*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2689663 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2184 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 11:32:52 πμ »
Toσα χρονια βολευονταν ολοι...τωρα που μπηκαν περισσοτεροι νεοι στην αγορα εργασιας ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΒΓΑΖΕΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ;;; Εγω το ΙΕΚ το χρειαζομαι για το μεταπτυχιακο στην εκπαιδευση ενηλικων, δεν παω για την πλακα μου οπως οπως πανε αλλοι. Ειναι δυνατον να λενε δεν επιτρεπονται παραπανω απο 2 ΙΕΚ? Δεν εχουν ολες οι ειδικοτητες το μαθημα μου ωστε να μπορω να παω μονο σε 2 ΙΕΚ...καλα μιλαμε θα κανω ΧΑΜΟ μεγαλο!

Είπαμε αυτό ήταν η μεγαλύτερη βλακεία της προκήρυξης, το λογικό θα ήταν να μπει πλαφόν ωρών και όχι μαθημάτων/ΙΕΚ. Σε ακραίες περιπτώσεις θα μπορούσαμε να έχουμε εκπαιδευτές με τέσσερα 8ωρα μαθήματα και εκπαιδευτές με τέσσερα μονόωρα μαθήματα (2 ανά ΙΕΚ) και οι δύο να θεωρηθεί ότι έχουν συμπληρώσει το πλαφόν.
Τι εννοείς ότι θες για το μεταπτυχιακό; Να πληρώσεις το μεταπτυχιακό σου με τα εισοδήματα από το ΙΕΚ; Έχεις υπόψη φαντάζομαι ότι λογικά πριν τον Ιούνιο δεν πρέπει να περιμένεις λεφτά ε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:19:13 »

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2185 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 11:38:17 πμ »
μου ειπαν οτι ως τις 28 φεβρουαριου θα εχουν μπει τα λεφτα του προηγουμενου εξαμηνου...
Ειναι μεγαλη αδικια ολο αυτο..κ μετα λεει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ οτι θα υπαρχουν κ κυρωσεις αν δηλωθουμε σε πανω απο 2 ΙΕΚ!!!!!!! Ο φορεας αυτος που μας εχει ανασφαλιστους και ακομα κ ο ΟΑΕΔ γελάει!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2013, 11:40:20 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2186 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 11:41:27 πμ »
Και με 1 ώρα ανάθεσης πρέπει να καταργήσεις τη κάρτα. Το ότι δεν μπορούν να το καταλάβουν άμεσα αυτοί είναι στο χέρι σου να το ρισκάρεις. Αν κάποιος που ξέρει ότι εργάστηκες σε ΙΕΚ και δει σε κανα πίνακα οτι είσαι από πάνω του λόγω ανεργίας λογικό είναι να του γυρίσουν τα μυαλά και να φας ένσταση και να τρέχεις μετά. Κάτι παρόμοιο έγινε με συνάδελφο φέτος που φαινόταν να είναι 10 μήνες άνεργος αλλά εργαζόταν κανονικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2013, 11:54:39 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2187 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 01:48:40 μμ »
Δεν βρίσκω τον λόγο, για 2-3-4 ώρες απασχόλησης και χωρίς ασφάλιση κιόλας, να πάω αυτοπροσώπως στον ΟΑΕΔ για να αναγγείλω την απασχόλησή μου.
Αν οι υπάλληλοι στον ΟΑΕΔ το διαπιστώσουν έχει καλώς, διαφορετικά ούτε καν θα μπω σε αυτή την διαδικασία...
 
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:19:13 »

Αποσυνδεδεμένος kat810

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2188 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 04:07:04 μμ »
ετσι κ αλλιως αφου δεν θα πας για ανανεωση της καρτας αυτη θα παψει να ισχυει

Αποσυνδεδεμένος mop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2189 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 04:11:39 μμ »
Δηλαδή το κράτος τα θέλει όλα! Με λίγες ώρες στα ΙΕΚ να μην είσαι πλεόν άνεργος, να μην σε ασφαλίζει (αυτό είναι σημαντικότατο και απαράδεκτο από το "δημόσιο") και φυσικά όταν τελειώσουν τα ΙΕΚ να μην μπορείς να βγάλεις κάρτα ανεργίας γιατί δεν θα έχεις απόλυση! Βέβαια αυτό είναι το "κοινωνικό κράτος μας".
Από ότι έχω καταλάβει ο ΟΑΕΔ ξέρει ότι με το πρώτο ένσημο που παίρνεις σταματάς να είσαι άνεργος. Επίσης ξέρει ότι αν δεν σου κολλούσε ένσημα ο πρώην εργοδότης σου και έτσι δεν έχεις απόλυση δεν μπορείς να βγάλεις κάρτα ανεργίας. Υπάρχει κόλλημα με την ΑΕΔ γιατι αυτό το πραγμα είναι κάτι καινούριο.... έτσι καταλαβαίνω εγώ για αυτό κανείς δεν μπορεί να πει ξεκάθαρα τι ισχύει....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2013, 09:17:23 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος mop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2190 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 04:14:09 μμ »
Και στο κάτω κατω αν οφείλουμε να κόψουμε την κάρτα ανεργίας τότε να οφείλουν και αυτοί να μας ξαναβγάλουν κάρτα όταν τελειώσουν τα ΙΕΚ....

Αποσυνδεδεμένος janeite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2191 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 05:21:43 μμ »
με προβληματίζει κι εμένα αυτό με την κάρτα... οι πιο πολλοί μου έχουν πει να μην πάω να την κόψω... αλλά μετά θα έχω παράλληλα ανεργία και προϋπηρεσία και θα πρέπει να προσέχω στις επόμενες αιτήσεις μου κι επίσης δεν θα μπορώ να πάρω βεβαίωση ανεργίας με τις πραγματικές ώρες... Τέλοσπαντων, αυτές οι λεπτομέρειες ξεπερνιούνται ας πούμε πιο εύκολα...
Αυτό που είναι πιο σημαντικό είναι ότι δεν θα έχω την ασφάλεια ασθενείας από ΟΑΕΔ τώρα που λήγει το ΙΚΑ τέλος του μήνα (μου είπαν κάτω των 29 μπορείς να έχεις ασφάλεια μόνο με την κάρτα) αλλά ούτε ένσημα... κι επίσης δεν έχω καταλάβει αν μετά την λήξη της σύμβασης με ΑΕΔ μπορώ να βγάλω πάλι ανεργία... αυτό το τελευταίο αν το ξέρει κάποιος ας με διαφωτίσει
ευχαριστώ... καλή τύχη σε όλους και καλό κουράγιο... (μας πήραν 3 ώρες και θα μας βγει η πίστη να βρούμε άκρη >:()
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2013, 09:43:51 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2192 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 09:40:01 μμ »
Αθήνα, 14 Φεβρουαρίου 2013


Δελτίο Τύπου

Ασφαλιστική κάλυψη ασφαλισμένων και επιδοτηθέντων ανέργων


Η Διοίκηση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, σχετικά.με τη θεώρηση των βιβλιαρίων υγείας για το ασφαλιστικό έτος 2013 (από 1/3/2013 έως 28/2/2014), ανακοινώνει τα εξής:
 
Μέχρι 05/02/2013 έχουν αποσταλεί προς επιχειρήσεις, προκειμένου να επιδοθούν στους απασχολούμενούς τους, 1.207.701 αυτοκόλλητες ετικέτες με τις οποίες πιστοποιείται η χορήγηση ασφαλιστικής ικανότητας από 1/3/2013-28/2/2014.


Στις 15/2/2013 θα γίνει η αποστολή 240.000 αυτοκόλλητων ετικετών ασφαλιστικής ικανότητας σε καθένα από τους επιδοτηθέντες ανέργους, με βάση τα στοιχεία που διετέθησαν από τον ΟΑΕΔ, οι οποίοι το προηγούμενο ημερολογιακό έτος (1/1/2012-31/12/2012) είχαν επιδοτηθεί με τακτική επιδότηση για τουλάχιστον 100 ημέρες. Η αποστολή γίνεται στις διευθύνσεις που έχουν καταχωρηθεί.στα μητρώα του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.


Από τα ανωτέρω προκύπτει ότι δεν απαιτείται η προσέλευση των δικαιούχων στις αρμόδιες Υπηρεσίες του Μητρώου του ΙΚΑ - ΕΤΑΜ για τη θεώρηση του ατομικού βιβλιαρίου υγείας.
 

Επίσης, δεν απαιτείται η θεώρηση του οικογενειακού βιβλιαρίου υγείας για τα προστατευόμενα μέλη οικογένειας, εφόσον αυτά είναι σύζυγοι ή τέκνα που δεν έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους μέσα στο ασφαλιστικό έτος 2013 καθώς επίσης και όσων τους έχει χορηγηθεί η ασφαλιστική ικανότητα επ΄ αόριστον.



                                                                                                             ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ
 
                                                                                                               ΤΟΥ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ 

http://kaneklik.blogspot.gr/2013/02/2013-2012.html

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2193 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 09:50:42 μμ »
Λίγο άσχετο με τα προηγούμενα... Για όσους πληρώθηκαν μέσα στο 2012 για το 2010. Σας έχουν δώσει/στείλει κάποια βεβαίωση για την εφορία; Και αν ναι στη συγκεκριμένη βεβαίωση αναγράφεται η χρονική περίοδος που εργαστήκαμε; Ρωτάω, γιατί βλέπω ότι στις βεβαιώσεις που δίνει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ γράφει μόνο τις ημερομηνίες(δηλαδή το έτος) μέσα στις οποίες έγινε η πληρωμή και ίσως έχουμε πρόβλημα με τις συμπληρωματικές δηλώσεις.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2194 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 09:51:11 μμ »
Είμαι άνεργος και θέλω να εγγραφώ στα μητρώα του ΟΑΕΔ. Τι δικαιολογητικά χρειάζονται για να βγάλω δελτίο ανεργίας;

Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για να εκδοθεί το δελτίο ανεργίας είναι τα ακόλουθα:
 ◦Το τελευταίο εκκαθαριστικό σημείωμα φορολογίας εισοδήματος, ή ελλείψει αυτού, αντίγραφο κατατεθειμένης δήλωσης φορολογίας εισοδήματος – Ε1, ή Υπεύθυνη Δήλωση θεωρημένη από τη Δ.Ο.Υ. εφόσον δεν υποχρεούται να υποβάλει φορολογική δήλωση.
 ◦Λογαριασμό ΔΕΚΟ ή εταιρείας σταθερής τηλεφωνίας, ή αντίγραφο συμφωνητικού μίσθωσης κατοικίας, κατατεθειμένου στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.
 ◦Παραστατικό ταυτοπροσωπίας σε ισχύ (Δελτίο ταυτότητας, Διαβατήριο κ.λ.π.)
 ◦Επίσημο έγγραφο από το οποίο θα προκύπτει ο ΑΜΚΑ
 ◦Άδεια διαμονής ή εργασίας προκειμένου περί ανέργων πολιτών υπηκόων τρίτων χωρών.

http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=605&Itemid=556&lang=el

Πουθενά δε λέει ότι χρειάζεται να έχετε απόλυση, άρα μετά τη λήξη των μαθημάτων στα ΙΕΚ μπορείτε να βγάλετε και πάλι κάρτα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ προσκομίζοντας τα παραπάνω δικαιολογητικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2013, 09:53:30 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2195 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 09:51:33 μμ »
Lasid,
σε ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση!! Νομίζω οτι αφορά πολλούς!
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2196 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 09:52:42 μμ »
Παρακαλώ Άστρο.  :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος arois

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2197 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 12:36:26 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2013, 01:51:36 πμ από arois »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160694
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 369
Σύνολο: 384

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.