ότι δεν έχουν οι απόφοιτοι του Χαροκοπείου τέτοιο μεταπτυχιακό. Με το συγκεκριμένα σεμινάριο θα προηγούμαι νομίζετε; Κάτι άλλο: Αν κάποιος δεν έχει ειδίκευση στην ειδική αγωγή, αλλά μόνο προυπηρεσία σε ειδικό σχολείο, προηγείται έναντι εμού που θα έχω κάνει π.χ. το συγκεκρι΄μένο σεμινάρια

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160678
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 401
Σύνολο: 414

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.