*

Αποστολέας Θέμα: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές  (Αναγνώστηκε 344266 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Latin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #168 στις: Δεκέμβριος 22, 2008, 11:19:05 πμ »
Καλημέρα!!Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για το τι μέλλει γενέσθαι με τα Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής???Πρόκειται να ξεκινήσω σε λίγους μήνες...!Από το ΥΠΕΠΘ μου είπανε ότι αν τα σεμινάρια είναι από Πανεπιστημιακό φορέα,ετήσια,400 ωρών και αφορούν την ειδική Αγωγή θα ισχύουν για μετέπειτα χρήση στον τομέα εκπαίδευσης της Ειδικής Αγωγής!Είναι αλήθεια?Και αν όχι "τι παίζει" με αυτό το θέμα?Κάποιος που να έχει παρακολουθήσει τέτοιου είδους Σεμινάρια μπορεί να μου δώσει τα φώτα του?  ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:06:30 »

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #169 στις: Δεκέμβριος 22, 2008, 04:53:41 μμ »
το μονο που ξερω ειναι οτι τα σεμιναρια απο δημοσιο φορεα αναγνωριζονται και σου δινεται η δυνατοτητα να κανεις τα χαρτια σου για τα ειδικα σχολεια.βεβαια αυτο ισχυσε περισυ αν θυμαμαι καλα,αλλα δεν ξερουμε αν καθε χρονο θα αναγνωριζονται...κατ εμε η σχολη της νοηματικης ειναι περισσοτερη σιγουρη λυση.εγω βγαζω νοηματικη(δημοσια αναγνωρισμενη)και ξεκιναω τον αλλο μηνα και ενα προγραμμα 500 ωρων.καλο ειναι να το ψαξεις λιγο γιατι τα χρηματα ειναι αρκετα και δεν ξερω αν ειναι στανταρ οτι καθε χρονο θα αναγνωριζονται ολα αυτα.. :-\και βεβαια,βασικο ειναι να σε ενδιαφετει κιολας γιατι ολα αυτα εχουν να κανουν με ενα δυσκολο αντικειμενο της αγωγης.

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #170 στις: Δεκέμβριος 22, 2008, 05:25:06 μμ »
να σε ρωτήσω λίγο vania? σε  ποιο πρόγραμμα ξεκινάς? πού έχει 500 ώρες?τι πρέπει να γράφει επάνω? ξέρει κανείς αν αυτό του Πανεπιστημίου Αιγαίου είναι έγκυρο?

Αποσυνδεδεμένος anniegr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #171 στις: Δεκέμβριος 22, 2008, 06:03:32 μμ »
καλησπερα!!
 εχω μια απορια!!

ειμαι πε02 και απο οκτώμβρη ακουω συνεχεια για σεμιναρια ειδικης αγωγής!
πρεπει να τρεχοθν τουλάχιστο 6-7 σεμιναρια απο διαφορα πανεπιστημια φετος εκ των ο οποιων η πλειοψηφια ειναι φιλολογοι!
υπαρχουν οντως πιθανοτητες να εργαστουν ως ωρομίσθιοι ολοι αυτοι??
μηπως υπαρχει στον ορίζοντα καποια ρυθμιση για την ειδικη αγωγή και εχουν πέσει ολοι με τα μούτρα????


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:06:30 »

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #172 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 06:23:47 μμ »
εγω ξεκιναω αυτο του πανεπιστημιου αιγαιου.μου φαινεται εγκυρο και καλο.τωρα τι να σας πω?παντως στο πανεπιστ.αιγαιου απο οσο γνωριζω η ημερομηνια καταβολης αιτησεων εχει ληξει εδω και μερες και τα ατομα εχουν ηδη επιλεχθει...
πανω πρεπει να γραφει οτι εχει να κανει με την ειδικη αγωγη,δυσλεξια ή κατι αναλογο.

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #173 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 07:07:24 μμ »
vania, 400 ώρες δεν είναι του Πανεπιστήμιου Αιγαίου? ρωτάω επειδή ανέφερες ότι θα παρακολουθήσεις 500 ώρες, ίσως εκ περιτροπής. Σε ποια πόλη ξεκινάς αν επιτρέπεται?

Αποσυνδεδεμένος Latin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #174 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 04:40:43 μμ »
Ευχαρίστω πολύ για την βοήθεια Βάλεια!για φέτος δεν ξέρουμε τι γίνεται δηλαδη,αν αναγνωρίζονται ή όχι τα σεμινάρια!αν μάθαινες κάτι άλλο πάντως θα σου ήμουν πολύ ευγνώμων αν με ενημέρωνες!Χρόνια πολλά και του Χρόνου κιόλας μιας και το απαιτούν οι μέρες...!

Αποσυνδεδεμένος Latin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #175 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 04:43:01 μμ »
Sorry, Vania ήθελα να πω!

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #176 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 06:39:35 μμ »
το μονο που ξερω ειναι οτι τα σεμιναρια απο δημοσιο φορεα αναγνωριζονται και σου δινεται η δυνατοτητα να κανεις τα χαρτια σου για τα ειδικα σχολεια.βεβαια αυτο ισχυσε περισυ αν θυμαμαι καλα,αλλα δεν ξερουμε αν καθε χρονο θα αναγνωριζονται...κατ εμε η σχολη της νοηματικης ειναι περισσοτερη σιγουρη λυση.εγω βγαζω νοηματικη(δημοσια αναγνωρισμενη)και ξεκιναω τον αλλο μηνα και ενα προγραμμα 500 ωρων.καλο ειναι να το ψαξεις λιγο γιατι τα χρηματα ειναι αρκετα και δεν ξερω αν ειναι στανταρ οτι καθε χρονο θα αναγνωριζονται ολα αυτα.. :-\και βεβαια,βασικο ειναι να σε ενδιαφετει κιολας γιατι ολα αυτα εχουν να κανουν με ενα δυσκολο αντικειμενο της αγωγης.
καλησπερα και χρονια πολλα!!
οσον αφορα ατα σεμιναρια σας πληροφορω οτι δεν ειναι 6-7, αλλα καμια εικοσαρια! επισης, πρεπει οπωσδηποτε να γραφουν στον τιτλο "ετησιο" αλλιως δεν μετραει, ειτε ειναι 100 ωρες, ειτε 400 η 500! αυτο σας το λεω με σγουρια, ρωτησα στο υπεπθ.
οσο για την νοηματικη, κατα την ταπεινη μου γνωμη, δεν ειναι ο καλυτερος τροπος, μιας και απαιτει 4 χρονια και ΑΝ παρεις την επαρκεια και δεν παιρνουν πολλα ατομα απο τον πινακα αυτό.
βεβαια, δεν λεω οτι τα σεμιναρια οτι ειναι η λυση μιας και πλεον ειναι παρα πολλα τα ατομα που ηδη τα εχουν, συν αυτουσ που εχουν μεταπτυχιακα στην ειδικη αγωγη, εσωτερικου και εξωτερικου.
με λιγα λογια, πιστευω οτι το μελλον για τουσ φιλολογουσ είναι λιγο δυσκολο!
για τα χρηματα ουδεν σχολιο....

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #177 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 06:48:14 μμ »
Δηλαδή,με αυτή τη λογική και στα ΣΜΕΑ θα φρακάρει  ο κλάδος των φιλολόγων.Αυτοί θα πάρουν τα λεφτά και εμείς για ακόμη μία φορά τον π....λο!

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #178 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 07:02:04 μμ »
καπως ετσι ειναι τα πραγματα, κατα την αποψη μου.
βεβαια, λεγεται οτι 8α ανοιξουν πολλες θεσεις αφου θα δημιουργηθουν πολλα ειδικα σχολεια.
αλλα θα σου πω και ενα προσωπικο παραδειγμα για να δεισ τι γινεται:ειμαι σε ενα σχολειο το οποιο μεχρι τωρα εκανε 4ωρα λογω ελλειψης καθηγητων και το υπουργειο δεν εστελνε εκπαιδευτικους πριν τα χριστουγεννα, για να γλιτωσει μισθουσ, δωρα, επιδοματα κτλ.... οποτε καταλαβαινεισ γιατι εχω τισ επιφυλαξεισ μου αναφορικα με το ανοιγμα των θεσεων..

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #179 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 07:08:18 μμ »
Δεν αμφιβάλλω καθόλου γι'αυτό δεδομένου ότι ζούμε σε ένα χαοτικό κράτος.Ας ελπίσουμε για το καλύτερο,δεν έχουμε κάτι άλλο να κάνουμε!

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #180 στις: Δεκέμβριος 28, 2008, 02:19:37 μμ »
ναι.ξεχασα να πω πως πρεπει να ειναι ετησιο.δεν ξερω αν τα σεμιναρια των 6 μηνων αναγνωριζονται... :-\παντως σιγουρα τα πραγματα για τους φιλολογους ειναι ασχημα αλλα τι να κανουμε?ανοιγουμε πορτες και ευελπιστουμε και μεις...νομιζω πως κανενας δεν μπορει να ειναι βεβαιος για το τι θα γινει,αν ανοιξουν θεσεις ή οχι.συμβουλη μου,επειδη τα χρηματα ειναι πολλα,ειναι να περιμενετε οσοι δεν ενδιαφερεστε αμεσα να δειτε τι θα γινει με τις θεσεις και μετα βλεπετε...

Αποσυνδεδεμένος Latin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #181 στις: Δεκέμβριος 30, 2008, 02:22:08 πμ »
Ετήσιο,όμως,τελικά σημαίνει να διαρκεί το σεμινάριο απλά ένα χρόνο ή να αναγράφεται και στον τίτλο όπως αναφέρει η ο/η epistimik?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159660
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 304
Σύνολο: 322

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.